הכי מטוקבקות
  מלחמת ששת הימים
  כולם יודעים כמה זמן נמשכה מלחמת ששת הימים, אבל מי יודע מה בדיוק קרה בה? מלחמת ששת הימים היתה מלחמה חשובה מאוד בתולדות המדינה. מדינת ישראל נלחמה באותו זמן נגד כל שכנותיה - כלומר מצרים, ירדן וסוריה, ובכל זאת ניצחה במלחמה וכבשה הרבה שטחים

   

  מה קרה במלחמת ששת הימים? סרטון מאתר בריינפופ ישראל

   

  איך הכל התחיל?

  השנה היא 1967. כמה חודשים לפני שפרצה המלחמה, היתה בארץ תקופה מאוד לא נעימה, שמכונה "תקופת ההמתנה". המדינות הערביות שסביב מדינת ישראל החלו במעשים מאיימים כלפי ישראל: למשל הפגיזו את יישובי הצפון, שתושביהם נאלצו לשבת הרבה זמן במקלטים. בארץ היתה תחושה שעוד מעט עומדת לפרוץ מלחמה קשה, והיתה תחושה שהרבה מאוד מדינות פונות נגדנו. אתם יכולים לתאר לעצמכם שזו הרגשה די מפחידה. 

   


   

  אבל האירוע שהביא לפרוץ המלחמה היה המעשה של נאצר, הנשיא של מצרים באותה תקופה: הוא החליט לחסום את מיצרי טיראן למעבר אוניות ישראליות. מיצרי טיראן הם הגישה היחידה של ישראל לים סוף, ומדינת ישראל החליטה לא לעבור על זה בשתיקה.

   

  צה"ל תוקף ראשון

  מי שפתח במלחמה בסופו של דבר היתה מדינת ישראל. בתאריך 5 ביוני 1967 תקף חיל האוויר הישראלי בהפתעה את חילות האוויר של מצרים, של ירדן ושל סוריה. כך הוא הצליח להרוס הרבה מטוסים שלהם, ובעצם בגלל זה היה לו יתרון בשאר המלחמה.

   

  לאתר בריינפופ - לחצו כאן

   

  בחמשת הימים הבאים של המלחמה, עד 10 ביוני, נלחמה ישראל נגד כמה מדינות בו-זמנית: נגד מצרים בחצי האי סיני וברצועת עזה, נגד ירדן באזור ירושלים והגדה המערבית, ובימים האחרונים של המלחמה גם נגד סוריה - באזור רמת הגולן. למרות הקושי העצום הצליחה ישראל לנצח בכל החזיתות.

   

  באמצע המלחמה, ב-7 ביוני, הצליח צה"ל לפרוץ לעיר העתיקה בירושלים אשר היתה עד אז בשליטתם של הירדנים. היתה זו התרגשות גדולה (כפי שתוכלו לקרוא בערך "יום ירושלים") כאשר במכשיר הקשר נשמעה הקריאה הנרגשת "הר הבית בידינו!".

   


  חיילים בכותל. הר הבית בידינו! (צילום: דוד רובינגר, לע"מ)

   

  אחרי המלחמה

  מלחמת ששת הימים גרמה להרס גדול בצבאות של מדינות ערב השכנות. הרבה טנקים הושמדו, וחיילים רבים נהרגו או נלקחו בשבי. גם הרבה חיילי צה"ל נהרגו ונפצעו במלחמה.

   

  זוכרים שסיפרנו על התחושה הלא נעימה שהיתה בישראל לפני המלחמה? אז אחרי המלחמה היתה תחושה בדיוק הפוכה: אחרי הניצחון ישראל הרגישה מאוד חזקה ובלתי מנוצחת.

   

  הגבולות החדשים

  קו הגבול בין ישראל לסוריה, ירדן ומצרים נקבע בשנת 1949, קצת אחרי הקמתה של מדינת ישראל. כשסימנו את הגבולות האלה על המפה, השתמשו בצבע ירוק, ומאז הגבול הזה מכונה "הקו הירוק" - ביטוי שבטח כבר שמעתם אנשים משתמשים בו. לפעמים מכנים את קו הגבול הזה גם בשם "גבולות 67'", כי אלו היו הגבולות של מדינת ישראל עד מלחמת ששת הימים בשנת 1967.

   

  במלחמה ישראל כבשה הרבה שטחים מסביבה: את חצי האי סיני, את הגדה המערבית של נהר הירדן, את רמת הגולן ואת עזה. מאז הוחזרו חלק מהשטחים האלה למדינות שחתמנו איתם על הסכמי שלום, ולגבי שאר השטחים, עד היום קיים בישראל ויכוח קשה בשאלה האם צריך לשמור אותם בשליטה ישראלית או להחזיר אותם למדינות ערב או לפלסטינים כדי להשיג הסכמי שלום. 

   

  רוצים לדעת עוד?

   

  40 שנים למלחמה - פרויקט ארכיון מיוחד לרגל ציון 40 שנים למלחמת ששת הימים בו מציגה האנציקלופדיה לקט כתבות נבחר מימי המלחמה. פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית.

  לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

   

  זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. לציר הזמן - לחצו כאן

   

  מלחמת ששת הימים (5- 10 ביוני 1967), מלחמה שהתנהלה בין ישראל לבין מצרים, ירדן וסוריה. ערך מתוך אנצ' Ynet.

  לערך המלא - לחצו כאן

   


  פרסום ראשון: 15.05.07 , 14:55
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מלחמת ששת הימים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדינת ישראל
  הכותל המערבי. עבר לשליטת ישראל במלחמת ששת הימים
  צילום: רון פלד
  כשנשיא מצרים סגר את מיצרי טיראן, ישראל החליטה להגיב
  צילום: נאס"א
  צה"ל נלחם בתעלת סואץ
  צילום: לע"מ
  טנקים של צה"ל בנגב
  צילום: לע"מ
  מומלצים