שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  4 שבועות למטוס: יום טאטוא הקברים בסין
  בדיוק ביום שבו מציינים 28 יום להיעלמות טיסה MH370 ששליש מנוסעיה היו סינים, מציינת סין את יום טאטוא הקברים המסורתי - מעין יום זיכרון אזרחי. אבל האם עליה להתאבל גם על מי שאין הוכחה פיזית כי מתו?

  משפחת לי תוהה כיצד לציין את יום טאטוא הקברים בסין. שלושת האחים לבית לי נוהגים בדרך כלל לבקר את קבר אמם בכפר שלהם בצפון-מזרח סין, אבל השנה חסרה את האח הצעיר - נוסע שהיה על סיפונו של מטוס "מלזיה איירליינס" שנעלם בדיוק לפני ארבעה שבועות ולדברי מלזיה התרסק בדרום האוקיינוס ההודי. האם הם צריכים לצרף את האח לי ז'יצ'ין בן ה-34 לרשימת האנשים שעליהם יש להתאבל? ואם כן, איך יעשו זאת ללא קבר? ומה אם הוא עדיין חי?

   

  עוד חדשות ב-ynet:

   

  מצב ה"לימבו" שבו הם נמצאים כעת משקף את אחד המאבקים הרגשיים שאיתן צריכות להתמודד משפחות הנוסעים הסינים שהיו על טיסה MH370 של מלזיה איירליינס. התרבות הסינית שמה דגש רב על השבת גופות של מתים לפני שניתן יהיה להתחיל את תהליך ההשלמה עם מותם.

  יום טאטוא הקברים בסין (צילום: AP)
  יום טאטוא הקברים בסין(צילום: AP)

  לי ז'יצ'ין, אחד ממאות אלפי סינים שנוסעים לחו"ל מדי שנה בחיפוש אחר שכר טוב יותר, היה בדרכו חזרה ממסע בן עשרה חודשים שבמהלכו חיפש עבודה בענף הבנייה בסינגפור, כשטיסתו מקואלה לומפור לבייג'ינג נעלמה ב-8 במרס. במבצע הבינלאומי שמתנהל מאז מנסה העולם לאתר את מקום התרסקות המטוס, שעליו היו 239 בני אדם - שני שלישים מהם סינים.

   

  "אתה יודע, אתה חייב למצוא או את הגוף החי או את הגופה המתה", הסביר אביו בן ה-72, לי ז'ואר, "אבל עכשיו אנחנו לא יודעים היכן הוא. אני לא יכול לעשות דבר חוץ מלבכות. אנחנו רק רוצים למצוא אותו ולהשיב אותו הביתה". בית המשפחה נמצא שלוש שעות נסיעה דרומית-מערבית לבייג'ינג. "אנחנו לא יודעים מה נגיד לאמא שלנו השנה", אומר הבן השני, לי לוצ'ין.

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  ביום טאטוא הקברים, משפחות נוהגות לבקר את קברי אבותיהן וצאצאיהן כדי לנקות אותם, להביא מנחת פירות ולשרוף שטרות כסף. יש מי שמציתים חזיזים כדי

  להביא מזל טוב ולגרש רוחות רעות. מסורות כאלה חזקות באזורים כפריים, אולם בשנים האחרות הפופולריות שלהן פוחתת בשל ההגירה לערים.

   

  האן גאוניאן, חוקר תרבות עממית מאוניברסיטה בסין, מסביר כי הסינים מאמינים שהגופה היא הכלי הנושא את הנשמה. "אם יש לך גופה, אז לנשמה יש מקום להיות בו", הוא אומר, ומסביר כי אלה שההנחה היא שמתו אולם לא ניתן להשיב את גופתם זוכים בדרך כלל לקבר שבו קוברים את בגדיהם.

   

  לעומת זאת, אין טקס אבלות קבוע ומוכר עבור אלה שגורלם לא נודע. "אנשים עדיין מקווים שאולי הם יחזרו בחיים", אמר האן על נוסעי טיסה MH370, "ובאזורים כפריים מסוימים משפחות מקיימות טקסים להשבת נשמתם של הנעדרים, חיים או מתים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "4 שבועות למטוס: יום טאטוא הקברים בסין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  רוצים להתחיל תהליך אבל והשלמה. בית קברות בסין
  צילום: AP
  מומלצים