אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 נמר
נמר 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 התנהגות בעלי חיים
 ביוגיאוגרפיה
 חתוליים
 טורפים
 מוטציה
 יונקים
 שפן
 יעל
 חזיר הבר
 דרבן
 ארנבת
 עופות
 דגים
 אמנוניים
 שפמנוניים


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

נמר


Panthera pardus

התנהגות |  רבייה |  תפוצה |  הנמר והאדם |  נמר סיני (P.p. jarvisi) |  נמר המדבר ( P.p. nimr) |  נמר הגליל (P.p. tulliana)

נמר, הטורף הגדול ביותר בין בני משפחת החתוליים הנפוצים בארץ ישראל. משקלו כ-70 ק"ג (ולפעמים גם למעלה מ-90 ק"ג). נפוץ באפריקה, במזרח התיכון ובדרום אסיה. מין מהסוג פנתר במשפחת החתוליים, בסדרת הטורפים.

 

הצבע הבסיסי של פרוות הנמר צהוב למעלה ועובר ללבן בצדדים ובגחון. על הרקע הבהיר – קבוצות של כתמים שחורים. על הירכיים ועל הצדדים מסודרים הכתמים בטבעות, ועל הגרון – בפסי רוחב. במרכז הכתם אזור לבן או צהוב. "הפנתר השחור" הוא בעצם נמר (או מין אחר בסוג פנתר) שפרוותו שחורה בגלל מוטציה.

  

נמרים בוגרים וגורים בגן חיות בדרום קוריאה (צילום: רויטרס)

הזנב עולה באורכו על מחצית אורך הגוף והראש, וקצהו שחור בחלקו העליון. הצד התחתון של קצה הזנב לבן וכך הוא מובלט, כי בהליכה מרים אותו הנמר בדרך כלל כלפי מעלה. הרגליים לא ארוכות, האוזניים מעוגלות, שחורות מאחור עם כתם לבן. האישון עגול.

הנמר טורף בעיקר יונקים. בא"י הוא ניזון משפנים, צבאים, יעלים, חזירי בר, דרבנים  וארנבות, ולעיתים אף עופות. בדרום אפריקה נצפה נמר שצד דגים, בעיקר אמנונים  ושפמנונים.

 

לעיתים ניזונים הנמרים מפגרים. כמו יתר החתולים הגדולים, נוהג הנמר להרוג טרף גדול בשלוש דרכים: נשיכה בגרון, חניקת הטרף ותפיסת הראש עד לשבירת המפרקת.

 

נמר
נמר - נתונים
סיווג טקסונומי מין
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
משפחה חתוליים
סוג פנתר
תתי מינים בא"י נמר סיני, נמר המדבר, נמר הגליל
תפוצה אפריקה, המזרח התיכון ודרום אסיה
גודל אורך - 0.9 עד 1.9 מטר
משקל ממוצע 70 ק"ג
משך תקופת ההריון שלושה חודשים
תזונה טרף, בעיקר יונקים
תוחלת חיים 15 - 20 שנה
שם שכיח באנגלית Leopard
הידעת? בנחל צאלים נצפה זוג נמרים שהזדווגו כ-200 פעמים במשך שלושה ימים

 


התנהגות

נמרים נמצאים בסביבות חיים שונות: ביערות, מדבריות, סוונות, הרים ומישורים. הנמר פעיל בעיקר בלילה, אך בימי חורף קרים ומעוננים הוא פעיל גם ביום. הוא מיטיב לטפס ולשחות. חי בבדידות. בעוד שהזכר שומר על תחום מחייתו לעצמו, קיימת חפיפה בין תחומי המחייה של הנקבות.

משפחת החתוליים
מידע נוסף
משפחת יונקים מפותחת ביותר בסדרת הטורפים . גופם של החתוליים מוארך וגמיש מאוד, פרוותם רכה, וצבעיהם עפ"י רוב מגוונים. רוב החתוליים ליליים, ועיניהם מותאמות היטב לראיית לילה
לערך המלא - לחצו כאן

 

הנמרים מסמנים את תחום המחייה שלהם בעזרת שתן, על ידי הפרשת חומר ריחני מבלוטות פי הטבעת וכפות הרגלים וכן על ידי שאגות. הסימון בשתן נעשה על ידי השתנה על גבי עצמים שונים כגזעי עצים וסלעים, או השתנה לתוך גומה שהנמר חופר באדמה. ריח השתן אופייני וחזק, וגם בני אדם יכולים להבחין בו במשך 10 ימים; הנמר יבחין בו במשך פרק זמן ארוך יותר.

 


רבייה

הנמרים הם יחידאיים, אך בעונת הייחום נראים זכר ונקבה יחדיו. במהלך הייחום מגבירה הנקבה את פעילות הסימון, ובדומה לחתוליים אחרים, היא מתפלשת על גבה לצורך מריחת חומרי ההפרשה על גופה. במהלך הייחום מזדווגים בני הזוג פעמים רבות במשך ימים אחדים, כמקובל אצל כל החתוליים הגדולים. בנחל צאלים נצפה זוג נמרים שהזדווגו כ-200 פעמים במשך שלושה ימים. כל הזדווגות הסתיימה בשאגה של הזכר. בתקופה זו לא טרפו הנמרים ולא אכלו.

משך ההריון בנמרים עד שלושה חודשים. הגורים פוקחים את עיניהם כשהם בני שבוע לערך, ומתחילים לאכול בשר כשהם בני חודש. ההנקה נמשכת שלושה חודשים. בגיל ארבעה חודשים מתלווים הגורים לאם בעת הציד. הזכר שומר כנראה על קשר עם הנקבה ומגן עליה מפני אויבים פוטנציאליים. הנקבה מטפלת בגורים בעצמה. בהיותם בני עשרה ימים היא עוזבת אותם לראשונה במאורה בצאתה לציד, אשר יכול להימשך ימים אחדים. היא אינה משאירה את הגורים זמן ממושך במקום אחד, ומדי כמה ימים מעבירה אותם ממקום למקום. השהייה נעשית בדרך כלל במקומות מוצלים וסבוכים.

 

הנקבה מטפלת בגוריה חודשים רבים – במדבר יהודה כמעט שנה, ובקניה – קרוב לשנתיים. אויבי הגורים בארץ הם הצבועים, העלולים לטרוף גורים שנשארו לבד במאורה, ולעיתים נשקפת להם גם סכנה מצד זכרים זרים. הגורים מגיעים לבגרות מינית כשהם בני שנתיים-שלוש. תוחלת החיים בטבע נעה בין 15 ל-20 שנה ובשבי- עד 21 שנה.

 


תפוצה
תפוצה בעולם: הנמר היה נפוץ ברחבי אפריקה, פרט למדבריות המובהקים (סהרה) ובכל אסיה, פרט לאזורי הטונדרה הארקטית. הוא הושמד כמעט בכל צפון אפריקה ובאזורים מיושבים בדרום אפריקה ובאסיה. הוא קיים עדיין באירן ועד לאחרונה גם בטורקיה, אם כי נראה כי גם שם הושמדו הפרטים כליל. פרטים בודדים נותרו אולי בסוריה ובחלקים של חצי האי ערב.

תפוצה בארץ ישראל: הנמר שוכן בנוף הררי, בין סלעים וגיאיות, וכן בחורשים וביערות. בישראל (ובחצי האי סיני) היו ידועים שלושה תת-מינים של מין זה: נמר הגליל (P.p tulliana), נמר סיני (P.p jarvisi) ונמר המדבר (P.p nimr).

 


הנמר והאדם

בישראל לא ידוע על מקרים שבהם תקפו נמרים בני אדם, וסיבת הדבר, ללא ספק, היא שנמרי מדבר יהודה והנגב קטנים יחסית ואינם מעזים לתקוף אנשים. גם באזורים שנפוצים בהם נמרים גדולים יותר, נדירות ההתקפות שלהם על בני האדם. אריות וטיגריסים עלולים לתקוף בני אדם במקומות שבהם אין צדים אותם. הדבר תלוי כנראה ביחסי הגודל בין הנמר לאדם.

 

פרוותם של הנמרים היא בעלת ערך, ובאפריקה מוערך כי בכל שנה ניצודים באופן בלתי חוקי אלפי נמרים בעבור פרוותם. היות שציד נמרים עשוי לסכן את קיום המין – אסור המסחר בפרוות נמרים על פי הסכם שיזם הארגון הבינלאומי לשמירת הטבע (I.U.C.N) אשר עליו חתומות מדינות רבות, בכללן ישראל.

 


נמר סיני (P.p. jarvisi)

נמר סיני, תת-מין במשפחת החתוליים. צבעו בהיר, כמעט לבן והכתמים חומים. תת-מין זה, אשר ככל הנראה נכחד לחלוטין, ניצוד בעבר על ידי הבדואים באמצעות מלכודות. המלכודות היו עשויות אבנים וסלעים בצורת מנהרה שבקצה האחד נקשר הפיתיון – טלה או גדי או עז. הפיתיון נקשר בחבל אל אבן גדולה ושטוחה שהוצבה מעל פתח המלכודת. עם היכנס הנמר למלכודת הוא משך בפיתיון וגרם לנפילת האבן השטוחה כך שיציאתו החוצה נחסמה. מלכודות נמרים הונחו בדרך כלל בשבילים החוצים אוכפים בהר.

 

תת-מין זה נקרא על שמו של מושל סיני, ג'רוויס, שמסר את הפרט הראשון למוזיאון הבריטי. נמר זה כנראה היה שכיח למדי בהרי דרום סיני וניזון שם מיעלים. הכחדתו היא תוצאה של ציד ישיר במלכודות וברובים וכן כתוצאה מהשמדת היעלים בידי הבדואים. ייתכן שתת-מין זה זהה לתת-המין - נמר המדבר.

 


נמר המדבר ( P.p. nimr)

נמר המדבר, מן הקטנים בין תתי המינים של הנמרים במשפחת החתוליים. הוא מצוי במדבר יהודה ובחצי האי-ערב עד דרומו של חצי האי. כאשר פרוותו חדשה גבו צהוב והצדדים והבטן לבנים. כאשר הפרווה דהויה נעשה צבע גבו צהוב בהיר יותר, הפרווה הלבנה מקבלת גוון צהבהב ואז הפרווה דומה לזו של נמר סיני, תת-מין נוסף במין זה.

 

בתת-מין זה קיים הבדל בולט בין משקלם של הזכרים והנקבות . משקל הזכרים – עד 35 ק"ג ויותר, משקל הנקבות – 23-25 ק"ג בלבד. אוכלוסיה המונה כ-8 - 11 פרטים, ומתקיימת כנראה מציד יעלים ושפנים, חיה במדבר יהודה בין נחל אוג לדרום ים המלח (נכון לשנת 2006). אוכלוסיה זו גדלה למימדים אלו מאז שהוחלו חוקי הגנת הטבע עליה ועל החיות שממנה היא ניזונה.

 

הפרטים באוכלוסיה זו מוצאים מחסה בנוף המצוקי המבותר של נחלי מדבר יהודה. פרטים אחדים של נמרים נצפו בנגב, אך גם באילת ובסביבות בקעת עובדה.

 


נמר הגליל (P.p. tulliana)

נמר הגליל, תת-מין במשפחת החתוליים, בין הגדולים בעולם. בגליל הייתה מצויה אוכלוסיה שהתקיימה כנראה בעיקר מטריפת חזירי בר. תת-מין זה נמצא גם בטורקיה. מזרחית משם מצוי התת-מין האירני – P.p saxicolor, הדומה לו מאוד. הפרט האחרון של נמר הגליל בארץ ישראל נהרג בשנת 1965.

 

בשנים האחרונות נערכו תצפיות אחדות על נמרים מתת-מין זה בחרמון ובדרום הגולן. אין ביטחון כי תצפיות אלו אכן מהימנות ואם כן, ספק רב אם יש עתיד לנמרים בודדים שאינם מהווים אוכלוסיה. כנראה שגם בטורקיה המצב דומה וכך הוכחד תת-מין מרשים זה או שהוא מצוי על סף השמדה מוחלטת.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as17-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©