אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


רקמה לימפטית בבלוטת ההרת (תימוס)
רקמה לימפטית בבלוטת ההרת (תימוס) צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
חתך רוחבי של קליפת הטחול
חתך רוחבי של קליפת הטחול צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
שלושה זקיקים לימפטיים בשקד של אדם בריא
שלושה זקיקים לימפטיים בשקד של אדם בריא צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 דם
 חמצן
 גלוקוזה
 חומצה אמינית
 תא
 חלבון
 מערכת העצבים
 עור
 ריאה
 עיכול
 מערכת השתן והכליות
 לב
 שריר
 המערכת החיסונית
 סטרפטוקוקוס
 נגיף
 סרטן (1)
 כימותרפיה
 כלי דם
 בלוטות
 רקמות
 מים
 מלח
 הרת
 טחול
 שקדים
 מוח עצמות
 מחזור הדם
 חיידקים
 יונקים


תחומים קשורים
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

מערכת הלימפה


Lymphatic system

השבת נוזלים למחזור הדם |  תפקיד הלימפה במערכת החיסונית |  קשרי הלימפה |  מחלות נפוצות

מערכת הלימפה, מערכת בגוף החולייתנים המקבילה למערכת כלי הדם, שתפקידה העיקרי הוא שמירה על מאזן הנוזלים בגוף. זוהי רשת של בלוטות, רקמות וצינורות דקים בגוף, שבתוכה זורם נוזל הלימפה - נוזל שקוף שתכולתו מים, חלבונים, תאים של המערכת החיסונית, מומסים שונים (כגון מלחים ואלקטרוליטים) ופסולת אחרת, המופרשים מכלי הדם ברקמות הגוף השונות.

 

מערכת הלימפה כוללת את בלוטות הלימפה: בלוטת ההרת (תימוס), הטחול והשקדים; את קשרי הלימפה (המתוארים להלן), המצויים בעיקר לאורך הצוואר, בבתי השחי ובמפשעה, אך גם במקומות נוספים בגוף; וכן את צינורות הלימפה, רשת של נימים המתפרשת בכל קצוות הגוף. מוח העצמות אינו חלק ממערכת הלימפה, אם כי בו מיוצרים תאי המערכת החיסונית שנושא נוזל הלימפה, כמתואר להלן. 

 

אפשר לתאר את מערכת הלימפה כמערכת הניקוז של הגוף: היא משיבה למחזור הדם נוזלים שאיבד הדם לתווך הבין-תאי ברקמות השונות, תוך שהיא מסננת אותם; והיא מזהה ומשמידה פולשים זרים (חיידקים ומיקרו-אורגניזמים אחרים) לגוף, כחלק מפעולת המערכת החיסונית.

 

 

 

חתך רוחב בקשר לימפה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

הדיון להלן עוסק במערכת הלימפה של היונקים, והאדם בכלל זה. אצל בעלי חיים אחרים, המבנה והמרכיבים של מערכת הלימפה שונים במקצת.

 

 


השבת נוזלים למחזור הדם

כאמור, אחת מפעילותיה של מערכת הלימפה היא להשיב לדם את הנוזלים שאיבד ברקמות השונות. ללא פעולת המערכת הלימפטית היה הדם הולך ונעשה סמיך כתוצאה מאיבוד הנוזלים. פלסמת הדם הזורמת בגוף דולפת דרך דפנותיהם הדקים של נימי הדם ומצטברת במרווחים שבין תאי הרקמות השונות. חלק ניכר מהנוזל הזה שב ודולף לתוך הנימים, אך לא כולו. את הנוזל הנותר, המכיל חמצן, גלוקוזה, חומצות אמיניות וחומרים אחרים הדרושים לתאים, מנקזת מערכת הלימפה ומחזירה למחזור הדם. נוזל הלימפה גם קולט חלבונים שנוצרו בתאי הגוף, אם הם גדולים מכדי לחדור לנימי הדם, ומוצרי פסולת של התאים, הואיל ודפנותיהם של נימי הלימפה חדירים יותר מאלה של נימי הדם.

 

נוזל הלימפה נאסף על ידי צינורות הלימפה כמעט מכל חלקי הגוף. צינורות אלו מצויים ברוב רקמות הגוף (מלבד מוח העצמות, מערכת העצבים המרכזית, האפידרמיס והרקמות הריריות), במקביל לנימי הדם. בחלקים מסוימים של הגוף - הריאות, המעיים, מערכת השתן והדרמיס (שכבת העור שמתחת לאפידרמיס) - יש שפע גדול במיוחד של צינורות לימפה. בדומה לוורידים של מערכת הדם, נימי הלימפה הולכים ומתלכדים, מתעבּים והופכים לכלי לימפה (lymphatics). בסופו של דבר מתנקזים כלי הלימפה לשני צינורות לימפה ראשיים, שמהם מועבר נוזל הלימפה לתוך מחזור הדם אל הוורידים שבסמוך ללב. צינור הלימפה הימני, המנקז את צד ימין של חלקו העליון של הגוף, מתנקז לווריד התת-בריחי הימני; צינור החזה, המנקז את כל שאר הגוף, מתנקז לווריד התת-בריחי השמאלי. שרירים הכרוכים מסביב לצינורות הלימפה מתכווצים ומפעילים לחץ על הצינורות, ובכך גורמים לזרימתו של הנוזל מן הרקמות אל מרכז הגוף.

 

נוזל הלימפה, כמו הדם, נע רק בכיוון אחד, הודות למערכת של שסתומים שמונעים את חזרתו לרקמות. אך בניגוד לדם, זרימת נוזל הלימפה אינה מחזורית: הוא נע רק מן הרקמות למרכז הגוף, ולא בכיוון ההפוך. לחץ הנוזל הלימפטי על צינורות הלימפה נמוך מן הלחץ שמפעיל הדם על כלי הדם, ועל כן נוזל הלימפה נע לאט יותר מהדם.

 


תפקיד הלימפה במערכת החיסונית

למערכת הלימפה תפקיד מרכזי במערכת החיסונית של הגוף, שעיקרו סיוע בהגנה נגד זיהומים שונים. מקשרי הלימפה (להלן) ומבלוטות הלימפה השונות מופרשים אל נוזל הלימפה הלימפוציטים. אלה הם תאים קטנים ועגולים של המערכת החיסונית המתרכזים בחלקיה השונים של מערכת הלימפה וממתינים לאיתות אזעקה על הופעתו של זיהום, המגיע מן המאקרופגים (תאים בולעניים).

 

 

מוח עצמות בצילום מיקרוסקופי (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

מספרם של הלימפוציטים בגופו של אדם בוגר נאמד בשני ביליונים. הלימפוציטים מיוצרים במוח העצמות, וממנו הם נודדים עם מחזור הדם לחלקיה השונים של מערכת הלימפה, שם נשלמת התפתחותם בהתאם למקום שאליו הגיעו. אלה שהבשלתם התרחשה בהרת נקראים תאי T, והם מהווים כמחצית מכלל הלימפוציטים בגוף. אלה שהבשלתם נשלמה במוח העצמות נקראים תאי B. אלה כמו אלה נעים במערכת הלימפה ובמחזור הדם, ומסוגלים להתרבות אם קיבלו גירוי מתאים, כתוצאה ממפגש עם אנטיגן.

 

 


קשרי הלימפה

במקומות שונים לאורכם של צינורות הלימפה, ובמיוחד במקומות שבהם מתלכדים צינורות לימפה עיקריים, מצויים גושים של רקמה לימפואידית המשמשים כמסננים, וממלאים תפקיד חשוב ביותר במערכת החיסונית. אלה הם קשרי הלימפה (lymph nodes), שצורתם כשעועית. כאמור, קשרי הלימפה הבולטים ביותר נמצאים בצוואר, במפשעה ובבתי השחי, אך מספרם הכולל בגוף מגיע לאלפים. נוזל הלימפה המגיע אל הקשר נושא עמו גופים זרים, כגון חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים, ואלה מעוררים את המערכת החיסונית לפעולה.

 

כל קשר לימפה נחלק לשני חלקים עיקריים, קופסית וקליפה. הקופסית עשויה רקמת חיבור, ותפקידה הוא שמירה על לכידותו של הקשר. הקליפה מכילה בעיקר תאים חיסוניים (לימפוציטים ומאקרופגים) ותאי עזר. בתוכה מצוי לשד הקשר, המכיל תאי פלסמה מפרישי נוגדנים. מבנה הקליפה מכיל מספר רב של זקיקים, עשויים בעיקר מלימפוציטים וממאקרופגים, המשתרבבים אל תוך הלשד ומשמשים כמסננים לנוזל העובר דרכו.

 

הלימפוציטים מגיעים אל הקשר כשהם בשלים, מאחר שהבשילו במוח העצמות או בהרת בטרם הגיעו לקשרי הלימפה, אבל הם עדיין "תמימים" - טרם נתקלו באנטיגן (גוף זר); משום כך הם נוטים לנדוד למקום שבו רבים סיכוייהם לפגוש באנטיגנים - דהיינו, לקשרי הלימפה. ואכן, קשרי הלימפה הם האתרים העיקריים בגוף להתמיינות הלימפוציטים משני הסוגים - B ו-T - ולהתרבותם. בתוך הקשר, בסיוע התאים מסוגים שונים המצויים בו, הם עשויים לפגוש באנטיגן שהגיע עם נוזל הלימפה מאחת הרקמות בגוף, ואז הם מבשילים - מתאימים את עצמם לחיסולו של אנטיגן זה, כמתואר בערך העוסק במערכת החיסונית. הלימפוציטים המשופעלים מסוג B ומסוג T מתרבים בקשר הלימפה; חלקם נשארים במקומם ונלחמים באנטיגנים המגיעים אל הקשר, ורובם נעים הלאה עם נוזל הלימפה בדרכו לוורידים.

 


מחלות נפוצות

רקמות הלימפה חשופות למחלות שונות, ובעיקר לזיהומים, יותר מרוב שאר הרקמות בגוף, משום שקשרי הלימפה צוברים חיידקים ואנטיגנים אחרים המגיעים מכל חלקי הגוף. אחת המחלות הנפוצות ביותר של דרכי הלימפה היא דלקת של קשרי הלימפה (adenitis), שבה קשרי הלימפה (בעיקר אלו שבאזור הצוואר) מתנפחים, רגישים וכואבים. דלקת השקדים - המחלה השכיחה ביותר של הלוע - נגרמת בדרך כלל על ידי זיהום, חיידק (בעיקר סטרפטוקוקוס) או נגיף, תסמיניה העיקריים כאב בגרון, חום וקושי בבליעה.

 

מחלות קשות יותר של מערכת הלימפה הן מחלות ממאירות של קשרי הלימפה. כשם שאנטיגנים נוטים להצטבר בקשריה, כן נוטים תאים סרטניים המתפשטים כגרורות. כמעט כל אחד מסוגי הסרטן עלול אם כן להתפשט אל קשרי הלימפה, ולהתרבות בהם. גידול סרטני של קשרי לימפה נקרא לימפומה ומתחלק לשני סוגים עיקריים: הראשון, מחלת הודג'קין (על שמו של הרופא הבריטי תומס הודג'קין שתיאר את המחלה במאמר משנת 1832), והשני, לימפומה שאינה מחלת הודג'קין (NHL). שני הסוגים מתאפיינים בהגדלה של קשרי לימפה בצוואר, בבתי השחי, במפשעה, בחזה או בטחול, ומלווים בַתסמינים חום, הזעה ואיבוד משקל. טיפול בלימפומות השונות תלוי בדרגת המחלה, ועשוי לכלול כימותרפיה, הקרנות, או שילוב של שתי השיטות.

 

 

* לתשומת לבכם: התוכן המובא בערך זה אינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, אבחנה או ייעוץ, אינו תחליף לביקור וייעוץ אצל רופאים ואין לראותו ככזה; בכל מקרה תמיד יש לפנות לגורמים מטפלים מוסמכים. אזכור שם תרופה, טיפול או כל אמצעי נוסף באנציקלופדיה זו, אינו מהווה המלצה להשתמש בהם.

 

 

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as24-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©