אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 אריסטו.
אריסטו. מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
 
אריסטו מתבונן בפסל של הומרוס. ציור של רמברנדט, 1653
אריסטו מתבונן בפסל של הומרוס. ציור של רמברנדט, 1653 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 טקסטים משל אריסטו


ערכים קשורים
 אפלטון
 אקדמיה
 סוקרטס
 ימי הביניים
 מקדוניה ("הרפובליקה היוגוסלבית לשעבר מקדוניה")
 אלכסנדר הגדול
 אידיאה
 לוגיקה
 התפתחות ביולוגית
 תורת ההכרה (אפיסטמולוגיה)
 מטפיסיקה
 אתיקה
 פואטיקה
 אידיאליזם
 ריאליזם
 הכנסייה הקתולית הרומית
 תומס מאקווינו


תחומים קשורים
 ביולוגיה
 העת העתיקה
 מדענים וממציאים
 מתמטיקה וסטטיסטיקה
 פילוסופיה
 פיסיקה


 
 
 

אריסטו


Aristotle

ציטוטים |  מידע נוסף

אריסטו (384 - 322 לפנה"ס), ביוונית אריסטוטלס (Aristoteles); פילוסוף יווני, תלמידו של אפלטון באקדמיה האתונאית. השלישי בסדרת המורים והתלמידים המפורסמת, סוקרטס-אפלטון-אריסטו. אריסטו, שהיה יותר אמפירי ומדעי ממוריו, השפיע על המחשבה המערבית בעוצמה שלא היתה כדוגמתה, ותורותיו שלטו בלמדנות האירופאית גם בימי הביניים.

אריסטו נולד במקדוניה, בן לרופא, שממנו כנראה ירש את התעניינותו בביולוגיה. בגיל 17 עבר ללמוד באתונה. לאחר מות אפלטון, התנגד אריסטו לתפיסה האידיאלית-מתמטית של יורשיו בראשות האקדמיה ועזב את אתונה. כעבור כמה שנים קרא לו פיליפוס ה-2 מלך מקדוניה להיות מורה לבנו, אלכסנדר מוקדון ("הגדול").

 

אלכסנדר מוקדון כנער המאזין לאריסטו. תחריט עץ, 1875 (מתוך מאגר ויז'ואל/פוטוס)

 

ב-335/4 חזר לאתונה וייסד את בית ספרו, "ליקיון" (ביוונית Λύκειον, Lykeion, ובלטינית Lyceum), אשר התחרה באקדמיה. לאחר מות אלכסנדר הגדול (323), שנחשב ביוון גופא לכובש זר, גרמו רגשות אנטי-מקדוניים להאשמתו בכפירה. אריסטו עזב את אתונה כדי להינצל מגורלו של סוקרטס (אשר הוצא להורג). מצא מפלט בכלקיס, ושם מת.

סקרנותו של אריסטו לא ידעה גבול, והוא עסק בכל תחומי הידע של תקופתו, בהגות פילוסופית ולוגית, ובתצפית בטבע והסבר לו. יש הרואים אותו כאבי הפילוסופיה המערבית וכמורה דרכה של החקירה המדעית, למרות תשומת הלב המעטה שהקדיש למתמטיקה. מחיבוריו הרבים נשתמרו רק 47 יצירות. דעות החוקרים חלוקות בנוגע לסדר חיבורן, אך בנוגע לעקרון הסדר יש תמימות דעים; עקרון זה מורה על התרחקותו ההדרגתית ממשנתו של אפלטון. תורתו של אריסטו היא ביקורת הולכת ומתחדדת של תורת האידיאות והדואליזם הפסיכולוגי (גוף מול נפש) של מורו.

 

המסות שחיבר על לוגיקה (6 במספר) כונו בימה"ב בשם "אורגנון", כלומר, כלי עזר. בחיבורו "פיסיקה" 8 ספרים שעניינם העקרונות הכוללים של הדברים הטבעיים; בסופו מוכיח אריסטו שקיים עיקרון ראשון לתנועת העולם - המניע הבלתי-מונע. בחיבורים אחרים עוסק אריסטו בגופים הטבעיים: "על השמים והעולם"; "על ההוויה וההפסד"; "מטאורולוגיה". בחיבורים אלה אוצר של תצפיות מדעיות. אריסטו גרס שהעיון ביצורים החיים מוביל לדיון בצורתם המהותית, ופיתח בין השאר תיאוריה על ההתפתחות הביולוגית. בחיבור "על הנפש" עסק בנושא זה, הציג את השקפתו בפסיכולוגיה ובתורת ההכרה, וניתח את הפעילות האינטלקטואלית. לחיבור זה צורפו 9 חיבורים קצרים ששמם הכולל "יצירות הטבע הקטנות" (Parva naturalia). ה"מטפיסיקה", כלומר "מה שאחר הטבע" - 14 ספרים שאסף והוציא לאור אנדרוניקוס מרודוס - העוסקים בקיים ועקרונותיו, העצם ודרגות ההכרה. 
 

אריסטו בחדר עבודתו. תחריט עץ, 1886 (מתוך מאגר ויז'ואל/פוטוס)

תפיסת האל של אריסטו מוצגת בספר ה-11 (למדא) של ה"מטפיסיקה". בתורת המוסר הוא עוסק ב"מידות לאודמוס", ב"מידות לניכומקוס" (ניכומקוס היה בנו, ולו הקדיש את הספר) וב"מידות גדולות" (אם חיבור אחרון זה הוא אכן מאת אריסטו עצמו). ב"פוליטיקה" יש כמה חיבורים על תורת המדינה. ממחקרו המקיף על אודות משטריהן של 158 ערי-מדינה יווניות נשתמר רק חיבור אחד, "מדינת האתונאים", שהתגלה ב-1830 על פפירוס מצרי. בחיבורים אחרים עסק באמנות הנאום ("הרטוריקה") ובאמנות הפיוט, במיוחד בטרגדיה ("הפואטיקה").

מהדיאלוגים שכתב בראשית דרכו בפילוסופיה נשתמרו רק קטעים, ומהם אפשר לעמוד על התפתחותו של אריסטו הצעיר ביחס לתורת מורו. נאמר על אריסטו ש"הוריד את האידיאות האפלטוניות מהשמים לארץ". על התפתחות זו, שהובילה אותו מאידיאליזם לריאליזם, ניתן לעמוד בכל אחד מתחומי עיונו.

 

בפיסיקה, האידיאה (eidos) נעשית לעקרון מושכל פנימי של התפתחותו הטבעית של כל דבר, לצורתו ולתכליתו; האידיאה היא הגורם הפועל, ואילו החומר הוא הכוח. במטפיסיקה, העצם אינו עוד מושכל העומד ברשות עצמו, אלא הוא האינדיווידום המוחשי, כמרכז עצמאי לתכונות המאפיינות את אופן קיומו. ה"יש" אינו חד-משמעי, אלא "נאמר באופנים רבים", לפי קטיגוריות: עצם, איכות, כמות, יחס וכיו"ב, שכולם "ישויות". בפסיכולוגיה, הנפש אף היא אינה נפרדת, אלא מוגדרת כצורתו וכפועלו של גוף המוכשר לחיים. ההכרה אינה הסתכלות ישירה וחזות המושגים, אלא פעולת השכל המפשיט את הצורה מהתוכן המוחשי. במוסר, אין הפעולה האנושית מושתתת על הידיעה לבדה; עיקרה שיקול התבונה המעשית ובחירתה, ופירושה הערכת הטוב לפי הנסיבות המשתנות. אלוהים הוא המניע הבלתי-מונע, פועֵל טהור, מחשבת המחשבה. אין הוא צורה עליונה שבה "נוטלות חלק" האידיאות כולן (אפלטון), אלא העיקרון של תנועת העולם שהוא מכלול הערוך בסדר תכליתי. המניע הבלתי מונע הוא העצם הראשון, דגם להכרתו ולפעולתו של האדם.

 

משנת אריסטו הטביעה כאמור את חותמה במחשבה המערבית. הכנסייה הקתולית סמכה עליה את ידה, וערעור עליה נחשב כפירה בעיקר עד ראשית העת החדשה (ר' גם: תומס אקווינס).

 


ציטוטים

 

  • "דבר שלם הוא זה אשר יש לו התחלה, אמצע וסוף".

 

  • "צורת הממשל הטובה ביותר היא זו שבה כל אדם באשר הוא, יכול לפעול בצורה הטובה ביותר ולחיות באושר".

 

  • "האדם, כשהוא במיטבו, הוא הטוב שבכל בעלי החיים, אולם כאשר הוא פועל ללא חוק וצדק, הוא הגרוע מכולם".

 

  • "מה שאנחנו צריכים לעשות, אנחנו לומדים תוך כדי עשייה".

 

  • "האדם מטבעו חיה פוליטית".

 

  • "אפלטון יקר לליבי, אבל האמת יקרה לי יותר".

 

  • "על כן ברור כי, ממש כפי שיש כאלה שמעצם טבעם חופשיים הם, כן ישנם כאלה שטבעם להיות עבדים, ועבור אלה האחרונים תנאי העבדות מועילים וצודקים כאחת".

 


מידע נוסף

 

מעל דפי ההיסטוריה (כתבה לילדים) - "אָרִיסְטוֹ, שחי לפני שנים רבות מאד, האמין כי גם במוחו של חכם מופלג ישנן פינות כסילות. לכן עזב את ביתו בגיל צעיר והשקיע את כל כולו בלימודי הפִילוֹסוֹפְיָה. סיפורו של הוגה דעות, שנחשב עד היום לאחד מאבות הפִילוֹסוֹפְיָה של העת העתיקה". מתוך מגזין "גלילאו צעיר". 

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

משמעות החיים - משמעות הקיום מבעד לעדשת המצלמה של צ'רלי צ'פלין, המסתורין של איינשטיין והטירוף של קרואק. אנציקלופדיה ynet מציגה פרוייקט ציטוטים מיוחד: משמעות החיים

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as25-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©