חופש  שימור אתרים  שימור: קטגוריה לכתבות
התגלתה מפה של ראשון לציון הצעירה
דוד הכהן
פורסם: 14.12.05, 10:37
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 29 תגובות ב-29 דיונים
1. ראשון רחוקה מלהיות משומרת
אלמונית ,   ראשל"צ   (14.12.05)
אומנם ראשון לציון הינה עיר , בעבר מושבה עם היסטוריה מפוארת אבל מי שמגיע לביקור בעיר קשה מאוד להבחין בכך ראש העיר שלנו לא בדיוק יודע לשמר היסטוריה , למשל בראשון לציון היה גן מושבה אומנם עדיין יש אבל הוא נגס מהגן לטובת פרוייקט שבו הוא מתגורר פשוט מכוער, גן מדהים שלא נישאר כלום ממנו, בית העם שהיה נכס ניראה מבנה עגום בקומפלגס שנגזל מגן העיר ניראה שהוא צריך לנסוע על חשבון הציבור וללמוד כיצד משמרים היסטוריה אגב יש ברח' אחד העם בית הספר העברי אם אינני טועה הראשון בארץ , מוזנח בושה ובאותו רח' יש עוד כמה מבנים היסטוריים מוזנחים, אבל אם תגיעו למערב העיר פאר היצירה של ראש העיר תיראו שהיא מושקעת אבל לא בזכותו אלא אילוצו את הקבלנים לעשות , אחרת לא יהיו היתרי בניה. העיר המזרחית אינה מושקעת מזה עשרות שנים וזאת העיר האמיתית, חבל , אגב גם עיר מלוכלכת ערמות הזבל על המדרכות פשוט חבל. אגב כדאי לראש העיר לבקר בזכרון יעקב שבא מידי יום ומידי שבת באים לבקר בהמוניהם את העיר יש בה שימור היסטורי מקסים.
2. פיספסתי משהו בגן, או ש...
קרן   (14.12.05)
אותי לימדו שמשי נוצר ע"י תולעי משי (שניזונות מעלי עץ התות). אח"כ לוקחים את הפקעות שיוצרים הזחלים וטווים מהן חוטים.
3. על קברה של עיר
ז"ל-מן דוד בטונין ,   לשעבר ראשון   (14.12.05)
ראשון שבה גדלתי הייתה עיר קטנה ואיכותית. בדיוק כמו בשיר על שכונת חיים, לא שכונת פאר ולא שכונה של עוני. אנשים מקסימים, חינוך ברמה מהגבוהות בארץ, תנועות נוער מפותחות. כשהחליט הרומני הגנב מאיר ("אני גנב ?") ניצן להרחיב את העיר בלי פרופורציות, ובלי להתייחס לטיב האנשים שמן הסתם כשמדובר במאסות מגיעים כאלה וגם כאלה, השטחים הירוקים, שמורות הטבע החוליות, ובכלל איכותה של ראשון כמקום לגדול בו ולגדל בו ילדים נפגעו באופן בלתי הפיך. את ההשוואה ניתן לראות באופן המיטבי ע"י סקירתם של מקומות דומים שנותרו איכותיים (באותו אזור) כמו נס ציונה, באר יעקב והמושבים או הקיבוצים באזור כדוגמת בית חנן, נצר סירני ועוד. השימור הוא דוגמה קטנה להשחתה המתמשכת של העיר, שכן מי שגדל בעיר לפני 15-20 שנים זוכר את המסלול הצהוב והאתרים ההיסטוריים שלא נראו כמו התחנה המרכזית הישנה בתל אביב אלא כמו מקום שאתה גאה לגדול בו, ולראות איך התפתח, ולדעת שאתה גר במקום שלא נראה כמו תל אביב, גיבוב אורבני חסר טעם וצורה, בדיוק כמו ראשון היום (למעט המערב), מרכז עירוני שנתקע בשנות השבעים, עם רחובות ראשיים שאי אפשר לזוז בהם מרוב צפיפות, וחוסר חזון מבחינת איכות הסביבה ופיתוח אורבני.
4. גם אז הרוב בראשון היו רוסים?
(14.12.05)
5. ל-3 אתה צודק
(14.12.05)
למרות מה שמספר הכתב בכתבה, מרכז ראשון מגעיל. יש פה ושם שיזור של בתים, אבל בסך הכל זה מגעיל. בית אחד לא דומה לשני ויש ערבוביה של סגנונות בנייה מודרניים ללא צביון ואופי. עוד לא מזמן עמד בית עם גג רעפים מעבר לשביל הצמוד לבית הכנסת לכיוון צפון. סה היה בית של אחת המשפחות הוותיקות, משפחת טוליפמן שבנה דוד נרצח ב1943 בפרדסו בניצני האינתיפאדה של פעם. הבית נמכר ועמד שומם שנים. אם ראש העירייה באמת היה דואג לשימור הבתים היה צריך לעשות כל מאמץ לשמר את הבית, לקנות אותו מבעליו האחרון. אבל במקום הוא נהרס ותחתיו נבנה בית דירות מגעיל שהצמידו לו גג רעפים, כמו כתר של תרנגול. בקיצור אין מה להגיע למוזיאון וסביבתו
6. עצוב
חיים ,   כבר לא בראשון   (14.12.05)
כמו מגיב מס' 3, גם אני גדלתי בראשון, וגרתי בה עד אחרי הצבא. המסלול הצהוב בוטל מזמן, גן העיר אליו סבתא וסבא שלי היו לוקחים אותי (לראות את הברווזים דרך החור בגשר שמעל הבריכה) - הגן הזה לא קיים עוד, ועכשיו רוצים להרוס את היקב. גם השכונה הישנה שלי - בין ויניק ורוטשילד, ז'בוטינסקי ורמז - מוזנחת לחלוטין. פעם זו הייתה השכונה הכי כיפית בראשון - היום היא דאמפ. חבל. מאיר ניצן עסוק בשטויות בקדימה, והעיר שוקעת אחורה.
7. אתם צוחקים או מה: ראשון = היסטורית ארץ ישראל?!
אריק ,   זיכרון יעקוב   (14.12.05)
עיר עלובה ומטונפת.
8. הרוסים ברובם איכותיים
אלמונית ,   ראשל"צ   (14.12.05)
נא לא להשמיץ את העליה הרוסית שמתגוררת בראשון לציון, זו אוכלוסיה ברובה איכותית ותרבותית יותר מהאינדינים שגרים בעיר ושכונותיה שאין להם לא חינוך ולא תרבות הילדים שלהם גדלים ברחובות ובגנים והתוצאה ידועה הבכי על הקיפוח, במשפחות רוסיות זה לא יקרה, חשוב למשפחה מה קורה עם הילדים יש מהם ששולחים את הילדים לבתי ספר פרטיים שילמדו ברמה גבוהה ולא יגדלו ברחוב, אני לא מדברת על אוכלוסיית השוליים , ומה בשיכון המזרח אין סמים ברמת אליהו אין סמים שכונות ותיקות בעיר אז בבקשה לא להשמיץ את העליה הרוסית, הם לא עצלנים לא מתביישים לעבוד הכל מכובד אצלם אפשר היה לראות מהנדסים עובדים בנקיון ברחוב, רופאים עובדים בקופת חולים בניקיון , אצל המקופחים לא ניראה את זה .
9. לפחות אז לא היו כל כך הרבה ערסים בראשון.
אני   (14.12.05)
10. מספר 1 בסקרים
רונית ,   ראשון לציון   (14.12.05)
ראשון לציון זכתה במקום ראשון , בעיר בעלת איכות חיים בהשוואה לערים אחרות. ראש העיר משקיע בה בצורה מדהימה, יש כאן את חוף הים הכי יפה בארץ(גם הוא זכה מקום ראשון).העיר חדשה התושבים צעירים, הנוחיות הכל פשוט מדהים. אני לא צריכה לצאת ממנה יש לי הכל פה קרוב.
11. למס' - 7 תקרא את הכתבה , אולי אז תדע קצת יותר על ההיסטוריה..
א ,   ראשון לציון   (14.12.05)
12. למנהל מקרקעי ישראל - להטיל קנסות בגין חריגות בניה לפי המפה!
(14.12.05)
13. ראשית התיישבות
ציונית ,   מרכז   (14.12.05)
ושוב הוכחה כתובה שהיינו כאן עוד לפני קום המדינה, ושאת האדמות קנינו מהערבים ולא גזלנו......
14. הכי אהבתי בעיר את היכל התרבות על שם מאיר ניצן!
בני ,   ראשון לציון   (14.12.05)
ממש יצירה למופת!! 20 שנים בבניה ובסוף על שם ראש העיר.
15. קרן, אכן נכון, לא פספסת כלום
ניקי   (14.12.05)
תולעי משי אוכלות את העלים של עץ התות, הפקעות - כמו שקראת להן, הן בעצם מה שיוצא לתולעים בסוף יום ארוחה מזין (המבין יבין) ומהחוטים (זה נראה כמו קורי עכביש) עושים את המשי. כנראה שהיו עצי תות במושבה הותיקה.
16. אז מה נוסיף על מגיבים 3,5,6???
אביהו   (14.12.05)
לא הרבה שכן הם כתבו לעניין. לכל מי ששוקל לעבור לראשון ומשום מה חושב אותה למקום מגורים ראוי לו ולילדיו - שמרו מרחק, הזול (שהוא כלל לא זול) יצא יקר. ראשון של היום, על מערבה שקליפתו מרשימה, ומזרחה שגם קליפתו וגם תוכו רקובים, היא עיר בירידה, קהילה מתה של מעט תושבים ותיקים (בני ותיקים כמעט ואין)שעוד לא התעוררו לעזוב, והמוני מהגרים מערי הסביבה חסרי תרבות של חיים בשכנות ובעלי מודעות מפותחת לחניה במקומות אסורים (במיוחד בחניות פרטיות), מסיבות אל תוך הלילה (במיוחד במערב הנובורישי), שחרור הצאצאים לשיטוט ברחובות תוך צווחות אינדיאניות בכל שעות היום ואי תשלום מסי ועד בית. שומר נפשו ירחק - *"רישון" מתה, יחי "המערב החדש"*
17. ראשון הישנה - מאאאאד ישנה !!!
ישראל ,   ראשל"צ   (14.12.05)
כל מרכז ראשון , רח' הרצל לכל ארכו, רח' ז'בוטינסקי , נראים כמו עיירה מתחילת המאה. מדרכות פגומות , כבישים סדוקים , חנויות והשילוט שלהן - ממש מוזיאון. ל ע ו מ ת ז א ת - המערב !! נו זה כבר עולם אחר, הכל חדש , מטופח ,ירוק ונקי , לא פגום ולא סדוק. ניצן! "קדימה" קודם- ראשון .
18. ככה זה כשזה הראשון לציון,ולא הרב האשכנזי ! חחח :-)
איש ,   מקום   (14.12.05)
19. מסכים עם האלמונית וכל השאר...
יואב ,   דרום   (14.12.05)
אני לא מראשון אבל מדי פעם יוצא לי להגיע לשם, למשל למדרחוב או לגן על יד, בין היקב למדרחוב. למעט שני אלה ומועדון היקב (שגם הם זקוקים לשיפוץ וניעור יסודי) אין מה לעשות בעיר הזאת וחבל. העיר משמשת למעבר כלי רכב בדרך לנס-ציונה-רחובות או הפוך לבית דגן וכביש מס' 1. יש גם איזורי תעשיה שימושיים מעת לעת, אבל זה ממש צחוק מהעבודה. הדוגמא של זכרון היא נכונה, גם ראש פינה למשל או אפילו מזכרת בתיה. אולי ראש העיריה הבא?
20. ראשון מערב = עיר הערסים = "בת ים החדשה" - איכס....
הפיל ,   שרון   (14.12.05)
ראשון מורכבת למעשה מ-2 ערים: 1. ראשון עצמה = אזור מוזנח שנים אבל האוכלוסיה עוד נורמלית. כמעט כל הותיקים עזבו לערים אחרות והשאר פשוט עוד לא הספיקו לעבור לעיר אחרת. 2. "בת ים 2" = ראשון מערב. המקום של כל הערסים מבת ים שהיה להם מספיק כסף לעבור מבת ים קצת דרומה. גם המקום של ראשי הפשע שגם מפוצצים אחד את השני מידי פעם. בקיצור, אם אתה לא ערס אז אין לך מה לחפש שם.
21. למעירים....
pbhbv ,   ראשל"צ   (14.12.05)
למס' 15 - אני מקווה שאתה לא מורה למדעים("מה שיוצא להם אחרי יום ארוחה מזין"....? הרי תהליך ההתגלמות הוא התהליך לפני הפיכתם לפרפרים!!! לגבי ראשל"צ- רוב העיר נאה מאד. גן העיר אכן צומצם אבל הוא עדיין מושקע ונעים לבקרו ויעידו כל הזוגות הנישאים המצטלמים שם. מה שנורא -מערכת הכבישים -במיוחד ברחוב הרצל-אחד הרחובות הראשיים והמשובשים....
22. חבל שהיא לא נשארה כמו במפה הזאת
יאיר   (14.12.05)
23. אם מישהו מגלה מפה של תל אביב עם סימון של קווי דן - תחזירו לי
חמיס ,   תל אביב יפו   (14.12.05)
הלכה לי לאיבוד :-(
24. ראשון העיר שלי
מורן נתן   (14.12.05)
כהיעיע
25. ממש שימור ראשון
מוהליבר-חובה לקרוא ,   ראשל"צ   (14.12.05)
בהמשך לתגובתו של 3, מאיר ניצן כה נדיב שהברון שפעם דילג וקיפץ על סוסיו באורוות הברון, כיום מתהפך בקיברו כאשר האזור הוסב היום לשני בתי מגורים בעלי 11 קומות עם חניה תת קרקעית מי יודע עד לאן. והבניין שעמד לתפארת והעירייה שעשתה "המון מאמץ לשמרה" גם הוא מתפורר ועוד מעט ישאר ממנו רק זכר. אה, ולכל מי שלא יודע, החתיכת בטון שבולטת "ומפריעה" בחניה, היא השוקת. אבל בעיקר דיירי הרחוב מודים לעירייה על ההודעה המיידית על סגירת החניון ושער הבטון שהוגנב שם בלילה! אין כמו ראשון!!
26. ראשון לציון........
ראשל"צית...   (14.12.05)
כבר 33 שנה אני גרה בראשון. כל ילדותי הייתי בגן העיר (כשעוד היו בו קופים), מתחם מכבי צעיר, גן הילדים שלי היה בזד"ל, וכמובן למדתי בבי"ס חביב. היום הבת שלי לומדת בבי"ס חביב, שכמעט ולא עבר שיפוץ ו/או שידרוג לאורך השנים. אין צל, השירותים של כיתות א' עוד מהתקופה שלי, וכו'.. מול בית הספר היה בעבר מלון, כבר שנים הבניין הזה נטוש ואינו זוכה לכבוד הראוי לו. אפילו את קולנוע נעמן מחקו - מבלי להניד עפעף. ראש העיר, הגאה כל כך בעירו, שוכח לשמר אותה. במזרח העיר אנו דורכים על מדרכות בנות עשרות שנים - עקומות, צרות, כבישים שביום גשום נהפכים לגיגית אחת גדולה (תנסו לנסוע ברח' הגדוד העברי ביום גשום). בקיצור, עצוב מאוד לראות שמר ראש העיר לא מוצא לנכון לתת תקציבים ראויים לשימור וטיפוח העיר ראשל"צ ובמקום זה בונה בכל חלקה פנויה (ולא פנויה..) זהו!
27. כל הכבוד
אני   (15.12.05)
צביקה האספן הבלתי נלאה כל הכבוד!!!!!!!!!!
28. ל23 הנה כתובת למפת ת"א עם קוי אוטובוסים
חבצלת   (16.12.05)
http://www.dan.co.il/template/default.asp?catId=22
29. ראשון
רחלי ,   בת ים   (03.05.07)
איזו עיר מהממת
חזרה לכתבה