אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


צמחיית האזור
צמחיית האזור צילום: יעל אילן, לע"מ
 
ראשנים במי הנחל
ראשנים במי הנחל צילום: גלית קוסובסקי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 דולומיט
 אלה
 אלון
 כליל
 דולב
 קירטון
 קידה
 לבנה
 שיזף
 שרכים
 דבורנית
 סחלביים
 כלנית
 נורית
 רקפת
 חרצית
 עולש
 הרדוף
 נמר
 שפן
 גירית
 דלק
 חזיר הבר
 סמור
 שועל
 תן
 נשר
 כוס
 אוח
 יונה
 סיסיים
 עורב
 עיט
 עטלפים
 סלמנדרה
 שבט האדם
 שבטי ישראל
 ממלוכים
 קרסט
 טקסטיל
 יוסף בן אפרים קארו
 שלמה אלקבץ
 יצחק בן שלמה לוריא
 מלחמת העצמאות
 המנדט הבריטי
 גליל
 הר מירון
 כנרת
 צפת


תחומים קשורים
 מקומות בישראל


 
 
 

נחל עמוד


Amoud river

צמחיה ובעלי חיים |  היסטוריה |  מידע נוסף

נחל עמוד, נחל איתן במזרח הרי הגליל. מקורותיו הראשונים בהר מירון, יש בו מעיינות אחדים, ושִפכו בכינרת.

 

אורכו של אפיק נחל עמוד כ-22 ק"מ, ממורדותיו הדרומיים-מזרחיים של הר מירון ועד לשפכו בחופה המערבי של הכינרת, כמעט כל אפיקו הוא בקו צפון–דרום ובכך הוא נבדל משאר נחלי הגליל. אגן הניקוז של הנחל משתרע על 125 קמ"ר, מנחל דישוֹן שמִצפון לו ועד  נחל צלמון שמדרום-מערב. 

 

נחל עמוד

 

נחל עמוד הוא נחל איתן – זורמים בו מים בכל השנה; בין הנחלים האיתנים של ארץ-ישראל, אין נחל אשר אפיקו מצוי ברום כה רב. בתחילתו (מדרגת הרבֵדה אשר צפת בנויה עליה), הוא מצוי בגובה 900 מטר מעל פני הים; בשפכו, הוא מצוי בגובה 200 מטר מתחת לפני הים. כלומר, לאורך 22 ק"מ הוא יורד כ-1,100 מטרים.  נתונים אלה יצרו התחתרות (העמקת ערוץ הנחל) עמוקה מאוד, הניכרת בנוף הקניונים אשר מעליהם נישאים מצוקים מרשימים. התופעה הגיאולוגית הבולטת בנחל הינה סלע גבוה וצר (מעין עמוד, שריד לקיר הנחל, אשר העניק לנחל את שמו העברי) הממוקם בנקודה בה פונה אפיקו מקו צפון–דרום לקו מערב–מזרח.

 

התופעה הגיאולוגית הבולטת בנחל הינה סלע גבוה וצר (צילום: יריב כץ)

 

יש שתי סיבות לטבעו האיתן של הנחל: מעיינות רבים, ומיקומו באיזור עתיר משקעים (בדרך-כלל גשם, ולפעמים גם שלג). בחלקו העליון של הנחל, נובע מעיין עין מירון (800 מ"ק בשעה); בחלקו המרכזי – סמוך למפגשו עם נחל מירון – נובעים המעיינות: עין פועֵם (עד 13 אלף מ"ק בשעה), ועין יקים (800 מ"ק בשעה); בחלקו התחתון יש כמה מעיינות קטנים, אשר הבולטים בהם הינם עין עמוד ועין סתר. 

 


צמחיה ובעלי חיים

אספקת המים הרבה והקבועה איפשרה חיים מגוונים בגדות הנחל. בחלק העליון של אפיק הנחל, על סלעי גיר קשה ודולומיט, צומח חורש ים-תיכוני סבוך: אלה ארצישראלית, אלון מצוי, כליל החורש ודולב. במורד הנחל, על סלעי קִרטון רך וסלעי גיר, צומחת בָּתה – כינוי כולל לצמחייה נמוכה, כגון שיח-אברהם (פריחה סגולה) ובעיקר קידה שעירה – וכן בולטים עצי לבנה רפואי, ועצי שיזף מצוי (בחלקו התחתון של הנחל). במקום ניתן למצוא גם שרכים דוגמת "שערות שולמית".

 

בחורף, אדמת גדות נחל עמוד שופעת פרחים: בן-חצב יקינתוני, גביעונית הלבנון, דבורנית (ועוד סחלבים), וכן כלניות, נוריות ו רקפות. באביב, האזור עטוי בצהוב החרצית – וכן החוטמית הזיפנית (פריחה סגולה) והעולש (פריחה תכולה). בקיץ, בולט צבעו הוורוד של הרדוף הנחלים.

 

בסוף השליש השני של המאה ה-19, נפוצו באזור הנחל נמרים – כחלק מעולם בעלי-חיים עשיר ומגוון. הנמר האחרון נצוד בשנת 1954, והריגתו (בידי רועה מן הכפר עכבארה) סימנה היטב את הידלדלות עולם החי הזה. כיום נותרו בעיקר שפני סלע (במצוקים), גיריות, דָּלקים, חזירי בר, סמור, שועלים, ותנים.

 

נחל עמוד (צילום: גלית קוסובסקי)

 

באזור המצוקים חיים כמה דורסים: נשר, כוֹס, אוח. עוד בולטים בין בעלי-הכנף: בז מצוי, חִוְיאי, יונת הסלע, סיס, עורב שחור, ועיט מצוי; ובנקיקים יש עטלפים (יזנוב, נשפון הגדות, פרסף גדול) הניזונים מחרקים. במי הנחל עצמו חיים דגי חֲפָץ (המסוגלים לשחות נגד כיון הזרם) וסלמנדרות.

 


היסטוריה

האיזור הפורה והנוח משך אליו את מתיישבים לכל אורך ההיסטוריה. ב-1925 נתגלתה במערה אשר מדרום לכביש המוביל אל היישוב חוקוק, בקרבת חוף הכינרת, גולגולת האשה הקדמונית ("האדם הגלילי"). בחפירות שערכו חוקרי אוניברסיטת טוקיו (בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20), נתגלו במערת העמוד שלד מימי האדם הקדמון וכלים. בעת העתיקה עברה מדרום לנחל הדרך מן הגוש ההררי הגבוה אל הגולן. בהר מצפה-הימים, אשר בתוך אגן הניקוז של הנחל, היתה מצודה מתקופת התבססות שבט נפתלי באיזור.

 

אד-דימשקי, מושל צפת בתקופה הממלוכית (תחילת המאה ה-14), תיעד את עין-אלג'ין (כיום: עין פועם) ואת התופעות הקרסטיות (שחיקת סלעים עקב נוכחות מים). בסקירתו על וואדי אד-דילבה (חלקו העליון של הנחל, אשר במקורות היהודיים מכונה דולבאי – שני השמות מזכירים את עצי הדולב), ציין כי יש בו טחנות קמח המופעלות בזרם המים.

 

כאשר הגיעו יהודים מספרד אל צפת, במאה ה-16, הם הרחיבו את השימוש בכוח המים. בנוסף לטחנות קמח, הפעילו מי הנחל מִתקנים לצורכי תעשיית הצמר (שטיפה, בטישה לאשפרה, צביעה) והיו גם מתקנים לריסוק סוכר. הכסף הרב שהושג מפעילות זו מימן את פריחתה הרוחנית של קהילת צפת בראשותם של רבי יוסף קארו, רבי שלמה אלקבץ, ורבי יצחק לוריא (האר"י). במאה ה-17 גרם ייבוא מוצרים זולים עשויים בצמר אירופי לשקיעת ענף הצמר. טחנות הבטישה (מבטשות) הוסבו לטחנות קמח. כיום עדיין אפשר לראות את שרידיהן של 25 טחנות.

 

הנחל עצמו המשיך לתת חיים לתושבי הסביבה. באפיקו הפורה (בעיקר החלק שקרוי וואדי לַאיְמוּן) ניטעו בוסתנים: גפנים, כמה דקלים מניבי תמר, הדרים (לימון ואתרוג), עצי זית, עצי רימון, שקדיות ועצי תאנה. הם ניטשו על ידי בעליהם הערבים, במהלך מלחמת העצמאות. מן המעיינות הגדולים, שואבים – כבר מאז ימי המנדט הבריטי – מים לצורכיהם של תושבי העיר צפת.

 

רשויות הטבע במדינת ישראל החלו במאמץ לשקם את הבוסתנים, ולמנוע את הפיכת הנחל למקור-מים בלבד. באגן הניקוז הגדול שלו הוגדרו כמעט 8,000 דונם כשמורת טבע. באזור השמורה הנחל מאופיין בברכות טבעיות ובמפלים קטנים.

 


מידע נוסף

נגד הזרם בנחל עמוד - "מעיינותיו של נחל עמוד רבים, שדרות עצי הדולב שלו ארוכות, נתיבים רבים יש בו ותולדות העתים של הגליל ושל צפת מקופלות בפינות שונות ונאות שבו. פינה אחת כזו היא עין יקים במורד נחל מירון, יובל מיובליו העליונים של נחל עמוד. ותיקים עוד זוכרים את שמו בפי בני דודינו, עין א-תינה (מעיין התאנה) בוואדי א-טוואחין (נחל הטחנות) בואכה ואדי א-לימון". כתבה מתוך ערוץ התיירות באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

עין סתר בנחל עמוד - "עין סתר סגור בין שני מפלים. האחד, מדרגת נחל אשר צונחת אל חלל דמוי-פעמון באפיק, ונטיפי טרוורטין עוטים את קירותיו, והשני קיר גבוה של ממש, שרק נועזי החבל יעברו בו מראשו לקרקעיתו. הוא מתפתל בצל תמיד עטור במסכי טרוורטין מעוקמי צורה, המגירים את אצבעות האבן הנקבובית שלהם מטה אל האפיק, כולאים בתוכם שורשים וקנים שהתאבנו, מחילות של מכרסמים וקיני רמשים אשר מצאו מסתור בחרירי הסלע". כתבה מתוך ערוץ התיירות באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as28-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©