הכי מטוקבקות
  אוורסט
  מי יודע מהו ההר הכי גבוה בעולם? דמיינו לעצמכם הר שהפסגה שלו היא הנקודה הכי גבוהה על פני כדור הארץ! זה בוודאי חייב להיות הר גבוה ומרשים מאוד, לא? מדובר כמובן בהר האוורסט, אשר בשל גובהו זכה בכינוי "גג העולם"

  מאז ומתמיד אנשים היו סקרנים לדעת מהו ההר הכי גבוה בעולם. כולנו אוהבים לדעת דברים כאלה - מי הכי גבוה, מי החיה הכי מהירה, ומי הכי חזק? אבל במשך שנים לא ידעו שהאוורסט הוא ההר הכי גבוה (כמובן, הוא היה הכי גבוה עוד לפני שגילו את זה...). כמה גבוה זה הכי גבוה? הר האוורסט מתנשא לגובה של 8,848 מטר. ההר הוא חלק מרכס הרי ההימלאיה במזרח יבשת אסיה, ונמצא בגבול שבין נפאל לטיבט. לאוורסט יש צורה של חרוט ומכסים אותו קרחוני ענק.

   

  ההר הגבוה ביותר בעולם. סרטון מאתר בריינפופ ישראל  

   

  ההר הקדוש והמסתורי

  אוורסט הוא הר גבוה ומרשים, ובמשך שנים רבות לא היה ניתן להגיע לפסגתו. אולי בשל כך התחילו תושבי האזור לספר סיפורים מסתוריים על ההר - היו שטענו שחיה ענקית אשר כונתה "היטי" מסתובבת באזור, ומספר אנשים אף סיפרו שראו את טביעות הרגליים שלה. למרגלות הר האוורסט מתגוררים בני שבט נפאלי המכונה "שרפה". בעיני בני השרפה הר האוורסט הוא הר קדוש, המשמש כמקום משכנם של האלים.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   


    

  קחו סרגל, מתחילים למדוד!

  היתה זו משימה לא פשוטה למדוד את גובהו את האוורסט. רק לפני כ-150 שנה (בשנת 1852) הצליחו לחשב, פחות או יותר, את הגובה של ההר, ורק אז הוא הוכרז כהר הכי גבוה בעולם. ההר קרוי על שמו של סר ג'ורג' אוורסט, שהיה המודד הכללי של הודו באותו הזמן, למרות שמי שלמעשה חישב את גובה ההר לראשונה היה אחד העובדים במשרד שלו.

   


  לא פשוט למדוד הר כל כך גבוה. האוורסט (צילום: איי פי)

   

  כובשים את ההר

  אחרי שנקבע כי האוורסט הוא ההר הכי גבוה בעולם, ניסו מטפסי הרים רבים להעפיל לפסגה שלו, למרות ואולי בגלל הקושי והסכנות הכרוכים בלטפס להר כל כך גבוה: הטמפרטורה נמוכה מאד, מזג האוויר מושלג ולפעמים סוער והאוויר דליל בגובה רב כל כך. כששאלו את מטפס ההרים הבריטי ג'ורג' מאלורי למה רצה לטפס על "גג העולם", הוא ענה את התשובה המפורסמת: "פשוט כי הוא שם".

   

  בהתחלה שלטונות נפאל וטיבט לא הרשו למטפסים להגיע אל ההר. רק בשנת 1922 הגיעה לראשונה משלחת מחקר מבריטניה, אשר ניסתה להעפיל לפסגה. כמה מחברי המשלחת הצליחו להגיע עד לגובה של 8,321 מטר, בסך הכל כ-500 מטרים מהפסגה, אך יתר חבריהם נהרגו במפולת שלגים.

   

  במרוצת השנים ניסו משלחות שוב ושוב להעפיל לפסגתו של האוורסט, ולא הצליחו. רבים אף שילמו על הניסיון בחייהם. רק בשנת 1953 נכבשה סוף סוף פסגת ההר, כאשר המטפס הניו זילנדי אדמונד הילרי, ביחד עם מלווה מקומי משבט השרפה בשם טנזינג נורגאי, הצליחו להגיע לראשונה לפסגה. בעקבות הצלחתם "לכבוש" את פסגת העולם זכו השניים לכבוד רב, והילרי אף קיבל תואר אבירות ממלכת אנגליה.

   


  אדמונד הילרי וטנזינג נורגאי, הראשונים שהגיעו אל פסגתו של האוורסט (צילום: איי פי)

   

  מטפסים - לטוב ולרע

  מאז ועד היום הצליחו להעפיל לפסגת האוורסט כ-1,000 מטפסים נוספים, בהם גם הישראלי דורון הראל, שעשה את הדרך לפסגה בשנת 1992.

   

  ההישגים כבירים, אך בצידם גם נגרם נזק סביבתי רב. מעריכים היום שיותר מ-50 טון פסולת - פלסטיק, זכוכית, מתכת ופסולת אורגנית של המטפסים נותרה על המדרונות. עצים רבים נכרתו כדי לספק חומרי בערה למטפסים, ובכל המקומות הגבוהים מפוזרים בלוני חמצן ואביזרי טיפוס משומשים.

    

  נוחתים על הפסגה?

  נניח שמציעים לכם להגיע ישירות במסוק מיוחד אל גג העולם - אל פסגת האוורסט, האם תקבלו את ההצעה?

   

  בואו נראה מה קורה לגוף האדם בגבהים כאלה:

  קשה לנשום בפסגה - למה? כי ריכוז החמצן באוויר הולך ויורד ככל שעולים בגובה. מפגש פתאומי עם ריכוז חמצן כה נמוך, עלול לגרום לעילפון ולקשיי נשימה. המטפסים מרגילים את גופם במשך ימים ארוכים לתנאים אלו ורבים משתמשים בבלוני חמצן בקרבת הפסגה.

   

  זה לא הכל - הקור העז והרוחות המנשבות במהירות של יותר מ-150 קילומטר בשעה גורמים לכוויות קור בכל חלקי הגוף החשופים. גם פליטת המים בתהליך הנשימה גדולה מאוד והמטפס עלול להתייבש. סכנה חמורה נוספת היא הבצקת - הצטברות נוזלים באיברי הגוף, שנובעת מתהליכים שמואצים בגובה רב. כאשר הבצקת מתרחשת במוח או בריאות - חיי המטפס בסכנה. מטפסים רבים מדווחים על שינויים בתפקוד המוחי בגובה רב ומתארים תופעות כגון שכחה, טשטוש בראייה, הזיות ובלבול. מי אמר שקל לטפס על האוורסט?

   

  אז למה כן?

  ולמרות הכל, טנזינג נורגאי, שהיה הראשון להגיע לפסגה יחד עם אדמונד הילרי, סיכם את המראה מן הפסגה במילים:

  "אהבתי את ההרים יותר מדי כדי לחוש ברגש כזה. אהבתי את האוורסט יותר מדי. ברגע הגדול הזה, שלו חיכיתי כל חיי - ההר לא נראה לי כדבר חסר חיים העשוי סלע וקרח, אלא חם, ידידותי וחי!".

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  אוורסט - בשפות הטיבטיות נקרא "צ'ומו לונגמה" (אלת אם העולם), על פי הנפאלים "סגרמתה" (אלת השמיים), ובמשך השנים קיבל גם את השם "גג העולם". ההר הגבוה בעולם (8,850 מ'), נמצא בקצה המזרחי של הרי ההימלאיה, בגבול שבין נפאל לטיבט, הנמצאת תחת שליטה סינית. ערך מתוך אנציקלופדיה ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   


  פרסום ראשון: 20.02.07 , 12:34
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אוורסט"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מקומות בעולם
  אוורסט
  צילום: איי פי
  מטיילים על רקע ההר הגבוה בעולם
  צילום: רויטרס
  מומלצים