שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פעם 2 בשבוע: מתקפת סכינים ברכבת בסין
  בייג'ינג טרם הודיעה מה הסיבה להתקפה שבה נפצעו 6 בני אדם, אך היא באה אחרי שורת פיגועים ומתקפות בסכינים שבה האשימה סין מוסלמים קיצונים

  שישה בני אדם נפצעו היום (ג') בתחנת רכבת בעיר גוואנגז'ו שבדרום סין במתקפת סכינים, סימן ההיכר של הפיגועים האחרונים שלהם היו אחראים לדברי המשטר בבייג'ינג מוסלמים קיצונים מחבל שינצ'יאנג, בני המיעוט האויגורי שם.

   

  עוד חדשות ב-ynet:

   

  משטרת סין לא מסרה מה הייתה הסיבה להתקפה היום, אבל היא באה שבוע אחד בלבד אחרי מתקפת הסכינים שבה נפצעו עשרות בתחנת רכבת באורומצ'י, בירת חבל שינג'יאנג, שבו יש ריכוז גדול של אויגורים. לפני פחות מחודשיים נרצחו בסכינים 29 נוסעים ועוברי אורח תמימים בתחנת רכבת בעיר קונמינג שבדרום סין, ובאוקטובר שעבר אירע פיגוע דריסה בכיכר טיאננמן בבייג'ינג. סין הטילה את האחריות לכל שלושה הפיגועים האלה על האויגורים.

  זירת התקיפה, היום (צילום: רויטרס)
  זירת התקיפה, היום(צילום: רויטרס)
  חשוב להדגיש שהפעם עדיין לא יצאה מסין שום הודעה רשמית שלפיה מדובר בפיגוע אויגורי נוסף, אף שהמתקפה היום מזכירה כאמור כמה מתקפות קודמות.

   

  אזור שינג'יאנג העשיר במשאבים ניצב באזור אסטרטגי הגובל במרכז אסיה, וידע שנים ארוכות של אלימות. פעילים גולים וארגוני זכויות אדם רבים טוענים כי הסיבה לתסיסה שם היא דווקא המדיניות הנוקשה של סין כלפי האויגורים המוסלמים שחיים שם, הכוללת הגבלת האיסלאם, התרבות והשפה שלהם. מהומות בשינג'יאנג גרמו למותם של יותר מ-100 בני אדם בשנה האחרונה, מה שהביא לנקיטת גישה נוקשה יותר מצד השלטון בבייג'ינג כלפי האויגורים.

  מפנים צעיר חשוד מזירת הדקירות (צילום: רויטרס)
  מפנים צעיר חשוד מזירת הדקירות(צילום: רויטרס)
   

  האויגורים הם בני העמים הטורקיים, מוסלמים ברובם, והם חולקים קשרים תרבותיים ולשוניים עם מרכז אסיה. בסוף העשור הקודם פרצו מהומות קטלניות באזור בינם לבין בני ההאן הסינים, על רקע המרמור של האויגורים מהנוכחות ההולכת וגוברת והאחיזה הגוברת בכלכלה

  של בני ההאן.

   

  בחבל שינג'יאנג חיים כשמונה מיליון אויגורים, והם מהווים כמעט מחצית האוכלוסייה שם. מיליטנטים אויגורים גולים מנסים לקדם את הקמתה של מדינה עצמאית לאויגורים בחבל העשיר בנפט, שגובל בפקיסטן, אפגניסטן ומרכז אסיה. הם מתכוונים לקרוא לה "מזרח טורקסטן". מאז שנות ה-90 האשימה סין את החמושים האויגורים בשורה של פיגועי טרור נגד אזרחים סינים, ורמזה כי הם קשורים לאל-קאעידה. מנגד, אחרי עימותים קטלניים בין אויגורים לבני ההאן בשינג'יאנג ב-2009 טענו ארגוני זכויות אדם כי סין מנצלת את התמיכה שלה במלחמה שהכריזה ארצות הברית על הטרור העולמי כדי להצדיק את מבצע הדיכוי שלה נגד האויגורים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פעם 2 בשבוע: מתקפת סכינים ברכבת בסין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים