אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


חוטי משי בשוק בשנגחאי, סין
חוטי משי בשוק בשנגחאי, סין צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אריגי משי בסגנון התקופה הביזנטית
אריגי משי בסגנון התקופה הביזנטית צילום: איי פי
 
שמלת משי
שמלת משי צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 רומא העתיקה
 ביזנטיון
 יוסטיניינוס ה-1
 העלייה הראשונה
 חומרים פלסטיים
 גלגול
 תות
 עכבישאים
 אבולוציה
 חלבון
 חרקים
 טקסטיל
 טוואי המשי


תחומים קשורים
 חומרים שימושיים


 
 
 

משי


Silk

היסטוריה |  תהליך הייצור |  ייצור משי אצל העכבישאים |  מידע נוסף

משי, סיב מן החי המיוצר על יד חרקים מסויימים כחומר בנייה לגלמים ולקורים. בשימוש מסחרי הוא משמש בעיקר בתעשיית הטקסטיל. אף על פי שהפקת משי נעשית גם מכמה מפקעותיהם של כמה מיני זחלים קרובים לטוואי המשי, את הסיבים לקטקסטיל מייצרים כמעט אך ורק מפקעות הגולם של זחלי טוואי המשי. גם עכבישאים מייצרים משי לצורכי בניית רשת הקורים, אך השימוש במשי זה לטקסטיל נדיר.

 


היסטוריה

המשי הוא אחד מסיבי הבד הראשונים בהיסטוריה מהם יוצרו מוצרי טקסטיל. סין היתה אזור הגידול הטבעי של טוואי המשי ובמשך מאות שנים היה ייצור סיבי המשי אומנות סינית עתיקה, שכלליה נשמרו בחשאיות קפדנית. על פי המסורת הסינית החל ייצור המשי באלף ה-3 לפני הספירה, כאשר כלתו בת ה-14 של קיסר סין, גילתה את הפוטנציאל הגלום בפקעות טוואי המשי. 

 

רק במאה ה-10 לפני הספירה החלה סין לייצא משי גולמי ומוצרי משי למדינות אחרות באסיה, בעיקר להודו ופרס. במהלך מאות השנים לאחר מכן התפתח סחר ענף במשי ברחבי העולם העתיק, כאשר פרס העתיקה משמשת כמרכז הסחר בין המזרח למערב. דרכי השיירות מסין, דרך חצי האי ערב, עד מצרים, ארץ ישראל וסוריה, כונו "נתיבי המשי" - משום שהיה זה עיקר מטענן של השיירות בכמות ובערך כספי. המשי נחשב לסחורה יקרת ערך גם ברומא העתיקה, ובגדי משי היו מקובלים בעיקר בקרב אצילים ובעלי ממון.

 

במאה ה-3 לספירה החל ייצור משי גם במדינות נוספות באסיה (יפן והודו). עד המאה ה-6 התבסס ייצור מוצרי המשי באירופה על סיבי משי שהופקו באסיה. בשנת 550 לאחר הספירה, שלח שליט ביזנטיון יוסטיניינוס ה-1 שני נזירים פרסים לסין, במטרה לגנוב את סוד ייצור המשי. השניים הצליחו תוך סיכון רב להבריח לאירופה זרעים של עץ תות וביצים של זחלי טוואי המשי, ובכך שברו את המונופול האסייתי על ייצור הסיבים יקרי הערך.

 

מסעי הכיבוש של המוסלמים באירופה הביאו להפצת ייצור המשי גם בספרד ואיטליה, ובמאה ה-13 כבר הפכה איטליה למרכז ייצור המשי במדינות המערב. בסוף המאה ה-15 החל ייצור משי גם בצרפת, שהיתה למתחרתה העיקרית של איטליה בתחום זה. באמצע המאה ה-19 תקפה מגיפה קטלנית את זחלי טוואי המשי באירופה, והביאה למיטוטה של תעשיית המשי בצרפת. באותה עת פותחו ביפן שיטות מודרניות לייצור משי ותוך זמן קצר הפכה המדינה לאחת מספקיות המרכזיות בעולם של משי גולמי.  

 

במהלך המאה ה-19 נעשו מספר נסיונות לבסס תעשיית ייצור משי בארץ ישראל, בין היתר במושבות העלייה הראשונה (בעידודו של הברון רוטשילד). לאחר כמה הצלחות ראשונות פסק ייצור המשי בשל היעדר רווחים מספקים.

 

המצאתם של סיבים סינתטיים דוגמת הניילון והפוליאסטר במהלך המאה ה-20 הביאה לירידה משמעותית בהיקף ייצור המשי ובשימוש בו. נכון לתחילת המאה ה-21 משמש המשי בעיקר לייצור מוצרי טקסטיל יוקרתיים (חליפות, צעיפים, כפפות, מצעים וכו') ולעתים משולב בכמות מעטה בייצור סוגי בדים אחרים.

 


תהליך הייצור

טוואי המשי, אשר מפקעותיו מייצרים את סיב המשי, משתייך לקבוצת החרקים שמחזור חייהם כולל גלגול מלא. תחילתו בבקיעת זחל מן הביצה. במשך שישה שבועות עוסק הזחל בעיקר באכילה, גדילה ואגירת מזון. מזונו העיקרי הוא עלי עץ תות לבן. לאחר שסיים את גדילתו טווה הזחל סביבו פקעת משי (7.5 מ' משי בשעה), ונכנס לשלב הגולם. בעבר היה טוואי המשי נפוץ בכל רחבי אסיה, כיום כמעט ואינו מתקיים בטבע, אלא רק כחיה מבוייתת בתעשיית המשי בסין, יפן, תאילנד ואוסטרליה.

 

 

פקעות משי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

החל מן המאה ה-20 מתבצע רוב ייצור המשי בחוות חקלאיות מסחריות. תהליך הייצור מתחיל בהדגרתן של ביצי הזחלים. לאחר בקיעת הביצים מונחים הזחלים על גבי רשתות צפופות, שעליהן שכבה של עלי עץ תות קצוצים. במשך שישה שבועות עוסקים הזחלים בעיקר באכילת העלים. בתום תקופת האכילה מפזרים המגדלים על הרשת ענפי עלים ושיחים. הזחלים מתמקמים על גבי הענפים ומתחילים בייצור פקעות המשי. על מנת לטוות את הפקעת יוצר הזחל סיב דק אחד שאורכו כ- 500 - 900 מ'. תקופת טוויית הפקעות נמשכת כשמונה ימים ולאחריה אוספים את הפקעות.

 

הפקת סיבי המשי מן הפקעות מתחיל בהשמדת גלמי הזחלים בתוך הפקעות, בדרך כלל על ידי הרתחה או חימום בתנור. לאחר מכן עוברות הפקעות תהליך חימום נוסף במים רותחים על מנת להמיס את חומר הדבק המחבר את סיבי הפקעת(סריצין). בשלב הבא נארגים יחדיו לחוט אחד סיבי משי (בצבע צהוב חיוור) שמקורם בארבע עד שמונה פקעות, וחוזר חלילה, עד ליצירת חוט משי (נקרא משי גולמי) המורכב מ-48 סיבי משי דקיקים. כמות המשי אותה ניתן להפיק מכל פקעת הינה קטנה למדי - על מנת לייצר ק"ג אחד של סיבי משי גולמי נדרשים כ-5,500 זחלים. בשלב הבא נארגים חוטי המשי הגולמי זה לזה על מנת לייצר חוט משי עבה וחזק דיו לשמש לתפירה.

 

הפקת משי נעשית גם מכמה מפקעותיהם של כמה מיני זחלים קרובים לטוואי המשי.

 


ייצור משי אצל העכבישאים

כל העכבישים, בין שהם אורגי רשתות ובין שהם נודדים, מחוננים בכושר ייצור של משי, אותו הם מנצלים למגוון צרכים. דרכי השימוש והניצול שלו מהווים קרוב לוודאי סיבה עיקרית להתפתחותם הענפה במהלך האבולוציה. המשי מורכב מחלבונים המיוצרים בבלוטות שבבטן העכביש.

 

ידועים כשמונה טיפוסים של בלוטות הנבדלות זו מזו בממדיהן, בצורתן ובמיקומן; כל אחת מהן מייצרת משי שהרכבו הכימי והפיסיקלי שונה. בכל מין ממיני העכבישים השונים מוצאים בין שניים עד שישה טיפוסי בלוטות, ומספר הבלוטות מטיפוס מסוים שונה ביותר. בעכביש ממשפחת הסרבולניים (Eresidae) למשל, נמנו 40,000 פתחי מוצא נפרדים של בלוטות משי המצויות כולן בתוך שדה טווייה מיוחד.

 

לרוב העכבישים יש בקצה הגוף שלושה זוגות של איברי טווייה דמויי שפופרות פרוקות. קצות איברים אלה זרועים בצינוריות זעירות ובנקבים שהמשי נפרש דרכם החוצה. בקצה כל אחד מאיברי טווייה אלה עשויים להיות יותר ממאה פתחי בלוטות, בסך הכל עשויים אפוא להיות בעכביש אחד יותר מ-600 פתחים כאלה.

 

העכביש מפעיל את איברי הטווייה כאצבעות גמישות, ובהתאם לצרכיו הוא מסוגל להפריש קורים מתוצרי בלוטות מסוימות וגם לשזור יחד קורים מבלוטות שונות. קוטר הקורים הוא מ-12 מיקרון עד 0.02 מיקרון (יחידת אורך- אלפית מ"מ), והוא משתנה בהתאם לגיל העכביש ולפי הצרכים השונים. הקור, הנראה לעין אנושית כקור יחיד, מורכב למעשה מכמה סיבי אורך דקיקים.

 

משי העכבישים נחשב לסיב הטבעי החזק ביותר. חוזקו של הקור גדול פי כמה מחוזקו של חוט פלדה בקוטר דומה. יתר על כן, גמישות הקור היא כה רבה עד שהוא מסוגל להימתח בלי להיקרע עד פי חמישה מאורכו ההתחלתי.

 

תהליך ייצור משי לבדים מקורי העכביש הינו תהליך מסורבל וארוך ולכן הוא מיוצר במקומות מעטים וספציפיים כמו במדגסקר.

 


מידע נוסף

 

קורי עכביש - כיצד טווה העכביש את קוריו? מהי רשת עכביש ספירלית? מבט מקרוב אל אחת הדרכים העיקריות בהן לוכדים עכבישים את טרפם. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as30-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©