שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שחיתות בסין: 'תפקידי צבא נמכרו במיליונים'
  אישום נגד קצין שמכר קידומים בצבא חשף פרשה שעשויה להפוך לשערורייה הגדולה ביותר בסין בעשורים האחרונים, שתאיים גם על עתיד המפלגה הקומוניסטית. "אם קולונל רצה בקידום, הוא שילם 30 מיליון יואן", חשף מקור

  קצין בכיר בצבא הסיני מואשם במכירת מאות תפקידים בצבא תמורת מיליוני דולרים - כך אומרים מקורות המקורבים להנהגת המדינה ולצבא לסוכנות הידיעות רויטרס, בפרשה המצטיירת כשערוריית השחיתות הגדולה ביותר בסין בשני העשורים האחרונים לפחות.

   

  עוד חדשות בעולם:

  בתום קרב עם נחתים, נהרג ברון סמים נוסף

  רעש אדמה עז בצ'ילה, גל צונאמי נוצר

  היבשת היפה: הקוסמטיקה כובשת את אפריקה

   

  לוטנט ג'נרל, ג'וּ ג'ונשאן, 57, שהודח מתפקיד סגן מפקד הלוגיסטיקה של צבא סין (PLA) ב-2012, הואשם שלשום (יום ב') בשחיתות, בלקיחת שוחד ובשימוש בלתי הולם בסמכותו. סוכנות הידיעות הסינית הרשמית "שינואה", שדיווחה על כך, לא מסרה פרטים רבים אך הוסיפה כי הוא יישפט בבית דין צבאי.

  אחוזתו של ג'ו גונשאן במחוז חנאן (צילום: רויטרס)
  אחוזתו של ג'ו גונשאן במחוז חנאן(צילום: רויטרס)
  בקמפיין מחודש נגד קבלת שוחד, הצהיר לאחרונה הנשיא שי ג'ינפינג להביא למשפט הן את ה"נמרים" החזקים והן את ה"זבובים" הקטנים. הוא הזהיר כי הנושא חמור כל כך שהוא עלול לאיים על הישרדותה של מפלגת השלטון הקומוניסטית. האישומים החמורים מרמזים על נחישותו של שי - שמקפיד לחזור על כך שהצבא צריך להיות נאמן למפלגה - לרדוף אחר שחיתויות המתגלות בדרגות הגבוהות של הצבא, שלו השפעה גדולה בקרב מעגלי ההנהגה השונים.

   

  פרשה זו עשויה להיות דרמטית יותר משערוריית הצבא הגדולה של הצבא שהסעירה את סין בסוף שנות ה-90, אז נחשפה רשת הברחות גדולה בעיר החוף שיאמן, שבה היו מעורבים גורמים רשמיים בצבא ובממשלה. ראש הרשת, לאי צ'אנשינג, הוסגר על ידי הרשויות הקנדיות לסין ונכלא למאסר עולם ב-2012.

   

  שלושה מקורות המקורבים להנהגת המדינה והצבא, שביקשו להישאר אנונימיים, אמרו כי אחד הפשעים שבהם נחשד ג'ו הוא מכירת קידומים בצבא. "הוא מכר מאות תפקידים", אמר מקור לרויטרס. כמובן שלא כל הקצינים בצבא, שבו משרתים 2.3 מיליון חיילים, קודמו בשנים האחרונות באמצעות שוחד, אך "אם קולונל בכיר, שלא היה אמור להיות מקודם, רצה להפוך למייג'ור ג'נרל, הוא היה צריך לשלם כמעט 30 מיליון יואן (כ-4.8 מיליון דולרים)", חשף המקור.

  "מכר מאות תפקידים", חיילים בצבא סין (צילום: רויטרס)
  "מכר מאות תפקידים", חיילים בצבא סין(צילום: רויטרס)
   

  תפקידים צבאיים בדרגות נמוכות יותר נמכרו במאות או באלפי יואן, סיפרו המקורות. הקנייה והמכירה של התפקידים הצבאיים הייתה סוד ידוע בסין, אולם כלי התקשורת במדינה נמנעו בעיסוק בנושא משום שהיה בגדר טאבו וקשה להעריך עד כמה השחיתות הייתה נרחבת. עבור הקצינים ששילמו שוחד כדי להתקדם בתפקיד, השחיתות נתפסה כהשקעה שיש לה החזר משמעותי.

   

  דוגמאות לשוחד כוללות השכרת אדמות השייכות לצבא לעסקים פרטיים, מכירת לוחיות רישוי צבאיות, השתלטות על דירות בבעלות הצבא באופן לא חוקי או קניות של מזון וציוד לשימוש פרטי על חשבון הצבא.

   

  מורל נמוך בצבא

  קציני PLA ששילמו שוחד כדי להתקדם בתפקידם נחקרו אולם הנהגת המפלגה טרם החליטה אם להוריד אותם בדרגתם, להדיח אותם או להגיש נגדם כתב אישום, כיוון שהמון אנשים מעורבים בפרשה. "המורל נמוך מאוד. רבים מפחדים מעונש. אלה שוויתרו על קידום מתוסכלים מאוד", אמר מקור נוסף עם קשרים בצבא.

  מעוניין להעלות את המורל בצבא. הנשיא שי ג'ינפינג (צילום: AFP)
  מעוניין להעלות את המורל בצבא. הנשיא שי ג'ינפינג(צילום: AFP)
   

  לפי המקורות, המפלגה שללה את דרגותיו של ג'ו עוד בטרם הוא הואשם על ידי התובעים הצבאיים, אולם לא ידוע מתי זה אירע. חברי המפלגה בדרך כלל מודחים עוד לפני שהם מובאים למשפט העוסק בשוחד.

   

  מאז מינויו ליו"ר נציבות הצבא המרכזית - המפקד העליון של הצבא - בסוף 2012, שי בילה עשירית מזמנו בביקורים במחסומים ובבסיסים, שוחח עם לוחמים והשתתף בפגישות, במאמץ להרים את המורל הצבאי.

   

  בשל חששו מהתנוונות בצבא, אסר הנשיא שי על שתייה לשוכרה בבסיסים, בזבוז כספים ואירועים פזרניים. צעדים אלה ננקטו כדי להפוך את ה-PLA מוכן יותר לקרב לנוכח המתיחות העולה בין סין לשכנותיה באסיה.

   

  נתמך על ידי אישי ציבור בעלי שררה

  ג'ו היה תחת חקירה בגין חשדות לשחיתות מאז שהודח ב-2012. המקורות אמרו כי התביעה נגדו התעכבה משום שהוא היה "מוגן" על ידי גורמים בכירים יותר. המקורות מסרו לרויטרס כי בחודש שעבר שו קאיהו, 70, שפרש בשנה שעברה מתפקידו כסגן יו"ר נציבות הצבא המרכזית

  ומהמפלגה ב-2012, הוכנס למעצר בית ונחקר בפרשה.

   

  שו, שהיה תומך נלהב בקידומו ג'ו, היה מעורב במעשיו הנפשעים לכאורה של ג'ו. אולם הנהגת המפלגה מתלבטת אם לתבוע את שו, שעובר כעת טיפולים בשל מחלת הסרטן שבה לקה.  

   

  ביטאון הצבא הרשמי טען אתמול במאמר כי משפטו של ג'ו ודאי יתנהל מאחורי דלתות סגורות משום שעשויים להיחשף בו סודות מדינה. אך צוין כי גזר הדין יפורסם בציבור. במאמר נרמז כי היחס לעניינו של ג'ו יהיה רציני וחמור.

   

  בינואר האחרון פרסם מגזין סיני כי חוקים גילו חפצים, בהם פסל מזהב של מאו צה טונג, באחוזתו של ג'ו במרכז מחוז חנאן. החוקרים מצאו גם מיליוני יואן במזומן, כמה קילוגרמים של זהב וכ-10,000 בקבוקים של הליקר האלכוהולי באיג'יו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שחיתות בסין: 'תפקידי צבא נמכרו במיליונים'"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  "מאות תפקידים נמכרו". חיילים בצבא סין
  צילום: רויטרס
  מומלצים