אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כריכת ספרו של קסטנר "אמיל והבלשים"
כריכת ספרו של קסטנר "אמיל והבלשים" 
 
כריכת ספרו של קסטנר "פצפונת ואנטון"
כריכת ספרו של קסטנר "פצפונת ואנטון" 
 
כריכת ספרו של קסטנר "הכיתה המעופפת"
כריכת ספרו של קסטנר "הכיתה המעופפת" 
 
כריכת ספרו של קסטנר "אורה הכפולה"
כריכת ספרו של קסטנר "אורה הכפולה" 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ביוגרפיה מורחבת ורשימת יצירות


ערכים קשורים
 מלחמת העולם הראשונה
 פרידריך ה-2 "הגדול"
 מלחמת העולם השנייה
 גסטאפו
 סטירה
 יוזף גבלס


תחומים קשורים
 ספרות כללית


 
 
 

אריך קסטנר


Erich Kästner

מידע נוסף

אריך קסטנר (1899 - 1974), סופר גרמני. נחשב לאחד מטובי הכותבים בספרות הילדים העולמית.

 

אריך קסטנר נולד בדרזדן שבגרמניה, בן יחיד למשפחת פועלים ענייה. אביו היה רצען, ואמו היתה ספרית שעבדה במספר מקומות עבודה על מנת לסייע בפרנסה ולספק לילד חינוך איכותי. דמותה היתה בעלת השפעה רבה על בנה הצעיר, ונראה כי כמה דמויות נשים בספריו (למשל גב' טישביין, אמו של אמיל, ב"אמיל והבלשים") מבוססות במידה רבה על דמותה. בגיל 14 החליט קסטנר להיות מורה. הוריו שלחוהו ללמוד במכינה של הסמינר למורים, ולמרות שהצטיין בלימודיו, שנא את שיטות הלימוד. "הסמינר מעצב מורים שנועדו לצקת תלמידים כתבנית אחידה ההולמת את צרכי המדינה. עד שייצאו לגימלאות, ישחיתו הללו שני דורות של תלמידים", כתב ביומנו.

 

בשנת 1917, במלחמת העולם הראשונה, גויס קסטנר לצבא גרמניה . לאחר שנה שוחרר מהשירות הצבאי והחל לעבוד כמורה. בהיותו בן 20 ראו אור שיריו הראשונים. הודות לציוניו הגבוהים זכה במלגת לימודים, ובשנת 1925 קיבל תואר דוקטור בלימודי תרבות גרמניה מטעם אוניברסיטת לייפציג. נושא הדיסרטציה שלו שילב את שתי התמחויותיו, בהיסטוריה ובספרות: הנושא היה השפעתו של פרידריך הגדול, מלך פרוסיה, על הספרות הגרמנית.

 

אחרי סיום לימודיו עקר קסטנר לברלין, המשיך בכתיבת שירה ובמקביל החל לעבוד כעיתונאי. עד מהרה הסתפח לחוג אנשי רוח ויוצרים, שעליהם נמנה גם הפובליציסט היהודי קורט טוכולסקי. את "אמיל והבלשים", ספרו הראשון לילדים, כתב בשנת 1928 כתגובה לאתגר שהציבה בפניו מו"לית מחוג מכריו. הספר ראה אור שנה מאוחר יותר והצלחתו היתה מידית, הן בגרמניה והן מחוצה לה. למעשה היה "אמיל והבלשים" אחד מספרי המתח הראשון שנכתבו עבור ילדים ועל ילדים, ולא עבר זמן רב בטרם קמו לו מחקים רבים, גם בישראל. הסיפור תיאר את קורותיהם של ילדים שמתארגנים כחבורת רחוב ללכידתו של כייס. העובדה שגיבורי הסיפור הצעירים נוטלים את גורלם בידיהם ומצליחים לשנות את פני המציאות, כמו גם בחירתו של הסופר למקם את העלילה במציאות עירונית, ריאליסטית לחלוטין, היו בבחינת חידוש לעומת ספרות הילדים שקדמה לקסטנר.

 

בשנת 1931 יצא לאור ספר הילדים השני, "פצפונת ואנטון", וגם הוא זכה להצלחה סוחפת. בסך הכל כתב קסטנר 16 ספרים לילדים, ומרביתם קנו לעצמם קהל קוראים נאמן בכל רחבי העולם. בחייו, כמו גם אחרי מותו, נחשב לאחד מטובי היוצרים בספרות הילדים העולמית וזכה בפרסים ובהערכה רבה.

 

בתקופת מלחמת העולם השנייה העדיף קסטנר להישאר בגרמניה ולחיות תחת השלטון הנאצי, למרות שיכול היה לעזוב את ארצו, כפי שבחרו לעשות יוצרים ואנשי רוח גרמנים אחרים. משמעות החלטתו זו שנויה במחלוקת בין החוקרים והביוגרפים שעסקו בניתוח קורות חייו ויצירתו של הסופר. יש הרואים בכך עדות להיותו משתף פעולה פסיבי עם הנאציזם, יש הרואים בכך אות לפחדנותו, ויש המגייסים להגנתו את השורות שכתב ביומנו נגד משטר הרייך השלישי. אלא שכתביו האישיים של קסטנר פורסמו רק לאחר המלחמה ועברו על ידו עריכה קפדנית.

 

במהלך המלחמה נקרא קסטנר פעמיים לחקירה במרתפי הגסטאפו, אבל הוא לא עבר עינויים ולא נשלח למחנה ריכוז. בעוד שרבים מבני חוגו הוצאו להורג או התאבדו, הוא היה היחיד שלא אונה לו כל רע. יחסו של השלטון הנאצי אליו היה דו-משמעי. מחד גיסא, נאסרו ספריו להפצה ויצירותיו הסטיריות אף נשרפו בפומבי. מאידך גיסא, בשנת 1941, קיבל הזמנה רשמית ממשרדו של שר התעמולה יוזף גבלס, דרך עוזרו לענייני קולנוע, פריץ היפלר, לכתוב תסריט עבור הפקה מיוחדת לרגל חגיגות 25 שנה לקולנוע הגרמני. הסרט אמור היה לרומם ולהלל את הישגי האסתטיקה של התרבות הגרמנית, בחסות משרד התעמולה הנאצי ובהתאם לדרישותיו. קסטנר נענה להצעה ברצון ובחר לעבד את "עלילות הברון מינכהאוזן", תחת שם העט ברטולד בירגר. בתמורה קיבל שכר נאה - למעלה ממאה אלף מארקים גרמניים, שאפשרו לו לרכוש לאמו בית גדול וגם שני מגרשים. הוא המשיך להיות תסריטאי מבוקש, אם כי חתם בפסבדונים. התסריט האחרון שמסר לאולפני הקולנוע המולאמים של הרייך היה עיבוד לספרו "אורה הכפולה".

 

מיד אחרי תבוסת הנאצים התנער קסטנר בחריפות מכל מגע עם השלטון הקודם, ובכל ראיון שלו מאז ועד מותו דאג להצניע את פרשת התסריט ל"מינכהאוזן". ב-1947, עם זאת, כתב לבקשת פריץ היפלר, עוזרו של גבלס והאיש שמסר לו את הזמנת התסריט, מכתב שבו העיד כי היפלר היה למעשה מרוחק מאוד מגבלס ושימש כפקיד בלבד.

 

בתקופה שלאחר המלחמה עבר קסטנר להתגורר במינכן, שם פתח תיאטרון קברט סטירי, השתתף בעריכת היומון "נוייה צייטונג", הוציא עיתון לילדים ונבחר לנשיא איגוד הסופרים של גרמניה הפדרלית. קסטנר מעולם לא הקים משפחה ומת כרווק מושבע. היו פרשנים שנטו לייחס זאת לקשרי התלות שלו באמו. אך ביוגרפיות מאוחרות יותר שנכתבו עליו חשפו קשרים רומנטיים שניהל עם שחקניות שהשתתפו בהצגותיו או ששיחקו בתיאטרון שהקים במינכן. אחת מהן, פרידל זיברט, אף ילדה לו ב-1957 בן, תומס, שגם את קיומו ניסה להצניע.

 

כתיבתו של קסטנר היא כתיבה מוסרנית אשר אינה מהססת לחנך בגלוי את קהל הקוראים הצעיר. כסופר, מעולם לא היסס לחשוף בפני קהלו את הנמשלים של משליו. "פצפונת ואנטון" למשל, הודפס בשני סוגים של אותיות, האחד לעלילה והאחר לטקסטים הדידקטיים הנלווים אליה.

 

מכלול יצירתו של קסטנר כולל שירים, מחזות, תסריטים, סיפורים ורומנים. ספרי הילדים שכתב, בהם "אמיל והבלשים" (1929), "פצפונת ואנטון" (1931), "אמיל והתאומים" (1934), "35 במאי" (1931), "הכיתה המעופפת" (1933) ו"אורה הכפולה" (1949), נחלו הצלחה בינלאומית ותורגמו לשפות רבות, ביניהן עברית. עוד מיצירותיו: "שלושה גברים בשלג" (1934) - סטירה, "בי"ס לעריצים" (1949) - קומדיה; "כאשר הייתי נער קטן" (1957) - אוטוביוגרפיה.

 


מידע נוסף

 

השנים הרעות של אריך קסטנר - "מה עשה מחבר 'אמיל והבלשים' בגרמניה הנאצית? נבירה בביוגרפיות שנכתבו עליו וביומנו האישי מגלה צדדים לא נעימים של יוצר אהוב". כתבה מאת אריאנה מלמד, מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

נקודונת בת שבעים פלוס. גם אנטון - "הייתי יכולה להשחיז כאן תער ביקורתי ולהחליט, שהספר בכלל לא ראוי לעידננו הנאור. יש בו מידה בלתי סבירה של מיסוגניה, יש בו גם כמויות עצומות של מוסריות זעיר-בורגנית, ולא מעט צביעות פשוטה, שכן קסטנר מתעתע בילדים ומוביל אותם למסקנה שקרית, כאילו הם יכולים לשלוט לא רק בגורלם אלא גם בגורל המבוגרים הסובבים אותם. אבל כשמתבוננים במהפכות העבר במשקפיים של ההווה, לא תמיד אפשר להבין שגם המשקפיים הם תוצר של המהפכה. אריך קסטנר היה חלוץ בספרות הילדים האירופית ומהפכן אמיתי לזמנו ולמקומו". אריאנה מלמד במאמר ביקורת על "פצפונת ואנטון". מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן 

 

קסטנר היה שמח, הביקורת - פחות - "ספריו של אריך קסטנר עובדו עד היום ל-25 סרטים. כעת מגיעה לארץ גירסה עדכנית ל'פצפונת ואנטון'. מה אמרו הביקורות, ומה היה אומר קסטנר". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן.

 

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as33-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©