אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שועל
שועל 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 כלביים
 תן


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

שועל


Vulpes

שועל מצוי |  שועל חולות |  שועל צוקים

שועל, בעל חיים קטן, סוג במשפחת הכלביים. מבנה גופו עדין. הראש מחודד לפנים. מקומה של בלוטת הריח שבצדו הגבי של הזכר ניכר לפי השיער באזור זה, שצבעו כהה מצבע פרוותו של הזנב כולו. האישון מאונך ביום, ומתרחב בחושך לעיגול גדול.

בכל רגל ארבע אצבעות. ברגליים הקדמיות ניכרת בוהן קטנה ומנוונת, שאינה מגיעה לקרקע. הציפורניים חדות. בעקבות ניכרים לעיתים סימני שערות בין כריות כף הרגל, בעיקר אצל פרטים החיים בחולות. העקבות נבדלים מאלה של התן לא רק במידותיהם הקטנות, אלא גם בכך שסימני האצבע השנייה והחמישית של השועל קטנים מאלה של האצבע השלישית והרביעית, ואף נמצאים מעט יותר לאחור. השועל נבדל מהתן במבנה גופו העדין, באוזניו ובזנבו הארוכים (הזנב מגיע עד לאדמה), ובאישון העין המאונך (בתנאים של תאורה חזקה) גם השיניים עדינות משיניהם של תן או של כלב. 

 

השועל מנהל את חייו בתוך מערכת מחילות מורכבת. יאיר פרג'ון מהחברה להגנת הטבע מסביר (צילום: שי רוזנצוויג עריכה: דפנה סודרי)

הנקבות קטנות מן הזכרים, ולהן שש פטמות. כל החושים מפותחים היטב. השועל הוא בע"ח לילי, חי בבדידות ומעדיף לאכול מכרסמים וארנבות.

תפוצה בעולם: בצפון אמריקה, באירופה ,באסיה ובצפון אפריקה. תפוצה בארץ: בסוג שמונה מינים, מהם שלושה בארץ - שועל מצוי (V.vulpes) שועל החולות (V. rueppelli) ושועל הצוקים (V. cana). כיום, עדיין לא ברור מהי ההפרדה האקולוגית בין השועל המצוי ובין שועל החולות, שכן השועל המצוי נמצא גם באזורי החולות בסיני ובעמק הערבה, שם חי שועל החולות.

 


שועל שהתגלה באיזור השרון (צילום: צחי יגר)


השועל והאדם:

השועלים מביאים תועלת לאדם, באוכלם מכרסמים וחרקים שונים. לעיתים רחוקות הם גורמים נזק, כשהם פוגעים בצינורות השקיה מפלסטיק. הנזק שתואר בתנ"ך: "שועלים קטנים מחבלים כרמים" (שיר השירים ב', 15) הוא כיום נדיר. השועל הוא כיום נושא הכלבת העיקרי בין חיות הבר, גם בארץ וגם באירופה. הוא יותר רגיש לכלבת מאשר בני הסוג כלב. בעבר היה התן נושא הכלבת העיקרי בארץ. אולם מאז הרעלת התנים המקיפה בשנת 1964 התרבו השועלים, וכיום הם – כאמור – נושאי הכלבת העיקריים בין חיות הבר. שועל הנגוע בכלבת עלול לא לפחד מבני אדם ואף לתקפם. כיום מחסנים באירופה שועלים בחומר חיסון המוכנס למזונם, שפעולתו תקפה לשנים אחדות. בפולקלור של עמים רבים נחשב השועל לבעל חיים פיקח במיוחד. אולי גרמו לכך עיניו הגדולות וחוטמו המחודד, המקנים לו חזות של אדם פיקח. במשלי איזופוס, ואצל כל אלה שפיתחו את משליו והוסיפו עליהם (קרילוב, לפונטין וכו) תופס השועל מקום נכבד, כיצור חכם ופיקח, וגיתה הקדיש לו יצירה שלמה – "רינקה שועל". באנגליה, שם ציד שועלים הוא ספורט מקובל על האצולה, ידועים סיפורים רבים בדבר הפיקחות הרבה שמגלים השועלים בבקשם להתחמק מלהקות כלבי הציד הרודפים אותם. כך, למשל, ידוע שהשועלים בורחים מרודפיהם למקומות שריח עקבותיהם מיטשטש, כגון נחלים, כבישים ופסי רכבת.

גידול בשבי: קל לגדל גורי שועלים בשבי, ורק ריחם מקשה את אחזקתם בבית מגורים. שועלים שגודלו בידי אדם, מכירים את בעליהם שנים לאחר שנפרדו ממנו.

 


שועל מצוי

שועל מצוי (Vulpes vulpes), מין שועל. אורך הגוף כ-60 ס"מ, אורך הזנב כ-38 ס"מ, אורך אפרכסת האוזן כ-10 ס"מ, אורך כף הרגל כ-14 ס"מ המשקל כ-3.3 ק"ג. אוזני השועל המצוי ארוכות, וצדן החיצוני שחור. הזנב ארוך ושעיר ומגיע עד לאדמה. הפרווה סמיכה ורכה וצבעה צהבהב-אפור או חום אדמדם-אפור. הבדלים משמעותיים בצבע הפרווה ניכרים בין בני המין באזורים שונים, ואף בין פרטים שונים באותו אזור. קצה הזנב לבן, עם גוני אפור או שחור לפני הקצה. צורת הכתם האפור שבחזה שונה בין הפרטים, והדבר מאפשר הבחנה ביניהם. אישון העין מתכווץ באור לחריץ מאונך.

אורח חיים:

השועל המצוי נפוץ באירופה, באסיה ובצפון אפריקה, וכן בצפון אמריקה. השועל הובא בידי האדם גם לאוסטרליה ולאיים באוקיינוס השקט. תפוצה בארץ: בכל אזורי הארץ. כשאוכלוסיית התנים בארץ היתה צפופה, נדחקו השועלים על ידי התנים מאזורים רבים. ייתכן שתהליך דומה מתפתח היום באזורים שונים בארץ.

השועל ניזון במזון מגוון ביותר (אומניבור – אוכל-כל): הוא אוכל מכרסמים, ציפורים, חרקים, פירות, ירקות ושיירי מזון ממזבלות. ציד עכברים בעשב גבוה נעשה בעזרת חוש השמיעה ועל ידי מעקב חזותי אחרי תנועות העשב. במהלך ציד זה קופץ השועל לגובה, נוחת על הטרף ומנסה ללכדו ברגליו הקדמיות ובפיו.

השועל המצוי פעיל בלילה. הוא חי במחילות פשוטות שחפר בעצמו, או משתכן במחילות שנכרו בידי בעלי חיים אחרים, כגון גיריות (באירופה) או דרבנים (בארץ). השועלים הם טריטוריאליים. גודל הטריטוריה תלוי בעיקר בכמות המזון ובצורת פיזורו. במחקרים שנערכו באירופה ובארצות הברית נמצא שגודל הטריטוריה נע מרבע קמ"ר ועד 10 קמ"ר.

את היום מבלים השועלים במחסות: בקיץ במאורות, בדרך כלל בעלות פתח אחד. לכל פרט יש מאורות אחדות (כעשר) בתחום המחיה שלו והוא מבלה לילות שונים במחסות שונים. השועלים חיים בזוגות או במשפחות המונות עד 6 פרטים בוגרים. באנגליה נמצא שזכר מגרש מתחום מחייתו את בניו הזכרים, בעוד שהבנות נותרות בתחום מחייתו. בצורה כזו נוצרת מערכת פוליגמית (זכר אחד ומספר נקבות) שבה קיימת היררכיה בין הנקבות. השועל מסמן את תחום מחייתו באמצעות צואה, וכן על ידי הטלת שתן שריחו חריף מאד וניתן להבחנה גם על ידי בני אדם. בלוטות הנמצאות בין כריות המדרך משמשות אף הן לסימון.

רבייה:

הייחום בפברואר, ובעמק הערבה מוקדם יותר – בינואר. ההיריון נמשך 51-56 יום, וההמלטות חלות בתקופה שבין פברואר (בעמק הערבה) ואפריל (בצפון הארץ). לקראת ההמלטה מורטת הנקבה צמר מבטנה, ומרפדת בו את מקום ההמלטה בתוך המחילה. מספר הגורים 2-. משקל הגור בשעת ההמלטה הוא פחות ממאה גרם.

בני שבועיים לערך פוקחים הגורים את עיניהם. הם יונקים עד גיל 12-6 שבועות, אך מתחילים לאכול מזון מוצק כבר בני חודש, ואז הם גם מתחילים להגיח מן המחילה. שני ההורים מטפלים בצאצאים ומביאים להם מזון בפיהם. במהלך גידול הצעירים מעבירים אותם ההורים ממחילה למחילה. בני חמישה חודשים, או מעט פחות מזה, נעשים הגורים עצמאיים. בגיל חצי שנה הם מגיעים לגודל של שועל מבוגר. בני עשרה חודשים הם מגיעים לבגרות מינית. פרוות הגורים הקטנים אפורה כהה. הצעירים עוזבים את טריטוריות הוריהם בסתיו ומתפזרים למרחקים של עשרות קילומטרים. תוחלת החיים בשביה – 12 שנה.

קול:

השועל משמיע נביחה צרודה ומקוטעת – בד"כ שלוש נביחות רצופות – בעיקר בתקופת הייחום. נביחות אלה מושמעות בעיקר על ידי זכרים כהכרזה על טריטוריה. שועלים משמיעים קול מיוחד בשעה שהם נפגעים, וכן ידוע על מגוון רחב של קולות אחרים. עם זאת, קולניותם של השועלים פחותה בהרבה מזו של התנים. היללה, שהיא אמצעי תקשורת כה חשוב בסוג כלב, חסרה לגמרי בסוג השועל.

תת מינים רבים מאכלסים את אזור התפוצה הגדול של המין. בארץ תוארו שלושה תת מינים של שועלים, אולם נראה שהפרטים בארץ משתייכים לשני תת מינים בלבד. אחד מהם הוא V.v arabica בני התת מין הזה הם בעלי גב צהוב, צדי גופן אפורים בהירים או לבנים, הבטן והחזה לבנים או אפורים, וצדן החיצוני של אפרכסות-האוזניים שחור או, לעיתים רחוקות, חום. התת מין הזה חי בעיקר במדבריות ערב. בארץ נמצאו פרטים בודדים – בעמק הערבה, בחולות שמדרום לתל אביב ואף בכרמל.

התת מין הנפוץ ביותר בארץ הוא V.v palaestina גבו חום אדמדם-צהוב, צבעם של צדי הגוף נע בין אפור לאפור כהה. צבע הבטן אפור, לרוב, אך גווניו, בפרטים השונים, נעים מלבנבן-אפור ועד לשחור.

 


שועל חולות

שועל חולות (Vulpes ruppelli), שועל קטן מן השועל המצוי. מידותיו: אורך הגוף 50 ס"מ, אורך הזנב כ-34 ס"מ, אורך אפרכסת האוזן כ-10 ס"מ, אורך כף הרגל כ-11 ס"מ. משקלו 2-1.7 ק"ג. אפרכסות אוזניו ארוכות בהשוואה לגודל גופו, והן צהובות בצדן האחורי. הזנב ארוך וקצהו לבן. הפרווה בהירה מזו של השועל המצוי וצבעה צהבהב על הגב וצהבהב אפור עד אפור בהיר בצדדים. הבטן, החזה והצוואר בהירים. כתם חום כהה מתמשך לצדי הראש, מן העין קדימה, כמעט עד לאף השחור. שערות ארוכות גדלות בין הכריות של כפות הרגליים, ומכסות אותן.

אורח חיים:

תפוצה בעולם: ממדבריות צפון אפריקה, דרך המזרח-התיכון עד אפגניסטן. תפוצה בארץ: בחולות של עמק הערבה. ייתכן שבני המין נמצאים גם בחולות של מערב הנגב.

שועל החולות ניזון במזון מגוון ביותר (אומניבור): אוכל מכרסמים קטנים ובינוניים, חרקים, פירות וירקות ואולי אף שיירי מזון ממזבלות, אם כי במקומות כאלה צפויה לו סכנה מצד כלבים וזאבים, ותחרות מצד השועל המצוי. הוא פעיל בעיקר בלילה, אך גם בשעות הבוקר המוקדמות ובערב. בעונת הרבייה הוא חי בזוגות. ייתכן שהקשר בין בני הזוג נשמר גם בעונות אחרות.

רבייה:

הייחום בפברואר. ההיריון נמשך 56 יום. ההמלטה באפריל, 1-4 גורים בשגר. משקל הוולדות פחות ממאה גרם. הם פוקחים עיניהם בגיל 12 יום, יונקים עד גיל חודשיים. שני ההורים מטפלים בצאצאים, הגדלים במחילה רבת פתחים, שאותה חפרו ההורים. את המזון לגורים מביאים ההורים בפיהם. בגיל חמישה חודשים, או מעט פחות מזה, נעשים הגורים עצמאיים, ובגיל 10 חודשים הם מגיעים לבגרות מינית. פרוות הגורים אפורה-כהה. תוחלת החיים בשביה – 12 שנים.

קול: בעונת הייחום משמיעים שועלי החולות נביחות צרודות ומקוטעות. כמו כן משמיעים הם קולות יבבה בהזדמנויות שונות. כללית ניתן לומר שהם קולניים הרבה פחות מן התנים.

 


שועל צוקים

שועל צוקים (Vulpes cana), מין ממשפחת הכלביים, שועל קטן יחסית המצוי באזורים סלעיים תלולים במדבר, מאופיין בזנב עבות, ארוך ושעיר מאד. אורך גופו 42 ס"מ, אורך זנבו 32 ס"מ, אורך כף הרגל 9 ס"מ ואורך אפרכסת האוזן כ-8 ס"מ משקל הגוף 1.4-1 ק"ג. הגוף והרגליים עדינים וצבע הפרווה חום-צהוב-אפור. פס כהה עובר בו מן העין אל הפה, כמו בשועל החולות. כפות הרגליים קטנות ובין האצבעות – מעט שיער. צבע קצה הזנב שחור, בניגוד לקצה הזנב הלבן אצל שועל החולות, אך ידועים פרטים מחוץ לארץ שקצה זנבם לבן. אפרכסות האוזניים גדולות מאד. אישון העין אליפטי. היות וקשתית העין כהה, צורת האישון בולטת פחות מאשר בשועל המצוי ובשועל החולות, שהקשתית שלהם צהובה.

 

שועל צוקים (צילום: לע"מ)


תפוצה בעולם: היה ידוע עד עתה רק בטורקיסטן, באפגניסטן, בצפון מזרח אירן וצפון-מערב פקיסטן. תפוצה בארץ: נלכד לראשונה בחורף 1981/82 – תחילה בנוף סלעי בסמוך לעין גדי, ואחר כך גם בנחל צאלים. תגלית זאת מעניינת ביותר, שכן מין זה לא נמצא עד עתה בשום מקום בארצות שבין אזור תפוצתו שתואר לעיל ובין ישראל. אולם עתה נראה כי אינו נדיר בנופים סלעיים תלולים במדבר יהודה ובנגב. תפוצת מין זה בארץ – כנראה לאורך השבר הסורי-אפריקני ממדבר יהודה ועד אילת, עם חדירות לנגב.

על פי גלליו בטבע הוא מרבה באכילת חרקים. בשבי הוא ניזון מעכברים ומזון מעורב, כמו הפנק הדומה לו בגודלו ובאוזניו. שועל הצוקים הוא בעל חיים אופייני לנוף המדברי הסלעי והתלול. פעיל בלילה. שועלי הצוקים הולכים בכל לילה מרחקים ניכרים (עד 5 ק"מ) ומחפשים את מזונם בעיקר בערוצים. שועל הצוקים משמיע קולות המפתיעים בחוזקם ביחס לגופו הקטן. מגוון קולותיו מזכיר את קולות השועלים האחרים נביחות, יללות וקולות אחרים.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as23-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©