הכי מטוקבקות
  אפריקה
  אריות ונמרים, תופי טם-טם, שבטים פרימיטיביים... מה עולה לכם בראש כשאתם חושבים על אפריקה? אז באמת, נכון שיש שבטים שאנשיהם מעולם לא ראו טלוויזיה, ואולי גם לא מכירים ספרים, ולא יודעים מהי מברשת שיניים, אבל אפריקה היא יבשת כל כך גדולה, שיש בה מספיק מקום גם בשביל הרבה נופים אחרים ותרבויות אחרות. חלקן דומות לתרבות שלנו, וחלקן שונות

  למעשה, אפריקה היא היבשת השנייה הכי גדולה בכדור הארץ. רק אסיה גדולה ממנה. כשני שליש משטחה של אפריקה נמצא בחצי הצפוני של כדור הארץ, והשליש הנותר - בחצי הדרומי. אפריקה היא

  גם היבשת בה נולד המין האנושי - בני האדם. בני האדם התפתחו שם מקופי האדם, ולאחר מכן התפשטו ברחבי העולם.

   

  ממערב לאפריקה נמצא האוקיינוס האטלנטי, ממזרחה לה - האוקיינוס ההודי וים סוף, ומצפון נמצא הים התיכון.

    

  המדבר והג'ונגל 

  בגלל שטחה הגדול של אפריקה, הנופים בה ומזג האוויר שונים מאוד בין אזור לאזור. מצפון לאפריקה נמצא הים התיכון, ולאורך פס צר בצפון, האקלים הוא ים תיכוני, שזה דומה לאקלים בישראל - קיץ חם ויבש, וחורף קר (אבל לא מאוד קר) וגשום (אבל לא מאוד גשום). דרומה משם, האקלים מדברי ויבש ושם נמצא מדבר סהרה, שהוא גם המדבר הכי גדול בעולם. כשאנחנו חושבים על מדבר, אנחנו לפעמים מדמיינים שטח עצום שאין בו דבר מלבד חול, ועוד חול, אבל זה לא מדויק: במדבר סהרה יש אפילו ערים, ובעצם - מדינות שלמות.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   

  דרומה ממדבר סהרה, באזור קו המשווה (הקו שמפריד בין החצי הצפוני של כדור הארץ לחציו הדרומי), יורד גשם במשך כל השנה. כשממשיכים דרומה משם, שוב האקלים הופך למדברי, אבל בהרים גבוהים האקלים קר וגשום יותר.

   


  דקלים במדבר סהרה, טוניסיה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  באזור הגשום שליד קו המשווה, גדלים עצים טרופיים שחלקם ממש ענקיים: הגובה שלהם יכול להגיע ל-30 מטר, וקוטר הגזע יכול להגיע ל-6 מטרים (שזה אומר שעץ אחד היה יכול לתפוס כיתה שלמה, אם היה אפשר לתת לו לצמוח דרך התקרה). באזורים שהם גשומים במיוחד, נמצאים יערות עד משווניים, שנקראים גם ג'ונגלים, או יערות גשם (כי יורד בהם גשם כמעט ללא הרף, כל השנה). הצמחייה שם כל כך צפופה וסבוכה, עד שבחלק מהמקומות קשה (ולפעמים גם בלתי אפשרי) לעבור דרכה.

   

  ההר הגבוה ביותר באפריקה הוא הקילימנג'רו - הר געש כבוי בגובה 5,895 מטרים, שנמצא במדינת טנזניה. באפריקה יש גם כמה נהרות גדולים, בהם נהר הקונגו, ונהר הנילוס המפורסם, שהוא גם הנהר הארוך ביותר בעולם. במזרח אפריקה יש שרשרת של אגמים גדולים. הגדול בהם הוא אגם ויקטוריה, שהוא גם האגם הגדול ביותר באפריקה.

   

   


  מפל הנילוס הכחול באתיופיה (צילום: רני שלו)

   

  בעלי החיים באפריקה

  באפריקה יש מגוון רחב ומאוד מעניין של בעלי חיים. בג'ונגלים חיים קופים מסוגים שונים, פילים, סוסי יאור (היפופוטמים), וכל מיני חיות קטנות, זוחלים וחרקים. אזורי הסוונה הפתוחים, בין הג'ונגלים והמדבריות, מכוסים בעשב, והעצים הגבוהים אינם צומחים בצפיפות. באזורים אלה נפוצים בעלי חיים שחיים בעדרים, ויכולים לרוץ מאוד מהר, כמו זברות, חמורי בר, צבאים ואיילות. חוץ מהם חיים שם גם אריות, פנתרים, יענים, ג'ירפות וקרנפים. בנהרות ובאגמים נפוצים גם תנינים. ישנם גם חרקים רבים, שחלקם מזיק לחקלאות, ומפיץ באפריקה מחלות כמו מלריה ומחלת השינה. המחלות האלה קשות, והן אחת מבעיותיהם העיקריות של תושבי אפריקה היום.

   


  ג'ירפות בסוונה (צילום: Ablestock)

   

  סמוך לחלקה הדרומי של אפריקה, וממזרחה לה, נמצא האי מדגסקר, שלמרות היותו אי הוא נחשב לחלק מאפריקה. במדגסקר יש בעלי חיים מיוחדים ונדירים. יש שם אפילו בעלי חיים (וגם צמחים) שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר בעולם, כמו הלמור (שהוא סוג של קוף). חלק מבעלי החיים שנמצאים במדגסקר חיו פעם גם במקומות אחרים, אבל נכחדו.

   

  מזל טוב! נולד לך בן... אדם

  כמו שכבר אמרנו קודם, אפריקה היא מקום הולדתו של המין האנושי, שהתפתח שם מקופי האדם. לכן ההיסטוריה של המין האנושי באפריקה היא ארוכה מאוד. חוקרים רבים עובדים באפריקה, ומחפשים בה שרידים שילמדו אותנו על האבולוציה (ההתפתחות) של האדם הקדמון.

   

  מאז קמו תרבויות רבות באפריקה, וגם נפלו, כמו למשל התרבות המצרית, שהיא מהתרבויות העתיקות והחשובות בהיסטוריה האנושית.

    

  שלטון זר ושחרור 

  במשך אלפי שנים נדדו בני האדם מיבשת המולדת אפריקה ועברו להתיישב בכל חלקי העולם. לפני כמה מאות שנים, האירופאים התחילו במסעות למטרות מסחר, והגיעו לאפריקה. בתחילה האירופאים רק רצו לנצל את היבשת למטרות מסחר, אבל מאוחר יותר הם כבשו והשתלטו על שטחים נרחבים באפריקה, הפכו את תושבי היבשת לעבדים או כמעט עבדים, טבחו בהם (כלומר, הרגו רבים מהם), וביצעו בהם מעשים אכזריים אחרים.

   

  לקראת אמצע המאה ה-20, היתה ליבריה המדינה העצמאית היחידה ביבשת, ובשאר המדינות שלטו מדינות אירופה. מאז שנות ה-50 של המאה ה-20 התחילו התמרדויות בקרב האפריקאים ופרצו מלחמות שחרור. בשנות ה-60 התחילו מדינות אירופה לוותר על השליטה במדינות אפריקה, ולסייע להן להפוך למדינות עצמאיות. מאז, המשטרים במדינות אפריקה אינם יציבים, וישנן מהפכות שלטוניות ומלחמות אחים לעתים קרובות.

   


  ניירובי, בירת קניה. התושבים סובלים מעוני רב (צילום: איי אף פי) 

   

  רבות ממדינות אפריקה הן מדינות עניות מאוד, ותושבים רבים חולים במחלות קשות כמו איידס ומלריה. מדי שנה, מתים הרבה מאוד ילדים אפריקאים במלחמות, מחלות ורעב. יחד עם זאת, יש גם מדינות שהולכות ומתפתחות, ויותר ויותר תיירים מהעולם העשיר יותר באים לבקר באפריקה, ליהנות מתרבויות שונות ולראות את הנופים ואת בעלי החיים הקסומים שחיים בה.

   

  היום חיים באפריקה כ-800 מיליון בני אדם, רובם שחורים. תושבי אפריקה מדברים מאות שפות שונות, שהנפוצות בהן הן ערבית (בצפון אפריקה) והסווהילי (במזרח אפריקה).

    

   
  מדינות אפריקה

  מדינות אפריקה
  המדינה הבירה
  אנגולה לואנדה
  אריתריאה אסמרה
  אתיופיה אדיס אבבה
  בוצואנה גבורונה
  בורונדי בוג'ומבורה
  בורקינה פאסו אואגדוגו
  בנין פורטו נובו
  ג'יבוטי ג'יבוטי
  גאנה אקרה
  גבון ליברוויל
  גינאה קונקרי
  גינאה המשוונית מלבו
  גינאה-ביסאו ביסאו
  גמביה בנג'ול
  דרום אפריקה פרטוריה
  הרפובליקה הדמוקרטית קונגו קינשסה
  הרפובליקה המרכז אפריקנית בנגי
  הרפובליקה של קונגו ברזויל
  זימבבווה הרארה
  זמביה לוסקה
  חוף השנהב ימוסוקרו
  טוגו לומה
  טוניסיה טוניס
  טנזניה דאר א-סלאם
  לוב טריפולי
  ליבריה מונרוביה
  לסותו מסרו
  מאוריטניה נואקשוט
  מאלי במקו
  מדגסקר אנטננריבו
  מוזמביק מפוטו
  מלאווי לילונגווה
  מצרים קהיר
  מרוקו רבאט
  ניגריה אבוג'ה
  ניז'ר ניאמיי
  נמיביה וינדהוק
  סאו טומה ופרינסיפה סאו טומה
  סודן חרטום
  סווזילנד מבבנה
  סומליה מוגדישו
  סיירה ליאון פריטאון
  סיישל ויקטוריה
  סנגל דקר
  צ'אד נג'מנה
  קמרון יאונדה
  קניה ניירובי
  רואנדה קיגאלי

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  אפריקה - היבשת השנייה בגודלה בכדור הארץ (אחרי אסיה). שטחה כ-30,000,000 קמ"ר, כולל האיים השייכים אליה. אפריקה היא מקום הולדתו של המין האנושי. שם הוא התפתח מקופי האדם ונפוץ ברחבי העולם. ערך מתוך אנציקלופדיה ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   

  נדידת היבשות - האם תמיד נמצאה יבשת אמריקה הצפונית במיקומה הנוכחי? מה היה שטחה של יבשת-העל פַּנְגֵיאָה? מתי הופיעה יבשת אפריקה? ואיך בעצם נראתה מפת כדור הארץ לפני 270 מיליון שנים? פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

  לפרויקט - לחצו כאן

   


  פרסום ראשון: 20.03.07 , 17:24
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אפריקה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יבשות
  הר הקילימנג'רו שבטנזניה, ההר הגבוה ביותר באפריקה
  צילום: איי פי
  אריה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  נלסון מנדלה. מסמל את המאבק לשחרור השחורים בדרום אפריקה
  צילום: רויטרס
  מפלי ויקטוריה בזימבבווה
  צילום: abelstock
  משפחת ילידים משבט המסאי
  צילום: abelstock
  מומלצים