אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל מרוקו
דגל מרוקו 
 
השעה במרוקו 
 
חסן השני. מלך בין השנים 1961-1999
חסן השני. מלך בין השנים 1961-1999 צילום: איי פי
 
מוחמד ה-6, מלך מרוקו
מוחמד ה-6, מלך מרוקו צילום: איי פי
 
מסגד קוטוביה במרקש
מסגד קוטוביה במרקש צילום: דני שדה
 
בית הכנסת בן הארוש בקזבלנקה
בית הכנסת בן הארוש בקזבלנקה צילום: איי אף פי
 
גבר מבני שבט הטוארג
גבר מבני שבט הטוארג צילום: דני נטלר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף על המדינה
 האתר הרשמי של משרד התקשורת במרוקו
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 אטלס
 מדבר סהרה
 הים התיכון
 אקלים ממוזג
 מדינה מתפתחת
 קרתגו
 רומא העתיקה
 ויזיגותים
 ביזנטיון
 אסלאם
 מורביטים
 מלחמת העולם השנייה
 חסן ה-2
 ארגון האומות המאוחדות
 אלג'יריה
 מוחמד ה-6
 גירוש ספרד
 אנוסים
 קבלה
 מלחמת ששת הימים
 ג'וינט
 כל ישראל חברים
 חב"ד
 הליגה הערבית
 שמעון פרס
 אנתיפאדת אל-אקצא
 גיברלטר
 האוקיינוס האטלנטי
 מאוריטניה
 ברברים
 סונים


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

מרוקו


Morocco

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים |  יחסים עם ישראל

מרוקו, מונרכיה חוקתית בצפון מערב אפריקה. גבולותיה: בצפון - הים התיכון ומיצר גיברלטר; במערב - האוקיינוס האטלנטי; בדרום - סהרה המערבית ומאוריטניה; בדרום-מזרח ובמזרח - אלג'יריה. בירתה רבט.

לאחר מאבק ארוך זכתה מרוקו בעצמאות משלטון צרפת ב-1956. רוב תושביה ברברים וערבים. הדת השלטת – אסלאם סוני.

 

מרוקו - דיוקן
מרוקו - דיוקן
שם רשמי אל-ממלכה אל מר'רבייה
שטח 446,550 קמ"ר (מקום 58 בעולם)
אוכלוסייה 33,241,259 (מקום 35 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 1.55%
תושבים ערבים-בֶּרברים 99.1%, אחרים 0.9%
שפה רשמית ערבית; תכופות, הצרפתית היא שפת הממשל והעסקים
דתות מוסלמים 98.7%, נוצרים 1.1%
בירה רבט
ממשל מונרכיה חוקתית
ראש מדינה נוכחי המלך מוחמד ה-6
עצמאית מאז 2 במארס 1956 (מצרפת)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 19%
תמ"ג לנפש 4,200 דולר (מקום 146 בעולם)
שיעור אבטלה 11% (נתון רשמי)
ענפי כלכלה מרכזיים שעורה, חיטה, פרי-הדר, יין, ירקות, זיתים, בקר וצאן; כריית פוספטים ועיבודם, עיבוד מזון, מוצרי עור, טקסטיל בנייה, תיירות
מטבע דירהם
ידיעת קרוא וכתוב 51.7%
תוחלת חיים

נשים - 73.37; גברים 68.62 (מקום 126 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)
 

קסבת איית-בן-חדו מהמאה ה-16 על הדרך ממרקש לתלוואת (צילום: דני נטלר)

 


גיאוגרפיה

במרוקו ארבעה איזורים גיאוגרפיים שונים, שעושים את נופיה למגוונים במיוחד. במרכז המדינה ובצפונה מתנשאים הרי האטלס המערביים; שיאם בשרשרת האטלס הרם: יותר מ-4,000 מ'. בדרום המדינה נמצא מדבר הסהרה, בצפון לאורך החוף יש איזור גבעות מתונות, ובמזרח, לאורך החוף האטלנטי, רמות ומישורים פוריים.

 

מדבר סהרה (צילום: אסף מאייר יצחקי)

 

לאורך חוף הים התיכון, האקלים ים תיכוני ממוזג. ככל שעוברים פנימה ומתרחקים מהחוף, האקלים קיצוני יותר, ובהרי האטלס הטמפרטורות בחורף יורדות אל מתחת ל-0. פסגותיהם הגבוהות מכוסות בשלג כל השנה.

מרבית התושבים חיים בצפון מישור החוף - שטח פורה המנוצל לחקלאות. עריה הגדולות של מרוקו, נוסף על רבט - קזבלנקה , מרקש, טנג'יר, פאס ומקנס.

 

בני שבט הטוארג בפתחת מדבר סהרה (צילום: דני נטלר) 

 


כלכלה

מרוקו היא מדינה מתפתחת, וסובלת מבעיות אופייניות כמו אבטלה, הוצאה ממשלתית גדולה ותושבים רבים החיים מתחת לקו העוני. כלכלתה מבוססת ברובה על החקלאות: דגנים, הדרים, ירקות, כותנה וכן דיג וצאן. לכן, סבלה הכלכלה מאוד בשנות הבצורת ב-1999 עד 2000, ואילו ב-2001 שהיתה שנה גשומה – רשמה הכלכלה התאוששות מרשימה.
 

כלכלת מרוקו  מבוססת ברובה על החקלאות. חיטה בכפר באיזור מעבר טיחזין שבהרי האטלס  (צילום: דני נטלר)


יש לה גם אוצרות טבע, כמו פוספטים, פחם, ברזל ועוד. התעשייה היא ברובה תעשייה זעירה של טקסטיל, עיבוד מזון, יקבים וכימיקלים. ענף נוסף שהולך ומתפתח במרוקו הוא התיירות.

 

 

השווקים מושכים אליהם תיירים. השוק בטודרה (צילום: אסף מאייר יצחקי)

 

 


היסטוריה

מיקומה האסטרטגי של מרוקו בפתחו של הים התיכון, הביא כובשים רבים למקום. תושביה המקוריים היו ברברים. לאחר נפילת האימפריה של קרתגו ומאוחר יותר האימפריה הרומית, שלטו במקום הוונדלים, הוויזיגוטים והביזנטים לתקופות שלטון קצרות.

בסוף המאה ה-7 כבשו אותה הצבאות הערבים המוסלמים, והברברים קיבלו עליהם את האסלאם. ב-788 הוקמה הממלכה המוסלמית, ששלטה במרוקו עד המאה ה-10. במאה ה-11 קמה ממלכת האל-מוראביטים, ורוב שנות קיומה התחוללו בה סכסוכים פנימיים. עד המאה ה-15 התחלפו במרוקו שושלות של שליטים. ב-1630 תפסה המשפחה העלווית את השלטון, והיא מחזיקה בו עד היום. במאה ה-19, בשל החשיבות שנודעה למרוקו מבחינה כלכלית ואסטרטגית, החלו צרפת, ספרד וגרמניה להתמודד על השליטה בה. ב-1904 הוכרה מרוקו כאיזור השפעה צרפתי, וב-1912 היא חולקה לשלושה איזורים בשליטה זרה, כאשר רוב השטח מוגדר שטח חסות של צרפת; חלקים בצפון הסהרה ודרומה – בשליטה ספרדית; ואיזור של ממשל בינלאומי בטנג'יר.

צילום: דני נטלר
חנות באחת מסמטאות השוק במרקש (צילום: דני נטלר)

שנות ה-20 של המאה הקודמת, היו שנים של אי-שקט ועימותים בין המרוקאים לשלטון הצרפתי. הצרפתית האיצו את ההתיישבות הצרפתית בהרי הריף שלאורך חוף הים התיכון, ועוררו בכך התנגדות חריפה. אלפי חיילים צרפתיים וספרדיים הובאו לדיכוי ההתקוממות. בשעת הכתרתו של המלך מוחמד ה-5 ב-1927 כבר היה מאבק העצמאות של מרוקו בשיאו.

בתקופת מלחמת העולם השנייה, השתמשה תנועת העצמאות המרוקנית באמנה האטלנטית (הצהרה משותפת שעליה חתמו ארה"ב ובריטניה במהלך המלחמה), כבסיס לתביעת השחרור שלה והמלך ייסד את מפלגת העצמאות ("איסתיקלל"). ב-1947 נשא המלך מוחמד ה-5 נאום חריף, שעורר את תנועת השחרור. בתגובה, היגלו אותו הצרפתים למדגסקר ב-1953. צעד זה החריף את ההתנגדות המרוקאים וב-1955 נאלצו הצרפתים להחזיר את המלך הגולה ולפתוח במשא ומתן לקראת העצמאות.

ב-2 במרס 1956 זכתה מרוקו בעצמאות מצרפת. ספרד, מצידה, עמדה בסירובה לוותר על הערים סאוטה ומלייה, והן נותרו עד היום מובלעות ספרדיות במרוקו.

ב-1961 ירש בנו של מוחמד ה-5, חסן ה-2, את מקומו, ופתח בצעדים לייסוד מונרכיה חוקתית. החוקה החדשה הבטיחה הקמת ממשלה של נציגים נבחרים תוך שמירה על המלוכה. ב-1963 התקיימו הבחירות הראשונות במרוקו. עד אמצע שנות ה-70 שרד המלך שני נסיונות להפיכה נגדו. בתגובה לנסיונות אלה, עברה מרוקו תנודות פוליטיות כאשר מעת לעת נטל המלך לעצמו סמכויות-יתר על חשבון הממשלה, ומעת לעת החזיר לה סמכויות.

 

 

חנויות בשוק של מרקש (צילום: דני נטלר)ב-1976 סיפחה מרוקו כשני שלישים משטחה של סהרה המערבית ונאלצה להתמודד עם מאוריטניה, שסיפחה את שאר שטחה של סחרה המערבית ועם לוחמי הפוליסריו שנאבקו נגד שתי המדינות על עצמאות. ב-1979, כשוויתרה מאוריטניה על חלקה בטריטוריה ופינתה אותה, תפסה מרוקו את כל השטח והסלימה את העימות עם הפוליסריו. רק ב-1991 הושג הסכם חלקי להפסקת-אש בחסות האו"ם, כאשר הארגון מצהיר על כוונתו להמשיך לטפל בעניין. מעמדה של סהרה המערבית נותר לא ברור עד היום. ההשתלטות המרוקנית על חלקי סהרה המערבית גרם להחרפה ביחסיה עם אלג'יריה השכנה, התומכת בפוליסריו.

ב- 1999, עם מותו של המלך חסן, הוכתר בנו מוחמד ה-6 למלך מרוקו. הוא הכניס שינויים נוספים בחוקת המדינה, המחזקים את הדמוקרטיה, אך עדיין נשמרת עליונות הכוח הפוליטי של המלוכה.

 


רבט הבירה (צילום: איי אף פי)

 


יהודים

העדות הכתובה הקדומה ביותר על ישיבת יהודים במרוקו היא מן המאה ה-2. במאה ה-6 הגיעו למרוקו יהודים רבים שנמלטו מרדיפות בספרד. לפי מקורות שונים התייהדו כמה שבטי ברברים קודם שחדר האסלאם למרוקו. בסוף המאה ה-8 ניסה המלך אידריס ה-1 לאסלם את כל תושבי ארצו. אידריס ה-2 התיר ליהודים להתיישב בפאס, בירתו החדשה. בתחילת המאה ה-13 הורע מצבם של היהודים, שכן בני שושלת האלמווחידים לא הסכימו שלא-מוסלמים ישבו בארצם; רבים מהיהודים נאלצו להתאסלם, שאם לא כן היה דינם מוות.

בימי שושלת המרינידים השתפר מצבם של היהודים, והיו ששירתו אף בתור יועצים בחצר המלך. בסוף המאה ה-15 הגיעו למרוקו רבים
ממגורשי ספרד והצטרפו לקהילה היהודית. בין המגורשים לבין היהודים הוותיקים במרוקו התעוררה מתיחות, סביב חששם של הותיקים מעליונות המגורשים בתחום המסחר. המגורשים אף נמנעו מקשירת יחסי נישואין עם המקומיים. במשך יותר מ-450 שנה הם ניהלו קהילות נפרדות. במאה ה-16 שימשה מרוקו מיקלט לאנוסים רבים, ששבו שם ליהדותם.

יהודי מרוקו עסקו בכל המקצועות, לרבות חקלאות. מטעמי דת לא עסקו המוסלמים בסחר במתכות, בצורפות, בייצור יינות ובמכירתם, ותחומים אלה היו לתחומי עיסוקם הכמעט בלעדיים של היהודים. עד ראשית המאה ה-20 עסקו בסחר הימי סוחרים יהודים.

יהדות מרוקו הצטיינה בדתיותה, ובחוגים של לומדי התורה בלטה הנטייה לקבלה. בימי שלטונן של צרפת וספרד (למן ראשית המאה ה-20) הוענק ליהודים שוויון זכויות מלא והם היו פעילים בכל תחומי החיים. 

 

טקס חתונה על פי מסורת יהודי מרוקו (לצפייה בסרטון המלא באתר הערוץ האקדמי - לחצו כאן ) 

 

להקת "צפון-מערב". בהנחיית פרופ' יוסף שטרית (צילום: הערוץ האקדמי)


ב-1939 ישבו במרוקו כ-225,000 יהודים. בימי מלחמת העולם השנייה נפגעו יהודי מרוקו מחוקיה המפלים של ממשלת וישי, אך הסולטן לא התיר לגרשם ולהסגירם לידי הנאצים. ב-1948 היו במרוקו הצרפתית כ-238,000 יהודים, במרוקו הספרדית - כ-15,000, ובאזור החופשי טנג'יר - כ-12,000. בשנים 1948 - 1953 עלו לישראל כ-30,000 מיהודי מרוקו, וב-1954 - 1955 - כ-37,000. היהודים חששו שכאשר תהיה מרוקו למדינה עצמאית יידרדר מצבם, אך לאחר שקיבלה את עצמאותה השתפר מצבם, ואילו העלייה לישראל הוגבלה. ב-1959 נאסר על יהודי מרוקו לעסוק בפעילות ציונית והיהודים סבלו מהתפרצויות של אנטישמיות. בתקופה זו עלו לישראל ב-1960-1956 כ-47,000 יהודים.

ב-1961, כשעלה חסן ה-2 על כס המלוכה, חל שיפור ניכר במצבם של יהודי מרוקו והותרה עלייתם לישראל. ואולם התנגדות התושבים המוסלמים ליהודים גברה, בעיקר לאחר מלחמת ששת הימים (1967).

אוכלוסיית יהודי מרוקו היא הגדולה שבאוכלוסיות היהודיות בארצות ערב; ב-1985 נאמד מספרה ב-20,000. רובם המכריע של היהודים שעזבו את מרוקו יושבים בישראל; רבים אחרים היגרו לצרפת. במרוקו פועלים כמה ארגונים יהודיים בינלאומיים - ארגון הג'וינט, כי"ח וחסידי חב"ד.

 

תלמידות בבית-הספר היהודי אליאנס במופע לכבוד סיום הלימודים, טנג'יר, מרוקו, 1960. באדיבות בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן, תל אביב

 


יחסים עם ישראל

מרוקו חברה בליגה הערבית מאז קבלת עצמאותה, אך נחשבת למתונה שבמדינות ערב. נערכו בה כמה מיפגשים בין נציגים ישראלים לנציגים מרוקאים והיא התירה ליהודים, ואף לאזרחי ישראל, להיכנס לתחומיה; המלך חסן ה-2 הזמין את היהודים יוצאי מרוקו לשוב אליה וב-1986 אירח את שמעון פרס, אז ראש ממשלת ישראל, כדי לנהל עמו שיחות מדיניות.

ב-1995 כוננו מרוקו וישראל יחסים רשמיים, ונפתחו משרדי קישור של המדינות בתל-אביב וברבאט. אך היחסים הרשמיים לא נשמרו זמן רב ובאוקטובר 2000, על רקע אנתיפאדת אל-אקצא והמצב בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה, ניתקה מרוקו את היחסים הדיפלומטיים ומשרדי הקישור נסגרו.

אך גם לאחר ניתוק היחסים התקיימו פגישות בין נציגים ישראלים ומרוקאים, בעיקר על רקע הגברת מעורבותה של מרוקו בסכסוך הישראלי-פלסטיני. מרוקו הציעה פעמים רבות לתווך בין הצדדים, מלך מרוקו ערך פגישות עם ההנהגה הפלסטינית והמדינה הצטרפה להחלטות גינוי של המדינות הערביות נגד מדיניותה של ישראל. ב-2002 החלו שוב מגעים חשאיים על מעורבות מרוקו בתהליך השלום, ועל האפשרות לחדש את האישור לישראלים לבקר במדינה.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as34-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©