צילום: ג'ורג' גינסברג
מציל חיים: מדוע צריך לשכב על הקרקע כשטיל נופל?
פיקוד העורף הנחה לרדת למקלטים ולהיכנס לממד"ים, אולם רבים מוצאים עצמם במהלך האזעקה באמצע הכביש או הרחוב, רחוקים ממרחב מוגן. מדוע שכיבה על הקרקע תציל את חייכם? הדוקטור שלנו משיב

הטילים מגיעים כבר עד תל אביב, ולא מעט תושבים מוצאים עצמם רחוקים ממרחב מוגן, ממקלט או מממ"ד, ואינם יודעים כיצד לנהוג. על פי הנחיות פיקוד העורף, במקרה כזה, יש לשכב על הקרקע, כשידיכם מכסות על הראש. לא מעט אנשים חוששים לשכב כך, בחושבם כי יהיו חשופים עוד יותר לפגיעות. אולם השכיבה הזו - היא הדרך היחידה להציל את חייכם.

 

רגע לפני שנסביר את הרציונל, כמה מילים על פגיעת טיל: בעת נחיתת טיל על הקרקע נוצר פיצוץ בו נפלט גז השואף לתפוס נפח הולך וגדל. הגז הזה תופס צורה כדורית, והלחץ במרכזו הולך וגדל.

 

בהיקפו של המבנה הכדורי הזה מצויה מעטפת אוויר דחוס הפועלת כגל לחץ שיכול להגיע גם לעוצמה של כמה אטמוספירות במהירות אדירה. בשלב הבא, הגז הזה הולך וקטן ונוצר לחץ שלילי, כמעין וואקום, העלול לשאוב את כל הנקרה בדרכו.

 

כך לא מומלץ בנפילה. שכבו על הקרקע רחוק מהרכב, כסו את הראש (צילום: אבי רוקח)
כך לא מומלץ בנפילה. שכבו על הקרקע רחוק מהרכב, כסו את הראש (צילום: אבי רוקח)

 

גל ההדף גורם לפגיעה קשה באיברים פנימיים בגוף. הפגיעים ביותר הם איברים חלולים שמכילים גזים כמו הריאות. ההדף גורם להרס בועיות הריאה. עור התוף נקרע בשל שינויים בלחץ האוויר. ההדף גורם גם להעפת הנפגע ולהטחתו בקרקע.

 

בתוך כך, עם נפילת הטיל על הקרקע, נזרקים הרסיסים כלפי מעלה בצורה של כמעין מטריה הפוכה. אלה העומדים בקרבת מקום, ייפגעו מהרסיסים ומגל ההדף. אולם מי ששוכב, לרוב כלל לא ייפגע מגל ההדף ויספוג פגיעה כלשהי, אם בכלל, מהרסיסים שעפו מעלה וינחתו חזרה על הקרקע.

 

כיסוי הידיים על הראש, נועד להפחית למינימום האפשרי את הפגיעה האפשרית בגולגולת או במוח, ומפחיתה את סיכוי הפגיעה בעיניים ובעור התוף. לכן, גם אם נדמה לכם שהפעולה חושפת אתכם עוד יותר, שכיבה על הקרקע, עדיף רחוק מכלי רכב, חלונות או עצים - הוכחה כמצילת חיים.

 

והנה שוב הנחיות פיקוד העורף בעת הישמע אזעקה:

 • בעת הישמע האזעקה יש להיכנס לממ"ד, מקלט, או חדר פנימי מוגן.
 • דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין מעל שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי ירדו שתי קומות. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד או מקלט פנימי ירדו קומה אחת.
 • בחוץ: יש להיכנס למבנה קרוב.
 • בשטח פתוח: יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.
 • ברכב: יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב, ולהיכנס למבנה או מחסה קרוב. אם לא ניתן יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.
 • יש להתרחק מכניסת בניינים, מכוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילת טילים בסמוך לבניינים.
 • אם יש ברשותכם קסדות עבורכם ועבור ילדיכם, קחו אותם עמכם ברכב וחבשו אותם עם הישמע האזעקה אם אתם במרחב לא מוגן.
 • לאחר 10 דקות מרגע הישמע האזעקה - ניתן לצאת מהמקום המוגן.


הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים, קצין רפואה במיל' וכתב הבריאות של ynet

 

  קישורים ממומנים
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה מציל חיים: מדוע צריך לשכב על הקרקע כשטיל נופל?
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדריך חירום
  צילום: אבי רוקח
  התנהגות בשעת אזעקה. מה לעשות לפני שהטיל נופל?
  צילום: אבי רוקח
  ynet ספיישל
  ערוץ בריאות השן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים