אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


גביע העולם בכדורגל: גובהו 36 ס"מ, משקלו 4.97 ק"ג ועשוי זהב 18 קראט.
גביע העולם בכדורגל: גובהו 36 ס"מ, משקלו 4.97 ק"ג ועשוי זהב 18 קראט. צילום: איי פי
 
נבחרת ישראל במחנה אימונים.
נבחרת ישראל במחנה אימונים.  צילום: יוסי רוט
 
שוער גרמניה מפספס.
שוער גרמניה מפספס. צילום: איי פי
 
אוהדי מכבי תל-אביב.
אוהדי מכבי תל-אביב. צילום: יוסי רוט
 
הפועל ת"א - מכבי חיפה.
הפועל ת"א - מכבי חיפה. צילום: יוסי רוט
 
קפטן נבחרת ישראל מחזיק בגביע אסיה לאומות, 1964.
קפטן נבחרת ישראל מחזיק בגביע אסיה לאומות, 1964.  צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 יוון העתיקה
 מאיה
 מצרים העתיקה
 רוגבי
 הגביע העולמי
 משחקים אולימפיים
 נבחרת ישראל בכדורגל
 פרנץ פושקש
 ננדור הידגקוטי
 פלה
 יוהן קרויף
 אלפרדו די סטפנו
 דייגו ארמנדו מראדונה
 מישל פרנסואה פלטיני
 אלפרד ארנסט (אלף) רמזי
 רוברט (בובי) מור
 סטנלי מתיוס
 פרנץ בקנבאואר
 לב איבנוביץ' יאשין
 אאוזביו פררה דה-סילווה
 יעקב חודורוב
 נחום סטלמך
 מרדכי שפיגלר
 גיורא שפיגל
 עודד מכנס
 רפעת טורק
 אורי מלמיליאן
 משה סיני
 אלי אוחנה
 זאהי ארמלי
 רוני רוזנטל
 אייל ברקוביץ'
 חיים רביבו
 ספורט


תחומים קשורים
 ספורט


 
 
 

כדורגל


Football, Soccer

היסטוריה |  המגרש והמשחק |  התאחדות לכדורגל |  מועדונים ושחקנים מובילים |  ציטוטים |  מידע נוסף

כדורגל, ענף הספורט הפופולרי ביותר בעולם. משחק קבוצתי ובו שתי קבוצות, בנות 11 שחקנים כל אחת (ועוד עד 5 מחליפים), מתמודדות ביניהן במטרה להבקיע את שער היריב. השחקנים מניעים ביניהם את הכדור ברגליים (אם כי מותר לגעת בכדור גם בראש, בחזה וכד') אך אסור להם לגעת ביד (מלבד השוער).

 


היסטוריה

משחקי בעיטה התקיימו כבר ברחבי העולם העתיק. בסין הקדומה נמצאו עדויות למשחק כבר מלפני 2,000 שניה. עדויות נוספות על-אודות משחקי בעיטה שונים בתרבויות עתיקות נמצאו גם ביוון, בתרבות המאיה ובמצרים. משחקים אלה אופיינו לרוב בחלוקה לשתי קבוצות אשר בעטו או דחפו כדור בכיוונים מנוגדים.

 

ביפן פותח משחק בעיטה במאה ה-7 לספירה. באיטליה התפתח משחק שכזה במאה ה-15 (קאלצ'יו; Calcio). במקביל התפתחה באירופה של ימי הביניים מסורת עממית של "משחקי כדור" במסגרת חגיגות כפריות. ה"כדור" היה עשוי בדרך כלל מאיבר של חיה. כללי המשחק השתנו מאזור לאזור, אך ככל הנראה כמה מן הכללים הבסיסיים אפיינו את כלל המסורות. אף על פי שמשחקי כדור רווחו מסין הקדומה ועד הכפרים של ימי-הביניים וליוו את התרבות האנושית במשך שנים ארוכות, בדרכים שונות, הללו אינם דומים לכדורגל המודרני.

 

משחק הכדורגל בצורתו המודרנית החל להתפתח בשלהי המאה ה-18 ובראשית המאה ה-19. בשנים אלה הומצאו בבריטניה משחקי בעיטה בכדור שונים  שזכו לפופולריות בבתי הספר של בני המשפחות המיוחסות. ככלל, הכדורגל היה חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך האליטיסטית באנגליה. בבתי הספר האמורים נתפס הספורט הקבוצתי כאמצעי חשוב בחינוך לגיבוש אחווה ורוח צוות. משחק הבעיטה החדש והקבוצתיות הנדרשת לשם הצלחה התאימו יותר מכל למטרות אלה. השלב הבא במהלך זה היה בחינת הצוות ב"קרב" על כבודו מול צוותו של בית ספר מתחרה.

 

על מנת לאפשר לקבוצות מבתי ספר שונים להתחרות זו בזו הוחלט לייצר חוקי משחק אחידים. חוקי המשחק נוסחו לראשונה ככל הנראה ב-1848 על ידי צמד תלמידים בקיימברידג': ג'יי. סי ט'רינג (J.C. Thring) ואייצ'. דה וינטון (H. de Winton) וכן מספר נציגים נוספים של בתי ספר פרטיים בבריטניה. אוסף החוקים שזכה לכינוי "כללי קיימברידג'" היה שונה במידה רבה מכללי המשחק הנהוגים כיום. בין היתר לא נקבעה מגבלה על מספר השחקנים בכל קבוצה, וכן הותר לשחקנים לעצור את שחקני הקבוצה היריבה באמצעות תפיסתם בכוח או ניגוח בכתף (בהשפעת משחק הרוגבי). כל אחד משחקני הקבוצה יכול לשמש כשוער.

 

ב-1863 נוסחו כללי קיימברידג' מחדש, ובמסגרתם הוסכם על הפרדה בין משחק הכדורגל לרוגבי. באותה שנה הוקמה התאחדות (או "איגוד") הכדורגל (Football Association) במסגרתה התאגדו כ-12 קבוצות. בשנת 1872 נוסד טורניר משחקים על גביע אנגליה.

 

במחצית השנייה של המאה ה-19 המשיך הכדורגל לצבור תאוצה, והחל לזכות בפופולריות גם בקרב בני המעמד הנמוך. הנערים בני מעמד הפועלים שיחקו כדורגל ברחובות הערים הגדולות, לרוב תוך שימוש בכדור מאולתר. מכיוון שבתי הספר הציבוריים (שהוקמו ביוזמת המדינה שנים ספורות קודם לכן) לא סיפקו מסגרות תחרותיות דומות לאלה של בתי הספר הפרטיים – ברובם לא חשבו כלל על חינוך לספורט – החלו לקום מסגרות תחרותיות אלטרנטיביות, מחוץ למערכת החינוך.

 

בשנות ה-80 של המאה ה-19 פעלו מאות מועדונים באנגליה, ואלה התארגנו והתחרו ביניהן בליגות פנימיות שונות. המועדונים צמחו משכונות המגורים של בני המעמד הנמוך, וחלק גדול מהם נקרא על שם שכונת הבית. המחקר טוען כי אל מול תפקידו של המשחק במסגרת האליטיסטית, כאמצעי לגיבוש רוח צוות, המועדון השכונתי שירת צורך אחר לחלוטין – הדגשת השייכות, הזהות הקולקטיבית, ושל הגאווה הנובעת מן השניים. התהליך הבשיל ב-1888 לכדי ייסוד ליגת כדורגל אנגלית – ארגון שהתחרה באיגוד הכדורגל האנגלי. הכדורגל היה מעתה, בעיקרו, ספורט להמונים.

 

משפחות האצולה של אנגליה, יחד עם הבורגנות המתעשרת, התקשו להיות שבעי רצון מן המצב החדש. לא נותר להם אלא לנטוש את הכדורגל ההמוני, ולהתמקד בענפי ספורט אחרים, כדוגמת שייט קיאקים, מרוצי סוסים, וכדומה. באופן מעניין למדי, המצב באירופה היה הפוך: אל מול נטישת הכדורגל באנגליה, האצולה והבורגנות במערב היבשת ראו במשחק הכדורגל מסגרת אליטיסטית ברורה. חלק ניכר מן הקבוצות הוקמו ביוזמת מהגרים ממשפחות אצולה ובורגנות בריטית, ואלה גם לקחו חלק בארגון הליגות המקומיות והארציות. למעשה, הכדורגל ביבשת בעשורים הראשונים של המאה ה-20 היה בעיקרו ענף ספורט שייצג את הבורגנות האירופית, בשונה מאופיו כספורט ההמונים האנגלי.

 

אף על פי שהוקם על ידי הבורגנים, פשט המשחק עד מהרה בארצות דרום אמריקה, ללא כל היבט מעמדי. בשלב מאוחר יותר השתנתה התמונה גם ביבשת וגם באנגליה: עם היחלשות המבנה המעמדי האנגלי והאירופי, הכדורגל הפך ענף ספורט חסר מעמד – ענף ספורט אהוד ומקובל על הכול.

 

אלימות בין מחנות אוהדים בזירה הלאומית היא שכיחה, ונדירה יותר בזירה הבין-לאומית. חוקרים סוברים שהתקשורת משפיע על החוליגניזם בצורתו היום (מאז מלחמת העולם השניה), כשהחלה למקד את תשומת הלב באירועים האלימים הללו.  אחרים תולים את האשם בשתית אלכוהול באירוע המערב יצרים ומתח. לאחרונה הוטלו הגבלות בכל אירופה על מכירת אלכוהול במגרשים ע"י הפרלמנט האירופי, אבל המעמד החוקי של הגבלות אלו עדיין לא ברור.

 

אלימות במגרשי הכדורגל נפוצה כבר במשחקי הכדור מימי הביניים, שעירבו שחקנים רבים מכפרים יריבים, בעיקר באנגליה. לא פעם נסתיים משחק בקרבות בין הכפרים השונים, כשהמשחק היה רק תירוץ ליישוב חשבונות ישנים. אנגליה היתה המדינה היחידה שהורחקה באופן בלתי מוגבל מכל התחרויות האירופיות, בעקבות אסון הייזל בשנת 1985: תיגרת אוהדים בין יובנטוס האיטלקית לבין ליברפול האנגלית באיצטדיון הייזל בבלגיה,  גורמת  להתמוטטות קיר באיצטדיון ולמותם של 39 אנשים. בשל ההיסטוריה רווית האלימות במגרשי הכדורגל של אנגליה נוקטים האנגלים שיטות אבטחה מוגברות באמצעות חקיקה, מודיעין וכוחות משטרה.

 


המגרש והמשחק

משחק כדורגל מתנהל על מגרש שאורכו 120-90 מ' ורוחבו 90-45 מ'. בשני קצוות המגרש, במרחק שווה מקווי האורך, ממוקם השער; רוחבו 7.32 מ' וגובהו 2.44 מ'. רחבת השער מסומנת במרחק של 5.50 מ' משני עמודי השער ובמקביל לקו הרוחב. רחבת העונשין מסומנת במרחק של 16.5 מ'. מרחבת העונשין יוצאת קשת ברדיוס של  9.15 מ' - הקשת אינה חלק מרחבת העונשין; בזמן בעיטת עונשין נאסר על השחקנים להיכנס לתחומה.

 

המגרש חצוי לשניים לרוחבו, וממרכז קו האמצע מסומן מעגל ברדיוס של 9.15 מ' (בזמן הבעיטה הפותחת את המשחק או אחרי כול גול, אסור לשחקני הקבוצות להימצא בעיגול האמצע, מלבד שני שחקני הקבוצה הבועטת בכדור). היקף הכדור 70 ס"מ ומשקלו 450-400 גרם.

 

מגרש כדורגל

 

 

המשחק בנוי משתי מחציות של 45 דקות, עם הפסקה של 10-15 דקות ביניהן. במשחקי גביע, בהם חייבת ליפול הכרעה, מתקיימת הארכה במידת הצורך. אם גם אז לא מושגת הכרעה מבצעות שתי הקבוצות סדרה של 5 בעיטות עונשין (ממרחק 11 מ'), והקבוצה שהבקיעה מספר פעמים רב יותר את שער יריבתה היא המנצחת. אם גם במקרה זה לא מושגת הכרעה, ממשיכות הקבוצות לבעוט עד אשר קבוצה אחת מצליחה להבקיע והקבוצה השנייה נכשלת. את המשחק מנהלים שני שופטים (שופט ראשי, ושופט רביעי) ושני קוונים (כל אחד מהם נע לאורך אחד מצידי המגרש).

 

על פי המערך הקלאסי, נחלקים שחקני קבוצת כדורגל למספר תפקידים על המגרש: שוער, המגן על שער הקבוצה מפני התקפות היריב, והוא השחקן היחיד לו מותר לגעת בכדור בידו (ברחבת העונשין בלבד); שחקני הגנה, תפקיד המחולק לשתי עמדות עיקריות: בלם, המשחק בדרך כלל במרכז ההגנה, ומגן צד (ימני או שמאלי) המתפקד כשחקן הגנה ולו גם מטלות התקפיות על קו האורך של המגרש; שחקני קישור, מחברים ומתווכים בין ההגנה להתקפה, משחקים בדרך כלל במרכז המגרש (גם תפקיד זה נחלק לקישור הגנתי ולקישור התקפי); חלוצים, משחקים בחוד ההתקפה, תפקידם העיקרי להבקיע שערים לשער הקבוצה היריבה. יש לציין כי תפקידי השחקנים נתונים לשינויים, בהתאם למהלך המשחק, החלטות המאמן וכד'.

 

איצטדיון קמפ נואו בברצלונה - אחד מאיצטדיוני הכדורגל הגדולים בעולם (צילום: איי פי)

 

המערכים המקובלים להצבת השחקנים על המגרש הם: 4-4-2 (ארבעה שחקני הגנה, ארבעה קשרים ושני חלוצים), 5-4-1, (חמישה שחקני הגנה, ארבעה קשרים וחלוץ בודד) 4-3-3 (ארבעה שחקני הגנה, שלושה קשרים ושלושה חלוצים) ווריאציות נוספות. במקרים רבים משתנה מערך הקבוצה במהלך המשחק, גם זאת בהתאם להחלטות המאמן וכיוצא בזה.

 


התאחדות לכדורגל

פיפ"א (FIFA), התאחדות הכדורגל הבינלאומית נוסדה ב-21 במאי, 1904 ומשרדיה נמצאים בציריך, שוויץ. יותר מ-140 מדינות חברות בה והיא מארגנת את כל תחרויות הכדורגל הבינלאומיות. החשובות שבהן: המונדיאל - תחרויות הגביע העולמי (אחת ל-4 שנים) והטורניר האולימפי (גם הוא אחת ל-4 שנים). ההתאחדויות היבשתיות מארגנות תחרויות בהיקף מצומצם מזה למדינות שבכל יבשת. אליפות אירופה, הנערכת אחת ל-4 שנים, נחשבת אף היא למפעל כדורגל חשוב ביותר.

 

ההתאחדות לכדורגל בישראל נוסדה ב-1928 ומפעילה מאות קבוצות של בוגרים, נוער וילדים; היא אחראית גם להפעלת הנבחרות הלאומיות בדרגים השונים. ב-1932 קמה ליגת כדורגל רשמית ומסודרת בארץ ישראל, וכללה 9 קבוצות. אלופת הליגה הראשונה - קבוצת המשטרה הבריטית. נבחרת הבוגרים הופיעה לראשונה ב-1934 והפסידה למצרים 7:1.

 

ב-1970 זכתה ישראל במוקדמות הגביע העולמי באזור האסייני-אוקייני והשתתפה בטורניר הגמר במקסיקו. ב-1964 זכתה נבחרת ישראל בגביע אסיה לאומות כשגברה 1:2 על דרום קוריאה במשחק הגמר ברמת גן. מאז שנת 1970 (נכון ל-2009)לא זכתה נבחרת ישראל להעפיל לטורניר בינלאומי חשוב (גביע עולמי, גביע אירופה).

 


מועדונים ושחקנים מובילים

הכדורגל הוא ספורט של מקצוענים וחובבים כאחד. במשחקי הגביע העולמי, במשחקים על גביעי אירופה ודרום אמריקה ובמשחקי הליגות ברוב המדינות משתתפים בעיקר כדורגלנים מקצוענים; רבים מהם משתכרים סכומי עתק וגם עסקות ההעברה שלהם ממועדון למועדון מסתכמות בסכומים כאלה.

 

דייגו מראדונה מנבחרת ארגנטינה, במשחק מול נבחרת אנגליה, 1986 (צילום: איי פי)

 

מקבוצות הכדורגל המובילות בעולם: מנצ'סטר יונייטד, ארסנל, ליברפול (אנגליה); ריאל מדריד, ברצלונה (ספרד); ביירן מינכן (גרמניה); יובנטוס, מילאן, אינטר (איטליה); ריבר פלייט, בוקה (ארגנטינה); סנטוס (ברזיל) ועוד.

 

משחקני הכדורגל הגדולים בכל הזמנים: פרנץ פושקש, ננדור הידגקוטי (הונגריה); פלה (ברזיל); יוהן קרויף (הולנד); אלפרדו די סטפנו, דייגו מראדונה (ארגנטינה); מישל פלטיני, זינדין זידאן (צרפת); סר אלף רמזי, בובי מור, סר סטנלי מתיוס (אנגליה); פרנץ בקנבאואר (גרמניה); לב יאשין (רוסיה); אאוזביו פררה דה-סילווה (פורטוגל) ועוד.

 

משחקני הכדורגל הבולטים בישראל: יעקב חודורוב, נחום סטלמך, מוטלה שפיגלר, גיורא שפיגל, עודד מכנס, רפעת טורק, אורי מלמיליאן, משה סיני, אלי אוחנה, זאהי ארמלי, רוני רוזנטל, אייל ברקוביץ', חיים רביבו, אלון מזרחי, יוסי בניון ועוד.

 


ציטוטים

 

  • "יש אנשים שחושבים שכדורגל זה עניין של חיים או מוות. אני יכול להבטיח להם שזה הרבה יותר חשוב מזה" (ביל שנקלי, מנג'ר כדורגל סקוטי).

 

  • "מי שהמציא את משחק הכדורגל ראוי שיסגדו לו כאלוהים" (הוגו סנצ'ס, שחקן הכדורגל מקסיקני).

 

  • "חמשת ימים תעבוד, כפי שכתוב בתנ"ך. היום השביעי הוא יום האלוהים. היום השישי נועד לכדורגל" (אנתוני ברג'ס, סופר אנגלי).

 

  • "חוקי המשחק פשוטים מאוד: אם זה זז - בעט בו. אם זה לא זז - בעט בו עד שיזוז" (פיל הוסנם, שחקן כדורגל ולשי).

 

  • "אני חושב שכדורגל יהיה משחק מהנה עוד יותר אם מישהו ימציא כדור שבועט בחזרה" ( אריק מורקם, קומיקאי אנגלי).

 

  • "חשבתי שהוא בשר ודם כמוני. טעיתי" (שחקן הגנה איטלקי על פלה לאחר ההפסד במשחק הגמר מול ברזיל, מקסיקו 1970).

 

  • "כדורגל הוא משחק מתקבל על הדעת לבנות קשוחות, אבל בקושי מתאים לבנים עדינים" (הסופר האנגלי אוסקר ויילד).

 


מידע נוסף

 

מונדיאל 2006 - מי אלופת העולם, מיהו הצרפתי הזועם, ומהם מילותיו של שיר המונדיאל? פרויקט בערוץ הספורט של ynet.

לפרויקט המלא - לחצו כאן.

 

על הכדורגל - סיקור נרחב של ליגת העל בכדורגל, כולל וידיאו המביא את תקצירי המשחקים, במדור הספורט של אתר ynet.

למדור המלא - לחצו כאן.

 

קהילת ספורט - פורום כדורגל, אינדקס כדורגל ישראלי, ועוד, באתר ynet.

לקהילה - לחצו כאן.

 

כדורגל עולמי - חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות בערוץ הספורט של ynet.

למדור  המלא - לחצו כאן.

 

העולם מגובה הדשא - מבט על משחק הכדורגל במאה העשרים מאפשר לראות בו מבשר, מייצג ולפעמים גם מחולל של שינויים בתחום הפוליטיקה, החברה והכלכלה בעולם. מאמר מאתר מט"ח.

למאמר המלא - לחצו כאן.

 

מי לימד את אתאתורכ לשחק כדורגל - משחק הכדורגל הגיע לארץ ישראל כבר בתקופה העות'מאנית. המאמר סוקר את האגודות השונות ומתאר את הפופולריות שהמשחק זכה לה בארץ ישראל העותמאנית. מאמר מאתר מט"ח.

למאמר המלא - לחצו כאן.

 

כדורגל - האם אתם מאלה שמרותקים למסך בכל פעם שמשודר משחק כדורגל וצועקים "הוראות" לשחקנים, או שגם אתם לא מתרגשים מהמשחק, כמו אותו חכם שאמר שיש כאן בסך הכול "עשרים ושניים בריונים שרצים אחרי כדור"? כך או אחרת, דעו לכם שהכדורגל הוא ענף הספורט האהוד ביותר בעולם. כתבה לילדים מתוך "מזה?".

לכתבה המלאה - לחצו כאן

  

היכל התהילה - הספורטאים, המשחקים, השיאים וקצת היסטוריה. רגעי שיא בספורט הישראלי והעולמי על ציר הזמן. מיזם מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as16-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©