אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


עטלף
עטלף צילום: שחר והב, החברה להגנת הטבע
 
עטלף חרקים
עטלף חרקים צילום: גטי אמג' בנק ישראל
 
עטלף הפרי
עטלף הפרי צילום: דלית שחם
 
עטלף פרסף גמד
עטלף פרסף גמד צילום: עמית דולב, החברה להגנת הטבע
 
עטלף נשפון דק-אוזן
עטלף נשפון דק-אוזן צילום: בני שלמון, החברה להגנת הטבע
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 Incredible Bats


ערכים קשורים
 פרי
 מכרסמים
 דגים
 ערפדיים
 יונקים
 דו-חיים
 רבייה
 טקסונומיה
 שלייתנים
 מכ"ם
 עטלפי הפרי
 אשמניים
 יזנוביים
 לילניים


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

עטלפים


Chiroptera

תזונה |  אורח חיים |  רבייה |  מידע נוסף

עטלפים, סדרת יונקים מעופפים בקוהורטת (שלב טקסונומי בין סדרה למחלקה) בעלי-טפרים של השלייתנים. גפיהם הקדמיות דמויות כנפיים ארוכות, ויש להם קרום תעופה הנמשך לכל אורך הגוף. שוכנים בעיקר במערות ונפוצים בכל העולם. ידועים כמעט אלף מינים, כולם ליליים ואוכלי חרקים או פירות. אורך חייהם כ-20 שנה - זמן ארוך ביחס לגודלם (ידועים גם עטלפים שחיו 32 שנים בטבע). מתייחדים בפליטת גלי קול ובקליטת הדיהם במנגנון דמוי מכ"ם.

 

עטלפי פרי בגן החיות של הספארי ברמת גן (צילום: דלית שחם)

סדרת העטלפים היא השנייה בגודלה בין היונקים (אחרי המכרסמים), ובה כ-15% מכלל היונקים החיים כיום. הסדרה נחלקת לשתי תת-סדרות: האחת היא עטלפי פרי (Megachiroptera), הנחשבים לגדולים יחסית במימדיהם (עד 40 ס"מ), ובה משפחה אחת (עטלפי-פרי) של 42 סוגים ו-175 מינים. התת-סדרה השנייה היא עטלפי חרקים (Microchiroptera) אשר בתוכם כלולות 18 משפחות ובהן 147 סוגים וכ-790 מינים. עטלפי-החרקים קטנים יחסית, והם מפותחים בהרבה מעטלפי-הפרי. בישראל מצוי מין אחד של עטלף-פרי ושבע משפחות של עטלפי-חרקים, ובהן 27 מינים (המשפחות הן: אשמניים, אשפיים, יזנוביים, לילניים, נשפוניים, פרספיים ופרספוניים).

 


תזונה

עטלפי-הפרי ניזונים בעיקר מפירות, עלים, פרחים, ניצנים וכד'. ישנם מינים הניזונים מצוף ואבקת פרחים.

עטלפי-החרקים ניזונים מחרקים שהם צדים תוך כדי מעוף. לעתים הם מסתייעים בחלקה התחתון של הכנף, באזור הסמוך לרגליים, ללכידת חרקים גדולים ולאחיזה בהם. ישנם מינים המסוגלים לאסוף חרקים גם מן הקרקע ומענפי עצים. מזונם מגוון למדי והוא כולל גם דם, צפרדעים,
פירות וצוף, ציפורים, מכרסמים, עטלפים ודגים.

 

עטלפים (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)


הערפדיים (המשתייכים למשפחת Phyllostomidae), הנפוצים בדרום אמריקה, ניזונים מדמם של יונקים ושל עופות שונים. הם מלקקים את הדם לאחר שנשכו את קורבנם (הם אינם מוצצים אותו, כפי שמקובל לחשוב). מינים אחדים טורפים בעלי חוליות קטנים כלטאות, דו-חיים, ציפורים ויונקים קטנים. יש גם מיני עטלפים הנוהגים לטרוף דגים שהם מעלים מהמים בעזרת אצבעות רגליהם, תוך כדי מעוף. קיימים גם מינים אחדים של עטלפי-חרקים הנוהגים לטרוף עטלפים אחרים.

 


אורח חיים

כל העטלפים פעילים בלילה. רוב המינים הם חברותיים. ביום הם מתגוררים בדרך כלל במקומות חשוכים, שקטים ולחים במידה מסוימת, למשל מערות, כוכים, חורבות, בארות, גזעי עצים וכד'. ניתן למצוא חבורות המונות מאות ואף אלפי פרטים התלויים בתקרות מערה זה לצד זה, כשראשם מופנה כלפי מטה. במצב התלייה האמור, השרירים אינם מופעלים לאחיזה, ועטלף שמת בהיותו תלוי נשאר במצב זה. כאשר העטלף מפריש צואה או שתן בעת מנוחה הוא מסתובב לרוב, כך שראשו מופנה כלפי מעלה.

למינים רבים של עטלפים יש חוש התמצאות מפותח ביותר המבוסס על עקרון הסונר: העטלף פולט קולות בתדר גבוה, כמעט תמיד מעבר לכושר שמיעתו של האדם (10,000 - 210,000 הרץ), וקולט את ההדים המוחזרים על ידי עצמים שנמצאים במסלולם של גלי הקול. באופן זה מסוגל העטלף לחוש את המרחב הסביבתי שבו הוא נמצא וגם לאתר סימני סכנה או טרף.

הקולות שמשמיע העטלף נוצרים באמצעות הלשון או תיבת הגרון, ויוצאים מן הנחיריים או מן הפה. מכיוון שאין כמעט חיבור גרמי בין האוזן ובין תיבת הקול, השמעת הקולות אינה מפריעה לקליטתם. התוספות הקרומיות המצויות על אפם של כמה מינים משמשות להכוונת הקול, בדומה לרמקול, ואילו התוספות הקרומיות באפרכסות האוזניים הן חלק ממנגנון שנועד לקליטת הקולות המוחזרים. במינים מסוימים מפותח מנגנון ההתמצאות באמצעות שמיעה עד כדי כך שהם מסוגלים לעבור בטיסה בין חוטים דקיקים שקוטרם פחות ממילימטר אחד - אפילו כשעיניהם מכוסות. אולם כאשר אוטמים את אוזניהם של העטלפים, מאבדים הללו את כושר ההתמצאות.

 

יש לציין כי לעטלפי הפירות אין סונר, למעט סוג אחד (זה הנפוץ בישראל) המייצר את הקולות על ידי נקישות הלשון. כל שאר מיני העטלפים (אלו שמייצרים סונר) מייצרים את הסונר מהגרון.

 


רבייה

קצב הרבייה של העטלפים נמוך, ובמרבית המינים נולד ולד אחד בלבד בכל המלטה. משך ההריון כחודשיים. לקראת ההמלטה מתקבצות חבורות רבות של נקבות במערות נפרדות מאלו של הזכרים. ברוב המינים משקלו של הוולד כ-20% ממשקלה של האם. הגור נתלה בפרוות אמו באמצעות שיניו וציפורניו, כל עוד היא מסוגלת לשאת את משקלו. בגיל שלושה שבועות מסוגלים הצעירים לצאת לתעופה קצרה. תקופת ההנקה נמשכת כחודשיים.

תוחלת החיים של העטלפים מגיעה עד לעשרים שנה, וזו נחשבת תוחלת חיים ארוכה מאוד לבעל חיים כה קטן במידותיו.

 


מידע נוסף

 

כיצד הופיעו העטלפים? - "עטלפים היוו חידה אבולוציונית זמן רב, כיוון שמאובן העטלף הקדום ביותר דומה להפליא לעטלפים המודרניים. לעטלפים הקדומים, כמו לאלה של היום, היו כנפיים הבנויות מקרומים מתוחים בין אצבעות ארוכות, ומבנה אוזניים המתאים להתמצאות באמצעות תהודה (echolocation). לא נמצא אף מאובן של בעל חיים בשלב הביניים בין העטלף המעופף ואבותיו חסרי הכנפיים, אלא העטלפים הופיעו לפתע ברשומות המאובנים לפני כ- 50 מיליון שנים". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

גם לעטלפים היה מפץ גדול - "מחקר חדש קובע כי העטלפים התפתחו ב"מפץ גדול אבולוציוני", שהתרחש לפני כ-50 מיליון שנה, ומוצאם הוא ככל הנראה מחצי הכדור הצפוני של כדור הארץ". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

תגלית: העטלף ידע לעוף לפני שידע לנווט - "מאובנים של עטלף קדום כוללים תכונות פיזיולוגיות המאפשרות תעופה, אך לא את יכולת הסונאר, שמאפשרת איתור באמצעות תהודה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.  

 

 

 

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות

YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as20-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©