הסימנים הקטנים שעלולים לבשר - יש לכם סרטן
כאבים, דימומים, כתמים, ירידה במשקל, קשיי בליעה, שיעול טורדני, חום ממושך והזעות לילה - לעיתים מדובר בתופעות חולפות, אבל אם אתם סובלים מתסמינים אלה במשך שבועות ארוכים ייתכן שהגוף שלכם מאותת על תהליך ממאיר. ד"ר איתי גל מסביר ב"זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות" אילו מחלות סרטן הם עלולים לבטא ומתי לרוץ לרופא להיבדק?

שבועות וחודשים ארוכים אתם סובלים ממחושים, מכתמים על העור ההולכים ומתכהים, מגושים חשודים, מחום, מדימום, משיעול טורדני וממגוון תסמינים נוספים שמהם אתם מתעלמים במחשבה ש"זה יעבור עם הזמן". אולי אפילו כבר התרגלתם אליהם. אבל חלק מהסימנים האלה הם סימן אזהרה שדורש הערכה של רופא.

 

לפני שאתם רצים לרופא נדגיש שברוב המקרים התסמינים המופיעים בהמשך אינם מסמנים מחלה מדאיגה אלא ממצא חולף וחסר חשיבות רפואית. אבל אם, כאמור, הם נמשכים שבועות ארוכים, אין להתעלם מהם.

 

איבוד משקל לא מוסבר

רבים היו מוכנים לשלם כסף רב כדי לאבד משקל בלי דיאטה. אבל ירידה

במשקל ללא הגברה בתדירות הפעילות הגופנית או הפחתה בצריכת המזון היא סימן אזהרה. זה אחד מהסימפטומים המכונים 'סימני B' (ראו מסגרת), שיכולים לנבוע מפעילות מוגברת של בלוטת התריס, הגורמת לחילוף חומרים מוגבר ולתצרוכת אנרגטית גבוהה, או לצריכה אנרגטית גבוהה בשל פעילות של גידול סרטני.

 

נפיחות באזור הבטן

התסמין הזה כל כך שכיח, שרבים פשוט חיים איתו. אבל הוא עלול להצביע על סרטן השחלות. תסמינים אחרים של סרטן השחלות כוללים כאב בטן או כאב אגני, תחושת מלאות בבטן גם כאשר האכילה מועטה ותכיפות במתן שתן. אם תחושת הנפיחות מתרחשת מדי יום ונמשכת יותר מכמה שבועות, עלייך להיוועץ ברופא המטפל.

 

שינויים בשד

רוב הנשים מכירות היטב את השדיים שלהן, גם אם אינן מבצעות בדיקה עצמית באופן שגרתי, ויודעות לזהות גושים. אולם אלה אינם התסמינים היחידים בשד שיכולים להצביע על סרטן. אדמומיות והתעבות של העור על השד עשויות להצביע על סוג נדיר אך אגרסיבי של סרטן השד - סרטן שד דלקתי. אם קיימת פריחה באזור השד הנמשכת כמה שבועות, יש צורך לעבור הערכה על ידי רופא. גם שינויים בפטמה כמו הפרשה שאיננה חלב דורשים בדיקת רופא, והוא עשוי לשלוח אותך לבדיקת ממוגרפיה, לאולטרסאונד ולעיתים ל־MRI או לביופסיה.

 

דימום בין המחזורים

נשים רבות נוטות להתעלם מדימום לא סדיר וחושבות בטעות שמדובר ב"תקלה" של המחזור החודשי. אולם דימום בין המחזורים החודשיים, במיוחד אם המחזור החודשי אצלך בדרך כלל סדיר, דורש בדיקה. כך גם דימום לאחר המנופאוזה. דימומים כאלה עלולים להצביע על גידולים במערכת המין והשתן הנקבית ודורשים בדיקה של גינקולוג. הרופא יבצע הערכה מדוקדקת, תלוי בתזמון הדימום והסימפטומים, וככל הנראה יבצע פרט לבדיקת שתן ובדיקות דם גם אולטרסאונד ובעת הצורך גם ביופסיה.

 

דימום מפי הטבעת

אנשים צעירים נוטים לייחס דימום מפי הטבעת לבעיות לא חמורות כמו טחורים או סדק של פי הטבעת (פיסורה). אולם דמם כזה עלול להוות גם סימפטום ראשון של סרטן המעי הגס. מדובר במחלה שכיחה יחסית, הניתנת לאבחנה מיידית על ידי קולונוסקופיה ולטיפול ניתוחי עם סיכויי הישרדות מצוינים במידה שהמחלה מתגלה מוקדם. התעלמות מהתופעה עשויה מחד לחייב ניתוח דחוף עקב דמם מסכן חיים או חסימת מעיים, ומאידך להביא לפיזור גרורתי ואף למוות.

 

גרד בעור

גרד הוא תופעה שכיחה במגוון מחלות ובדרך כלל הוא קשור לתופעות אלרגיות. אולם בחלק מהמקרים מקדים גרד בכמה חודשים הופעה של צהבת בשל חסימה של דרכי המרה עקב סרטן הלבלב או דרכי המרה. מדובר במחלה קטלנית שתוחלת  החיים הממוצעת איתה היא כשנה ללא טיפול. גילויה המוקדם מאפשר ניתוח כריתה, שבחלק מהמקרים מרפא את המחלה. תלונה של גרד מחייבת בדיקת רופא ובדיקות מעבדה, כולל תפקודי כבד. אם בדיקות המעבדה יראו שקיים ליקוי בתפקוד הכבד, ישלח הרופא את המטופל להדמיה, לרוב CT לגילוי נגעים חשודים בלבלב, בכבד או בדרכי המרה.

 

האדמה בפנים

אתם סמוקים ולא ממבוכה? ייתכן שהגוף מעביר לכם עוד סימן אזהרה. אודם בפנים, המלווה לרוב גם בנפיחות בפנים ובגפיים העליונות, בקוצר נשימה, בשיעול יבש או בדופק מהיר, עלול להעיד על חסימה של הווריד הנבוב העליון בבית החזה  בגלל גידול הלוחץ עליו, כמו לימפומה או מחלת הודג'קין. הזנחה של הסימפטום הזה עלולה להביא לקוצר נשימה, ללחץ על הלב, לירידת לחץ דם ולמוות. התסמונת הזו נדירה יחסית, ועל פי ההערכות לוקים בה כעשרה ישראלים בשנה. בכל מקרה של אודם כזה יש לפנות לרופא כדי שיבדוק וישלח לצילום חזה ובמידת הצורך גם ל־CT חזה. אם יתגלה סימן מחשיד לגידול, ייטלו הרופאים דגימה מהנגע (ביופסיה), ויינתן טיפול מתאים.

 

קושי בבליעה

קושי בבליעה עשוי לסמל מגוון רחב של בעיות מאזור חלל הפה ועד הקיבה, אולם הוא גם עלול להיות סימן אזהרה לגידולים בוושט, בקנה הנשימה, בבלוטות התריס או בבלוטות הפראתירואיד. בכל מקרה של בעיות בליעה יש צורך לפנות לרופא המשפחה לבדיקה ולהמשך בירור.

 

הפרעת ראייה פתאומית

הפרעות בראייה, המתבטאות בטשטוש ראייה, בהפרעה בשדה הראייה או בראייה כפולה, הן סימן שעלול להעיד על לחץ מקומי על מערכת עצבי הראייה במוח או על עלייה בלחץ התוך־גולגולתי. הלחץ הזה נגרם לעיתים בשל גידול שמגדיל את

 הלחץ הכללי בקופסת המוח וגורם לדחיקת איברים ורקמות במוח. מצב כזה עלול לגרום להרס בלתי הפיך של רקמת המוח העדינה. יש לפנות לבדיקת רופא דחופה בכל מקרה של הפרעה פתאומית בראייה, במיוחד כשהיא משולבת בכאבי ראש, בבחילות ובהקאות. הבירור במקרה הזה כולל בדיקת נוירולוג, בדיקת קרקעית עין והדמיה בעזרת CT או MRI. יש חשיבות מרבית לגילוי מוקדם, משום שאז הבעיה ניתנת פעמים רבות לטיפול ולהחלמה מלאה.

 

צואה שחורה

דימום מהוושט או מהקיבה גורם להופעת צואה שחורה ונוזלית דמוית זפת. מדובר בדימום שעלול להופיע עם או בלי סימנים מקדימים, כמו כאבי בטן או בחילות. לעיתים מדובר באובדן דם משמעותי עד כדי סכנת חיים. דימום כזה עלול להיגרם גם בשל גידול שגרם לקריעת כלי דם. במקרה כזה יש לפנות בדחיפות לבדיקת רופא, שיבדוק מהו מקור הדימום והאם אובדן הדם היה בכמות כזו הדורשת טיפול דחוף.

 

שומות חשודות

ישראל ניצבת במקום השני בעולם בשיעור מקרי סרטן העור, קצת אחרי אוסטרליה. ולא בכדי: קרני השמש הקופחת מבעד לאוזון המידלדל גורמות להופעת שומות, במיוחד אצל בעלי עור בהיר. אם מצאתם שומה חשודה בעלת אחד הסימנים הבאים: גבולות לא מוגדרים, צבע אדום, כחול או שחור, דימום, גירוד או צורה לא סימטרית — גשו בדחיפות לרופא עור שיסיר את השומה, ישלח לביופסיה ויבדוק אם מדובר בנגע סרטני או שפיר.

 

שיעול דמי

דמם ברסיסי או בכיח השיעול עלול להיווצר בכל מקום במערכת הנשימה, החל מהאף, דרך חלל הפה ועד קנה הנשימה והריאות. הגורמים לדמם כזה הם רבים וכוללים בין השאר מומים מולדים, הפרעות קרישה, זיהומים שונים, מחלות כרוניות או גנטיות, בעיות כלי דם וחבלות. עם זאת, הדמם עלול להוות סימן מקדים גם לגידולים. כך או כך, כל מקרה של שיעול דמי דורש בדיקה של רופא המשפחה. מומלץ לשמור את פיסת הממחטה ועליה כתם הדם ולהביאה לרופא, כדי שיעריך את כמות הדימום ואת הצורך בבירור.

 

שיעול כרוני טורדני

שיעול כרוני תוקף כ־40% מאיתנו בנקודה כלשהי בחיים, ולמעשה הוא אחת מחמש הסיבות השכיחות ביותר לביקורים אצל הרופא. שיעול כרוני יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות, אבל לעיתים גם בדיקות ממושכות בבית החולים לא מצליחות לעלות על הבעיה המרכזית. אחת הסיבות לשיעול כרוני, אף שהיא נדירה יחסית, עשויה להיות גידול בדרכי הנשימה. ברוב המקרים הגידול לא יופיע כסימן בודד אלא יתלווה לסימנים נוספים, כמו שיעול דמי, הזעות לילה, ירידה במשקל, חוסר תיאבון, גירודים, חיוורון, צהבת ובלוטות לימפה מוגדלות. כך או כך, אם השיעול הטורדני נמשך יותר מחודש, או שמופיעים סימנים נוספים שהוזכרו, פנו לרופא להמשך בירור.

 

שינויים בפה

מעשנים צריכים להיות ערים במיוחד לרבדים לבנים בפה או לנקודות לבנות על הלשון. שניהם עלולים להצביע על מצבים טרום־סרטניים הקרויים לויקופלקיה, שיכולים להתפתח ולהפוך לסרטן הפה. בקשו מהרופא שלכם לערוך לכם ביקורת שגרתית.

 

שינויים בבלוטות הלימפה

לאורך גופנו משובצות עשרות בלוטות לימפה המקושרות זו לזו באמצעות מסילות מסועפות. בלוטות הלימפה העיקריות בגוף הן התימוס, המצויה בבית החזה אצל תינוקות ומתנוונת עם השנים, השקדים בלוע והטחול. כל בלוטת לימפה כזאת מכילה

 תאים לימפוציטיים ותאים חיסוניים נוספים, שתפקידם להשמיד פולשים זרים לגוף. שינויים בבלוטות הלימפה מתרחשים כל העת בעקבות זיהומים חיידקיים או ויראליים, אולם בלוטות לימפה ההולכות וגדלות במשך יותר מחודש הן סימן אזהרה, במיוחד מתחת לבית השחי, בצוואר ובכתפיים, והן דורשות בירור רפואי.

 

חום ממושך

חום ממושך שאינו מוסבר על ידי זיהום ויראלי או חיידקי ונמשך יותר משלושה שבועות הוא אחד הסימנים החשודים לגידול, בפרט אם הוא מתלווה לסימנים נוספים (ראו מסגרת). אם לקיתם בחום יומיומי ממושך במשך תקופה ארוכה, עליכם לפנות לרופא לצורך בירור נוסף הכולל בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה לפי הצורך.

 

  קישורים ממומנים
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה הסימנים הקטנים שעלולים לבשר - יש לכם סרטן
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מניעה
  כאב. לפעמים הוא מבשר רעות
  צילום: jupiter
  ynet ספיישל
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים