הכי מטוקבקות
  דולפין
  אם תפגשו פעם דולפין, או אפילו אם תראו אותו בסרט, בטח יעלה לכם חיוך גדול וזורח על הפנים. פשוט כי הדולפין נראה כאילו הוא כל הזמן מחייך אלינו. וגם אם זה לא באמת חיוך כמו אצל בני האדם, המראה המחייך באמת מתאים לאופי שלו, כי הוא חיה חכמה, נבונה וחברותית, ואוהבת לשחק ולתקשר עם אחרים. לדולפין יש גם מוח מפותח וגם רגשות

  זה ממש לא דג

  הדולפין שייך למשפחת היונקים, כלומר - כשנולד תינוק דולפין הוא יונק חלב מאמו.

  הדולפין גם לא נושם במים (כמו הדגים), אלא כמונו - נושם רק אוויר, למרות שהוא חי את כל חייו בתוך המים. לכן כל כמה דקות הוא חייב להוציא את הראש מן המים ולשאוף אוויר. הוא לוקח נשימה עמוקה, וחוזר אל מעמקי הים, ואפילו צולל לעומק של 280 מטרים.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   

  דולפין קטן נולד

  אמא דולפינה מניקה את התינוק שלה, משגיחה עליו ומלמדת אותו איך לעשות כל מיני דברים נחוצים, כמו לצוד דגים. לפעמים היא אפילו מבקשת מאמא שלה (הסבתא) או מאחיותיה (הדודות) לעזור לה לטפל ולשמור על הצאצא הקטן. לפעמים קשה לה גם

  לדאוג למזון, גם לבדוק שאין סכנות מסביב, וגם ללמד אותו איך קופצים למעלה למעלה, איך תופסים דגים, איך שוחים על הגב או איך מנפנפים בסנפירים.

   

  הדולפין הקטן גדל ומתפתח, אבל גם כשהוא כבר בוגר, הוא ממשיך לשמור על קשר עם אמו. זה דבר נדיר מאוד אצל בעלי חיים. בכלל, הדולפינים הם חברותיים מאוד. הם חיים בלהקות, מזהים אחד את השני ומדברים ביניהם בדרכים מאוד מעניינות, שלא את כולן אנחנו מבינים.

   


  הדולפין נראה כאילו הוא מחייך אלינו כל הזמן (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  ומה אוכלים?

  אנחנו כל כך אוהבים לחשוב על חביבותם וטוב ליבם של הדולפינים, עד כי אנחנו שוכחים לפעמים שהם גם חיה טורפת. הדולפינים אוכלים בעיקר דגים מכל מיני סוגים וגם דיונונים וחיות ים אחרות.

   

  לעתים קרובות, יוצאים הדולפינים בחבורה גדולה לציד. כך קל יותר לתפוס את המזון החמקמק שלהם - הדגים. הם מקיפים להקת דגים מכל הצדדים, וככה קשה יותר לדגים לברוח מפניהם.

   

  סוגים שונים של דולפינים

  יש בעולם מינים רבים של דולפינים. יש אפילו דולפינים שחיים בנהרות ולא בים. הדולפינים הקטנים שביניהם מגיעים לאורך של קצת יותר ממטר אחד (ואז הם שוקלים כמו שני ילדים קטנים, בערך 40 קילו), והגדולים הם באורך מכובד של 7 מטרים ומשקל מכובד לא פחות של 5 טונות (שזה בערך כמו 250 ילדים קטנים...)!

   

  אבל בכל המינים ובכל הגדלים, הדולפינים הם שחיינים וקפצנים מצטיינים במיוחד. דולפינים יכולים לזנק לגובה של יותר משישה מטרים מעל לפני המים ולשחות במהירות של יותר מ-50 קמ"ש. הם נחשבים לאחד מבעלי החיים הכי מהירים בים.

   


  תראו כמה גבוה יכול הדולפין לקפוץ! (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  קשר עם בני אדם

  דולפינים ידועים ביכולת שלהם ליצור קשר עם בני אדם. ישנם מקרים בהם דולפין או דולפינה לא כל כך מסתדרים עם חברי הלהקה שלהם, ובמקום זה הם מחפשים את חברתם של בני האדם. אולי שמעתם על הדולפינה דולי שחיה בחופי סיני, ליד הכפר הבדואי נואייבה. דולי עזבה את הלהקה שלה, ויצרה קשר מאוד הדוק עם דייג אחד מהכפר.

  יש גם סיפורים רבים, ואולי אלה רק אגדות, על דולפינים שהצילו אנשים שספינתם טבעה בים והיו אפילו מקרים שדולפינים הצילו אנשים מהתקפה של כרישים.

   

  בגלל חוכמתם ויכולתם ליצור קשר, מדענים רבים חוקרים את הדולפינים ואת התנהגותם. חוקרים גילו, למשל, שהדולפינים יכולים ללמוד להבין שפה, ללמוד דברים ולהסיק מסקנות, וגם גילו שדולפינים מאוד נהנים להיות יחד עם דולפינים אחרים.

   

  להציל דולפינים

  למרות שהדולפינים הם חיה אהובה במיוחד, דולפינים רבים מתו בגלל ציד, דיג וזיהום האוקיינוסים. יש מינים שאפילו נמצאים בסכנת הכחדה. אחת הבעיות הקשות היא שפעמים רבות דולפינים נלכדים בטעות ברשתות דיג, גם כאשר הדייגים בכלל לא מתכוונים ללכוד אותם.

   

  ארגוני איכות סביבה וכן מדינות שונות מתאמצים להגן על הדולפינים, על ידי תקנות וחוקים המגבילים את שיטות הדיג, כך שלא יפגעו בדולפינים ובעלי חיים ימיים אחרים.

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  דולפין, סוג במשפחת הדולפיניים ובו שני מינים: דולפין מצוי (נקרא בעבר "דולפין מובהק") ודולפין הכף הנבדל מהקודם בחרטומו הארוך יותר. ערך מתוך אנצ' Ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   

  לווייתנאים, סדרה של יונקים ימיים שהתפתחו מיונקים יבשתיים, בעלי הסתגלות מצוינת לחיים במים. בסדרה שתי תת-סדרות, לווייתני-שיניים ולווייתני-מזיפות. ערך מתוך אנצ' Ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן 

   

  ממלכת המעמקים - מה אוכלים אלמוגים? מהי מהירות השחייה של דג טונה? איזה לווייתן שר? אנציקלופדיה ynet מזמינה אתכם לצלול קדימה ולהכיר לעומק כמה יצורים מרתקים החיים מתחת לפני המים. פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית.

  לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

   


  פרסום ראשון: 25.03.07 , 17:08
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דולפין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בעלי חיים
  מחייך אלינו?
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הדולפינים הם חיות חברתיות מאוד
  צילום: ג'ו קוט
  אמא דולפינה ותינוקה הקטן
  צילום: ג'ו קוט
  מומלצים