אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים נוספים
 אבץ
 אונונביום
 אונונקוודיום
 אוסמיום
 אורניום
 איטרביום
 איטריום
 אינדיום
 איינשטייניום
 אירופיום
 אירידיום
 אלומיניום
 אמריציום
 אנטימון
 אסטטין
 אקטיניום
 ארביום
 ארגון
 אשלגן
 בדיל
 בור
 בוריום
 ביסמוט
 ברום
 ברזל
 בריום
 בריליום
 ברקליום
 גדוליניום
 גופרית
 גליום
 גרמניום
 דובניום
 דיספרוסיום
 דרמשטטיום
 הולמיום
 הליום
 הסיום
 הפניום
 ונדיום
 זהב
 זרחן
 זרניך (ארסן)
 חמצן
 חנקן
 טונגסטן
 טכנציום
 טיטניום
 טלוריום
 טנטלום
 טרביום
 יוד
 כלור
 כסף
 כספית
 כרום
 לוטציום
 לורנציום
 ליתיום
 לנתנום
 מגנזיום
 מוליבדן
 מייטנריום
 מימן
 מנגן
 מנדלביום
 נובליום
 נחושת
 ניאון
 ניאודימיום
 ניוביום
 ניקל
 נפטוניום
 נתרן
 סטרונציום
 סיבורגיום
 סידן
 סלניום
 סמריום
 סקנדיום
 עופרת
 פולוניום
 פחמן
 פלדיום
 פלואור
 פלוטוניום
 פלטינה
 פרוטאקטיניום
 פרומתיום
 פרמיום
 פרנציום
 פרסאודימיום
 צורן
 צזיום
 צירקוניום
 צריום
 קדמיום
 קובלט
 קוריום
 קליפורניום
 קסנון
 קריפטון
 רדון
 רדיום
 רובידיום
 רודיום
 רותניום
 רנטגניום
 רניום
 רת'רפורדיום
 תוליום
 תוריום
 תליום


אתרים נוספים
 מידע נוסף בנושא


ערכים קשורים
 יסוד כימי
 דמיטרי איבנוביץ' מנדלייב
 אטום
 אלקטרון
 פרוטון
 יון
 גזים אצילים
 יסודות טרנסאורניים
 מתכות אלקליות
 עפרות נדירות
 אקטינידים
 מתכות מעבר
 מתכת
 אל-מתכת
 הלוגנים
 איזוטופים
 גליום
 סקנדיום
 גרמניום


תחומים קשורים
 כימיה


 
 
 

הטבלה המחזורית


Periodic Table

הטבלה המחזורית, סידור היסודות הכימיים בצורת טבלה, לפי מספרם האטומי ובהתאם לחוק המחזוריות. את החוק ניסח ב-1869 הכימאי הרוסי דמיטרי מנדלייב.

 

בניסוחו העכשווי, מבוסס חוק המחזוריות על מושג המספר האטומי ועל מבנה האטום: תכונותיהם הכימיות והפיסיקליות של היסודות הכימיים אינן אקראיות, אלא נובעות ממבנה קליפות האלקטרונים של האטומים שלהם. מספר האלקטרונים באטום של כל יסוד שווה למספר הפרוטונים, שהוא המספר האטומי (סימנו Z). לפיכך, כל עלייה ב-1 במספר האטומי פירושה אלקטרון נוסף, ושינוי בתכונות. תלות זו של תכונות היסודות במבנה האלקטרוני מאופיינת במחזוריות עקבית, המתבטאת בהישנות בתדירות קבועה של התכונות הבסיסיות של היסודות.

 

הטבלה המחזורית. להגדלה לחצו על הטבלה

המחזוריות של תכונות היסודות מתבטאת בצורה ברורה מאוד, למשל, בשינוי באנרגיית היינון הראשון (I1) של האטומים. ערכי I1 גדלים בהדרגה ככל שגדל Z, עד ש-Z מגיע למספר המתאים לגז אציל; אך עם עליית Z עוד ב-1, הם קטֵנים בצורה חדה, לכרבע מערכיהם בגז האציל. ויש עוד תכונות רבות אחרות המשתנות באופן מחזורי, ככל שגדל מספרו האטומי של היסוד. הצגת היסודות בטבלה המחזורית מאפשרת מעקב נוח אחר תכונותיהם של היסודות.

השורות האופקיות של הטבלה נקראות מחזורים (periods). המחזור הראשון קצר מאוד, והוא כולל רק את היסודות מימן והליום, בעלי המספר האטומי 1 ו-2. אחריו באים שני מחזורים קצרים, שבכל אחד מהם 8 יסודות, ושני מחזורים ארוכים שבכל אחד מהם 18 יסודות; אחריהם בא מחזור ארוך מאוד ובו 32 יסודות. המחזור הבא אחריו אינו שלם. יש בו 6 יסודות טבעיים בלבד, שאחריהם באים היסודות הטרנסאורניים, הקרויים גם "מלאכותיים" או "סינתטיים".

הטורים האנכיים של הטבלה נקראים קבוצות (groups). ליסודות הנמצאים באותה הקבוצה יש תכונות פיסיקליות וכימיות דומות. בעבר נהגו לסמן את הקבוצות בספרות לטיניות, מ-I ועד VIII (היו שציינו את קבוצה VIII B בספרה 0). כל קבוצה נחלקה לשתי קבוצות משנה, שסימניהן A ו-B.

כיום, החלוקה המקובלת על האיגוד הבינלאומי לכימיה טהורה ויישומית (IUPAC) מעניקה לכל עמודה (קבוצה) מספר משלה, מ-1 עד 18. קבוצה 1 כוללת את המימן, וכן את המתכות האלקליות. קבוצה 2 כוללת את המתכות האלקליות העפרוריות. קבוצה 3 - את היסודות הלנתנידיים (העפרות הנדירות) ואת האקטינידיים. קבוצות 4 עד 12 ועד בכלל הן מתכות מעבר. קבוצות 13 עד 16 ועד בכלל כוללות גם מתכות וגם אלמתכות: כל ארבעת היסודות של המחזור השני (אין ייצוג למחזור הראשון) הם אלמתכות, וכן שלושת היסודות הימניים ביותר של המחזור השלישי, שני הימניים ביותר של השלישי והימני ביותר של הרביעי הם אלמתכות, והיתר - מתכות. קבוצה 17 היא קבוצת ההלוגנים, וקבוצה 18 - הגזים האצילים (לרבות הליום).

כלומר, בפשטות רבה יותר, היסודות הנמצאים בחלק השמאלי של הטבלה המחזורית ובמרכזה הם מתכות. ליסודות אלה תכונות מתכתיות מובהקות: מוליכות חשמלית ותרמית גבוהה, ברק מתכתי, פלסטיות וכדומה. היסודות הממוקמים בחלקה הימני של הטבלה הם אלמתכות. התכונות המתכתיות מובהקות במיוחד ביסודות הנמצאים בפינה השמאלית התחתונה, ואילו התכונות האלמתכתיות - באלה הנמצאים בפינה הימנית העליונה.

רוב היסודות נמצאים בטבלה במקומות המתאימים למשקלם האטומי, אך ישנם ארבעה זוגות של יסודות שנמצאים במקומות "לא-מתאימים": ארגון ואשלגן, לדוגמה, מספריהם האטומיים 18 ו-19, ואילו משקליהם האטומיים 39.948 ו-39.102, בהתאמה. זוגות אחרים כאלה הם נחושת וניקל, טלוריום ויוד, פרוטאקטיניום ותוריום. ההסבר לתופעה זו הוא שהמשקל האטומי של תערובת האיזוטופים הטבעית ביסודות אלה גדול יותר, בכל זוג, דווקא אצל היסוד שמספרו האטומי הוא הקטן יותר. אלא שכאמור, המספר האטומי Z הוא הקובע, ולא המשקל האטומי. גדולתו של מנדלייב באה לידי ביטוי בכך שמושג המספר האטומי כפועל יוצא של מספר פרוטונים לא היה ידוע בימיו, כשם שלא היה ידוע המושג איזוטופ, ואף על פי כן קבע כי יש להתעלם מהמשקל האטומי, אם אינו מתאים לשיבוצו של היסוד בטבלה לפי תכונותיו.

גדולתו של מנדלייב התבטאה גם בכך שהוא בחר להשאיר כמה משבצות ריקות בטבלה שלו (בסך הכול היו ידועים בימיו רק כ-70 יסודות שונים), וניבא כי אלה יתמלאו בבוא העת ביסודות חדשים שיתגלו. הוא אף תיאר את תכונות היסודות הללו, וכאשר החלו להתגלות יסודות שהשתבצו במקומות ריקים אלה, החל בגליום (Z=31) בשנת 1875, ואחריו הסקנדיום (Z=21) ב-1879 והגרמניום (Z=32) ב-1886, הוברר כי תכונותיהם קרובות מאוד לאלה שניבא מנדלייב על סמך מחזוריות הטבלה. עולם הכימיה, שהתייחס עד אז באדישות מסוימת להישגו של מנדלייב, אימץ אותו עתה.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as16-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©