אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אלכסנדר פושקין
אלכסנדר פושקין 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פיוטר ה-1
 רומן
 פואמה
 לורד ג'ורג' גורדון נואל ביירון
 ויליאם שייקספיר
 מרים הקדושה
 ספרות רוסית
 סר וולטר סקוט


תחומים קשורים
 העת החדשה
 ספרות כללית


 
 
 

אלכסנדר סרגייביץ' פושקין


Aleksandr Sergeyevich Pushkin

אלכסנדר סרגייביץ' פושקין (1799 - 1837), משורר, מחזאי וסופר רוסי. מגדולי המשוררים הרוסים ומחלוצי שפת השירה הרוסית המודרנית.

 

אלכסנדר סרגייביץ' פושקין נולד בעיר מוסקבה, בן למשפחת אצילים מיוחסת. ילדותו בבית הוריו לא היתה קלה. אביו היה אדם חלש אופי ואמו היתה אישה שתלטנית אשר נהגה להכותו תכופות. מסיבה זו הרבה פושקין הצעיר לשהות בבית סבתו, שם שמע סיפורים רבים אודות אבי סבו (מצד אמו), איברהים חניבעל, מי שהיה מצביא נודע ובן חסותו של הצאר פיוטר ה-1. מסופר כי חניבעל היה ילד אתיופי שאומץ על ידי פיוטר ה-1 ועלה לגדולה. פושקין הושפע מאוד מדמות זו, ולימים כשהיה בגלות, החל בכתיבת רומן (שאותו לא סיים מעולם) - "הכושי של פיוטר הגדול".

 

עוד בנעוריו נודע פושקין כבעל כישרון לכתיבת שירה. ב-1817 החל לעבוד במשרד החוץ הרוסי בעיר הבירה סנקט פטרסבורג, והשתלב היטב בחיי ההוללות של חוגי החברה הגבוהה בעיר. במקביל שקד על כתיבתו הספרותית, ובין השנים 1817 - 1820 כתב את יצירתו הגדולה הראשונה, האגדה הרומנטית "רוסלן וליודמילה". כמו כן כתב טקסטים סטיריים ושירים פוליטיים אשר עוררו עליו את זעמו של הצאר, אלכסנדר ה-1. בעקבות כך הוגלה לדרום רוסיה בשנת 1820.

 

ביקורת
המשורר והמוות / דורון קורן
על הדמיון המפתיע בין האיש שהרג בדו-קרב את היוצר הנערץ לבין יבגני אונייגין, גיבורה של הפואמה הפושקינית הידועה.
לכתבה המלאה - לחצו כאן

שנות גלותו של פושקין לא שברו את רוחו, אלא להיפך. המציאות החדשה שנכפתה עליו דירבנה אותו להשתמש בסביבתו החדשה כמקור השראה לנושאי כתיבתו. בין השנים 1820 – 1823 חי בקישינייב, שם שקד על כתיבתה של יצירתו הנודעת ביותר – "יבגני אונייגין" - תיאור מחורז של החברה הרוסית בימי ניקולאי ה-1. בזכות יצירה זו, שכתיבתה נשלמה בשנת 1831, נחשב פושקין לחלוץ הרומן הרוסי.

 

ב-1823 הועבר לאודסה, וכעבור שנה איבד את מקום עבודתו, בגלל התבטאות לא ראויה שגילתה המשטרה באחד ממכתביו. שוב הוצא לגלות, הפעם לאחוזת הוריו (ליד פסקוב), שם חי בבדידות יחד עם מי שהיתה אומנתו בעבר. הדים לסיפורים ולמעשיות העממיות ששמע פושקין מזקנה זו במהלך שהותם יחד, ניתן למצוא למכביר באגדות שכתב.

 

בשנות גלותו פרסם פושקין גם כמה פואמות, בהן "השבוי בקווקז" (1822) ו"הצוענים" (1824), שניכרת בהן השפעתו של המשורר האנגלי לורד ביירון. כמו כן כתב יצירה נודעת נוספת - "בוריס גודונוב" (1824/5) - טרגדיה היסטורית המגוללת את תולדות ארצו ב"חרוזים לבנים" (blank verse), שבכתיבתה הושפע ממחזותיו של שייקספיר. בשנת 1826 זכה בחנינה מידו של הצאר ניקולאי ה-1. שירו "הנביא", שנתפרסם באותה שנה, עסק בייעודו של המשורר כ"שופר העם" ונכתב בסגנון תנ"כי מובהק.

 

פושקין היה המשורר הרוסי הראשון בבני דורו שהתפרנס מפעילות ספרותית, אך על אף ששילמו לו יפה על שירתו, מעולם לא הצליחה משכורתו לכסות את אורח החיים הבזבזני שלו. הוא סבר שכמשורר לאומי הוא ראוי לרמת חיים גבוהה כשל מלך. הימור היה אחד מתחביביו המועדפים ופעמים רבות הפסיד את כל הונו במשחקי קלפים. סופר כי פעם אחת, כשאזל כל כספו, הציע להמר על הפרק החדש של הרומן "יבגני אונייגין". הוא הפסיד את הפרק ואז הציע תמורת המשך המשחק את אקדחיו, שהיו משמשים אותו בדו-קרב כל אימת שהיה נדמה לו שמזלזלים בכבודו. הפעם זכה במשחק, קיבל חזרה לרשותו את הפרק והאקדחים, ובנוסף זכה בסכום העצום של 1500 רובל.

 

באישיותו החברתית, נודע פושקין כאדם בעל לשון חדה כתער. יריביו פחדו ממנו בעיקר משום שנהג לשים אותם לקלס בשירים שכתב עליהם. היתה לו חיבה מיוחדת לבתי זונות והוא נהג להתפאר ברשימת כיבושיו הרומנטיים. מכלול יצירתו כלל גם שירים אירוטיים וגסים, וכך למשל כתב מחזור שירים שלם שהוא פרודיה אתאיסטית על סיפורה של מרים הקדושה. פושקין היה מאמין גדול בכוחו של הגורל ונושא זה היה אחד המרכזיים בכתיבתו. סופר כי בצעירותו הלך למגדת עתידות וזו ניבאה בדייקנות רבה מאורעות שונים בעתידו. היא אף רמזה שבגיל 37 הוא עלול למצוא את מותו, כפי שאכן קרה.

 

קטע קריאה
שלושה שירי חורף  / א. ס. פושקין
"חֹרֶף. מַה לַעֲשׂוֹת בַּכְּפָר? הִנֵּה מוֹפִיעַ מְשָׁרֵת, שְסֵפֶל תֵּה שֶׁל בֹּקֶר לִּי מַצִּיעַ, אֶשְׁאַל אוֹתוֹ: אֵיךְ, חַם? הַסְעָרָה שָׁקְטָה?"
לטקסט המלא - לחצו כאן

בשנת 1831 נשא לאישה את נטליה גונצ'רובה, עלמה בת 18 שנודעה ביופיה הרב ובמחזריה הרבים. יופיה יוצא הדופן של נטליה עורר גם את סקרנותו של הצאר והוא העניק לפושקין תואר אצולה על מנת שבני הזוג יהיו אורחי קבע בנשפי החצר. תואר אצולה זה קומם את האמן יותר מששימח אותו, היות וסימל משרת חצר נטולת חשיבות ממשית.

 

בזבזנותה של אישתו דרדרה את מצבו הכלכלי של פושקין והכניסה אותו לחובות תמידיים. היא ילדה לו ארבעה ילדים, ניהלה את משק ביתו וכתבה לעורכים ולמו"לים כדי להזכיר להם את חובותיהם הכספיים לבעלה המשורר. בניגוד לנשים אחרות במעמדה שהחזיקו מאהבים, אין שום ראיות שגם היא נהגה לעשות כך, עד אשר התאהבה בז'ורז' דאנטס, קצין צרפתי שהגיע לרוסיה תחת חסותו של הברון יעקב הקרן, שגריר הולנד ברוסיה.

 

הרומן בין השניים, שהתנהל בזמן שנטליה היתה בהריונה החמישי, עורר את זעמו של פושקין אשר נודע בקנאותו לשמו הטוב. למרות שהחוק אסר על כך, יזם דו קרב בינו לבין דאנטס. הוא היה בן 37 כאשר פצע אותו יריבו וכעבור יומיים מת מפצעיו. דאנטס והברון הקרן גורשו מרוסיה, ונטליה שהיתה אז בת 24, הואשמה על ידי הציבור הרוסי במות המשורר הרוסי האהוב.

 

פושקין היה לאחת מדמויות המפתח בספרות ובתרבות הרוסית המודרנית. הוא היה הראשון שהתעניין בגורלם של פשוטי העם ותיאר את חייהם. בכתיבתו ניתח בעין ביקורתית את המעמד הגבוה והציג אותו במערומיו. למרות שסגנון כתיבתו נדמה כפשוט, הוא מלא רבדים, הומור, ציטטות גלויות ומובלעות ופרודיות מתוחכמות על סגנונות ספרותיים שהיו נפוצים בזמנו, כגון סיפורי שדים ורוחות גרמניים.

 

יצירותיו של פושקין תורגמו לשפות זרות ונודעה להן השפעה ניכרת גם על הספרות העברית החדשה. רבות מיצירותיו גם הולחנו כאופרות וקנו להן קהל אוהב בכל רחבי העולם.

 

עוד ממבחר יצירתו: "בוריס גודונוב" - דרמה היסטורית (1825), "סיפורי ביילקין" (1830), "פרש הנחושת" – פואמה (1833), "מלכת פיק" - נובלה עפ"י א' ת' א' הופמן (1834), "בת הקפיטן" - רומן היסטורי עפ"י וולטר סקוט (1836).

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as22-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©