כששמות התרופות דומים, כשהאריזה זהה וכשהמינון שונה
הנה דוגמאות לתרופות מועדות לטעויות. יש להדגיש שהבעיה אינה טמונה בתרופות עצמן, אלא בטעויות במינון או במתן התרופה
'פרוקור' – תרופה לבעיות בתפקוד הלב; 'פרוקיור' – תרופה לטיפול בבעיות של הערמונית. הבעיה: השם הדומה. כאשר מרשם ל'פרוקור' נרשם בכתב יד, או כאשר הרופא אינו מקפיד לסגור את האות 'או' הלועזית ב'פרו - קור', התרופה נקראת כמו 'פרוקיור'.

 

'דוקרד' ו'דובוגקט' – שתי תרופות ללב. הבעיה: שתיהן מופיעות באמפולות שקופות ודומות ומונחות בעגלות החייאה בבתי חולים. ברגע של לחץ, הצוות עלול להתבלבל ביניהן.

 

'נלוקסון' – תרופה לסתירת חומרי הרדמה; 'נלוקסין' – מעלה את עוצמת התכווצות הלב. הבעיה: השמות הדומים. החלפה ביניהן כבר עלתה בחיי יילוד.

 

סירופ 'בריקלין' ותמיסת 'בריקלין' למכשיר אינהלציה. בשני המקרים מדובר בתרופה לילדים ספסטיים, אבל המינונים שונים. הבעיה: ילד שיקבל לפה תמיסה המיועדת למכשיר אינהלציה עלול להגיע לאשפוז. בחודש האחרון זה קרה לשני תינוקות. טעויות דומות קורות בסירופ ובתמיסה של 'ונטולין'.

 

'סלו פה פוליק' של חברת סיבה – מכיל ברזל וויטמין, מול 'סלו פה' פשוט של אותו יצרן. הבעיה: אישה הרה שזקוקה לראשון ותיטול את השני תקבל תכשיר פחות אפקטיבי.
תרופה מסוכנת

אין הבחנה מספיקה בין שתי התרופות

 

'ספוויט' ו'ספוויט פורטה' של ויטמיד – שתי תרופות המשמשות לטיפול בזיהומי גרון, אוזניים ודרכי השתן. הבעיה: האריזות החיצוניות והמראה של התרופות זהים. החוזקים וההשפעות שונים.

 

'אימיטרקס' של כ.צ.ט – תרופה לטיפול במיגרנה הנמכרת בשני חוזקים שונים. הבעיה: מראה האריזה ומראה הכדורים זהה. אפשר בקלות לא לשים לב לפער בחוזקים. יש אינספור דוגמאות מהסוג הזה של כל חברות התרופות.
תרופה מסוכנת
מראה הארזיה והכדורים זהה. המינון - שונה

 

'קומדין' – תרופה למניעת קרישה, נפוצה ביותר בטיפול בקשישים, אבל בעלת תופעות לוואי קשות ודורשת ניטור קפדני והחלפת מינונים. הבעיה: התרופה

מתנגשת ב-60% מהתרופות האחרות המקובלות בשימוש בקרב קשישים (בארצות הברית נמצא ש-3% מהמטופלים בה מאושפזים בגלל דימומים חיצוניים ופנימיים). הבעיה הקשה: שגיאות מינון.

 

'דיגוקסין' (או 'לנוקסין') ללב – עוד תרופה שנמצאת בשימוש רב בקרב קשישים. הבעיה: מתנגשת בתרופות רבות. סקר שערכה רשות המזון והתרופות האמריקאית העלה ש-202 אלף קשישים בארצות הברית אושפזו במהלך שבע השנים האחרונות בשל תופעות לוואי ושגיאות בטיפול בתרופה.

 

לפנייה לכתב/ת
  קישורים ממומנים
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כששמות התרופות דומים, כשהאריזה זהה וכשהמינון שונה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טעויות נפוצות
  צילום: אביגיל עוזי
  מה הטעות? אריזה מינון או שם זהה
  צילום: אביגיל עוזי
  ynet ספיישל
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים