הכי מטוקבקות
  דינוזאורים
  לפני 250 מיליון שנה לא היו על פני כדור הארץ בני אדם. אפילו לא אדם אחד בודד. לעומת זאת היו כאן דינוזאורים. הרבה מינים וסוגים של דינוזאורים. היום יש בעולם מיליוני בני אדם, ודינוזאורים – אין. אפילו לא דינוזאור אחד לרפואה. למרות שמעולם לא פגשנו אותם פנים אל פנים, ולמרות שנראה שאין שום סיכוי שנפגוש יצורים כאלה בעתיד - הסקרנות שלנו לגבי אותם זוחלים ענקיים שפעם שלטו בכדור הארץ אינה יודעת גבול

   

  מי היו הדינוזאורים? ולאן הם נעלמו? סרטון מאתר בריינפופ ישראל 

   

  "לטאת אימים"

  המילה דינוזאור מקורה בשפה הלטינית ופירושה - "לטאת אימים". פעם חשבו בטעות שהדינוזאורים היו לטאות, אבל היום אנחנו יודעים שהם היו זוחלים מטילי ביצים. חלק מהם היו זוחלי-ענק, כמו הבראכיוזאורוס (Brachiosaurus), שהגיע לאורך של יותר מ-30 מ' ולגובה של כ-12 מטר! דינוזאורים אחרים היו קטנים, באורך של פחות מ-80 ס"מ, שזה בערך גודלה של תרנגולת ממוצעת.

   


   

  מאובנים של דינוזאורים התגלו בשכבות סלע שונות בכל היבשות שבכדור הארץ, מה שמלמד אותנו שהדינוזאורים היו נפוצים מאוד, ושהיו סוגים שונים של דינוזאורים שכל אחד מהם מותאם לסביבה אקלימית וגיאוגרפית שונה.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   

  היו דינוזאורים בכל מיני צורות וגדלים. חלקם הלכו על שתי רגליים, חלקם על ארבע. חלקם היו מהירים וחלקם... לא ממש. אפשר היה לראות דינוזאורים בעלי עור עבה מלא בכל מיני גבשושיות, בליטות וקרניים. היו שחיו בקבוצות ואחרים כבודדים, היו מאות סוגים של דינוזאורים, ביניהם היו גם כאלו שהותאמו לחיים בים ואחרים שיכלו לעופף.

   


  טירנוזאוס רקס. גדול ואכזרי (צילום: איי פי)

   

  איך לומדים על דינוזאורים שכבר לא קיימים?

  איך בעצם אפשר לדעת משהו על מישהו שכבר מזמן אינו קיים? ובכן, השרידים של הדינוזאורים הפכו למאובנים (הם נשתמרו בסלע והתקשו כאבן), ועל ידי חקר המאובנים הללו אנחנו יכולים

  להסיק כל מיני מסקנות לגבי זהותם של הדינוזאורים ואורח חייהם. גם ביצים של דינוזאורים שהתאבנו מלמדות אותנו עליהם, ואפילו ההפרשות שלהם, שמלמדות אותנו איזה מזון הדינוזאורים אהבו לאכול.

   

  אגב אוכל, נראה כי מרבית הדינוזאורים ניזונו בעיקר מצמחים, אם כי יש גם כמה סוגים שנהגו לאכול בעלי חיים אחרים. הדינוזאור המוכר ביותר הוא טי-רקס, שהיה כפי הנראה אחד הטורפים האיומים ביותר בתולדות כדור הארץ.

   

  למה אין יותר דינוזאורים?

  שאלות רבות הנוגעות לדינוזאורים ולאורחות חייהם נותרו עדיין ללא תשובות חד משמעיות. החוקרים חלוקים בדעתם בשאלות כמו: האם הציפורים והדינוזאורים הם בני אותה המשפחה; האם הדינוזאורים היו בעלי "דם חם", כלומר שומרים על טמפרטורת גוף קבועה, או בעלי "דם קר", כלומר שטמפרטורת גופם משתנה על-פי טמפרטורת הסביבה, האם הם הגנו והאכילו את צאצאיהם, או שהגוזלים היו בעלי תנועה ויכולת האכלה עצמית כשבקעו מן הביצה; וכמובן שאלת השאלות - כיצד נכחדו הדינוזאורים?

   

  לאן נעלמו הדינוזאורים?

  הדינוזאורים שלטו בכדור הארץ במשך יותר מ-160 מיליון שנים. הם נחשבו לחיות היבשה המצליחות ביותר. ואז, בערך לפני 65 מיליון שנה, הם נעלמו!

   

  רבים ניסו להסביר איך קרה שהדינוזאורים נעלמו לגמרי מכדור הארץ.

  לפי אחת התיאוריות המובילות, התנגש אסטרואיד או שביט בכדור הארץ, וכתוצאה מההתנגשות התרוממה באוויר כמות עצומה של אבק וחול וחסמה את קרינת השמש. תיאוריה אחרת טוענת כי הדינוזאורים נכחדו לאחר שהיתה התפרצות וולקנית אדירה, שגם היא חוללה סופת אבק ענקית.

   

  לפי תיאוריות אלה, כשנחסמה קרינת השמש, כל הצמחים מתו (שהרי הם לא יכולים להתקיים ללא שמש), ובשל כך מתו גם כל בעלי החיים שאוכלים צמחים וגם בעלי החיים שהיו טורפים את אוכלי הצמחים, ובין השאר מתו גם הדינוזאורים. מי שכן שרד את התקופה הקשה הזו היו רק בעלי חיים קטנים שהספיקו להם כמויות האוכל המועטות שהיה אפשר למצוא. לעומת זאת יש חוקרים שטוענים שגם הדינוזאורים שרדו, והיום אפשר למצוא אותם - בדמות עופות!

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  דינוזאורים, בזואולוגיה, זוחלים מטילי ביצים שחיו בתור המזוזואיקון - יחידת הזמן הגיאולוגית שתחילתה לפני כ-250 מיליון שנים - ונכחדו לפני כ-65 מיליון שנה, בסוף עידן הקרטיקון. חלק מהדינוזאורים היו זוחלי-ענק, כמו הברכיוזאורוס (Brachiosaurus), אחד הגדולים מבין הדינוזאורים הידועים, שחי בתקופת היורה, והגיע לאורך של יותר מ-30 מ' ולגובה של כ-12 מטר. דינוזאורים אחרים היו קטנים, באורך של פחות מ-80 ס"מ - כמו תרנגולת ממוצעת. את השם "דינוזאורוס" טבע אנטומאי הבריטי סר ריצ'רד אוון ב-1842, ופירושו "לטאת אימים" ביוונית. ערך מתוך אנצ' ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן 

   

   


  פרסום ראשון: 11.03.07 , 15:57
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דינוזאורים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בעלי חיים
  דינוזאורים ארוכי צוואר
  צילום: רויטרס
  אני צמחוני, אוהב לאכול רק צמחים
  צילום: אי פי
  אני דווקא הייתי טורף. ככה נראה השלד שלי
  שחזור ראש של דינוזאור
  צילום: איי פי
  מומלצים