אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


טורקיה. הרי הטאורוס
טורקיה. הרי הטאורוס צילום: סער הס
 
ירדן. פטרה
ירדן. פטרה צילום: אנתוני טריקות
 
לוב. טריפולי
לוב. טריפולי צילום: רויטרס
 
ישראל. נהר הירדן
ישראל. נהר הירדן צילום: רוני רבינוביץ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מכון המזרח התיכון


ערכים קשורים
 הים השחור
 הים התיכון
 המפרץ הפרסי
 חול
 בקע סורי-אפריקני
 בזלת
 אקלים
 אקלים סוב-טרופי
 הר חרמון
 גפן
 נרקיס
 רקפת
 חרוב
 אלון
 אלה
 זית
 אורן
 ערמון
 כורדים
 ארמנים
 צ'רקסים
 סונה
 שיעה
 מרונים
 קופטים
 הכנסייה האשורית
 עלווים
 איסמאעיליה
 בהאים
 זרתושטרה
 מסופוטמיה
 המגפה השחורה
 נפט
 ערב הסעודית
 כוויית
 האמירויות הערביות המאוחדות
 מלחמת יום הכיפורים
 אירן
 אפגניסטן
 בחריין
 הרשות הפלסטינית
 טורקיה
 ירדן
 לבנון
 לוב
 מדינת ישראל
 מצרים
 סודן
 סוריה
 עומאן
 עירק
 קטר
 תימן
 אסיה
 אפריקה
 חצי האי ערב
 יוון
 קפריסין
 מצרים העתיקה
 יהדות
 נצרות
 אסלאם


תחומים קשורים
 יבשות, חלקי יבשות וימים


 
 
 

המזרח התיכון


Middle East

גבולות |  מבנה פיסי וגיאולוגי |  אקלים |  חי וצומח |  עמים ולשונות |  דתות |  אוכלוסיה |  נפט |  מדינות המזרח התיכון

המזרח התיכון, כינויו של אזור דרום מערב אסיה וצפון מזרח אפריקה. עם מדינות המזרח התיכון נמנות טורקיה, סוריה, מדינת ישראל, הרשות הפלסטיניתירדן, עירק, אירן, לבנון, מדינות חצי האי ערב, מצרים ולוב; יש הכוללים בו גם את סודן ואפגניסטן .

 

יש המשתמשים בכינוי "המזרח הקרוב" (Near East) בתור שם נרדף למזרח התיכון, או כדי לציין במיוחד את המדינות שעד גבול עירק (ואז כוללים בו לעתים את יוון וקפריסין ), ואילו במזרח התיכון מציינים את המדינות שממזרח לעירק. כינויים נוספים להם זכה האזור היו "הלבנט" (Levant - ארץ הזריחה בצרפתית), ו-"הסהר הפורה". 

 

מפת המזרח התיכון


המזרח התיכון היה מוקד התרחשותם של תהליכים ומאורעות שנודעה להם חשיבות היסטורית רבה, וצמחו בו התרבויות הקדומות החשובות (ראה הערכים מסופוטמיה, מצרים העתיקה) והדתות הראשיות - היהדות, הנצרות והאיסלאם. בשל מעמדו האסטרטגי - צומת של נתיבי יבשה וים, ובמאה ה-20 מאגר נפט עולמי - היה למוקד של מאבקים מדיניים וצבאיים הן בין מעצמות העל הן בין מדינות האזור; אחד הבולטים שבהם הוא הסכסוך הישראלי-ערבי.

 


גבולות

המזרח התיכון נמצא בחצי הכדור הצפוני בין קווי הרוחב 19 – 42. הוא נמצא בשטח המשותף לשלוש יבשות: אפריקה (במערב) אסיה (במזרח) ואירופה (בצפון). גבולותיו של המזרח התיכון שנויים במחלוקת וזאת מפני שיש הכוללים בו אזורים מסוימים, שאחרים מחסירים ממנו, כמו למשל, מדינות צפון אפריקה, סודן ואפגניסטן. עם זאת, על השתייכותן של טורקיה, סוריה, מדינת ישראל, ירדן, עירק, אירן, לבנון, מצרים, לוב ומדינות חצי האי ערב אין עוררין.

 

גבולותיו הימיים של המזרח התיכון הם הים השחור והים הכספי בצפון, הים התיכון במערב והים הערבי בדרום.

 

מצרים. הנילוס בקהיר (צילום: יעקב סער, לע"מ)

 


מבנה פיסי וגיאולוגי

המבנה הפיסי והגיאולוגי של המזרח התיכון מגוון מאוד - לצד מישורים נמוכים ניתן למצוא רמות ואף שרשרות הרים גבוהים. המישורים הנמוכים של האזור נמצאים בגובה, שבין 0 - 200 מטר מעל פני הים. ניתן למצוא אותם לאורך חופי הים התיכון, בעמקי הפרת והחידקל בעירק, בחופי המפרץ הפרסי, בדרום מזרח חצי האי ערב ובצפון מצרים. אזורים אלו מכוסים באדמות טרה רוסה (בחופי הים התיכון) אדמות מדבר – חולות ודיונות (במפרץ הפרסי, חצי האי ערב ומצרים) וכן אדמות סחף (אזור הפרת והחידקל).

 

הרמות נמצאות בגובה של כ-200 עד 1000 מ' וניתן למצוא אותם באנטוליה שבטורקיה, באזורים המדבריים של סוריה ועירק, בחצי האי ערב, ברמת הגולן, בנגב וכן בדרום מצרים. הרמות בנויות מסלעי גיר ומכוסות באדמות מדבר – חולות, חמאדה וגבס.

 

הרים גבוהים, שמעל ל-1000 מ', ניתן למצוא בטורקיה, באירן, בסוריה, בלבנון ובישראל. שרשרות ההרים שעוברות בטורקיה ובאירן הן חלק מ"הקימוט האלפיני," והן המשכן של שרשות ההרים שעוברות באירופה. אזורים אלו מתאפיינים ברעידות אדמה קשות ובהתפרצויות הרי געש. בסוריה ובישראל ההרים הגבוהים נמצאים משני צידיו של הבקע הסורי-האפריקני והם מכוסים בקרקעות בזלת. בלבנון ההרים הגבוהים הם באזור הר הלבנון והרי מול הלבנון.

 


אקלים

במזרח התיכון ניתן למצוא אזורי אקלים השונים זה מזה באופן קיצוני. מצד אחד, קיימים אזורים מדבריים, שמגיעים לדרגות חום קיצוניות, ומן הצד השני קיימים אזורי אקלים, בעלי טמפרטורות ממוזגות ועשירים במשקעים. ניתן למנות ארבעה אזורי אקלים בולטים במזרח התיכון: אקלים מדברי, אקלים ערבתי, אקלים ים תיכוני ואקלים הררי. בשולי המזרח התיכון קיימים עוד שני אזורי אקלים: אקלים סובטרופי - מונסוני (תימן) ואקלים פונטי (טורקיה).

 

אזור האקלים המדברי, תופס חלק נרחב משטח המזרח התיכון. בתחומיו נכללים, חצי האי ערב, מצרים, סודן, ירדן, סוריה עירק ואירן. אזור זה נחשב לצחיח ויבש מאוד. הטמפרטורות בעונת קיץ מגיעות לדרגות חום קיצוניות של עד 50 מעלות צלזיוס. כמות המשקעים הממוצעת השנתית זעומה מאוד ונעה בין 0 ל-200 מ"מ. בשל תנאי מזג אוויר קשים כאלו מרבית האוכלוסייה באזור זה יושבת לצדי נהרות או נאות מדבר. חלק מהאוכלוסייה באזור זה חי חיי נוודות (בדווים).

 

בשולי המדבריות נמצא אזור האקלים הערבתי. אזור זה נמצא בגבול שבין האזורים הלחים של המזרח התיכון לבין האזורים המדבריים. כמות הגשמים הממוצעת באזור זה נעה בין 200 ל-300 מ"מ בשנה. באזורים אלו נכללים צפון הנגב, החלק הצפוני מזרחי של ירדן, שממשיך לסוריה ותופס כרבע משטחה.

 

האקלים הים תיכוני, משתרע לאורך חופי הים התיכון. אזור אקלימי זה מתאפיין בגשמים בחורף ובעונה יבשה בקיץ. הטמפרטורות באזור זה ממוגזות. כמות המשקעים הממוצעת באזור זה נעה בין 500 – 600 מ"מ בשנה.

 

החרמון הסורי. אזור בעל חורף קר מאוד וקיץ ארוך בעל טמפרטורות ממוזגות (צילום: אביהו שפירא)

 

אזור האקלים ההררי הוא אזור בעל חורף קר מאוד וקיץ ארוך בעל טמפרטורות ממוזגות. אקלים זה מתקיים בהרי הזגרוס ובפסגות ההרים הגבוהים במזרח התיכון: הר החרמון והרי מול הלבנון. כמות המשקעים הממוצעת באזור זה גבוהה מאוד כ-1100 מ"מ בשנה.

 

בשולי המזרח התיכון קיימים עוד שני אזורי אקלים ייחודיים: האקלים הסובטרופי - מונסוני, שנמצא באזור תימן ומתאפיין בגשמי קיץ ובטמפרטורות גבוהות יחסית. והאקלים הפונטי, שמצוי בצד הצפוני של הרי הפונטוס שבטורקיה. הטמפרטורות באזור זה, גם כן, ממוזגות וגשמים יורדים בו בכל עונות השנה. אזור אקלימי זה הוא העשיר ביותר בגידולי חקלאות באזור המזרח התיכון.

 


חי וצומח

הצמחייה הטבעית באזור המזרח התיכון מושפעת מאזורי האקלים השונים. באזור האקלים הים תיכוני קיימת צמחייה ים תיכונית שמאופיינת בצמחים חד-שנתיים, כלומר צמחים שגדלים בעונת החורף ומתים בעונת הקיץ ובצמחים רב-שנתיים, שמצליחים להתגבר על עונת הקיץ בעודם נמצאים בתוך פקעות באדמה או שהסתגלו אליה בדרכים שונות.

 

עם הצמחים הים תיכוניים נמנים צמחים כמו הגפן, הנרקיס והרקפת ועצים כמו החרוב, האלון, האלה והזית. עד לעת המודרנית היה אזור האקלים הים תיכוני מכוסה ביערות רבים, שרובם נכרתו על ידי בני אדם לצרכים שונים. העצים הדומיננטיים ביערות שנותרו הם עץ האורן ועץ החרוב.

 

אזורים מיוערים ביערות גדולים במזרח התיכון ניתן למצוא בטורקיה ובאירן. רוב היערות בטורקיה נמצאים באזור האקלים הפונטי הגשום והקר. ברצועות החוף של הים הכספי והים השחור קיימת רצועה של יערות עצים משירי עלה, עמם נמנים עץ האגוז, האולמוס, השדר והערמון.

 

אזור האקלים הערבתי הוא דל יותר בהשוואה לאזורי האקלים האחרים ולא כל שטחיו מכוסים בצמחייה. האזור המדברי הוא אזור הנעדר צמחייה כמעט לחלוטין. עצים וצמחייה ניתן למצוא באזור זה רק בנאות המדבר ולצד נהרות. אזורים בעלי צמחייה טרופית הררית, ניתן למצוא במזרח התיכון באזור תימן בעלת האקלים הסוב-טרופי מונסוני.

 

המזרח התיכון הוא גם אזור שבו קיימים גידולי חקלאות מגוונים מאוד. באזור האקלים הים תיכוני מתקיימת חקלאות ים תיכונית הכוללת גידולי חיטה, שעורה, ירקות, פירות, זית, תאנה, אגוזים וכותנה. בנאות המדבר ובאזורים הקרובים לנהרות הגדולים מתקיימת חקלאות של קנה סוכר, תמרים וכותנה. באזור האקלים הפונטי ישנם גידולים חקלאיים של אגוזים, אורז, תה וכן גידולים ים תיכוניים. בחלקים מהאזורים הערבתיים מתקיימים גידולים של חיטה ושעורה.

 

מבחינת בעלי החיים, אזור המזרח התיכון הוא האזור שבו בויתו החיות המבויתות, שנפוצו במהלך ההיסטוריה אל רחבי העולם. בעלי החיים שבויתו במזרח התיכון היו הפרה, העז, הכבש, החזיר, החמור והגמל החד דבשתי. בעלי חיים אלה מלאו וממלאים עד היום שורה של תפקידים לשירותו של האדם. העיקריים שבהם הם מזון, לבוש, תובלה וחקלאות.

 


עמים ולשונות

במזרח התיכון קיימים חמש קבוצות עמים עיקריות: במזרח נמצאות קבוצות העמים ההינדו-אירופאים, שעמן נמנים האירנים, הכורדים והארמנים. בצפון המזרח התיכון מתרכזת הקבוצה האלטאית שכוללת בתוכה את הטורקים, הטורקמנים, האוזבקים והקירגיזים.

 

במרכז המזרח התיכון ובמערבו נמצאת הקבוצה האפרו-אסייתית, שכוללת בתוכה שלוש תת קבוצות: תת הקבוצה השמית (יהודים וערבים), תת הקבוצה הברברית (בלוב) ותת קבוצת הבג'ה (בסודן). קבוצת עמים רביעית היא הקבוצה הנובית, שנמצאת בדרום מצרים ובסודן. קבוצת העמים האחרונה היא קבוצת העמים הקווקזיים שמפוזרים ברחבי הסהר הפורה ואליה משתייכים הצ'רקסים.

 


דתות

אזור המזרח התיכון הוא האזור שבו נוסדו שלוש הדתות המונותיאיסטיות העיקריות בעולם: יהדות, נצרות ואסלאם. רובם המכריע של תושבי המזרח התיכון הם מוסלמים. כ-80% מן המוסלמים באזור משתייכים לזרם הגדול באסלאם – הסונה. כ-20% מן המוסלמים באזור משתייכים לשיעה והם מתרכזים באזורי אירן, דרום עירק, דרום לבנון ודרום תימן (זידים).

 

היהודים מתרכזים במזרח התיכון במדינת ישראל. בני הדת הנוצרית מהווים מיעוט ביחס לאוכלוסיית האזור והם מפוזרים בארצות שונות ומתפצלים לעדות שונות: מרונים בלבנון (שם הם מהווים כשליש מן האוכלוסיה); קופטים במצרים; קתולים במדינת ישראל, בירדן, בסוריה, בעירק ובלבנון; אורתודוכסים במדינת ישראל, בלבנון, בירדן ובסוריה; אשורים בעירק וארמנים בסוריה, בירדן, בישראל ובעירק.

 

במזרח התיכון חיים גם מיעוטים דתיים נוספים, שהתפצלו מן האסלאם: דרוזים בסוריה, לבנון, ישראל וירדן; עלווים בסוריה ובטורקיה; אסמאעילים ברחבי הסהר הפורה; בהאים באירן ובישראל ואחמדים בישראל. כמו כן, ישנו מיעוט קטן המתגורר באירן ומשתייך לדת הזורואסטרית.

 


אוכלוסיה

בני אדם החלו להתיישב בישובי קבע באזור המזרח התיכון באלף ה-9 לפני הספירה. אזור זה נחשב לאזור הראשון בעולם בו החלו בני אדם להתיישב ביישובי קבע. הסיבה לכך נעוצה באקלים המזרח תיכוני, המתאפיין בטמפרטורות נוחות ובחילוף עונות ברור בין קיץ לחורף. אקלים זה אפשר לבני האדם לפתח גידולי חקלאות מגוונים ולנצל היטב את משאבי הטבע הקיימים באזור. מערכות השקיה וחקלאות מפותחות נמצאו במסופוטמיה כבר באלף ה-7 לפנה"ס. 

 

בעת העתיקה אוכלוסיית המזרח התיכון חיה בצפיפות רבה יחסית לשאר העולם. במאה ה-2 לספירה חיו באזור המזרח התיכון, על פי הערכות חוקרים שונים, כ-45 מיליון איש. מספר זה אינו נותר יציב וסבל מתנודות שונות, שהביאו לירידות ועליות בשיעור האוכלוסייה. תנודות אלו נבעו בעיקר ממגפות וממלחמות. המגפה השחורה של אירופה, למשל, הגיעה גם למזה"ת והביאה למותם של כרבע מאוכלוסייתו. פלישת המונגולים לעירק בשנת 1258, היא דוגמא למלחמה שהביאה לדלדול אוכלוסייתה של עירק, בשל ההרס והחורבן שהסבה לאזור זה.

 

באוכלוסיית המזרח התיכון חל גידול עצום במאתיים השנים האחרונות. בתחילת המאה ה-19 מנתה אוכלוסיית המזרח התיכון כ-27 מליון בני אדם (אומדן). בראשית המאה ה-20 מנתה אוכלוסיית המזרח התיכון קרוב ל-68 מליון בני אדם (אומדן) ובראשית המאה ה-21 הגיעה אוכלוסיית האזור לכ-350 מליון בני אדם (הערכה). הסיבה העיקרית לגידול העצום כל כך באוכלוסיית האזור, שעיקרו היה במאה ה-20, היא הירידה הדרמתית שחלה בשיעורי התמותה. במהלך מאתיים השנים האחרונות חלה ירידה ניכרת בשיעורי התמותה של אוכלוסיית האזור, שנבעה מהתגברות על גורמי התמותה העיקריים: מגפות קטלניות ומגפות רעב, שפקדו את המזרח התיכון מפעם לפעם והביאו למותם של תושבים רבים. בנוסף לכך במאה ה-20 חל שיפור ניכר בשירותי הבריאות תודות למדינות הלאום שהעניקו אותם.

 

במקביל לירידה בשיעורי התמותה, שמרה אוכלוסיית המזרח התיכון על שיעורי לידה גבוהים, כפי שהיו בתקופות קדומות יותר. שיעורי הלידה הגבוהים נשמרו בשל מספר גורמים: ראשית, אוכלוסיית האזור מתאפיינת במעמד חברתי – כלכלי נמוך, שמלווה בדרך כלל בשיעורי לידה גבוהים. שנית, החברה המזרח תיכונית נחשבת לחברה מסורתית ודת האסלאם, שהיא דתם של הרוב המכריע של האוכלוסייה, מעודדת ילודה. לבסוף מעמד האישה והשכלתה באזור הוא די נמוך ביחס לשאר העולם. מחקרים שנעשו בתחום הדמוגרפיה בעולם הוכיחו שככל שמעמד האישה והשכלתה נמוכים יותר, כך שיעורי הילודה גבוהים יותר. על גורמים אלו ניתן להוסיף את תופעת ריבוי נשים, שהגדילה באופן משמעותי את המשפחה הגרעינית.

 

הגידול באוכלוסיית המזרח התיכון במאה ה-20 היה כל כך גבוה עד כי האוכלוסייה הכפילה את עצמה פעמיים במהלך התקופה. במזרח התיכון קיימות שלוש מדינות, שסובלות מפיצוץ אוכלוסין ואלו הן מצרים (כ-78 מליון איש), אירן (כ-68 מליון איש) וטורקיה (כ-70 מיליון איש). שלוש מדינות אלה וכן מדינות נוספות, בעלות שיעור ריבוי טבעי גבוה, מנסות בעשורים האחרונים להפחית את שיעורי הלידה הגבוהים במדינותיהם, על ידי ייזום תכניות לתכנון המשפחה וכן על ידי עידוד נשים לרכוש השכלה ולצאת לעבודה. על פי תחזיות הדמוגרפים, אם שיעור הילודה באזור לא יפחת בשנים הקרובות, צפויה אוכלוסיית המזרח התיכון להכפיל את עצמה פעם נוספת עד שנת 2025.

 


נפט

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על חשיבותו של אזור המזרח התיכון מבחינה גיאופוליטית במאה ה-20 היה הנפט. במזרח התיכון מצויים למעלה משליש מעתודות הנפט בעולם. יצואניות הנפט הגדולות ביותר במזרח התיכון הן ערב הסעודית, אירן, עירק, כווית ואיחוד האמירויות הערביות. בערב הסעודית לבדה מצויים שליש מעתודות הנפט בעולם.

 

מדינות נוספות המייצאות נפט, אם כי בכמויות נמוכות יותר, הן לוב ומצרים. בשל עתודות הנפט הגדולות באזור משפיעות מדינות הנפט על תעריפי הנפט שבעולם ומכאן השפעתן הגדולה על הכלכלה העולמית. תעריפי חביות הנפט נעים בתנודות שונות בהתאם להתפתחויות פוליטיות וכלכליות בינלאומיות. מחירי חביות הנפט מאמירים בדרך כלל בעתות משבר כמו אי יציבות פוליטית בזירה הבינלאומית, משברים כלכליים ומלחמות.

 

מלחמת יום הכיפורים, היא אחד האירועים המשפיעים ביותר על מחירי הנפט. עם פריצת המלחמה הטילו מדינות הנפט הערביות חרם על ישראל ועל המדינות שתומכות בה במלחמתה נגד מצרים וסוריה. כמו כן, מדינות הנפט הודיעו על העלאה במחירי הנפט העולמיים באופן חד צדדי. על ידי צעד זה ניסו מדינות הנפט להשיג שתי מטרות: בראש ובראשונה להעלות את רווחיהן מייצוא הנפט ושנית, להשפיע על המלחמה בין ישראל לשכנותיה. כתוצאה מצעד זה מדינות שונות בעולם כמו צרפת נמנעו מלהתערב במלחמה ועל ידי כך נמנעו מחרם הנפט, מדינות אחרות כמו ארה"ב והולנד נאלצו לסבול ממחירי נפט גבוהים וממחסור בנפט.

 

אירוע זה נחשב לחסר תקדים בשוק הנפט. מאז מנסות מדינות הנפט להימנע מצעדים דרסטיים כאלה מתוך שיקולים אסטרטגיים, פוליטיים וכלכליים. עם זאת, מחירי הנפט ממשיכים להיות מושפעים מאירועים שונים בעולם כמו מלחמת המפרץ בשנת 1991 וכיבוש עירק בשנת 2003.

 


מדינות המזרח התיכון

למידע על ההיסטוריה של המזרח התיכון עיינו בערכי המדינות הרלוונטיות:

 

איחוד האמירויות הערביותאירןאפגניסטן, בחרייןהרשות הפלסטינית, טורקיה, ירדן, כוויית, לבנוןלובמדינת ישראלמצריםסודןסוריה, עומאןעירקערב הסעודיתקטארתימן.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as24-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©