שלח להדפסה  
הנגב והערבה

לחצו כאן להגדיל הטקסט לחצו כאן להגדיל הטקסט
כביש 10, מאילת לכרם שלום
סוג הטיול: משפחתי, רכב
דרגת קושי: קשה
משך הטיול: יום שלם


המסלול


נוף קדומים, לאורך הגבול עם מצרים, בלי אף מכונית ועם מרחבים אין סוף ונופים מרתקים


הר הנגב הצפוני. הפעם אנו עושים את דרכנו מניצנה ועד מצפה רמון דרך כביש הגבול המערבי. את רוב הדרך נעשה בנסיעה במכונית. כפר הנוער ניצנה, הסמוך למעבר הגבול בין ישראל למצרים, זו נקודת ההתחלה. למדקדקים, אבן גבול 25.
ניכנס לכביש שמוביל ליישוב עזוז בדרכנו לניצנה העתיקה. את היישוב העתיק בניצנה הקימו עוד הנבטים במאה השנייה לפנה"ס. אפשר לראות שרידי מבנים ביזנטיים, בהם בולטת כנסייה. המבנה המרכזי ממוקם על הגבעה, במקום חנייה מסודרת ושלטי הדרכה.
אחרי שחיממנו את הרגלים בהליכה קלה חוזרים לרכב לכיוון מעבר הגבול. חיילים ירשמו את מספר הרכב ושעת היציאה.


חשוב


המעבר אפשרי לרכב בודד בתנאי שיש בו שני נוסעים בוגרים וכלי נשק. רצוי כלי רכב נוסף, אפשר ללא נשק.


יוצאים לחירות


נפרדנו מהחיילים ועכשיו כבר עברו שעתיים בלי שנראה מכוניות או אנשים בתוך נוף הקדומים. פס שחור של כביש חוצה את צהוב המדבר, פניכם דרומה. גדר קטנה מציינת את הגבול בין ישראל למצרים, הכביש מצידו השני של הגדר שייך למצרים. שני הכבישים כמעט נושקים זה לזה, לעיתים נפרדים, חוזרים ונצמדים, כמו תאומים זהים שלא יכולים האחד בלי השני. מצידו השני של הגבול "האח הגדול" המצרי משקיף עלינו מהמגדלים הגבוהים שפזורים לכל אורך הדרך.


מה נראה בדרך


מדבר אמיתי, מרחבים אין-סופיים, נופים מרתקים, יונקים ועופות, ביניהם דיה מצויה, קורא, סלעית לבנת כנף, צבי ישראלי. אחרי כ-16 ק"מ של נסיעה בנוף הקסום יש פנייה שמאלה לדרך שמובילה אותנו לפארק בארותיים, שם נח בשלווה הישוב עזוז (אפשר לקנות במקום גבינות אורגניות מחלב כבשים, צאן בארותיים, טל' 6555889 - 08).
חוזרים לכביש. לפנינו הר עזוז, מתנשא לגובה של 609 מ'. בשלוחת קדש ברנע יש מצפור נאה, שווה לעצור. הכביש הולך ומתפתל, וכדי להגיע למצפור אלקלס עוברים כמה עיקולים עם עלייה קשה. עכשיו אנחנו בגובה של 902 מ', הנוף כבר שונה, הרים גבוהים מתנשאים אל על, הר חורשה מגיע ל-1001 מ'. הגענו לצומת הר חריף, נפרדים מחיילי המחסום ופניינו לעבר מצפה רמון.


ביטחון


תנועה על כביש הגבול רק בשעות היום, נשק חובה בכל רכב. לתיאום ובירור, טל' 9902294 - 08. אין לרדת מהדרך, חייבים להצטייד במים.חובה טלפון סלולרי (למרות שקשה לקלוט את רשת פלאפון. קולטים את רשת סלקום כמעט לכל אורך הדרך).


לבעלי רכב ארבע על ארבע


יש להקפיד להצטייד במפת סימון שבילים, לא לרדת משבילים מסומנים ולבדוק היטב כניסה לשטחי אש. אחד המסלולים היפים בדרך, נחל לבן.


לילדים


אל תוותרו על משחק בגבעות החול המזדמנות בדרך, טפסו למעלה ותתגלגלו בדרך חזרה.


כתב וצילם: דובי זכאיחזרה