הכי מטוקבקות
  שלמה המלך
  אילו אלוהים היה נגלה אליכם בחלום הלילה ומציע להגשים לכם כל משאלה, מה הייתם מבקשים - כבוד ותהילה? כסף ורכוש? שלום במזרח התיכון? המסורת היהודית מספרת שאלוהים נגלה לשלמה המלך בחלומו ושאל אותו מה יבקש לעצמו. שלמה חשב רגע וביקש... חוכמה. חוכמה לדעת איך להיות מלך טוב לעמו. וכך היה. בואו לקרוא על האיש שזכה בתואר "החכם מכל אדם".

  שלמה היה בנם של דוד המלך ובת שבע, והוא השלישי במלכי ישראל, אחרי דוד ושאול. תקופת מלכותו נמשכה 40 שנה (פרק זמן די ארוך לעבודה עם כל כך הרבה אחריות), ובמהלכה הוא הצליח לשמור על היציבות והשקט בממלכה הענקית שעליה שלט. זהו הישג בהחלט לא מבוטל, במיוחד בהתחשב בעובדה שעד אז סבלו בני ישראל לא מעט ממלחמות ומיחס עוין של עמי הסביבה כלפיהם.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

    

   

  שלטון בכוח המוח

  שטח הממלכה שקיבל שלמה בירושה מאביו היה עצום בגודלו, והשתרע מגדות נהר הפרת בבבל (עיראק של ימינו) ועד לעזה. שלמה הצליח לא רק לשמור על הממלכה אלא גם לספח אליה שטחים נוספים. איך הוא עשה את זה?

   

  בניגוד לדוד המלך שנאלץ לצאת למלחמות ולהגן על הממלכה באמצעות הצבא שלו, שלמה החליט להשתמש במוח במקום בכוח, והמציא שיטה שמאוחר יותר הפכה לפופולרית מאוד באירופה (למשל אצל מלכי ספרד, צרפת, רוסיה ועוד) – הוא התחתן עם הנשים במשפחות המלוכה של האויבים שלו!

   

  לשיטה הזו קוראים נישואים פוליטיים. הנשים שאיתן התחתן שלמה באו ממשפחת המלוכה של המדינה שעימה רצה ליצור יחסי שכנות טובים, וזו היתה הדרך שבה שני הצדדים חיזקו את הברית ביניהם, והבטיחו שלא תפרוץ שום מלחמה. בין הנשים שנשא שלמה היתה למשל בתו של פרעה, מלך מצרים.

   

  רגע רגע, אתם ודאי אומרים עכשיו לעצמכם. מה זאת אומרת "בין הנשים שנשא שלמה" - הרי כל גבר מתחתן רק עם אישה אחת. לא? לא! בתקופת התנ"ך גברים יכלו להתחתן עם כמה נשים שהתחשק להם (בניגוד גמור לנשים שאף אחד לא שאל לדעתן ובטח לא התעניין מה מתחשק להן לעשות). ושימו לב לנתון המדהים הבא: לשלמה המלך היו 1,000 נשים! איך מנהלים משפחה עם אלף נשים? לחכם מכל אדם פתרונים...

   

  משפט שלמה

  אחד המקרים המפורסמים שבהם נתגלתה חוכמתו של המלך נקרא "משפט שלמה". יום אחד הגיעו אל חצר המלך שתי נשים עם תינוק. כל אחת מהן טענה בתוקף שהיא האם והתינוק שייך לה. מה עשה שלמה? הכריז שיש לחתוך את התינוק לחצי ולחלק אותו בין שתי הנשים. אחת מהשתיים נבהלה מאוד ומיד הסכימה לוותר על התינוק כדי להציל אותו. שלמה פסק שזוהי האם האמיתית (שהרי אף אמא לא תסכים לרעיון אכזרי שכזה), והחזיר לה את בנה. 

    

  7 שנים, 150,000 פועלים והמון המון מאמצים

  השטחים הנרחבים שבהם שלט שלמה והיציבות שעליה שמר הביאו עושר גדול לממלכת ישראל. את הכסף הרב ניצל שלמה לבניית בניינים רבים: ארמון מלוכה מפואר, ערים מבוצרות ברחבי הממלכה, וכמובן - בניית בית המקדש הראשון. בניית בית המקדש ארכה לא פחות מ-7 שנים והועסקו בה 150,000 איש – בהם 80,000 חוצבים ו- 70,000 סבלים!

   


  זהו איור משנת 1500 בקירוב, המתאר את ירושלים מוקפת חומה, ובמרכז - בית המקדש הראשון שבנה שלמה (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)

   

  לקראת המפעל הענק פנה שלמה המלך לחירם מלך צור וביקש ממנו עצים כדי "לבנות בית לשם ה' אלוהי, כאשר דיבר ה' אל דוד אבי". חירם מלך צור התגייס במלוא הנדיבות למבצע ותרם עצי ארזים לציפוי קירות האבן ולחיזוקם וגם עצי ברושים לציפוי הרצפה ודלתות האולם.

   

  אבל לא די בעצים, יש צורך גם באבנים! לקראת הבנייה, נחצבו "אבנים גדולות … אבני גזית", אבנים שלמות וגדולות שאותן העבירו, לאחר סיתות, להר הבית שבירושלים.

   

  בפעם הבאה שתבקרו בעיר הבירה שלנו, נסו לדמיין את המבנה המפואר והמרשים של בית המקדש ואת ההתפעלות שבני ישראל בוודאי הרגישו בכל פעם שעמדו במקום שבו אתם עומדים היום. זיכרו גם שבני ישראל עבדו עבודה פיזית קשה מאוד כדי לבנות את המקדש, ויכול להיות שההתפעלות שלהם היתה מלווה בהרבה שרירים כואבים ותפוסים...

   

  איור המתאר את המלך שלמה מקבל את פניה של מלכת שבא (צילום: ablestock)

   

  המלך שלמה ויהודי אתיופיה

  שמעתם על מלכת שבא, ועל החידות המתוחכמות שחדה למלך שלמה? מלכת שבא היתה מלכה יפהפייה ועשירה, שהגיעה לבקר את המלך שלמה, חדה לו חידות והתפעלה מאוד מחוכמתו. על פי המסורת האתיופית, מלכת שבא הגיעה בעצם מאתיופיה, ונולד לה ולשלמה בן חמוד ושמו מנילק. הבן גדל עם אמו, אולם כשבגר הגיע אל אביו לירושלים, לקח עימו את ארון הברית וסחף בעקבותיו רבים מבני ישראל שהלכו אחריו לאתיופיה.  

   

  לא רק מלך, גם סופר ומשורר 

  לצד היותו מלך מוצלח מאוד, נוהגים לייחס לשלמה גם כישרון כתיבה. לפי המסורת היהודית הוא זה שכתב את ספר "משלי", ואת המגילות "שיר השירים" ו"קהלת". גם אם שמות הספרים הללו לא מוכרים לכם, בטח שמעתם לא פעם פסוקים מפורסמים מתוכם. למשל הפסוק "אין חדש תחת השמש" – שבעצם אומר שמאז ימי התנ"ך ועד ימינו אנו, לא השתנה כמעט כלום וסביר להניח שגם בעתיד הכל יהיה בערך אותו דבר.

   

  נשמע לכם מוזר? אולי בגלל שאתם עדיין צעירים, ושלמה מבטא את הרעיון הזה כשהוא כבר אדם זקן שראה הרבה מאוד דברים בחיים שלו. זה די מסקרן לנסות ולהבין את העולם כפי שהוא נראה מנקודת מבטם של אנשים זקנים, ואולי זאת הסיבה שהספר "קהלת" (ממנו לקוח הפסוק) ממשיך לרתק אליו קוראים גם אלפי שנים לאחר שנכתב.

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  שלמה המלך, בנו הרביעי של דוד המלך, שנולד לו מבת שבע. נקרא גם בשם הסמלי ידידיה (שמואל ב פרק י"ב, פסוקים כד-כה). השלישי במלכי ישראל, אשר התפרסם בזכות חוכמתו, עושרו ומפעלי הבנייה שלו. הוא ירש מאביו ממלכה גדולה והמחצית הראשונה של שלטונו הייתה תקופת שגשוג שכמוה לא נודעה בתולדות ישראל. ערך מתוך אנצ' Ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   


  פרסום ראשון: 11.03.07 , 15:59
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שלמה המלך"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סיפורי התנ"ך
  שלמה המלך - החכם מכל אדם
  מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
  מלכת שבא, המלכה העשירה והיפהפייה
  מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
  מומלצים