בריאות  דיאטה
ממתיקים מלאכותיים: ממה צריך להיזהר
יהודית יהב
פורסם: 17.11.04, 13:50
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 41 תגובות ב-38 דיונים
1. מוצרי מרמולייט
דוד ,   ירושלים   (17.11.04)
איך ייתכן יש חותמת ואישור לעוגיות מתוצרת מרמולייט כעת אומרים שזה לא מתאים לסוכרתיים יש להוריד מהמדפים וכן את החותמות שעד עכשיו האמנתי לחותמת מה עם היוגורתיים והמיצים עם החותמות???
2. סטיביה זה צמח, ולכן לא מלאכותי (פסקה אחרונה)
כפיר   (17.11.04)
יש רק ממתיק טבעי אחד שיכול לתת מענה לחולי סוכרת - צמח הסטיביה. מהצמח מפיקים נוזל המתוק פי 300 מסוכר, כך שמספיקות טיפות בודדות ממנו. לצערינו יש רק מעט מאוד חברות שמיצרות מיצוי טבעי ומלא מהצמח, ללא מרכיבים נוספים.
3. הטילון של חברת פלדמן - לבדוק שוב!
ילדה סוכר   (17.11.04)
כסוכרתית קראתי את הכתבה ובתחילה נבהלתי. הרבה מהמוצרים המוגדרים כ"דיאט" שאני צורכת ממותקים במלטיטול ובסורביטול. תהיתי האם אצטרך להיגמל מהם. לאחר שקראתי את הכתבה נותרתי תוהה - ממש אתמול נתקלתי לראשונה בטילון ללא סוכר של פלדמן, שהוזכר בכתבה. ממש במקרה גם בדקתי את רמת הסוגר שלי לא הרבה אחרי אכילתו. רמת הסוכר שלי 'גירדה' את ה-50, שזו רמה נמוכה מאוד. גם לו התחלתי לאכול את הטילון המדובר ברמה נמוכה, והכתוב כאן היה ננכון - לא יכול להיות כי הייתי על 50. הייתי צריכה להיות ברמה גבוהה בהרבה. אבקש לבדוק שוב את הנושא, לפני שציבור שלם נכנס לפאניקה אולי מיותרת...
4. חותמת האגודה לחולי סכרת
hack of zaback ,   השרון   (17.11.04)
בהיותי חולה סכרת אני מקפיד לקנות מוצרים מסומנים בחותמת האגודה.לאחרונה גיליתי ששתיה של תפוזינה הרשום אליה דיאט מכילה גם סוכר וגםסוקראלוז .יש לבדוק במישנה זהירות כל מוצר ליפני שצורכים למרות כל הסימונים
5. לידיעת הכותבת - סטיביה הוא צמח טבעי
כדאי שתעשי ש.ב.   (17.11.04)
וגם הפיכתו לטיפות שומרת על מרכיביו הטבעיים. יש מוצרים טבעיים לגמרי ורצוי שלא להטעות את הצרכנים
6. תגובה ל - 2
חולה על סטיביה   (17.11.04)
אתה יכול לקנות בכל משתלה את הצמח ולגדל לבד.....3-4 עלים יעשו את העבודה
7. splenda
שמעיה אלקיים ,   רחובות   (17.11.04)
שאלתי מופנת לאגודה הישראלית לסוכרת.מדוע אינה מעודדת יבוא של splenda =סוכרלוז ? הסוכרלוז הנמכר בארץ מעורב עם סכרין אולי לשם חסכון? ה-splenda מיוצר בארה"ב ועשוי מחומר טבעי.
8. חוסר דיוק
צוחק   (17.11.04)
יש בכתבה מספר אי דיוקים ואחד הבולטים שבהם: סוכריות MUST מכלים סוכרלוז ולא ממתיקים "אסורים" לפי הכתבה. סוכריות מותר כבר לא קיימות. האם זו הטעיה בשוגג או בזדון?
9. מכירת ממתיק סטיבייה
דודי ,   ירושלים   (17.11.04)
ניתן לברר פרטים במייל בברכה דודי
10. ל-3 - ממתיק טבעי
סוכרתי   (17.11.04)
ככל הידוע לי, הממתיקים בדוגמת מלטיטול וסורביטול מתפרקים "לאט" לסוכר בדם, בניגוד לסוכר "רגיל". טעות של הרבה סוכרתיים היא שהם לא מבינים שכל פחמימה היא סוכר בסופו של דבר. כשם שסופרים את כמות הפחמימות בלחם, אורז, תפו"א או כל דבר אחר, צריך גם לספור את הפחמימות הרב כהליות. כל היתרון שלהם הוא שהם מתפרקים לאט ואנחנו יכולים להתמודד אותם עם אינסולין/כדור. לכן הם מאושרים לשימוש. אם אני גם זוכר נכון פרוקטוז למשל, למרות שהוא לא לגמריי זוכר פשוט, הוא בעייתי, כי הוא עדיין "פשוט" מידיי והוא הופך מהר לסוכר בדם, לכן הוא לא מומלץ לסוכרתיים, גם במסגרת "ספירת פחמימות". מאחר ואני לא מומחה תזונה, אלא כותב מניסיוני האישי כסוכרתי, יכול להיות שאני טועה בעובדות ואני אשמח אם מישהו יתקן אותי במידת הצורך.
11. האם משקאות דיאט משמינים.
לימור ,   רעננה   (17.11.04)
האם ריבוי במשקאות דיאט תוססים , יכולים להשמין? והאם משקאות אלו עושים גזים ומנפחים?
12. חוסר אחריות!
שרה   (17.11.04)
מנסים להתעשר על גב החולים בושה. איך זה ש"איל" נותנת את אישורה וגם היא מטעה את הציבור. קומבינות, על חשבון הסוכרתיים, הרי "איל "מקבלת כסף והרבה כסף עבור החותם - אישור שלה אז למה אין פיקוח של משרד הבריאות?????? שהוא ירוויח ולא "איל".
13. "איל"
תגובה ל-4   (17.11.04)
המסקנה שלאיל יש אינטרס כספי ולא אינטרס בריאותי . ולצערי גם הפעם זה נעשה על חשבון החולים והרי למי זה אכפת כל עוד זה לא פוגע או נוגע לו. הגיע העת להקים צעקה ולא לאפשר לגורמים אינטרסנטים לרכב על גבינו.
14. שמעו על האגודה הישראלית לסכרת
מ. סוכרתי ,   חיפה   (17.11.04)
אין פרוט באתר האיטרנט של האגודה על תנועות הכספיות, והציבור רוצה לדעת מה המחיר שהייצרני מזון משלמים על הלוגו שלהם על המוצר שלא תמיד עומד באכויות לחולי סכרת כפי שנאמר בכתבה, מתגלגל שם הרבה כסף שאלוהים יודיע לאן הוא מגיע. אני מציע לסוכרתיים שחברים באגודה להתחיל לשאול שאלות.
15. ללימור 11
מוטי ,   חיפה   (17.11.04)
משקאות שלא מכילים פרי ורשום עליהם דיאט (כגון קולה ספרייט וכו') הם מכילים 0 קלוריות וללא פחממות לכן הם ממש דאיט
16. תגובה ל-7 בנוגע ל-Splenda/Sucarlose
ZE   (17.11.04)
אמנם הממתיק הנ"ל מופק מסוכר, אך לא מדובר בתהליך רגיל של מיצוי וזיקוק, אלא בתהליך מורכב שבו הסוכר משמש חומר גלם זול. התוצר הסוף הוא ממתיק סינטתי לחלוטין, שמכיל מולקולות שאינן קיימות באופן טבעי בסוכר. לכן אין מדובר בממתיק טבעי, ובוודאי לא בממתיק נטול סיכוני בריאות. כבר עתה יש עדויות לנזקים, וכל מה שנותר זה להשוות לרעלים הותיקים ממשפחת הסכרין וה-Aspartame. נכון להיום רק תמצית סטיביה עונה להגדרה של ממתיק טבעי, נטול קלוריות ובטוח לשימוש גם במשך עשרות שנים.
17. אתם טועים לגבי האגודה- הם עושים עבודת קודש
הילה ,   צפון הארץ   (17.11.04)
לא כל מוצר עובר את הבדיקה אצלהם והם בפרוש כתבים על כל מוצר כמה זה שווה לפרוסת לחם. הכסף הולך לקייטנות ולתמיכה במשפחות של סוכרתיים עם בעיות כספיות ועוד הרבה פעילויות חשובות אנשים עובדים בהתנדבות!!!! ומשקיעים המון שעות אז קצת לפני שמתחילים לעשות רעש על לא כלום תעשו שיעורי בית ותבדקו.
18. התוית של איל עולה הרבה כסף והקונים מממנים זאת, כי
(17.11.04)
המוצרים המתויגים יקרים יותר! אסור לקבל זאת ללא בדיקה ולחשוב שכל מוצר הנושא את התווית של איל הוא בסדר. יש נשיא ארגון ויש מנכלית וצריך לממן את הארגון הזה....... באמת הגיע הזמן לבדוק מה קורה שם. זה לא פוסל את מה שנכתב כאן, שהם עושים גם דברים חיוביים. לשם כך הם קמו, לא?
19. ממתיקים מלאכותיים מסוכנים
(17.11.04)
לפני כ- 10 שנים בזמן מגורי בארה"ב, כשנתגלה שחליתי בסוכרת #2 קיבלתי חומר לקריאה מה"קייזר פאונדיישן" שהוא מרכז בריאותי המאגד מליוני חברים. היה פרוט מדוייק של מה אסור לסוכרתיים לאכול ובין השאר: כל מוצר משמו מסתיים ב- אול (כמו אלכוהול, מליטול וכו) וזאת בנוסף על פירות שמוגבלים בכמות. לכל הממתיקים המלאכותיים יש גם השפעות על איברים חיוניים של הגוף. לדוגמה: מליטול - פוגע במוח (בנוסף לעליה דרמתית של הסוכר בדם). כשהצגתי הסגותי ל"איל", קיבלתי תשובה מגומגמת, על אישור שקבלו ממשרד הבריאות, על שימוש בכמויות "קטנות"(??מה זה קטן) וכו. בקיצור "איל" מתפרנס מהאישורים שהוא נותן. הכלל הוא לסוכרתיים: מינימום של פחממות, ולא שום ממתיק מלאכותי מלבד סכרין או אספרטים (וגם הם בכמות קטנה). הטוב ביותר הם מים רגילים ללא ממתיק כל שהוא.
20. סטיביה
אבי ,   חיפה   (17.11.04)
לפי דיאטנית של קופת חולים מכבי : "הצמח סטיביה אינו נושא את אישור משרד הבריאות ולכן השימוש בו מסוכן מאחר ולצמח יש תופעות לוואי"
21. סטיביה אינו נושא את אישור משרד הבריאות
אבי ,   חיפה   (17.11.04)
לפי דיאטנית של קופת חולים מכבי נאמר שהצמח סטיביה אינו נושא את אישור משרד הבריאות בישראל כיוון שלצמח קיימות תופעות לוואי.
22. סוכרלוז
לושינקה ,   מרכז   (17.11.04)
קניתי ממתיק על בסיס סוכרלוז (יש במגה ובסופרפארם). ברכיבים מפורט: דקסטרוזה, סוכרלוז וסידן גלוקונט לקטט. לא מצויין סכרין. (או שזה אחד הרכיבים בשם אחר?)
23. תגובה ל-17
אמא לסוכרתית   (17.11.04)
יש הבדל בין איל שמיצג את הסוכרתיים המבוגרים מסוג סכרת 2 לבין הסוכרתיים של סכרת נעורים מסוג 1 וסביר להניח שאת התכוונת ל-1 ואת צודקת. אך איל = כסף כסף כסף
24. טוב לדעת שלהרעיל את הציבור זה רעש על
לא כלום להילה מ17   (17.11.04)
25. רק קסיליטול!
מתעשיית המזון ,   ת"א   (18.11.04)
קסיליטול מתקבל בצורה טובה ע"י חולי סוכרת. לקסיליטול יש תפקיד במניעת עששת - בניגוד לממתיקים אחרים שרק לא גורמים לעששת - והסגולה הזו של הקסיליטול הוכחה במחקרים כבר לפני 20 שנה. והוא גם יותר טעים מכל שאר הממתיקים. אפשר למצוא אותו בסוכריות מנטה להגברת תחושת הקרירות. אז למה לא משתמשים בו? 1) הוא יקר מאוד (כ - 7 דולר לקילו) 2) אין לו מספיק יחסי ציבור
26. הוא מטפל מדהים. פתר לי בעיות שאחרים לא הצליחו לפתור
מטופל מרוצה ,   הייתי אצל גלעד אדרעי   (18.11.04)
27. א.י.ל הוא גוף מושחת פרטי במסווה של עמותה ציבורית
שמשרד הבריאות יחקור   (20.11.04)
28. זיופי סטיביה?
(28.11.04)
קניתי בחנות טבע, זהה לחלוטין במראה בצבע ובטעם לסכרין רגיל ורעיל - זהירות
29. האגודה נגד הסוכרתיים
אהוד דמבין ,   מאור   (13.01.07)
ממליץ שלא להצטרף לאגודה נגד חולי הסכרת, ומי שכבר הצטרף - שיפרוש.
30. גם מסטיק אורביט!!!!
שרון ,   ת"'א   (05.01.08)
תגובות נוספות
חזרה לכתבה