שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחאת הקייטנות בכנסת: משרדי הממשלה מתנערים מאחריות
  ועדת הפנים של הכנסת דנה במחאה על מחירי הקייטנות המופקעים. השלטון המקומי: משרד החינוך אחראי. נציגת המשרד: זה באחריות משרד הפנים. יו"ר הוועדה אמסלם: "אז לפנות למשרד החקלאות שיעשה קייטנות?". נציגת האוצר: הממשלה התחלפה ויש סדרי עדיפויות חדשים

   

  הרשויות? משרד החינוך? מי יוזיל הקייטנות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בזמן שיותר ויותר ערים הצטרפו בימים האחרונים למחאה נגד מחירי הקייטנות, המאבק מגיע גם לירושלים: הבוקר (ב') מתקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דוד אמסלם (הליכוד). בדיון אמורים להשתתף נציגי משרד הפנים והחינוך, ולהציג מתווה חדש לקייטנות, במיוחד לאלה שמתקיימות בגני הילדים.

   

  בעקבות מחאת הימים האחרונים, ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי עוד ועוד עיריות ברחבי הארץ החליטו להוזיל את מחירי הקייטנות אצלן. באשדוד הוזלה קייטנת הגן מ-1,500 שקלים ל-950 שקלים, עיריית יבנה הוזילה את הקייטנה אצלה בחמישים אחוז, מ-1,200 שקלים ל-620 שקלים ובראש העין המחיר ירד מ-2,000 שקלים ל-1,700 שקלים.  

   

  בעקבות המחאה מתכוונת ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) להגיש היום הצעת חוק בנושא כדי להסדיר פיקוח למחירי הקייטנות. ההצעה תבקש שלא יגבו מעל המחיר הקובע, שיחושב לפי סך הכול עלות התפעול חלקי מספר הילדים שצפוים להשתתף בקייטנה.

  קייטנות. שינו את סדרי העדיפויות (צילום: איתי בלסון)
  קייטנות. שינו את סדרי העדיפויות (צילום: איתי בלסון)
   

  מרדכי כהן, מנהל המִנהל לשלטון מקומי, אמר כי לפי הנתונים שבידיו המחירים מגיעים עד ל-3,000 שקלים. לדבריו משרד הפנים אחראי לרשויות המקומיות, אך מי שאחראי על תחום התוכן והקייטנות הוא משרד החינוך. "הוא אדיש ולא חלק מהסיפור", אמר כהן.

   

  יו"ר הוועדה אמסלם תקף: "לא חיכיתי שנה כדי לשמוע את זה. אין הצדקה למחיר בסיס של קייטנה בסכום של 700-600 שקל. שלחתי בזמנו פרוטוקול וזה חונה אצלכם בחניה. כל רבע שעה מחוקקים פה חוקים שמשנים את כל המדינה אז עכשיו אתה אומר לי שזה באחריות משרד החינוך?"

  ח"כ דוד אמסלם (צילום: עטא עווסאת)
  ח"כ דוד אמסלם(צילום: עטא עווסאת)
  אמסלם אמר עוד: "אני מבין שאין מי שמטפל בקייטנות של מדינת ישראל. אתה אומר 'זה לא אנחנו', משרד החינוך אומר 'זה לא אני', אז מה לעשות - לפנות למשרד החקלאות שיעשה קייטנות?". נציגת האוצר טענה: "היו סדרי עדיפויות בעבר והממשלה התחלפה ויש סדרי עדיפויות חדשים". אמסלם השיב: "הממשלה התחלפה אז ההורים סובלים, הבנתי".

   

  יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס אמר: "אנחנו רואים פה בדיוק את האבסורד שקיים. משרד החינוך הכניס אותנו להריון וברח, ומשרד הפנים, שהוא הרגולטור שלנו ואמון על כך שנוכל לממש את מה שמשרד החינוך הבטיח, לצערי רק עכשיו התעורר. השר לשעבר שי פירון ואני סיכמנו עוד בקדנציה הקודמת על בית ספר של קיץ, שנה ראשונה כיתות א'-ב', זה הסיכום, הוא כתוב ורשום. יחד עם זאת, בשנה שעברה ראינו את משרד החינוך מגמגם".  


  מ. החינוך: "הרחבת פרויקט הקיץ תיבחן לאור סדרי העדיפויות" (צילום: shutterstock)
  מ. החינוך: "הרחבת פרויקט הקיץ תיבחן לאור סדרי העדיפויות" (צילום: shutterstock)
   

  ביבס הוסיף: "בחלק מהרשויות ייצרנו התאמה של בית ספר של קיץ, כאשר התקציב הוא 852 שקלים עבור בית ספר. בשכבות סוציו-אקונומיות נמוכות משלמים פחות, בגבוהות משלמים יותר. משרד החינוך, כמו כל דבר, מייצר רפורמה, ואז אנחנו עושים והוא בורח החוצה ואנחנו צריכים להביא את הכסף, וזה הכסף שמגיע מהכיס של התושבים, מהארנונה. הכול בא משם. לכן צריך לעשות סדר".

   

  "מיליארדים עוברים פה בעשר דקות"

  "יש כסף, וסדרי העדיפות של משרד החינוך מעניינים את סבתא שלי, הוא צריך להבין שיש ילדים מסכנים", אמר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד). "מה שהתחילו שר האוצר הקודם ושר החינוך הקודם - לא הייתה סיבה לבטל. זאת לא הייתה החלטה פוליטית. לפני שצולבים את ראשי הערים ומשרד הפנים, הסיכום צריך להיות שייתנו לראשי העיר להתארגן וישפרו אותם".

   

  אמסלם ניסה לסכם ולהציע צעדים פרקטיים: "הסיפור הזה יכול כבר להתבצע השנה. מיליארדים עוברים פה כשרוצים בעשר דקות". אל השרים פנה ישירות: "אף אחד לא הכריח אף אחד להיות שר. לאזרח נמאס. אקיים דיון אחרון בעוד שבועיים, ומי שיוביל אותו זה משרד הפנים, שיקרא לשר החינוך ולשלטון המקומי ושר האוצר. בלי פקידים. אחרי שעה פותרים את העניין. באחריות".

   

  מלשכת שר החינוך נמסר כי הוא אכן קבע סדרי עדיפויות חדשים עם כניסתו לתפקיד, ובראשו "מענה לשתי הבעיות החריפות ביותר, צמצום מספר התלמידים בכיתה והוספת סייעת שנייה בגני הילדים, בעלות כוללת של כמיליארד שקלים בשנה". עוד נמסר כי בחופשת הקיץ הקרובה, ילדי כיתות א'-ב' יוכלו ליהנות ממסגרת חינוכית בעלות בסיסית בלבד, בשדרות וביישובי עוטף עזה יסבסד המשרד פעילויות מהגן עד כיתה ו'". 

   

  במשרד החינוך הדגישו כי השנה הקייטנות יופעלו גם במוסדות החינוך החרדיים. "במהלך דיוני התקציב הקרובים, הרחבת פרויקט הקיץ תשוב ותיבחן לאור סדרי העדיפויות". 

   

  "המחירים הם עושק"

  אתמול הפגינו יותר מ-100 הורים ברחבת הכניסה למתנ"ס במזכרת בתיה במחאה נגד מחירי הקייטנות הגבוהים בעיר. עבור קייטנה לילדי גן, שמתקיימת בין 8:00 בבוקר ל-16:30 אחר הצהריים, משלמים במזכרת בתיה 2,195 שקלים, וזאת אחרי שהמחיר המקורי היה 2,420 שקלים.

  מחאת הקייטנות בראשל"צ (צילום: אבי מועלם)
  מחאת הקייטנות בראשל"צ(צילום: אבי מועלם)

  "זה ממש מטורף, המחירים האלה הם עושק", אמרה יעל בן הרוש גולן (37), אם לארבע בנות. "בעקבות קולות המחאה שעלו ביישוב הוזילו את המחיר ב-225 שקלים, אבל גם המחיר החדש יקר. אנחנו זוג הורים שעובד ומשתכר יפה, אבל עם ארבעה ילדים העול הכספי הוא בלתי אפשרי. גם השנה איאלץ לבקש מאימא שלי עזרה בתשלום הקייטנות".

   

  שר הפנים אריה דרעי פנה אתמול לשר החינוך נפתלי בנט, וציין שבבדיקה של קייטנות גן לגילאי שלוש עד שש, נמצאו הבדלי מחירים גדולים בין רשויות מקומיות ברחבי הארץ. "על כן אבקשך בתוקף תפקידך כשר החינוך, האמון על הסדרת נושא הקייטנות, לפעול כך שתינתן אפשרות ראויה לציבור המשפחות בישראל לשתף את ילדיהן בקייטנות בהתאם לצרכים וליכולות", כתב דרעי. בנוסף פנה ליו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס: "לאור פערי המחירים בין הערים, אבקשך לפעול מול הרשויות המקומיות המפעילות קייטנות, כך שיתאפשר לכל משפחה לשלוח את ילדיה בהתאם לצרכים וליכולות הכספיות שלה", כתב.

   

  במהלך השבוע הקרוב יתקיימו הפגנות בערים בכל חלקי הארץ נגד החלטת משרד החינוך לא להרחיב את הקייטנות במחירים מוזלים לתלמידי כיתות ג’-ד’. ההורים מאיימים כי אם התביעה לא תיענה, הם יתחילו להשבית את את בתי הספר באופן מדורג.

   

  כזכור, בעיצומה של מחאת ההורים הודיע משרד החינוך כי תלמידי כיתות ג'-ד' לא ייהנו השנה מהקייטנות המוזלות בשל שינוי סדרי עדיפויות במשרד. ההורים זועמים בעיקר לנוכח העובדה שמשרד האוצר העביר כשני מיליארד שקלים שאמורים לאפשר זאת.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחאת הקייטנות בכנסת: משרדי הממשלה מתנערים מאחריות "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים