הכי מטוקבקות
  שבעת פלאי עולם
  בוודאי שמעתם פעמים רבות את הביטוי הציורי ומעורר ההשראה "שבעת פלאי עולם". האם שאלתם את עצמכם פעם מהם שבעת הפלאים הללו? ומי החליט עליהם? ובכן, שבעת פלאי עולם הוא כינוי שניתן ביוון העתיקה ובאימפריה הרומית לשבעה מבנים שבנה האדם, שהיו מפורסמים ויוצאי דופן ביופיים ובגודלם

   

  שבעת פלאי עולם, סרטון מאתר בריינפופ ישראל
   

  כמו שאתם יכולים לנחש, לא תמיד היתה הסכמה לגבי מהם שבעת המבנים שראויים להיכלל ברשימה נכבדה זו. הראשון שמנה את שבעת פלאי העולם היה יווני ששמו אנטיפטרוס, והוא עשה זאת לפני למעלה מאלפיים שנה!

   


   

  משבעת פלאי העולם העתיק נותר למרבה הצער רק אחד. יכולים לנחש? אלו הן הפירמידות בגיזה שבמצרים. ששת המבנים המפוארים האחרים נהרסו במהלך השנים, ואנו יודעים על קיומם רק מעדויות שנותרו. 

   

  1. הפירמידות בגיזה שבמצרים

  פלא העולם הראשון שנדבר עליו הוא שלוש הפירמידות הענקיות שנמצאות ליד העיר גיזה שבמצרים. פלא עולם זה הוא לא רק היחיד ששרד עד ימינו, הוא גם העתיק ביותר - הפירמידות הללו נבנו לפני כמעט 5,000 שנה! הפירמידות נחשבות למבנה הנדסי אדיר, ועד היום אין הסכמה בין החוקרים איך הצליחו לבנות אותן: יש כאלה שחושבים כי 2.5 טון האבנים הונחו זו על-גבי זו בעזרת מנופי ענק, ויש כאלה שסבורים שהן הונחו על גבי ערימת בוץ, בעזרתה הן נגררו עד למעלה. כך או כך, הפירמידות הן מבנה מרשים ביותר במימדיו - גובהה של הגדולה ביותר היה כ-150 מטרים! וגם בימינו אלה, עם מפעלים הנדסיים מודרניים ומתוחכמים, עדיין נחשבות הפירמידות לפלא הנדסי.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   


  הפירמידות הענקיות שנמצאות ליד העיר גיזה שבמצרים (צילום: איי פי)

   

  2. פסל זאוס באולימפיה

  דמיינו פסל גדול של אל יווני. עכשיו הגדילו אותו. ועוד. ועוד. כעת, דמיינו אותו מצופה זהב ושנהב, ובדמיונכם הציבו אותו בלבו של מקדש יווני בעל עמודי שיש גבוהים ונישאים. התרחקו מעט והתבוננו בו - מתנשא לגובה של 12 מטרים (בערך כמו בניין בן 4 קומות) ותופס את מלוא רוחב המקדש.

   

  מדהים, נכון?

   

  היה זה פסל של האל היווני זאוס, והוא היה עוצר נשימה. גופו היה עשוי שנהב, עיניו משובצות אבני חן יקרות, בגדיו היו עשויים זהב טהור ואפילו הכיסא שעליו ניצב היה עשוי מעצי ארז ומקושט באבני חן יקרות.

   

  כאמור, הפסל כבר לא קיים. אז מנין אנחנו יודעים כיצד הוא נראה? התשובה היא - לפי מטבעות שנשתמרו מאותה תקופה, שמראים אותו ניצב במלוא הדרו במקדש. מי שיצר את הפסל היה הפסל הגאון פידיאס, לפני בערך 2,500 שנה, בתקופת תור הזהב באתונה, בה נבנו הרבה מקדשים חדשניים ועוטרו בפסלים נפלאים.

   

  האגדה מספרת כי כאשר הושלם הפסל (בשנת 435 לפני הספירה), האל היווני זאוס היה מאוד גאה ומרוצה מהפסל הנהדר, ושלח ממרומי מושבו באולימפוס רעם לאות שביעות רצון.

   

  3. הקולוסוס מרודוס

  גם פלא העולם השלישי היה ביוון, באי שקוראים לו רודוס. מהו הקולוסוס? זהו כינוי לפסל ענק ומדהים ביופיו של הליוס, אל השמש, אשר ניצב בפתח הנמל של רודוס. הפסל התנשא לגובה של כ-34 מטרים (כגובהו של בניין בן 11 קומות!). בסיסו היה עשוי שיש, וגופו היה עשוי ברונזה וממולא בסלעים ששמרו על יציבתו. האגדה מספרת כי שתי רגליו העצומות ניצבו משני צידי פתח האוניות לנמל, וכל אוניה שנכנסה לנמל עברה מתחת לפסל העצום.

   

  הפסל נבנה לפני בערך 2,300 שנה, אחרי שהצבא הקטן של רודוס הצליח לבלום צבא עצום וגדול ממנו שרצה לפלוש לאי. בני רודוס חשו שניצחו בזכותו של אל השמש, ולכן הקימו את הפסל לאות תודה. הפסל הנהדר ניצב בפתח בנמל במשך קצת יותר מחמישים שנה. ואז התרחשה רעידת אדמה והפסל האדיר התמוטט וקרס.

   

  4. מקדש ארתמיס באפסוס

  גם פלא העולם הרביעי שכן בממלכת יוון, שבאותה תקופה היתה גדולה יותר מגבולות יוון של ימינו. בעיר אפסוס נבנה לפני יותר מ-2,500 שנה מקדש מפואר לכבוד אלת הירח והציד שנקראה ארתמיס. את המקדש המפואר תכנן האדריכל חריסיפרון, והוא היה מצופה בזהב ובשנהב והיו בו פסלים רבים ויפהפיים. בין שאר בעלי המלאכה שעיטרו את המקדש היה גם הפסל פידיאס - זוכרים? אותו אמן שיצר את פסל זאוס באולימפיה.

   


  עמוד השיש הבודד, זכר למקדש ארתמיס באפסוס (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

   

  המקדש הנהדר נהרס בשריפה שכילתה אותו ואת כל יצירות הפיסול שבו. הוא נבנה בשנית, אך שוב נהרס. מתוך 127 עמודי השיש הגבוהים שהיו בו, נותר עד ימינו עמוד שיש אחד בודד, זכר לתפארת העבר.

   

  5. המאוזולאום בהליקרנסוס 

  המאוזוליאום הוא בעצם קבר מפואר, שנבנה לכבוד מותו של המלך מאוזולוס בעיר הליקרנסוס ביוון העתיקה (הליקרנסוס היא בודרום, עיירת הנופש התורכית של ימינו). לאחר שהמלך מת, הזמינה אשתו המתאבלת ארטמיסיה את האדריכלים הגדולים והמפורסמים ביותר לבנות קבר לכבוד המלך.

   

  מאז כל מבנה קבורה ענק המשמש כמקום סגידה למי שקבור בו, קרוי על-שמו של המאוזוליאום הראשון. כך אנו מכירים את המאוזוליאום של לנין במוסקבה, של נפוליאון בפריס ועוד. פסלים אחדים ששרדו מן המאוזוליאום נמצאים יחד עם שכיות חמדה נוספות מן העולם במוזיאון הבריטי שבלונדון ושרידים נוספים מן המבנה נותרו במקום.

   

  6. המגדלור באלכסנדריה

  כשספינות באות מלב ים להיכנס לנמל בימינו, נראה לנו טבעי כי הכניסה מסומנת באופן ברור כדי לשמור על בטיחות הספינות. אולם באלכסנדריה של לפני כ-2,300 שנה זה היה ברור פחות. הדבר עלה בחייהם של רבים, ביניהם ארוסתו האתונאית של האדריכל המקדוני סוסטרטוס. הוא למד אדריכלות באלכסנדריה, ובה בנה מבנים רבים ויפים. הוא הזמין את ארוסתו ואת הוריה לראות את מפעליו הנהדרים, אלא שבדרכם אליו הם נקלעו לסערה, ולא חלף זמן רב עד אשר לזוועת הצופים נסחפו גוויותיהם אל החוף.

   


  המגדלור באלכסנדריה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  האדריכל האבל הקים בעצת מורו דינוקראטס מצבת זיכרון אדירת מימדים ומצילת חיים. היה זה מגדלור אשר נישא לגובה 130 מטרים. בקודקודו בערו לפידים ומדורת ענק, אשר סימנו מרחוק למפליגים את פתח הנמל.

   

  גם פלא העולם הזה נהרס ברעידת אדמה במאה ה-14.

   

  7. הגנים התלויים של בבל

  הפלא האחרון מבין שבעת פלאי העולם העתיק הוא הגנים התלויים שנמצאו קצת רחוק יותר מאיתנו - בבבל, כלומר עירק של ימינו. אלא שלהבדיל מן הפלאים האחרים, שראיות לקיומם נותרו במטבעות, בפסלים או בממצאים במקום, לפלא זה לא נותרה כל הוכחה לקיומו. היסטוריונים יווניים תיעדו את קיומם של הגנים התלויים, אך בממצאים בבליים לא נמצא להם זכר. אם אכן הם נבנו, הרי שבנה אותם המלך נבוכדנצאר השני (604-562 לפנה"ס) לכבוד אשתו הנסיכה אמיטיס, על גדת הנהר פרת. לפי התיאור, היו אלה גנים נהדרים אשר נשתלו על גבי טרסות, ובהם עצי גן נפלאים, מזרקות ופרחים.

   

  ולמועמדים החדשים

  אלו היו שבעת פלאי העולם העתיק, אשר כולם נבנו לפני אלפי שנים. מאז הוקמו ונחרבו ארצות, נבנו מבנים מפוארים יותר ופחות והעולם השתנה. כיום מדברים לפעמים על שבעת פלאי העולם המודרני, ויש מבנים רבים ומפוארים שמועמדים להיכנס לרשימה מכובדת זו: ביניהם חומת סין הגדולה, הטאג' מאהל בהודו, בית האופרה בסידני שבאוסטרליה ועוד. 

   


  הטאג' מאהל בהודו (צילום: סי די בנק)

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  שבעת פלאי עולם, כינוי שניתן ביוון העתיקה ובאימפריה הרומית לשבעה מבנים עצומים, מעשה ידי אדם, באגן הים התיכון ובמזרח התיכון, שנחשבו למפליאים בגודלם, בתיחכומם וביופיים. ערך מתוך אנצ' ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   

   

   


  פרסום ראשון: 11.03.07 , 15:57
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שבעת פלאי עולם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תרבות
  הפירמידות בגיזה
  צילום: איי פי
  הקולוסוס מרודוס
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הגנים התלויים של בבל
  מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
  חומת סין הגדולה, מפלאי העולם החדש
  צילום: איי פי
  מומלצים