בריאות  הורים  הגננת
לא מחכים לכיתה א': לימוד קריאה בגיל הגן
ד"ר מיכל רוזנברג
פורסם: 19.08.06, 13:38
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 38 תגובות ב-32 דיונים
1. המלצה על ספר מצוין לילדים שעולים לכיתה א'
דלית בראל ,   ירושלים   (18.08.06)
"קישתא" של חנה גולדברג. סיפור מרגש של התחלות חדשות על חתולה שמחפשת בית ועל ילדה שעוברת דירה. אצלנו בבית אני מרבה לספר את הספר הזה גם לבן הקטן שלנו שעולה לגן חובה. דלית בראל תרפיסטית באמנות
2. מילולי הוא משחק מצויין. ממליץ!
זיו ,   ת"א   (18.08.06)
יש לי ילדה בת 5 ואנחנו משחקים במילולי. למעשה בכל יום אנחנו משחקים בגרשה אחרת של המשחק.
3. מוכנות- לא רק שפה
יעל   (19.08.06)
חבל שלפי צו האופנה שכחו האנשים המובילים כי מוכנות לא' היא עוד כמה דברים כמו תשתת מוטורית, תקשורת בינאישית, יכולת ארגון, בטחון עצמי, ועוד ועוד- המשחק הכי מוצלח והספר הכי טוב אינם הדבר שיכין את ילד שלכם לכיתה א'. ואני מכירה את מיכל ואת מילולי ושות'
4. למספר 1 תודה.
אמא   (20.08.06)
6. בושה וחרפה שד"ר להוראת קריאה היא בעלת תחביר כה לקוי!
לא בלשן ,   אבל אוהב את העברית   (20.08.06)
משפט בעברית לא מתחיל ב "ש" ("שבבית יהיו כלים..."). זוהי למעשה פסוקית נושא בלבד, ולא משפט שלם. המשפט הנכון צריך להיות "רצוי (/כדאי/מומלץ וכד') שבבית יהיו כלים..."
7. לימוד קריאה/כתיבה לפני בית-הספר טעות גדולה
hzi ,   השרון   (20.08.06)
אלא אם זה יחול על כולם. מנסיון אישי בגן כבר קראתי ולכן התקבלתי לכיתה א בגיל 5 + 7 חודשים. בזמן שכל הכיתה למדה את ה-אלף-בית אני ישבתי והשתעממתי.
8. קוראים בגן, מתכוננים לפסיכומטרי בכתה ג'
(20.08.06)
הלו, מה עם קצת לשחק בחוץ? אמינו לי שעדיף לשחק עם הילדים ולאפות איתם עוגות מאשר לשבת עם חוברות ומשחקים דידקטיים כל היום. אינטראקציה עם הילדים זה לא רק לקרוא ספר - זה גם להקשיב כשהוא/היא מספר/ת מה היה היום בגן!!! רצוי לענות, כמובן, בעברית נכונה...
9. לאן יש למהר
עודף דידקטיה   (20.08.06)
יש איזו מין תחושה הולכת וגוברת אצל ההורים שאם הילד יודע לקרוא לפני כיתה א' אז הוא יותר מוצלח. איזה בולשיט. תנו לילדים להתפתח קודם כל בעולם של משחקים והרבה הרבה תנועה וכיף. אחר כך יהיה להם את כל החיים כדי לשבת על התחת ולשחק משחקים דידקטיים משעממים.
10. אמא מודאגת
  (20.08.06)
אני אמא לילד בן 5 ילד עקשן ואינו מוכן לשבת וללמוד הוא חכם וקולט מהר אך רק שהוא שומע לשבת ללמוד הוא מסרב בכל תוקף מה עושים??
11. ילדים שלומדים לפי שיטת החדר הם בלי
(20.08.06)
שגיאות כתיב וקוראים הכי מהר ויפה. אמא למודת ניסיון
12. למה צריך בכלל מורות בביס?
אמא גאה   (20.08.06)
ביס הפך לבייביסיטר זול אך לעיתים יקר מבחינה חינוכית מכיוון שיושבות שם מול ילדינו מורות חסרות השכלה חינוכית. שאת תיסכולי החיים שלהן הן מוציאות על הילדים החלשים בכתה בצעקות בעלבונות וכדומה.לילדים שבאים לרכוש השכלה יש חור בעור התוף ושיעמום מחומר הלמידה. אני לימדתי את ילדי לקרוא ולכתוב שניים מילדי שונאים את מסגרת ביס ואני יכולה להבין אותם.ההורים ברובם משכילים היום יותר מהמורות וסביבת הבית מספקת לילד אתגרים גדולים ומענינים יותר.היגיע הזמן לשינוי במערכת החינוך בתי הספר נתקעו לפני ארבעים שנה כשאנחנו היינו ילדים.
13. בגן צריך לרכוש דברים אחרים ולא קריאה - בשביל זה יש בי"ס
אבאניבי   (20.08.06)
נראה לי מוגזם כאשר בשנים האחרונות מנסים לשפר את יכולות הלימוד של הילדים בגן ומנגד ניכרת ירידה ביחסים הבין-אישיים והאלימות גואה. בגן צריך ללמד את הילדים חברות, התייחסות לחברים והגינות, ובאותה השעה לתת להם להנות מכך שהם ילדים. ניתן לראות שהעובדה שמנסים לקדם את הילדים בשנות הגן לא הביאה את ישראל להישגים בתחומי הלימוד השונים ואפילו רואים ירידה של ממש. לדעתי לא צריך לרוץ מהר מידי עם הילדים ועדיף לדאוג שכל שלב של החינוך יועבר בצורה הראויה. זה שהילד בגן ידע לקרוא לא מבטיח לנו שהוא יהיה מדען טוב יותר או אדם טוב יותר. לדעתי צריך להשאיר את הקריאה לבית הספר ולנצל את תקופת הגן להקניית ערכים שבית הספר אינו יודע/אינו מסוגל/אינו רוצה לתת.
14. כמו בחידר - קמץ אלף = אה, מגיל שלש!
(20.08.06)
15. הכי חשוב - להקדיש זמן לילדים. לא מספיק משחקים על המדף
תרגום בגוף הסרט ,   והרבה סבלנות   (20.08.06)
מהרגע הראשון להגיד בקול כל פעולה שעושים, לכנות בשם כל חפץ שנוגעים ולהראות לתינוקות. להחזיק אותם קרוב לגוף שיראו ויחוו. ושתף אותם מינקות בפעולות השגרה. להקנות להם חום ובטחון ותזונה בריאה. לא צריך לזרוק כסף על מדריכי הוראה ומשחקים-אפשר ליצור יחד עם הילדים. כמו לגזור אותיות מהעתון ולהדביק...
16. לימוד קריאה
שלמה   (20.08.06)
מספיק עם כל הפלצנות . מי שיש לו כסף מיותר הופך לנהג חוגים האם בסופו של דבר ילדים אלו יהיו גאונים? ספק רב.בשורה תחתונה,בגיל 18 בסיום בית ספר תיכון אין כל הבדל מהותי בין ילדי החוגים לבין השאר. תקנו אותי אם אני טועה.הראו מחקר אחד שתומך בדחיסת מידע לילדים טרם זמנו.
17. ל-10
שרון   (20.08.06)
הבן שלך בן 5 ולכן זה הזמן למשחקים , יש ילדים שאין להם תחת בגיל 6 + אז מה ניתן להשאיר אותם עוד שנה בגן גם עד גיל 7 וכשהיו בשלים ילמדו , יתכן שאת מלחיצה אותו והוא יודע שזה חשוב לך לכן הוא עושה "דווקא" תרפי ממנו ותנסי לגרות אותו במשחקי חשיבה או פשוט אחרי שהוא צופה בקלטת תישאלי שאלות כמו הבנת הנקרא יש דרכים רבות ללמד מבלי שידע שזה מה שאת עושה .
18. בשביל מה ?
רותי ,   תל אביב   (20.08.06)
אין שום צורך בללמד את הילד לקרוא לפני בית הספר. אחר כך הילדים משתעממים בכתה א' והם רק מתוסכלים מזה. גם ההורים מתוסכלים כי הם רוצים שיקדמו יותר את הילד ה"חכם" שלהם ובתי הספר ממש לא ערוכים להתייחסות פרטנית כזו לכל ילד וליכולות ה"מיוחדות" שלו. כל מה שנותר לילד הוא לחכות ששאר הבתה תשלים את הפער שנוצר בינו ובין שאר הילדים ה"רגילים". בקיצור - תנו לילדים את הזמן שלהם, קריאה מוקדמת לא מעידה בהכרח על אינטילגנציה מיוחדת ובוודאי לא תביא אושר לילד וגם לא תקדם אותו יותר. כל דבר בזמנו, מה בוער כל כך ???
19. 12 - תתביישי, את אמא גאה?
יולי תמיר   (20.08.06)
את משכילה יותר ממרבית המורות? זה מה שאת מחנכת את ילדיך? לשפוט בצורה מגעילה כזאת אוכלוסיה שלמה? למה מי את ומה את שתתנשאי בצורה כזאת על המורות, שמתאמצות מעל ומעבר למרות שכרן הנמוך? תתביישי.
20. ל- 16 - אתה צודק ויותר מזה -
אילנה   (20.08.06)
חוקר ידוע (ששמו ברח לי) גילה ע"י מחקר ארוך ומבוסס, שילדים בקבוצה שבה דחסו להם מידע, וילדים בקבוצת ביקורת שלא ניסו ללמד אותם כלום, למדו בדיוק באותה מהירות והגיע למסקנה שנסיון להקנות ידע בגיל שאינו מתאים לכך, נחל כשלון חרוץ. ילדי עולה לכיתה א', ואינו יודע קרוא וכתוב, למעט זיהוי של אותיות מסוימות וכתיבה של שמו. לפחות אני יודעת שהוא יצטרך ללמוד משהו בכיתה, ולא ישב משועמם, בזמן שאחרים ילמדו קרוא וכתוב.
21. תיקון טעויות דיבור אצל ילדים - המלצה:
רק אהבה תביא אהבה   (20.08.06)
שיטה עדינה ומחזקת לתיקון טעויות אצל ילדים, היא על ידי חיזוק חיובי. לא לתקן ולומר להם "לא ככה אומרים", כי תיקון כזה מחליש את הביטחון שלהם, ואז הם פחות מעזים להתנסות בשפה. במקום זאת, מומלץ מאד לחזור על דברי הילד, אבל את המילה השגוייה לומר בצורה נכונה. לדוגמא: אם הילד/ה אומר/ת "יש לי שלוש ספרים", אפשר לומר בהתפעלות: "נכון, יש לך שלושה (!) ספרים!" כך, גם מתקנים את הטעות, אבל גם מחזקים את הילד/ה.
22. "דר' יקרה" באמירותיך את רק מוסיפה על לחצם של הילדים מצד . .
תומר   (23.08.06)
הוריהם והסביבה. לחץ שבהחלט לא יוסיף להתפתחותם התקינה, אלא בעיקר יגרע. ואת המשחקים "הלא דידקטים" שלך תנסי למכור במקום אחר. בהצלחה.
23. תגובה ל-12
גידה יוסי   (24.08.06)
אני בעל למורה שעובדת כל יום בממוצע 12-16 שעות ועושות עבודת קודש חבל שבמדינה הזאת לא יודעים לפרגן כמו האמא "הגאה " שאם נקח את האותיות של גאה- נקבל ג= גאווה א= אף מורם ה= התנשאות . בשם המורות מחכה להתנצלות ממך כאן ועכשיו
24. נגד הלחץ על הילד
אילנה ,   רמת-גן   (28.11.06)
ואני חושבת שיש מורות שנורא רוצות להפגין השגים {שלהן!} ומלחיצות את הילדים שקצב קליטתם את הקריאה אינו תואם את קצב הקריאה של כל אותם '"גאונים" שכבר בגן דחסו להם את הקריאה וזה גורם לפער בין הילדים מצד אחד שעמום ל,'גאונים" מצד שני לחץ על האיטיים.....
25. ערכת המשחקים במודעות פונולוגית
רוית עמיר ,   אורנית   (12.12.06)
מיכל שלום, מבקשת לקבל רשימה של מקומות בהם אפשר לרכוש את המשחקים שפתחת, במהרה. בברכה, רוית עמיר
26. חלון הזדמנויות 0-6
א-ב בחינוך ביתי   (25.12.06)
א. המוסד הציבורי ייעלם מהנוף במהלך חמש השנים הקרובות. ב. מי שמפספס את לימוד הקריאה בדרך טבעית מלידה עד שש לכל היותר, ילמד לקרוא במאמץ רב יותר ויועיל פחות לעצמו לכל החיים. פרטים באתר א-ב בחינוך ביתי לימוד קריאה מגיל אפס. בהצלחה.
27. היכן אוכל לרכוש את המשחק "קמץ אלף אה" ?
דדי ,   הרצליה   (28.01.07)
28. וואוו מדהים הילד יכול היכנס ישר לכיתה ב'
לאה דוידוב ,   נהריה   (17.02.07)
עם לימוד הילד בשיטת מילולי באבחנה נאמר לנו שהילד ראוי להגיע לכיתה ב' מבחינת ידע
29. ממליצה לשחק בתוכנות מחשב
רחל ,   צפון   (27.03.07)
תוכנות מחשב מושכות את הילדים והם מתרכזים ולומדים הרבה יותר בקלות
30. יש למשהו מושג איך הגיע לחברה בשם "מילה"
אמא עינת ,   דרום   (23.04.07)
אני יודעת שהמשחק מי לו לי הוא משחק דידקטי נהדר, אבל ישנם משחקים נוספים של חברת "מילה" - שליף ושלוף ועוד, שגם נהדרים לפיתוח זכרון שמיעתי האם משהו יכול לומר לי איפה ניתן לקנות מוצרים של חברה זו?
תגובות נוספות
חזרה לכתבה