שלח להדפסה  
ירושלים והשפלה

לחצו כאן להגדיל הטקסט לחצו כאן להגדיל הטקסט
מנזר דיר ראפאת, ליד קיבוץ צרעה
סוג הטיול: היסטורי, משפחתי
דרגת קושי: קל
משך הטיול: חצי יום


המסלול


מגג המנזר תביט אליכם מריה ותברך אתכם בידה השלוחה. מקום קסום ומרוחק מכל ישוב


דיר (מנזר) ראפאת שוכן 5 ק"מ מצפון-מערב לבית שמש. זהו מקום קסום ומרוחק מכל יישוב, מוקף עצי פיקוס ענקיים. בוגונוויליה בכמה צבעים מטפסת וצובעת את בניין האבן. המנזר שייך לפטריארכיה הקתולית-לטינית, ובאזור לא רחוק נמצא גם מנזר בית ג'מל, השייך לאותו מסדר. בעבר גרו כאן נזירים רבים, כיום מסתכם מספרם בשלושה בלבד עם כמה מורים.


מה נראה


ניכנס בשער האבן של המנזר אל שדרת פיקוסים וגינה קטנה ומטופחת. אם תיכנסו דרך הכניסה הראשית, תוכלו לראות את פסלה של מריה מביט אליכם מגג המנזר, אחת מידיה שלוחה קדימה, כאילו מברכת. אם הגעתם מאחור, הרווחתם את הצמחייה המיוחדת. דלת המנזר חורקת, הד סגירת הדלת מתגלגל עד לכנסייה הקטנה שבתוך המבנה. קירות הכנסייה צבועים בצבע כחול עדין, על הקירות המעוגלים מצוירים קדושים וכיתובים ב-343 שפות של הפסוק "שלום לך מרים".


רקע היסטורי


המנזר נבנה בשנת 1927 ליד הכפר הערבי ראפאת. הכפר ננטש על ידי תושביו במלחמת השחרור. המנזר שוכן סמוך לערוצו של נחל שורק וממנו רואים את נופו של העמק עד גדות הנחל. מסילת הרכבת מירושלים לתל אביב עוברת בסמוך. בתחום המנזר גתות עתיקות וקברים מתקופת השופטים. באזור התרחשו כמה מעלילותיו המרתקות של שמשון. בקירבת מקום עבר הגבול בין ישראל לפלישתים. בסמוך לנחל שורק עברה העגלה שהובילה את ארון הברית.


מה לראות


אב המנזר, דון לואיס מוונציה, ילווה אתכם עם חיוך נעים, כשהוא פותח וסוגר את דלתות הברזל בעזרת המפתחות המצלצלים שבידיו. אם ממש תבקשו, אולי יסכים אב המנזר להראות לכם את היקב הישן (שאינו פעיל), הנמצא בחלקו התחתון של המבנה.
המנזר פתוח בשבת, משעה 9:00 עד 12:00.לתיאום בימים אחרים, טל' 9917981-02.


בסביבה


אם תצאו משער המנזר לכביש היציאה, תראו מולכם מבנה יפה טובל בצמחייה ירוקה. המקום שימש בעבר מנזר לנזירות, ולאחר שהן עזבו הוחכר המבנה והפך למוסד חינוכי, "גבעת שמש", המשמש כיום ללימוד ולפעילויות של קבוצה העורכת בו מפגשים רוחניים.


לילדים


בקיבוץ צרעה הסמוך יש חנויות בגדים וחפצי חן, ויקב פעיל כולל מכירת יינות. בזמן הבציר אפשר להכין יין עם הילדים. למכירה גם זיתים, גבינות ושמן זית. טל' 9908261-02.


אוכל


באזור מעט מסעדות הפתוחות בשבת. "קלע דוד", בגבעת ישעיהו. רצוי להזמין מראש: 9994848-02.


איך מגיעים


כביש מספר 1, במחלף שער הגיא לפנות לכביש 38 לכיוון בית שמש, בצומת צרעה לפנות ימינה לכביש מספר 3835 עד מנזר דיר ראפאת.


כתב וצילם: דובי זכאיחזרה