שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  כבודו, יש לי עשן בעיניים
  מאז שנכנס לתוקפו התיקון לחוק העישון ניצלו אותו רבים לתביעות פיצויים שונות. אחידות בפסקי הדין קשה למצוא, אבל השורה התחתונה היא שהעישון עלול לעלות ביוקר לא רק מבחינה בריאותית
  ב-13 ביולי 2012 הגיעו בני זוג עם בתם בת ה-3 למסעדת "רביבה וסיליה" במתחם G בתל אביב, ומאחר שלא הזמינו מקום מראש התיישבו במרפסת הפתוחה של המסעדה, המוגדת כאזור המותר לעישון. לפיכך, כשהתלוננו על לקוחות שישבו לידם הבהיר להם הצוות שהוא לא מתכוון למנוע מהם לעשן. לבני הזוג זה הספיק והם החליטו לעבור לפסים משפטיים.

   

  בתביעה על סך 12 אלף שקל שהגיש האב לבית המשפט לתביעות קטנות, בהתבסס על החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, הוא טען שלא הוצע לו ולמשפחתו לעבור למקום ישיבה חלופי בשטח הפנימי של המסעדה או במרפסת המקורה שבה העישון אסור. במקום אוויר צח, ציין, הציעו לו המלצרים פחזניות כפיצוי.

   

  הרשמת נעמה פרס הסבירה שהחוק מאפשר למסעדה לתחום אזור חיצוני, שמסומן בבירור ואיננו מקורה, ובו העישון מותר. היא גם הוסיפה שבמקום לעזוב בחרו בני המשפחה להמשיך לסעוד על אף סבלם והיות האישה בהיריון. אבל למרות זאת, משום שהתובע הוכיח שלא הוצבו בשטח שלטים כפי שדורש החוק, ומאחר שהתקיימה "זליגה של עשן" מאזור העישון לאזורים נוספים במסעדה, היא פסקה לבני המשפחה פיצוי של 3,000 שקל.

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  המקרה הזה הוא חלק מהמגמה המבולבלת לפרקים ביחס של בתי המשפט לתביעות על רקע התיקון לחוק העישון שנכנס לתוקפו לפני עשור. החוק אמנם מפורט וברור, אבל ההתפשטות במרחב של עשן מסתלסל היא סוגיה גמישה, וכך גם האחריות של מקומות בילוי - לא גדולים במיוחד בדרך כלל - לתחום את אלה המחזיקים סיגריות.

   

  עמותת "אוויר נקי" הפועלת גם בפסים משפטיים נגד עישון במקומות ציבוריים עדכנה לאורך תקופה באתר שלה על תביעות מוצלחות יותר או פחות בנושא. אבל גם מהן עולה שהתחום עדיין סובל מפרצות פה ושם, בעיקר סביב האחריות של מקומות הבילוי למתרחש בתוכם. הנה כמה מקרים.

   

  ייצוגית ב"בלה שלומקינס"

  בינואר 2011 קיבלה השופטת המחוזית מיכל נד"ב תביעה ייצוגית נגד מועדון הבלה שלומקינס בתל אביב, שלא מנע עישון מלקוחות. מקור התביעה במקרה באוגוסט 2008, כשנה אחרי כניסת התיקון לחוק העישון, והגישו אותה שלושה מבלים שסבלו מהעשן במקום. לדבריהם הם העירו למלצרית במקום, שענתה להם: "נכון, אז תעשו מה שאתם רוצים".

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
  השופטת חייבה את המקום ב-90 אלף שקל שהועברו לאגודה למלחמה בסרטן וב-60 אלף שקל לעורכי הדין של התובעים, וכתבה: "אין צורך להכביר מילים על מטרתו של החוק למניעת עישון, שנועד להגן על הציבור מחשיפה לעישון ולמרכיביו העלולה לגרום למחלות, לנכות ואף למוות. יש להקפיד על זכותו הבסיסית של הציבור לשאוף אל קרבו אוויר נקי".

   

   

  ניצחון למעשנים ב"דבלין"

  לפני כשנתיים הוגש כתב אישום נגד הפאב "דבלין" בהרצליה פיתוח בעקבות שני מקרים שבהם פקחים תפסו מבלים מעשנים בפנים. הפקחים טענו שקיים בפאב נוהל שלפיו כשהמאבטח מבחין בהם מתקרבים הוא מודיע לעובדי הפאב והלקוחות מתבקשים לחדול באופן זמני מהעישון. בעלי הפאב הכחישו וטענו שבתחילת כל משמרת המלצרים מתודרכים לדרוש מכל מי שמעשן להפסיק, וכבר בכניסה מוסר המאבטח לכל האורחים את הנחיות העישון.

   

  השופט אילן סלע מבית משפט השלום בהרצליה קבע שהחוק אמנם דורש מבעלי העסקים לנקוט אמצעים סבירים למניעת העישון, אך לא מחייב להפסיק את השירות למי שנתפס מעשן או לדרוש ממנו לצאת, כל עוד הוא נשמע לדרישה לכבות את הסיגריה.

   

  לבסוף נקבע כי העובדה שבשני המקרים פנו בעלי העסק בתלונה לעירייה, והיא זאת שזימנה את הפקחים, מוכיחה שהם עמדו בחובתם בהתאם לחוק, והם זוכו מהעבירות שיוחסו להם בכתב האישום.

   

  התלונן, גורש - ותבע

  באירוע אחר, שהתרחש בפאב "ברוני" בחולון בתחילת העשור, ביקש צעיר בשם יוסי וולברג מכמה מבלים להפסיק לעשן. לאחר שלא התייחסו אליו הוא הזעיק את הפקחים העירוניים, ולדבריו בעקבות זאת החליט בעל המקום לגרש אותו מהפאב. לפני שעזב צילם וולברג את העישון במקום, הקליט את הגירוש ותבע את המקום. בית המשפט פסק לטובתו וקבע כי הוא יפוצה בסכום של 4,500 שקל.

   

  9 מיליון שקל

  מקרה שעשוי היה להשפיע דרמטית על נושא העישון הסתיים בקיץ 2015 באנחת רווחה מצד בעלי מקומות בילוי. אמיר יגיל, לקוח "ארומה" בקריית אתא, הגיש בקשה לתביעה ייצוגית על סך כמעט 9 מיליון שקל בגלל עישון על מרפסת הסניף. הוא טען שכשביקש מלקוחות סביבו להפסיק לעשן, הם הפנו את תשומת לבו לכך שאין שלט שאוסר על כך, ומעבר לזה – על השולחנות מונחות מאפרות. כשפנה לעובדי המקום הם ענו לו שהמרפסת מוגדרת כפינת עישון.

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
  לאחר שהבין שכך מתנהלים גם סניפים אחרים של הרשת, הוא פנה לבית המשפט המחוזי בחיפה, ושם טען שנחשף לעישון פסיבי משום שארומה לא דואגת לסמן ולהפריד בין האזורים המותרים והאסורים לעישון.

   

  אלא שהשופטת יעל וילנר קבעה שעל פי החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, האחריות לא מוטלת דווקא על הרשת, אלא על הזכיין המקומי, ודחתה את התביעה של יגיל וחייבה אותו לשלם הוצאות משפט.

   

  בית הספר אפוף עשן

  התיקון לחוק העישון אמנם כיוון בעיקר למקומות בילוי, אבל הוא הרחיב את תחום התביעות בנושא גם למקומות אחרים. כך למשל, סטודנטית שהגיעה לפני כמה שנים ליום הראשון ללימודים בבית הספר לעיצוב "בי6" בתל אביב ברחה ממנו בטענה שהיה אפוף עשן. היא ביקשה מההנהלה החזר על שכר הלימוד ששילמה, ואחרי שנענתה בשלילה - פנתה לבית המשפט לתביעות קטנות.

   (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  ואכן, השופט יגאל נמרודי קבע שהיא העידה מדם לבה על בחילה וסחרחורות שתקפו אותה בגלל עשן הסיגריות, וחייב את ההנהלה להחזיר לה את שכר הלימוד על השנה כולה - 26,700 שקל.

   

  מעשנים בעבודה

  מקרה אחר עסק בעובדת בעמותת מטה מאבק הנכים, שמשרדה נמצא בקומת קרקע בבניין השייך להסתדרות העובדים הכללית החדשה. היא התלוננה שבמהלך תקופת עבודתה בשנים 2011-2010 סבלה מעישון שלא כחוק בחדרי המדרגות ובמשרדי עובדי הבניין. היא טענה שתלונותיה בנושא הובילו לפיטוריה, ובשל כך הגישה תביעה נגד ההסתדרות לבית משפט השלום בראשון לציון.

   

  השופטת מיכל עמית-אניסמן דחתה את הגרסה שלפיה הפיטורים קשורים לתלונה, אבל היא קיבלה את הטענה שאכיפת האיסור על עישון לא הייתה מלאה, שכן ההסתדרות הקצתה לפעילות הפיקוח והאכיפה אדם אחד אף שמדובר בבניין שבו מועסקים עובדים רבים. לפיכך נקבע שההסתדרות תשלם לתובעת כ-20 אלף שקל.

   

   

  פסק הדין הזה המשיך את המגמה מ-2006 שנקבעה בבית המשפט העליון (פרשת אירית שמש), שלפיה יש לדאוג ל'אכיפה אזרחית" של החוק למניעת עישון באמצעות תביעות נזיקין לפיצוי שבהן אין צורך להוכיח נזק ספציפי, משום שמדובר בנזק בריאותי מצטבר מכל חשיפה, קצרה כארוכה.

   

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כבודו, יש לי עשן בעיניים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים