יהדות  שאלות ותשובות
האם אפשר להתחתן עם בחור קראי?
ynet
פורסם: 12.03.07, 07:53
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 49 תגובות ב-48 דיונים
1. תשובה לשואלת
חני   (12.03.07)
הקראים מאמינים שהתורה הקיימת היא רק זו שבכתב, ואינם מאמינים בתורה שבע"פ. מכיוון שכך, הם אינם מקיימים חלק מהתורה לפי ההלכה היהודית, ואינם נוהגים בחלק מהמנהגים שנוהגים שאר היהודים - לדוגמה, אינם מדליקים נרות שבת, אינם חוגגים חנוכה, את מועדי ישראל הם חוגגים בזמנים שונים, דיני טהרה אצלם הם שונים ועוד. לקראים יש בית דין משלהם, בתי-כנסת משלהם (הם אינם מתפללים בבית כנסת רגיל). זוג שרוצה להתחתן, ואחד מהם קראי -אינו יכול להתחתן, אלא לאחר ששניהם הם יהודים לפי ההלכה - דהיינו אמונתם שתורת ישראל היא תורה שבכתב וגם התורה שבע"פ. על הקראי/ת לחתום על "הסכם חברות" ברבנות (היהודית הרגילה), ללמוד ולקבל את התורה שבע"פ. מי שרוצה להיפך - כלומר, להפוך לקראי - עליו לעבור מה שהקראים קוראים מן "גיור" לקראות (שהיא בעינהם היהדות האמיתית), ע"י לימודים בבית דין קראי של דיני יהודי קראי (לשיטתם). שיהיה במזל טוב
2. קראים
ב.ש   (12.03.07)
ב . גם קראי יכול לחזור בתשובה .ולאחר מכן ינשא במזל טוב.
3. תתבישו לכם
זועמת   (12.03.07)
מה זאת אומרת "האם אפשר בכלל להתחתן עם קראים"??!!! לידיעתך הרב הנכבד לא חסרים אנשים המכנים את עצמם "רב" ולוקחים כסף רב בכדי "להמיר" אדם קראי שמעוניין להתחתן. הצביעות אצלכם שולטת.!!
4. תשובה ל1
מרסלו ,   השרון   (12.03.07)
תשובתך והסברך הם לוקים בחסר והם לא באים לענות לשאלה הפונה. קראים פרשו מעם ישראל ברגע שלא קיבלו את התורה שבעל פה. ברגע שהם פרשו ולא קיימו את התורה שבעל פה, יש ספק גדול האם הם יהודים בכלל או שהם כולם בספק ממזרות או ספר גויות לכן נישואים של אחד מהעם ישראל אינם מותרים עם משהו/י שלא שייכים לאותו עם, כמו במקרה הזה. הקראים הם תוצאה ידועה ומוכרת בהסטוריה של עם ישראל והם בכלל היניבו צרות צרורות לעם ישראל שהמשיך לקדש שמו יתברך העולם על פי תורת ישראל ועל נביאין ועל חכמיה. יש לראות את הקראים כאל עם נפרד לחלוטין לשום קשר עם היהודים וזה תוצאה מריחוק בדרך התורה הקדושה. יש מספיק בחורים טובים בתוך עמך ולא תצטרכי לחפש בשדות אחרים תיקון העולם, תיקון המידות ותיקון המצב יהי' אך ורק ברגע שנחזור כולנו למקורות הקדושים ולאבינו שבשמים וכמה שיותר מוקדם יותר טוב
5. בטח שאפשר להתחתן
עופר   (12.03.07)
אפשר להתחתן עם יהודי, נוצרי, מוסלמי, קראי, שומרני, בודהיסטי או כל מי הנפש, ובעיקר האהבה- חפצה בו. הדת לא יכולה להגביל את הנפש האנושית.
6. תסעו לקפריסין
(12.03.07)
או יותר טוב- מי צריך נישואים בכלל??? אפשר להיות ידועים בציבור
7. ל-5,6 - עקרונית אתם צודקים, אבל אלו שאלות אל הרב ולכן
(12.03.07)
ל-5,6 - עקרונית ברור שאתם צודקים, אבל אלו שאלות אל הרב ולכן ברור שהשאולת מעוניינת בתשובה של הרבנים בקשר לחופה כדת משה וישראל ולא בקשר לפתרונות אחרים...
8. למרסל מס' 4 "החכמה"
מאיה ,   מרכז   (12.03.07)
רואים שאין לך טיפה של ידע או בקיאות בנושא. מי את בכלל שטוענת שהקראים הם בספק ממזרות? את יודעת בכלל מה הפרוש של "ממזר" ???? עדיף שתסתמי אם את לא יודעת. וחוץ מזה הקראים הם יהודים יותר ממך ויותר מכל אחד שקם וקורא לעצמו "רב" ולידיעתך בשביל 500 ש"ח כל רב מוכן לחתן כל זוג שאחד מבינהם קראי. להבא תלמדי לפני שאת מדברת.
9. 8
חני   (12.03.07)
קראים אינם יהודים יותר. ממש לא. אם הם שוללים את התורה שבע"פ, שעליה מסתמכת ההלכה, התלמוד, המשנה - הם שוללים את כל אלו לגמרי, אומרים שזה לא קיים - הם לא בדיוק יהודים רגילים... הם אוכלים בשר וחלב יחד, הם שומרים את טהרת המשפחה שבוע במקום שבועיים, יש להם כ"כ הרבה דינים שונים, הם בעצם פרשו בעצמם מהציבור היהודי הרגיל. דעי לך, שבתקופת הפוגרומים ועוד פרעות שנעשו בישראל, כלל לא התקרבו אליהם, כי הם לא נחשבו כיהודים. והתשלום של ה-500 ש"ח הוא בין היתר משנה את ההגדרה של אותו קראי ליהודי, רגיל. יש לציין, שהקראים שבימינו אינם כמו הקראים הקיצוניים שהיו לפני כמה מאות שנים, אבל בכל זאת הם אינם מתפללים בבית כנסת רגיל וכו'.
10. ל-8 הם לא אוכלים בשר עם חלב
ירון ,   הרצליה   (13.03.07)
אלא רק עוף עם חלב, מכיוון שגם ההלכה המקורית בנושא מדברת על מראית עין. בעבר הועלתה שאלה הלכתית, שאם יהודי מגיע לקהילה שבה מותר לאכול עוף עם חלב, האם הוא צריך לנהוג כבעל המקום, כמו לגבי שאר המנהגים (להבדיל מהלכה). אמנם מרבית הרבנים פסקו שאסור לו לנהוג כבעל המקום בעניין זה, אולם היתה גם דעת מיעוט שרבעה שכן.
11. קביעת ההלכה
אפי ,   ת"א   (13.03.07)
אם באת לשאול את עמדת היהדות בנושא אז ההלכה היא שקובעת והיא שאסור.
12. מצאתי אתר שמסביר מזה קראי בידיוק
אחד שגם מיתענין בזה   (13.03.07)
http://www.karaim.net זה פורום.. אם את רוצה לדעת מזה קראים בידיוק.. תירשמי ותישאלי שמה איזה שאלות שאת רוצה..
13. ל-9 - בורות היא אכן מילה גסה!
מיטל ,   ת"א   (15.03.07)
רמת הבורות שלך חני, גובלת בחוצפה.... לכי תפתחי ספרי היסטוריה לפני שאת מקשקשת קישקושים באינטרנט. בתור מישהי שנחשבת "יהודית אמיתית" עפ"י ההגדרה שלכם, קראתי קצת בנושא וההיסטוריה ממש לא מה שאת מתארת. מעניין ש-500 ש"ח זה סכום שהקב"ה מוכן לקבל על-מנת לחתן קראים. למה להפסיק ב-500?? יש תשלומים???
14. הרבניים-הפרושים הם שפרשו!!
ברוך ,   אשדוד   (18.03.07)
לידיעתכם,לא הקראים הפ שפרשו מתורת ה' התמימה,אלא הפרושים!שמהם נוצרה היהדות הרבנית.על כך קיבלו הפרושים את שמם!הקראים הם שמחזיקים בשורש הטהור-התנ"ך!!
15. תגובה ל- 14
רויטל ,   אשדוד   (19.03.07)
בתנ"ך ה"אמיתי" כמו שאמרת כתוב במפורש שיש לשמוע בקול החכמים ולקיים את כל מה שיאמרו, וכדברי רש"י: "אפילו אם יגידו לך על ימין שהוא שמאל...". לכן נראה לי שמי שמאמין רק בתורה שבכתב לא בדיוק מאמין בתורה ה"אמיתית" כמו שאמרת!
16. 19 - אתה נורמלי ???
נסים ברכה ,   אשדוד   (27.03.07)
17. אני קראי גאה מאוד ותשובות לכולם :
בני פירוז ,   אשדוד   (27.03.07)
הבורות בחלק גדול מהתשובות מדהים ובחלק מהן אף רווי שינאה. ולהלן האמת : הקראים הינם חלק בלתי נפרד מהיהודים ושומרים על מסורת אבותינו שמבוססת על ספר התנ"ך שניתנה ישירות ע"י הקב"ה. כל מה שבא אח"כ כגון חנוכה הינו חג שלא מצווה ע"י הקב"ה ("שציוונו להדליק נרות של חנוכה" - האמנם ???) ולכן לא נחגג על-ידנו. אנו,בצדק,נחשבים ליהודים בעיני המדינה,למרות מספר מגיבים שמבחינתם לצבא אנו נחשבים יהודים ולזכויות -לא. נרות של שבת איננו מדליקים כי "לא תבערו אש בכל מושבתיכם ביום השבת".אנו לא נוהגים,אם כי מותר , לאכול בשר עם חלב כי "לא תבשל גדי בחלב אימו" הכוונה לא לשחוט בקר או עוף של נקבה בהריון ("בחלב אימו").דיני טומאה וטהרה מאוד מאוד מוקפדים אצלינו ונידה יש לחשב שבועיים (שבוע נידה + שבוע) ולא רק שבוע. מי שלא קראי ורוצה להתחתן עם קראי/ת אצלנו נדרש ל-3-4 פגישות כדי להכיר את עקרונות היהדות הקראית. המועדים אצלינו נחגגים בתאריכים שונים (בד"כ הפרש של יומיים) זאת לפי ראיית הירח ונתמך מדעית.פסח הבא עלינו לטובה הינו חד שאנו מקפידים בו יותר מכל אחד אחר אין יינות,קטניות,גבינות,שאר מוצרים המכילים חומרים משמרים ו/או צבעי מאכל. אנו מתבססים על שלוש עקרונות : הכתוב , ההיקש וסבל הירושה. מאוד מומלץ האתר שהוזכר פה: http://www.karaim.net תודה מראש על פירסום התגובה. בני.
18. אני לא קראי אבל יודע שהם צודקים!!!
אני לא קראי אבל ....   (09.04.07)
ראשית אני לא יהודי קראי אלא אורתודוקסי!! אני ממשפחת הכוהנים וסבא שלי בן ה91 אמר לי וסיפר לי רבות על היהודים הקראים הם אלה שהולכים לפי התנ"ך התורה הכתובה הקדושה !!!! הם בני ישראל האמיתיים אנחנו היהודים האורתודוקסים שכחנו את התורה אנחנו היום מקימים מצוות של בני אדם של רבנים ולא של האלוהים!!! אמת ואנחנו נשכיל ונלמד קצת מהיהודים הקראים!!!
19. רואים כמה בורים יש פה
(11.04.07)
אומנם אני לא דתי כלל, אך להגיד שההלכה היא עיוות של התורה ושזאת בעצם תורה חדשה השוללת את התורה הכתובה אלו הן שטויות. כדאי לכם לחקור קצת את עמכם.
20. 19 אז תחקור ותראה
זה אני ממספר 18   (11.04.07)
אני כבר חקרתי ולמדתי את זה ואני יגיד שוב שאני לא יהודי קראי אז למה היה לי סתם את האינטרס להגיד שהם צודקים הלוואי והקראים טועים אבל מה לעשות הם לא הטועים הם הצודקים!!!!!!!!! והרבנים שאומרים שצריך לעשות מה שהרבנים אומרים זה לא נכון כתוב בתורה: "כל אשר יורך" אז באו הרבנים ואמרו שצריכים לעשות מה שהם אומרים!!!! אבל הם לא קראו את כל הפסוק:"כל אשר יורך הכוהנים והלוים מהמקום אשר יבחר השם" כלומר לא להקשיב לכל אנשי הדת אלא לאנשי הדת מבית המקדש לכוהנים וללוים אבל כידוע אין בית מקדש!!! אז זה לא אומר שצריך להקשיב לכל רב ולעשות כל דבר שהוא קובע שזו מצווה ושאין למצווה זו הסמכתה מהתורה!!!! הבנת??????????????????
21. מתוך הכרותי עם היהודים הקראים
אבינועם ,   מרכז   (14.04.07)
הם אנשים ישרים מאוד אחוז הרוצחים אפסי אחוז הגנבים שואף לאפס , בעלי מסירות גבוהה מאוד הן בצבא והן בעבודה , ודוברי אמת .
22. עדיף שכל אדם ימלא את דברי התורה מול בוראו
ברק ,   ירושלים   (26.11.07)
יש השפעות שנלמדות מדרך אבות וחינוך ביתי אך כל אדם צרך לחקור ובעיקר להיות שלם מול אלוהיו. השנאה רבת השנים נגד השונים הפכה למנטרה הגובלת באסון. שימו לב בדבריכם. אף אחד (חוץ ממעמד הר סיני) לא יודע בדיוק איך הנכון, ולכן האנושות מתחלקת לאמונות. צדיק באמונתו יחיה. וכדי להיות צדיק יש להשתדל הרבה...
23. הקראיםם!!
קראי ,   אשדוד   (13.06.08)
אני קראי ואני שמח ליהיות קראי ואני יהודי ואף אחד לא יכול להגיד כלוםם
24. קראית גאה
א   (18.09.08)
הקראים הם דרך האמת!!!!!! אין כמו הקראים , הם צודקים , הם אמיתיים , אנשים ישרים והגונים מאוד.... בשונה מהרבנים שרק מחפשים לקחת כסף מאנשים ... , נכנסתי לרב כדי לשאול שאלה , והתפלאתי מאוד כי לא רצה בכלל לדבר איתי עד שאני לא יתן כסף , השחיתות חוגגת!!!לגבי מה שנאמר לגבי דיני טומאה וטהרה , אצל הקראים האישה במחזור לא מתקרבת בכלל לבית הכנסת , אסור לה להיכנס , לעומת זאת אצל הרבנים , האישה נכנסת לבית הכנסת ומטמאה את כולם!!!!! הדינים אצל הרבנים שואף לאפס!!!!
25. אין כמו הקראים!
אתי ,   אשדוד   (14.05.09)
הקראים הם אנשים מקסימים, אמינים וטובי לב , אמנם אני לא קראית אך אני מקירה את אנשים אלו ואין מילים לתאר אותם!
26. קראי הוא יהודי לכן ניתן להתחתן עם בחור קראי
עובדיה לוי ,   אשדוד   (24.08.09)
בעזרת השם נעשה ונצליח ! חברים יקרים ! הקראים הם מקורו של עם ישראל , היהדות הקראית נקראו קראים על ידי עצמם והוכרו ככאלה היות הם התאפיינו בדבקותם במקורות =במקרא והמשיכו להתקיים במקביל ליהדות הרבנית עד היום הזה . היהודים הקראים הם היהודים החלק שלא קיבלו את השינויים והתוספות לתורה שבכתב והמשיכו לקיים את התורה כפי שקיבלו במעמד הר סיני והיא תורת משה, הרבנים הם אלו שסטו מדרך התורה ומשכו אחריהם רבים מעם ישראל. נוצרו וקיימים קשיים גדולים מאוד מאוד בקרב הרבנים להבדיל בין דברי חכמים (שלעיתים סותרים את הכתוב ומשנה אותו כלומר את "דבר ה'") לבין הכתוב בתורת משה, וכן פחד אדיר לתקן עיוותים ,בתוצאה מפחד זה הרבנים ממשיכים לנהוג על פי אותם טעויות ועיוותים שקיבלו. למה לנו להסתכן ולברוח ולהתרחק מהמקורות שלנו לטעות ולחטוא לפני הקדוש ברוך הוא? הגישה הקראית "חפישו באורייתא שפיר, ואל תשענו על דעתי " אך על פי חז"ל הקראים הצו ההלכתי נועד לעזור לנו ללכת על פי התורה , והצו ההלכתי ניתן לשינויי כאשר יש צורך בתיקון דרך תוך חיפוש דרך האמת על פי התורה הכתובה. הפרשנות הנכונה ל "עַל פִּי הַתּוֹרָה אֲשֶׁר יוֹרוּךָ וְעַל הַמִּשְׁפָּט אֲשֶׁר יֹאמְרוּ לְךָ תַּעֲשֶׂה לא תָסוּר מִן הַדָּבָר אֲשֶׁר יַגִּידוּ לְךָ יָמִין וּשְׂמאל" מדבר על הפלאת המשפט מהדיינים אשר בשערי ישראל כשתקשה להם חריצותו, ואז במקרה זה יועבר המשפט לבית דין הגדול ועל פי הפסיקה של בית דין הגדול יש ללכת ולא לסטות ממנה, דבר הדומה לאשר נהג משה רבינו עליו השלום כאשר קיבל את עצת יתרו "והדבר אשר יקשה מכם תקריבון אלי ושמעתיו " (שם א' י"ז). ומקיימים את הכתוב ביהושע פרק א : א וַיְהִי אַחֲרֵי מוֹת מֹשֶׁה עֶבֶד יְהוָה וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-יְהוֹשֻׁעַ בִּן-נוּן מְשָׁרֵת מֹשֶׁה לֵאמֹר. ב מֹשֶׁה עַבְדִּי מֵת וְעַתָּה קוּם עֲבֹר אֶת-הַיַּרְדֵּן הַזֶּה אַתָּה וְכָל-הָעָם הַזֶּה אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר אָנֹכִי נֹתֵן לָהֶם לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל. ג כָּל-מָקוֹם אֲשֶׁר תִּדְרֹךְ כַּף-רַגְלְכֶם בּוֹ לָכֶם נְתַתִּיו כַּאֲשֶׁר דִּבַּרְתִּי אֶל-מֹשֶׁה. ד מֵהַמִּדְבָּר וְהַלְּבָנוֹן הַזֶּה וְעַד-הַנָּהָר הַגָּדוֹל נְהַר-פְּרָת כֹּל אֶרֶץ הַחִתִּים וְעַד-הַיָּם הַגָּדוֹל מְבוֹא הַשָּׁמֶשׁ יִהְיֶה גְּבוּלְכֶם. ה לֹא-יִתְיַצֵּב אִישׁ לְפָנֶיךָ כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ כַּאֲשֶׁר הָיִיתִי עִם-מֹשֶׁה אֶהְיֶה עִמָּךְ לֹא אַרְפְּךָ וְלֹא אֶעֶזְבֶךָּ. ו חֲזַק וֶאֱמָץ כִּי אַתָּה תַּנְחִיל אֶת-הָעָם הַזֶּה אֶת-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-נִשְׁבַּעְתִּי לַאֲבוֹתָם לָתֵת לָהֶם. ז רַק חֲזַק וֶאֱמַץ מְאֹד לִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת כְּכָל-הַתּוֹרָה אֲשֶׁר צִוְּךָ מֹשֶׁה עַבְדִּי אַל-תָּסוּר מִמֶּנּוּ יָמִין וּשְׂמֹאול לְמַעַן תַּשְׂכִּיל בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ. ח לֹא-יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת כְּכָל-הַכָּתוּב בּוֹ כִּי-אָז תַּצְלִיחַ אֶת-דְּרָכֶךָ וְאָז תַּשְׂכִּיל. ט הֲלוֹא צִוִּיתִיךָ חֲזַק וֶאֱמָץ אַל-תַּעֲרֹץ וְאַל-תֵּחָת כִּי עִמְּךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ. {פ} לסיכום : היהדות הקראית מבוססת על חופש המחשבה בפירוש המקרא, המתיר ביקורת ולימוד עצמי. גישה זו מאפשרת לנו לתקן את עצמנו, ואם ראינו שטעינו אנו לומדים מהטעות ומתקנים כמו שנאמר ע"י רבינו ענן "אל תשענו על דעתי". דבר הנוגד את הגישה הרבנית שבה אם עושים טעות ממשיכים איתה ובכך סוטים מכוונת הכתוב בתורה ובמילים אחרות עוברים על דברי השם יתברך ולעיתים אף במודע וזה הכי גרוע ובכך הגישה הרבנית מביאה את העם לבצע טעויות נוראיות המחייבות עונשים נוראים? ולמה לנו להסתכן בדרך הרבנים לגבי קיום מצוות?. הקדוש ברוך הוא ציוונו לחקור וללמוד את התורה ולחפש את דרך האמת והישר כמו שנאמר "נחפשה דרכינו ונחקורה" ואז "ונשובה עד ה" (איכה ג מ). בכבוד רב לוי עובדיה
28. סור מרע ועשה טוב
(29.08.09)
ב 1973 כבוד הרב עובדיה יוסף קבע שהקראים יהודים לכל דבר.
29. הקראים הם היהודים האמיתיים
ספונגבוב   (27.09.09)
הקראים לא מתנגדים לפרושי רבנים במקום שאין סתירה לפשט
30. איזה שטיות !!
(17.11.09)
תגובות נוספות
חזרה לכתבה