הכי מטוקבקות
  שבועות
  יש חגים שיש להם יותר משם אחד. למשל חג השבועות, שנקרא גם חג מתן תורה, חג הקציר וחג הביכורים. מה בכלל אנחנו חוגגים בחג הזה? את השבועות? אילו שבועות, ולמה? את מתן התורה? את הקציר? מה זה בכלל קציר? ומהם ביכורים?

  בחג השבועות אנחנו באמת חוגגים את כל הדברים האלה. חג השבועות הוא אחד מ"שלושת הרגלים" - חגים בהם היו עולים בני ישראל לרגל לבית המקדש בירושלים. בתקופה בה היה קיים בית המקדש, חג השבועות היה חג חקלאי - זה היה הזמן בו היו אוספים את הפירות הראשונים שהבשילו, שנקראים "ביכורים", ומביאים אותם לבית המקדש. ולכן החג נקרא גם "חג הביכורים".

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   

  "ביכורי קציר חיטים" - סרטון על שבועות מאתר "בריינפופ ישראל" 

   

  שבעת המינים

  בזמן זה גם היו קוצרים את החיטה (כלומר גוזמים את חלקי הצמח המיועדים לשימוש) כדי להביא אותה לבית המקדש, ולכן החג גם נקרא "חג הקציר". החיטה היא אחד משבעת המינים, ויתר הפירות שהובאו לבית המקדש גם הם היו משבעת המינים: חיטה, שעורה, גפן (כלומר - ענבים), תאנה, רימון, זית, ותמרים (אשר מהם הכינו דבש).

   


   

  למה "חג השבועות"?

  את איסוף הביכורים וקציר החיטים מתחילים שבעה שבועות אחרי חג הפסח. מכאן השם "חג השבועות". תקופה זו של שבעת השבועות נקראת גם "ספירת העומר". פירוש המילה "עומר" הוא חבילה של שיבולים שנקצרו. בחג הפסח היו מביאים לבית המקדש את השיבולים שנקצרו, ובאותו יום מתחילה ספירת העומר, שנמשכת עד חג השבועות. מי זוכר כמה זמן נמשכת ספירת העומר? נכון, בדיוק שבעה שבועות! באמצע ספירת העומר, ביום ה-33 לספירה, יש עוד חג שכולנו מכירים. יודעים? ל"ג בעומר!

   

  למה "חג מתן תורה"?

  מאוחר יותר, לאחר חורבן בית המקדש, לא היה ניתן יותר לקיים את מנהג העלייה לרגל, כלומר להגיע לבית המקדש. בכלל, עם ישראל התפזר ברחבי העולם, וכך גם נעלמה החקלאות של ארץ ישראל שעמדה במרכז חג השבועות.

   

  לכן נוצרה לחג השבועות משמעות חדשה - חגיגת קבלת התורה (ומכאן השם "חג מתן תורה"). מעמד קבלת התורה בהר סיני לא נחגג לפני כן, ובתורה בכלל לא מוזכר התאריך המדויק בו ניתנה התורה, אלא רק החודש - חודש סיון, שהוא גם החודש בו חוגגים את חג הקציר, ולכן שבועות היה מועד מתאים לחגוג את חג מתן תורה. כך גם חגיגות מתן תורה הן המשך לחגיגות יציאת מצרים, בדיוק שבעה שבועות אחרי פסח.

    


  משה מקבל מאלוהים את לוחות הברית במעמד הר סיני (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)

   

  מנהגי החג

  בתורה לא כתוב על מנהגים או מצוות מיוחדים לחג השבועות, חוץ מאיסור על מלאכה, שקיים בכל החגים שמופיעים בתורה. למרות זאת, במשך השנים שהיהודים נוהגים לחגוג את השבועות, התפתחו כל מיני מנהגים, כמו קישוט בית הכנסת בפירות ובפרחים, ומנהג מעט מוכר יותר: אכילת מאכלי חלב. למה אוכלים מאכלי חלב? זה לא לגמרי ברור... יכול להיות שמקור המנהג הוא בביטוי "ארץ זבת חלב ודבש", שמתייחס לארץ ישראל (ומופיע בתורה 16 פעמים!). אחרים חושבים שאולי הסיבה היא, שכשבני ישראל רק קיבלו את החוקים שמפרטים מה כשר לאכילה ומה לא כשר, הם עדיין לא ידעו בדיוק איך להפריד בין בשר וחלב, ולכן בינתיים אכלו רק מוצרי חלב. מעניין לחשוב איך נולדו מנהגים כאלה, נכון?

   


  נוהגים לאכול מאכלי חלב (צילום: סי די בנק)

   

  עוד מנהג של חג השבועות הוא לימוד תורה במשך כל ליל החג. הרבה אנשים לומדים בעזרת ספר שנקרא "תיקון ליל שבועות", ומיועד בדיוק ללימוד תורה בליל חג השבועות, או קוראים את ספר תהילים. נהוג גם לקרוא את מגילת רות בחג השבועות.

   

  בבתי הספר, וגם בקיבוצים ובמושבים, ממשיכים עם מנהג הבאת הביכורים (למרות שבית המקדש, אליו הביאו את הביכורים, אינו קיים עוד). אנשים חילוניים רואים במנהג זה חגיגה של הקשר בין החקלאים לאדמתם.

   

  בבתי הכנסת קוראים בחג השבועות את עשרת הדיברות, כדי לציין שחג השבועות הוא גם חג מתן תורה. יהודים שחיים מחוץ לישראל חוגגים את חג השבועות במשך יומיים, ולא במשך יום אחד. היום השני של החג (וגם של חגים אחרים שנחגגים מחוץ לישראל במשך יום נוסף) נקרא "יום טוב שני של גַלויות". ביום זה, קוראים בבתי הכנסת (בחו"ל) מתוך ספר דברים.

  רוצים לדעת עוד?

   

  שבועות, חג יהודי החל לאחר שבעה השבועות של ספירת העומר, אחד משלושת הרגלים. לפי לוח השנה העברי הקבוע, חל יום זה ביום ו' בסיוון (אך עד התקנת הלוח הקבוע יכול היה לחול בה', בו' או בז' בסיוון, עפ"י אורכם של החודשים ניסן ואייר). ערך מתוך אנצ' Ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   

  שבועות - לרגל חג השבועות, בו סלינו על כתפינו וראשינו עטורים, בואו לקרוא על שמותיו השונים של חג השבועות, ועל היום בו ניתנה התורה לישראל. פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית.

  לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

   


  פרסום ראשון: 12.04.07 , 12:49
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שבועות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מועדי ישראל
  חוגגים את שבועות בשדה החיטה
  צילום: אלעד גרשגורן
  ומביאים ביכורים
  צילום: ג'ו קוט
  ביכורים - הפירות הראשונים שהבשילו
  צילום: יריב כץ
  נקרא גם חג הקציר
  צילום: גילי סופר
  מומלצים