אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל חוף השנהב
דגל חוף השנהב 
 
השעה בחוף השנהב 
 
כוחות צרפתיים בחוף השנהב, 2004
כוחות צרפתיים בחוף השנהב, 2004 צילום: איי פי
 
אישה מנפה פולי קפה בכניסה למפעל נסטלה בעיר דלואה
אישה מנפה פולי קפה בכניסה למפעל נסטלה בעיר דלואה צילום: mct
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של נשיא חוף השנהב
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 סוונה
 קקאו
 האוקיינוס האטלנטי
 גאנה
 בורקינה פאסו
 מאלי
 גינאה
 ליבריה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

חוף השנהב


Cote d'Ivoire

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה

חוף השנהב, מדינה במערב אפריקה. נחשבה עד לפני שנים מעטות לאחת המדינות היציבות והמשגשגות ביותר ביבשת אפריקה. גבולותיה: בדרום - האוקיינוס האטלנטי, במזרח – גאנה, בצפון – בורקינה פאסו (ולטה עילית לשעבר) ומאלי, ובמערב – גינאה וליבריה. בירתה הרשמית ימוסוקרו, אם כי רוב מדינות העולם מכירות באביג'ן כבירתה של חוף השנהב. קיבלה עצמאות ב-1960. המשטר - דמוקרטיה נשיאותית.

 חוף השנהב - דיוקן
חוף השנהב - דיוקן
שם רשמי Republique de Côte d'Ivoire
שטח 322,460 קמ"ר (מקום 69 בעולם)
אוכלוסייה 21,504,162 (מקום 56 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 2.07% (מקום 43 בעולם)
תושבים אקאן 42.1%, גור (ווֹלטאים) 17.6%, שבט מנדס הצפוני 16.5%, קרוס 11%, שבט מנדס הדרומי 10%
שפה רשמית צרפתית
דתות מוסלמים 35-40%, אמונות מקומיות 20-45%, נוצרים 20-30% (רוב העובדים הזרים הינם מוסלמים)
בירה ימוסוקרו
ממשל רפובליקה
ראש מדינה נוכחי הנשיא לורן גבגבו (הפסיד בבחירות שנערכו בנובמבר 2010, אך סירב לעזוב את כסאו). הנשיא הנבחר - אלאסן אואטרה.
עצמאית מאז 7 באוגוסט 1960 (מצרפת)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 42%
תמ"ג לנפש 1,800 דולר (מקום 195 בעולם)
שיעור אבטלה אין נתונים - כתוצאה ממלחמת האזרחים הגיע אחוז האבטלה ללמעלה מ-50% בחלק מהאזורים
ענפי כלכלה מרכזיים קפה, פולֵי-קקאו, בננה, לבבות-דקל, תירס, אורז, מאניוק (טפיוקה), בטטה, כותנה, גומי, עץ לתעשייה; מזון (במיוחד: סוכר), משקאות, מוצרי עץ, זיקוק נפט, הרכבת משאיות ואוטובוסים, טקסטיל, דשנים, חומרי בנייה, חשמל, מספנות
מטבע פרנק אפריקני
ידיעת קרוא וכתוב 48.7%
תוחלת חיים

נשים - 57.81; גברים - 55.79; 56.78

(מקום 196 בעולם)


(הטבלה עודכנה לאחרונה באפריל 2011) 

 


גיאוגרפיה

המדינה מורכבת משלושה איזורים. מישור חוף הנמצא בדרומה של המדינה מכוסה יער עד טרופי (שחלקים גדולים ממנו נכרתו במהלך המאה ה-20), פנים הארץ הוא איזור של גבעות והצפון הוא רמה נמוכה. הגבעות והרמה מכוסים סוונה. ההר הגבוה בחוף השנהב מתנשא לגובה של 1,752 מטרים והוא שוכן על הגבול עם ליבריה.

לאורך החוף שורר אקלים טרופי ובצפון המדינה אקלים מדברי-למחצה. כמות המשקעים באיזור הטרופי בחודש יוני בלבד מגיעה לכ-700 מ"מ וכמות המשקעים השנתית הממוצעת היא כ-1600 מ"מ.

 

 

אביג'ן, העיר הגדולה בחוף השנהב (צילום: אימג'בנק / GettyImages)


העיר הגדולה בחוף השנהב היא אביג'ן המונה קרוב ל-3.5 מיליון איש (אומדן 2003) לעומת הבירה הרשמית, ימוסוקרו, המונה רק כ-180,000 אלף איש (אומדן 2003).

 


כלכלה

הכלכלה בחוף השנהב מושתתת על יצוא חקלאי וכ-70% מתושביה מתפרנסים מענף זה. חוף השנהב היא יצרנית הקקאו הגדולה בעולם. גידולים נוספים בחקלאות: קפה, בננות, כותנה, אננס, כריתת עצים, הפקת גומי ושמן דקלים. התבססותה של חוף השנהב על יצוא חקלאי חושפת אותה לתנודות במחירי הגידולים שהיא מייצאת. במחצית שנות ה-90 חלה התעוררות כלכלית שהתבססה על השקעות זרות, גילוי שדות נפט וגז וליברליזציה במערכת הבנקאית. עם תחילתם של מעשי האיבה בין הפלגים השונים (ראה בהמשך), חלה הידרדרות במצב הכלכלי. בין היתר, חלה ירידה חדה בתוצר, ורמת החיים, שנחשבה לאחת הגבוהות ביבשת, צנחה. פועלים רבים ממדינות שכנות (בעיקר מליבריה), שהיוו כ-%20 מכוח העבודה, אולצו לחזור לארצות מוצאם.

 

חוף השנהב היא יצרנית הקקאו הגדולה בעולם. פולי קקאו (צילום: רויטרס)

 

 

 


היסטוריה

עד להגעת האירופים, התיישבו באיזור חוף השנהב ממלכות אפריקניות קטנות. הפורטוגלים הגיעו לחבל ארץ זה במאה ה-15, ובעקבותיהם באו אירופים אחרים שעסקו בסחר שנהב ועבדים.

מ-1843 ביססה צרפת את חסותה על שבטי הארץ וב-1893 נקבעו גבולות המושבה הצרפתית. ביוזמתה של צרפת פותחו ענפי הכלכלה והורחבה מערכת החינוך בדרך להקמת מדינה עצמאית.

 

ימוסוקרו, הבירה הרשמית. ילדים רוחצים באגם ליד הכנסיה הגדולה (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

חוף השנהב הוכרזה כעצמאית ב-1960 והקשרים ההדוקים שהמשיכה לשמור עם צרפת ומדינות המערב תרמו ליציבות הכלכלה. פליקס הופווה-בואני (Felix Houphouet-Boigny) נבחר לנשיא וכיהן בתפקיד זה עד מותו ב-1993. תחת הנהגתו נהנתה חוף השנהב משלטון יציב ומצבה הכלכלי היה טוב יחסית לשאר המדינות ביבשת.

ב-1990, בעקבות הפגנות מקומיות ולחצים בינלאומיים, התקיימו לראשונה במדינה בחירות דמוקרטיות והונהג בה משטר רב מפלגתי. בסוף שנות ה-90 נקלעה המדינה למשבר כלכלי חמור עקב ירידת מחירי הקקאו, אי יציבות פוליטית ושחיתויות. בהפיכה צבאית ב-1999, הראשונה בתולדות חוף השנהב, תפס את השלטון רובר גיי (Robert Guei) שאולץ לפרוש כמה חודשים לאחר מכן בעקבות מרי אזרחי. בבחירות שנערכו ב-2000 זכה לורן גבאגבו (Laurent Gbagbo). הבחירות התקיימו תחת מאבק עקוב מדם בין תומכי גבאגבו לבין תומכי מנהיג האופוזיציה, המוסלמי אלסנה אוטארה (Alassane Outtara), שהשתתפותו בבחירות נאסרה.

 

חגיגות הסכם השלום עם המורדים, 2003 (צילום: איי פי)

בספטמבר 2002 נרצח רובר גיי במהלך ניסיון נוסף להפיכה - מעשה שהביא להסלמה מחודשת של האלימות. שתי קבוצות מורדים עיקריות דרשו נקמה על מותו של גיי וקראו להפלתו של גבאגבו, המתנכל לטענתם לתושבים המוסלמים בצפון המדינה. כתוצאה מהמצב, אישר האו"ם לחיילי צרפת להשתמש בכוח על מנת להגן על תושבים זרים המתגוררים במדינה, שחלקם הגדול התפנה ממנה. בלחץ צרפת, נחתם בינואר 2003 הסכם שלום עם המורדים.

 

ההסכם נאכף על ידי חיילים צרפתים וחיילים של מדינות מערב אפריקה, אולם מעשי האלימות לא פסקו ובמהלכם גם נהרגו מספר חיילים מצבא צרפת. באפריל 2005 נחתם הסכם שלום נוסף בין הממשלה למורדים בתיווכה של דרום אפריקה. למרות זאת, שוב לא נאכף הסכם במלואו, והמשך הלחימה הביא לדחיית הבחירות שהיו אמורות להתקיים באוקטובר 2005.

 

בהסכם נוסף שנחתם בין המורדים לממשלה בבורקינה פאסו ב-2007, הוחלט כי גבאגבו ימשיך לכהן כנשיא עד להחזרת הביטחון במדינה ולקיום בחירות חדשות. כן הוחלט כי לראש הממשלה יתמנה מנהיג המורדים גיום סרו (Guillaume Soro).

 

יישום ההסכם נתקל שוב בקשיים, בעיקר פירוק קבוצות המורדים החמושות ורישום פנקסי הבוחרים (במדינה תושבים רבים, חלקם פליטים, שאינם מחזיקים בתעודת אזרח). לאחר דחיות רבות התקיימו הבחירות באוקטובר 2010, ו-80% מאזרחי המדינה, מספר חסר תקדים כמעט בהיסטוריה של מדינות אפריקה, נטלו בהן חלק. גבאגבו זכה ב-38% מהבחירות ויריבו העיקרי, ראש הממשלה לשעבר, אלסאן אואטרה (Alassane Ouattara) זכה ב-32%.

 

בסיבוב הבחירות השני שנערך בנובמבר 2010 ניצח אואטרה כשזכה ב-54% מהקולות. גבאגבו טען כי בצפון המדינה, בו זוכה אואטרה לפופולריות רבה, נערכו זיופים בהיקף נרחב. משקיפים בינלאומיים טענו כי למרות מספר מעשי זיוף, התנהלו הבחירות כסידרן. גבאגבו שזכה לתמיכת הצבא הושבע שוב לנשיא, ובמקביל הושבע גם לנשיא אואטרה שנתמך על ידי מרבית מדינות המערב.

 

למרות לחצים כבדים שכללו סנקציות כלכליות ואישיות נגד גבאגבו ואנשיו, סירב זה לוותר על כסאו. הקיפאון הפוליטי הביא את המדינה לכדי משבר כלכלי-הומניטרי חמור, ובסופו של דבר, בפברואר 2011, התחדשו במלוא עוזן הקרבות בין המורדים לכוחות הממשלה.

 

באפריל 2011 הצליחו כוחותיו של אואטרה להשתלט על מרבית המדינה, ולעצור, בסיוע צבא צרפת, את גבאגבו שהתבצר בביתו באביג'ן. בד בבד האשימו ארגוני זכויות אדם את אואטרה וחייליו בביצוע מעשי טבח רבים נגד אזרחים.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as22-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©