אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  האינדקס  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סמל מרכז השלטון המקומי בישראל
סמל מרכז השלטון המקומי בישראל 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של מרכז השלטון המקומי בישראל


ערכים קשורים
 דמוקרטיה
 בחירות בישראל
 הכנסת
 בית המשפט העליון
 מדינת ישראל
 האימפריה העות'מאנית
 המנדט הבריטי


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים


 
 
 

שלטון מקומיהבחירות לרשויות המקומיות |  מבנה וסמכויות |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

שלטון מקומי, כינוי לכלל הרשויות המקומיות במדינת ישראל (עיריות, ועדים מקומיים, מועצות איזוריות, מועצות מקומיות וכו').

 

יסודותיו החוקיים של השלטון המקומי בישראל מצויים בחקיקה מימי השלטון העות'מאני ומימי שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל. ב-1877 חוקקו העות'מאנים את "חוק העיריות", שהגדיר את סמכויות העיריות בארץ ישראל. ב-1934 חוקק השלטון המנדט הבריטי את "חוק המועצות המקומיות", שכמה מסעיפיו ניכרים עד היום בצביונו של השלטון המקומי הישראלי.

 

ב-14 בנובמבר 1950 נערכו לראשונה במדינת ישראל בחירות לרשויות המקומיות. בבחירות נבחרו נציגיהם של 14 מועצות עירוניות ו-28 מועצות מקומיות. 340,000 אזרחים (כ-80 אחוז מבעלי זכות הבחירה) הצביעו.

 

תושבי תל אביב-יפו מצביעים בבחירות לרשויות המקומיות, 1950 (צילום: פריץ כהן, לע"מ)

 

לשלטון המקומי מוקנית, על פי חוק, סמכות לחוקק חוקי-עזר ולהתקין תקנות. עם זאת סמכויותיו מוגבלות במידה רבה על ידי השלטון המרכזי (ובעיקר משרד הפנים המפקח על הרשויות המקומיות). אישור חוקי העזר והתקנות נמצא ככלל בידי שר הפנים ונוהל דומה מתקיים לגבי אישור תקציבי הרשויות. תקציב הרשויות המקומיות מורכב מהכנסותיהן ומתמיכה ממשלתית. הכנסות הרשויות הן ממיסים שהן גובות מהתושבים, מקנסות, מהשכרה ומכירה של נכסים וגביית תשלום עבור שירותים שונים. מידת ההשתתפות של השלטון מרכזי בתקציב אינה קבועה בחוק ותלויה בהחלטת הממשלה.

 

כלל הרשויות המקומיות בישראל מאוגדות בארגון הקרוי- "מרכז השלטון המקומי" המייצג אותם מול השלטון המרכזי. גוף זה הוקם בשנת 1938 על ידי המנדט הבריטי. לצידו פועל "מרכז המועצות האזוריות" העוסק באופן ממוקד יותר ביצוג האינטרסים של המועצות האזוריות בישראל.

 


הבחירות לרשויות המקומיות

השלטון המקומי במדינת ישראל נבחר בבחירות דמוקרטיות שאינן תלויות במערכת הבחירות הארצית. הבחירות לכל המועצות נערכות כל חמש שנים, ביום ג' השלישי לחודש חשון; אולם אם היתה השנה הרביעית שלאחר הבחירות האחרונות שנה מעוברת, אז נערכות הבחירות ביום ג' הראשון לאותו חודש.

 

ב-29 ביולי 1975 אישרה הכנסת ברוב קולות חוק לבחירות אישיות של ראשי ערים ומועצות מקומיות. משיטה של בחירת רשימות בבחירות יחסיות עברו לשיטה של בחירה ישירה של ראש העיר. הבחירות מתנהלות בהליך של בחירה אישית רובנית ובחירה של נציגים למועצת הרשות המקומית בנפרד, לפי שיטת הייצוג היחסי. השינוי הוחל בהצלחה וחיזק את מעמדם של ראשי העיריות מול השלטון המרכזי.

 

על פי חוק, כל מי שרשום בפנקס הבוחרים של מועצה כלשהי, רשאי לבחור בבחירות לרשות המקומית. בפנקס הבוחרים נכללים אזרחים שמלאו להם 17 שנים, הרשומים במרשם האוכלוסין כתושבי אותה רשות מקומית. להיבחר לרשות מקומית זכאי כל מי שרשום בפנקס הבוחרים של אותה רשות ומלאו לו 21 שנים, אלא אם כן מועמדותו פסולה מסיבות משפטיות (ריצוי מאסר, עבירה שיש עמה קלון, פשיטת רגל ועוד).

 

 


מבנה וסמכויות

השלטון המקומי מתחלק, כאמור, למועצות מקומיות, מועצות אזוריות וערים. כמו כן פועלות בישראל שתי מועצות תעשייתיות. ההבחנה בין הרשויות השונות נעשית על פי גודל האוכלוסיה באותה רשות ונתונה לסמכותו של שר הפנים. לרוב, ישוב המונה יותר מ-15,000 תושבים יוכר כעיר.

 

השלטון המקומי בישראל אחראי על רוב תחומי החיים של התושבים. עם זאת, בהשוואה למדינות אירופה סמכויותיו מצומצמות ביחס לשלטון המרכזי. השלטון המקומי אחראי על תשתיות, על תכנון ערים, על שירותי רווחה, חינוך ותרבות. סמכויותיו מוגבלות בתחומי הביטחון, החינוך ושימושי הקרקע.

 

בכל תחומי השלטון, כפופות הרשויות המקומיות לשר הפנים, המוסמך לכונן מועצות מקומיות, למזג כמה רשויות לרשות אחת ולבטל רשויות. כמו כן מוסמך השר לאשר או לפסול תקציבים ולנקוט בצעדים חריפים במקרים של תפקוד לקוי של רשות. סמכות זו מתבטאת בעיקר במינוי של ועדה קרואה, המחליפה ראש רשות או מועצה בהתרשלו בתפקידם.

 

בסמכותה של רשות מקומית לחוקק חוקי עזר, שיסייעו למלא את תפקידה במסגרת סמכויותיה. בסמכותו של בית המשפט העליון לבטל או לעכב את יישומו של חוק עזר, במידה והוא מנוגד לחוקי היסוד או עוסק בעניינים שמחוץ לסמכותו של השלטון המקומי.

 


מידע נוסף

קלף או מטבע - כך בוחרים ראש עיר בעולם: בבלפסט נבחר ראש העיר בהטלת מטבע. בעיירה בניו-מקסיקו זכה מי ששלף אס. כך בוחרים ראשי ערים ברחבי העולם. כתבה באתר ynet

לקריאה בכתבה - לחצו כאן

 

איזה ראש עיר מת אחרי "פולסא דנורא"? מי החזיק הכי הרבה זמן כראש עיר - ומיהו הצעיר ביותר שקיבל את המפתחות? ראשי הערים של ישראל. כתבה באתר ynet

לקריאה בכתבה - לחצו כאן

 

רשויות מקומיות- תקציב ותפקיד בארץ ובעולם: מאמר באתר מט"ח, העוסק באופיו של השלטון המקומי בישראל לעומת מדינות שונות

לקריאה במאמר - לחצו כאן

 

שלטון מרכזי ושלטון מקומי - פסיפס מגוון של יחסים: מאמר באתר מט"ח, הדן ביחסים המורכבים בין שלטון מרכזי לשלטון מקומי בישראל

לקריאה במאמר - לחצו כאן 

 

מבנה השלטון בישראל - המשטר במדינת ישראל מושתת על פעולתן של שלוש רשויות: הכנסת, הממשלה ומערכת המשפט. אילו יחסי גומלין מקיימות הרשויות בינן לבין עצמן? כיצד הן משפיעות על פעולתם של גופים ציבוריים מרכזיים.

למידע נוסף - לחצו כאן

 

 

 


בחנו את עצמכם
.

 


יש לכם הערה לערך ?


חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
קהילות
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
קטלוג אופנה
JumpStarter
יחסים
קהילות
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותTotal media - Interactive media technologiesApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
as26-c  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©