הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  האם הם גורמים להשמנה? הכל על נוגדי דיכאון
  הם מהירים יותר, יש להם פחות תופעות לוואי והם מקילים משמעותית על הסובלים מדיכאון. נוגדי הדיכאון שקיימים כיום בשוק, אינם דומים כלל לאלו של לפני עשור או שניים. תשובות לכל השאלות על התרופות שהקלו על חייהם של רבים

  כ-20% מהישראלים סובלים מדיכאון, אולם רבים מהם עדיין מתביישים לגשת לרופא ולבקש טיפול, בעיקר בשל מיתוסים ואמונות תפלות באשר לתרופות נוגדות דיכאון. אלא שמאז תחילת שנות ה-90, כשהגיח לעולם הפרוזאק, חלה מהפיכה בתחום הטיפול בתרופות נוגדות דיכאון. התרופות של היום משפיעות מהר יותר, עם תופעות לוואי קלות, החולפות בתוך זמן קצר ומאפשרות חזרה מהירה לשגרה וחיי יום יום תקינים.

   

  יחד עם ד"ר הדר שליו, מומחה לפסיכיאטריה מהמרכז הרפואי "סורוקה", הכנו עבורכם מדריך מיוחד ובו התשובות לכל השאלות על נוגדי דיכאון:

   

  -האם מותר לשלב תרופות נוגדות דיכאון עם תרופות להפרעות קשב וריכוז כמו ריטלין וקונצרטה?

  בהחלט כן. במרבית המקרים, אין כל בעיה לשלב. יותר מכך, ידוע כי במקרים

  רבים הפרעות קשב וריכוז מגבירות את הסיכון להפרעות נפשיות, ובהן דיכאון. לעיתים הטיפול בריטלין או בקונצרטה אינו מספק ללא תרופות נוגדות דיכאון.

   

  התרופה החדשה ביותר נגד דיכאון שקיבלה אישור בישראל היא בופרופיון (הנמכרת תחת השם המסחרי "וולבוטרין"). תרופה זו פועלת במנגנון שונה המשייך אותה גם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. לפיכך, לעתים ניתן לטפל בדיכאון ובהפרעות קשב וריכוז בתרופה זו, הנלקחת בבוקר, משפרת את האנרגיה ומטפלת בשתי הבעיות גם יחד.

   

  האם התרופות משפיעות על השינה?

  הפרעות שינה הן אחד התסמינים המאפיינים דיכאון ברוב המקרים, הכוללות קושי להירדם, נדודי שינה או יקיצות באמצע הלילה. במקרים אחרים ישנה עייפות וישנוניות יתר. במקרים כאלו חשוב לבחור את התרופות המתאימות למטופל.

   

  כך למשל, פרוקסטין (פרוזק, פריזמה, פלוטין) נחשבת לתרופה מעוררת יותר, ולכן לוקחים אותה בשעות הבוקר, כדי למנוע נדודי שינה. לעומתן, התרופות ציפרלקס, ציפרמיל ורסיטל נוטות שלא להשפיע על השינה והערות, ולכן החולה נוטל אותן בשעה קבועה המתאימה לו. התרופה ונלפקסין (אפקסור, וייפקס) אינה נוטה להשפיע על השינה, אולם יש מטופלים שמתלוננים כי היא גורמת לערנות יתר או לישנוניות. זו הסיבה שנהוג להמליץ למטופלים להתחיל טיפול בימי חופשה או בסוף השבוע ולבדוק את השפעתן על השינה והערות.

   

  האם התרופות משפיעות על החלומות?

  תרופות נוגדות דיכאון משנות לעיתים בתחילת הטיפול את אופי החלומות. חלק מהמטופלים מדווחים על חלומות חיים יותר, סוערים יותר וצבעוניים יותר. לעיתים המטופלים מתעוררים משנתם בעקבות חלום הנראה מציאותי. התופעה לרוב חולפת בתוך שלושת השבועות הראשונים לטיפול. 

   

  לכתבות נוספות בנושא:

   

  האם מותר להשתמש בתרופות שינה יחד עם נוגדי דיכאון?

  אם מדובר בשימוש קצר, אין בעיה לשלב את התרופות החדשות לשינה עם תרופות נוגדות דיכאון. אולם אם קיימת הפרעת שינה משמעותית וממושכת עקב השימוש בתרופה, יש להתייעץ עם הרופא ולשקול את החלפת הטיפול לתרופה אחרת.

   

  האם התרופות מותרות לשימוש בהריון?

  נכון להיום אין תרופה נוגדת דיכאון שנבדקה על ידי החברה המייצרת ומומלצת באופן גורף לנטילה בהריון. חלק מהתרופות נוגדות דיכאון, דוגמת פרוקסטין (סרוקסט), נקשרו לעליה בשכיחות מומים לבביים בעובר, ולכן מהתרופה הזו יש להימנע בהריון.

   

  עם זאת, יש לזכור כי דיכאון אצל אישה הרה הוא בר משמעות לעובר והוא קשור ללידות מוקדמות, סיבוכי לידה, מצב רוח ירוד של היולדת והקשר שלה לעובר. כך שבשורה התחתונה, הטיפול התרופתי לאישה הרה הסובלת מדיכאון הוא חשוב ומשפר משמעותית את מהלך ההריון.

   

  בעבר המליצו על ביצוע אקו לב לעובר, אולם ההמלצה זו ירדה מסדר היום הרפואי. הדרישה היחידה היא להזכיר את התרופה הנלקחת בחדר לידה, בשל תסמונת גמילה של הילוד, שבאה לידי ביטוי בעצבנות, קשיי אכילה או אי שקט. תסמונות אלה אצל הילוד חולפות בתוך כ-48 שעות והצוות הרפואי יודע כיצד לעקוב ולטפל.

   

  תרופות נוגדות דיכאון שנלקחו בהריון אינן גורמות לנזקים לעובר או לאם בהמשך.

   

  האם מותר להיניק עם תרופות נוגדות דיכאון?

  חלק מהתרופות חודרות ומופרשות באופן שונה בחלב. כך, למשל, התרופה סרטרלין נוטה לחדור יותר לשליה, אך מופרשת פחות בחלב אם. כך שבכל מקרה יש להיוועץ בפסיכיאטר ובגינקולוג ולהחליט יחד כיצד יש להמשיך בטיפול נוגד הדיכאון ולבחור תרופה המופרשת פחות בחלב.

   

  האם מותר לשתות אלכוהול יחד עם טיפול בנוגדי דיכאון?

  השילוב של אלכוהול עם תרופות לדיכאון אינו מוצלח בשל כמה סיבות. רוב התרופות נוגדות הדיכאון מתפרקות בכבד על ידי מערכת אנטימטית, והאלכוהול משפיע עליהן ומעכב את פירוק התרופה. לכן אנו חושפים את עצמנו לריכוזים גבוהים יותר של התרופה בדם ולתופעות לוואי גבוהות יותר.

   

  אחת מתופעות הלוואי המסוכנות של טיפול בנוגדי דיכאון וחרדה הוא תסמונת סרוטונרגית: עליה משמעותית וחדה ברמות הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית, שיכולה להוביל לשינויים במצב ההכרה, לתחלואה ממשית ולעיתים נדירות אפילו לתמותה. שתיית אלכוהול מעלה את הסיכון לתסמונת הזו.

   

  כמה אלכוהול בכל זאת מותר במהלך הטיפול? במרבית המקרים אין לשתות יותר מחצי כוסית יין פעם בשבוע או חצי כוס בירה. מעבר לכמויות הללו, זה מסוכן. עם זאת, מטופל שיודע על אירוע בו ישתה כמות גבוהה של אלכוהול, מתבקש לבצע הפסקה בת יממה בטיפול נוגד דיכאון, ולהמשיכו ביום שאחרי.

   

  האם מותר להפסיק את הטיפול למשך יום אחד?

  אין בעיה לעשות הפסקה חד פעמית בשימוש בתרופות ליום אחד. הפסקה זו מכונה בשם Drug Holiday (חופשה מהתרופה), ולרוב היא נעשית מאחר ותרופות נוגדות דיכאון עושות ירידה בחשק המיני והארכת הזמן עד לאורגזמה, תופעת לוואי שכיחה מטרידה.

   

  במקרים אלו לא נוטלים את התרופה יום לפני יחסי המין הצפויים, וחוזרים ליטול אותה מיד לאחריהם. דילוג על מנה אחת אינו משפיע על מידת הדיכאון ואינו "הורס" את הטיפול, כלומר אין חשש מכך שהדיכאון יחזור.

   

  אותו הדין לפני אירוע חברתי או משפחתי חשוב בו עלולים לשתות אלכוהול: מבצעים הפסקה בתרופה יום לפני האירוע, וחוזרים לקחת אותה יום לאחריה.

   

  איך בוחרים את התרופה המתאימה?

  באופן גס אין תרופה נוגדת דיכאון יעילה יותר מחברותיה. הבחירה היא על פי הסימפטומים: כשיש ירידה משמעותית בתיאבון בוחר הרופא תרופה שמעלה יותר תיאבון. כשיש סימפטומים עם הפרעות שינה, בוחרים בתרופה מרדימה. כשמטופל מתקשה למצוא אנרגיה - תינתן תרופה מעוררת. כך שמערכת הבחירה היא לפי התסמינים הנלווים לדיכאון, ולא לפי הדיכאון עצמו.

   

  הגורם המנבא טוב ביותר את יעילותה של התרופה הוא קרוב משפחה שנטל אותה והיא היתה יעילה בשבילו. העובדה שקיים מספר רב כל כך של תרופות לדיכאון, מצביעה על כך שאין תרופה אחת שמתאימה לכולם. חשוב לזכור שפעמים רבות נדרש ניסוי ותעיה, ולפיכך אסור להתייאש.

   

  אם תרופה אינה משפיעה לאחר שישה שבועות, לרוב מחליפים את התרופה או מעלים את המינון, עד למציאת הנוסחה המתאימה. לעיתים מתאימים גם שילובים בין תרופות, במטופלים עם דיכאון עמיד שלא הגיב לכמה תרופות מקבוצות שונות לאחר פרק זמן מתאים של שמונה שבועות במינון מתאים. במקרה כזה מוסיפים אלטרוקסין - הורמון בלוטת התריס שיוצר אוגמנטציה לתרופות נוגדות הדיכאון והופך את אלה שלא הגיבו לטיפול - למגיבים טוב יותר. כך גם לגבי תוספת ליתיום או שילוב של שתיים או שלוש תרופות נוגדות דיכאון גם יחד באותו טיפול.

   

  מה עושים עם ההשמנה?

  תרופות נוגדות דיכאון מעלות בחלקן תיאבון וגורמות לעליה מתונה במשקל. יש תרופות שעושות זאת יותר מאחרות, כמו מירטזאפין (רמרון, מירו). זוהי תרופה יעילה מאוד ונוחה למטופלים. חסרונה הוא שהיא אכן גורמת לעליה במשקל, לרוב עד חמישה ק"ג, אך לעיתים גם עד עשרה ק"ג. יתרונה הגדול הוא שהיא אינה פוגעת בחשק המיני ולעיתים אף משפרת אותו.

   

  גם התרופות פרוקסטין, פבורקסיל וסרוקסט גורמות לעליה במשקל של שניים עד חמישה ק"ג בממוצע. לפיכך יש להיות מודעים לבעיה, וניתן להפחיתה באמצעות תזונה מאוזנת, ארוחות קבועות ופעילות ספורטיבית, שיעילה גם לדיכאון עצמו.

   

  אם מדובר בהשמנה קיצונית, נבחר תרופות הגורמות פחות לעליה במשקל כמו ונלפקסין, בופרופיון או פלואוקסטין.

   

  כמה זמן נמשך הטיפול בדיכאון?

  הטיפול מתחיל להשפיע לאחר פרק זמן של שלושה עד שמונה שבועות, כשההשפעה הולכת וגדלה באופן הדרגתי על פני שנה שלמה. אחת הבעיות היא שאנשים מפסיקים את הטיפול מיד כשהם חשים בטוב, ואז לוקים שוב בדיכאון. לטיפול בדיכאון יש פן ביולוגי, ולכן חייבים לקחת את התרופה לפרק זמן ארוך לשם יציבות ביולוגית.

   

  במרבית המקרים אחרי פרק זמן של כשנה וחצי מרגע שהתחיל

  המטופל לחוש בטוב, כלומר ללא תסמיני הדיכאון, נהוג להמליץ על הפסקת הטיפול באפיזודת דיכאון ראשונה. חשוב שלא לפחד להגיע למינונים גבוהים של התרופה, וגם לא להתבייש לדבר עם הרופא על תופעות הלוואי שלה.

   

  איך אפשר לסייע להצלחת הטיפול?

  פעילות גופנית משפרת את מהלך הטיפול ואת התחושה האישית. גם חשיפה לאור נחשבת לטיפול יעיל המפחית את שיעורי הדיכאון. בנוסף, חיי חברה עשירים ותמיכה חברתית מפחיתים אף הם את הסיכון לדיכאון, יחד עם אורח חיים יציב. הקלה ניתן לקבל גם באמצעות טיפול פסיכותרפי.

   

  האם התרופות ממכרות?

  לא, תרופות נוגדות דיכאון אינן ממכרות, אינן יוצרות תלות או התרגלות. התרופות גם אינן משפיעות על השרירים והתנועה, והן מהנמכרות בעולם. ההמלצה היא להפסיק את התרופה בהדרגה, אך לא מסיבות שקשורות לתרופה, אלא למטופל. לעיתים בהפסקה מהירה יש תופעות לוואי כמו אי שקט, החולף תוך כיומיים, בעוד שבהפסקה הדרגתית תופעת לוואי זו אינה מתרחשת.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   כל התגובות לכתבה "האם הם גורמים להשמנה? הכל על נוגדי דיכאון"
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   כבר לא בושה
   דיכאון. שיפור תוך 8 שבועות
   צילום: index open
   ynet ספיישל
   מחשבוני בריאות
   פורומים רפואיים
   מומלצים