יהדות  שאלות ותשובות
מי קבור בקבר דן?
ynet
פורסם: 07.10.07, 05:59
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 30 תגובות ב-30 דיונים
1. במקום להפלסף- התשובה פשוטה: ערבי עשיר
חזיז ורעם ,   ר"ג   (07.10.07)
כמו ברובם המוחלט של קברי "הקדושים" בארץ כנראה שגם בקבר המדובר נח לו שיח.
2. כל הקברים ה"מוסלמים" זה אך ורק יהודים!!
אילנה ל. !!~~!~   (07.10.07)
אחינו כל בית ישראל! מצווה ללכת לקברים של שייחים מוסלמים ולהשתטח עליהם, לשים שם סמרטוטים על העצים ולקנות במחיר מופקע נרות תכשיטים ושאר אביזרי פולחן!! זו אחת מעשר הדיברות!! עזבו אתכם מאהבת לרעך כמוך, יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך ועוד שטויות ... תתמקדו בעיקר!! ואל תאמינו לכל מי שאומר שכל הקברים שמשתטחים עליהם זה קבר של איזה שייח עשיר , מה הם מבינים הפרופסורים להיסטוריה/ארכיאולוגיה/תנ"ך ?
3. יש!!! עוד קבר שיך ערבי בידינו
מיקי ,   02   (07.10.07)
4. גירסא אחרת
אבי ,   רעננה   (07.10.07)
בקשר לקבר דן שמעתי גירסא אחרת. בין צרעה ואשתאול מונחת לה אבן ענקית. הפרופסור זאב וילנאי חמד פעם לצון והמציא סיפור על צאצא של שמשון שבזמן חורבן הבית השני הוא התגורר במקום. יום אחד הוא ראה עשן מיתמר מאזור ירושלים והבין שהרומאים שרפו את בית המקדש. הוא החליט להלחם בהם ונטל אבן ענקית והחל לשאת אותה לכיוון ירושלים כדי להטיל אותה על הרומאים. כשהגיע לאותו צומת הוא מת והאבן נשארה מוטלת בצידי הדרך עד היום הזה. הסיפור הזה עשה לו כנפיים ואכן האבן נתקדשה וחרדים החלו לעלות ולהשתטח עליה. לימים חזר הסיפור אל הפרופסור עצמו וכל נסיונותיו להסביר שהוא הממציא של הסיפור עלו בתוהו. וכך נתקדשה האבן לדורות. אך מה לשאלת השואל ולמדור "שאלות ותשובות" בהלכה?
5. ה"כיבוש" הדתי = ביזנס ועבודה בעיניים
יעקב ,   תל אביב   (07.10.07)
תמיד ידעתי כי רבי יוסף קארו - מת וקבור בצפת. לתדהמתי - בטיסה לבולגריה פגשתי קבוצת חסידים שסיפרו לי כי הם נוסעים בעקבות רבם (שמפאת כבודו - לא אזכיר את שמו...) - להשתטח על קברו בעיר ניקופול שבבולגריה. אמנם באיזשהו שלב בילדותו הרב קארו עקר מקושטא לעיר בבולגריה - אבל להביא חסידים להשתטח על קברו שם - נראה לי רק כ"ביזנס" ו"עבודה" על חסידים שוטים. זה המצב גם עם כל קברי השיח המוסלמים ההופכים למקומות פרנסה טובים ל"רבנים" למינהם. אח"כ החסידים באים בטענות לחילוניים ...
6. הסיפור האמיתי
אורןן   (07.10.07)
http://www.hofesh.org.il/letters/forum/03/144.html
7. אגדה אורבנית ותו לא
מתנגד למפיצי השמועות   (07.10.07)
כתושב האזור, שמעתי את הסיפור על "המצאת" הקבר מכמה מקורות, ובכל פעם בגרסה שונה - פעםהממציאהוא נהג מונית, פעם מדריך טיולים, פעם פרופ' למקרא ופעם ארכיאולוג, או אפילו ערבי עני שרכושו בעולם מסתכם בחמור אהוב. פעם זו אבן גדולה, פעם קבר של אותו חמור אהוב, ופעם מערת יונים (קולומבריום) שהתקדשה כמערת קבורה. איני יודע מי או מה קבור שם, אבל ריבוי הגרסאות הוא העדות הטובה ביותר לכך שזו לא יותר מאגדה אורבנית, שנוצרה ע"י פעילים אנטי-דתיים (כדוגמת פעילי עמותת "חופש") כדי לנגח את היהדות.
8. קבר דן זה זוטות
אברום   (07.10.07)
כדאי לבדוק את האגדות שמספרות על קבר רחל ומערת המכפלה. החרדים הרי מצפים שניהרג על קברי השייחים האלה ולכן רצוי שנבדוק עד כמה נכונות המסורות המפוברקות שלהם.
9. כדאי לעבוד את השם ביראה בלי קברי צדיקים
ברק ,   איזור ירושלים   (07.10.07)
10. בטח קבר של שייך ערבי
(07.10.07)
11. ...וזה עובד ללא ספק!!
אחד   (07.10.07)
קודם כל, אני לא מאמין לשום מילה של שום חילוני כשהוא אומר משהו שסותר משהו דתי, אפילו אם הוא מעיד על עצמו שהוא משקר. החילוני המצוי נגוע ב- 1) אסימפטיה ו\או אלרגיה ו/או שנאה לדת (ש99.99%אינם מכירים כלל...), 2) בצורך (או בהנאה) להמעיט בערכה של היהדות ו- 3) בהיעדר מניעה כל שהיא מלפברק ככל העולה על רוחו כשזה מתאים לאינטרסים שלו. אז בכל הנוגע לאמונה, לחילוני -- פרופסור או נהג מונית כאחד -- יש פחות נאמנות מאשר לגוי. ולענינינו: היכן קבור בדיוק דן בן יעקב הוא עיניין מישני כי יש קב"ה בעולם ומי שעולה בתמימות על קברו ומתפלל לקב"ה שם בזכות הצדיק דן בן יעקב -- נענה. אני יודע זאת מנסיון אישי של פעמים רבות. ולחילוני המגחך שקורא את המילים האלה אני ממליץ הבחום לבוא לקבר דן בן יעקב בשעת כאב ובעת צורך גדול ולהתפלל. לאור התוצאות גם אתה -- או את -- תווכחו שהמלעיזים פשוט אינם רלוונטים.
12. ואם לא די בכל אלה
דודי ,   פ"ת   (07.10.07)
הנה לאחרונה גילו בכפר המוסלמי סולם, היא שונם המקראית, שליד עפולה, בית עתיק שהוא בוודאי ביתה של האשה השונמית מספר מלכים. כידוע השונמית הפכה את עליית הקיר שבביתה לדירת מגורים עם ריהוט מינימלי עבור אלישע הנביא. הנביא היה מסוגל, בין השאר, לפקוד נשים עקרות, ומשום כך ייחסו סגולה זו לאותו בית עתיק ונשים עקרות פוקדות אותו. העובדה שלחורבה זו אין עליית קיר אינה מפריעה לאיש.
13. רב יקר כתבת ולא השלמתה את החסר חבל!!
spongebob   (07.10.07)
וה' שומע תפילות בכל מקרה בכל זמן ובכל מקום כלומר ההליכה למקום מסויים לא מוסיפה כלום לתפילה אבל מוסיפה הרבה לכל אלו שעושים חלטורות מסביב מי בגזלן מי זה שעושה את ההילולה ועוד כל מיני סוחרים ואנשי עסקים כלומר הפיכת התפילה למשהוא חומרי וזהוא העבודה האסורה זוהיא עבודת האלילים
14. תגובה לקבר דן ?
גאוגרף   (07.10.07)
קבר דן שטויות במיץ עגבניות יחד עם כל שאר ציוני הקברים. אחד החוקים הבולטים ביהדות הוא אל תעשה לך "פסל ומסכה" שאני מפרש אותו לא להפוך שום מקום לאתר קדוש פרט להר הבית, לא לחינם אף אחד לא יודע היכן "משה" קבור , בתק' הקדומה לא קידשו אף מקום. רק בימינו כל מיני שרלטנים דתיים הופכים ציוני קבר מוסלמים למקומות קדושים.
15. הגיע הזמן
אבנר ,   הרצליה   (07.10.07)
שיגלו לנו את קבורתו של משה רבנו. הר נבו נמצא בידינו וגם הגיא מול בית פעור. אנו רוצים את הדבר האמיתי ולא את דן בן יעקב. אם אפשר נעביר את קברו להר הרצל ונמלא בכך את בקשתו האחרונה.
16. הצורך לפסילים ואלילים
מעין   (07.10.07)
כנראה שבתוך תוכם אותם עבדי אלוהים אינם מסוגלים להכיל את המופשט והרוחני האמיתי וזקוקים לפסילים מוחשיים אשר יהוו עבורם מקור נחמה. לכן מומצאים כל מיני קברים בעלי ייעוד שונה ועל זה מוקמת ומתפתחת תעשייה עתירת כספים של כל מיני שרלטנים המרויחים מהדיוטות העולים לרגל. פגניות בהתגלמותה ואולי זהו הצורך האנושי. בסה"כ הדת הומצאה עבור אנשים נבערים וחסרי מודעות חברתית כדי להלך עליהם אימים ולהחזיקם במסגרת מקובלת ומכאן תפסה תנופה ושודרגה. קברי "צדיקים" ורבנים הם ההוכחה לכך.
17. מדוע אמרה התורה שקברו של משה לא ידוע מקומו?
אופיר   (07.10.07)
פשוט מאוד. אלוהים איננו מעוניין שבני אדם יהפכו קברים למקום קדוש. ומי קדוש כמשה? אך לא למדנו לקח ואנחנו מקדשים היום כל קבר שייך ומיהדים אותו. הלואי ויכולנו ליהד את המוסלמים החיים בארץ. כל צרותינו היו מסתיימות.
18. סלע החורבן נמצא ממזרח לצומת שמשון
משה ,   מרכז   (07.10.07)
בתוכנית חיים שכאלה שעשו לוילאי הוא סיפר את האמת על האתר. הוא המציא אותו בסיור שעשה למורי דרך בשנות החמישים.
19. עבודת אלילים נטו ......... כל הדת !!!
דבורה ,   תל - אביב   (07.10.07)
כאשר קוראים את הכתבה הזאת לא יודעים אם לצחוק או לבכות . זאת אומרת ככה זה . אם זה כך אז זה עבודת אלילים ועבודה בעיניים כל הדת . הנה לדוגמא הברית מילה ואיסור אכילת חזיר הוא שריד מהדת המצרית הקדומה . ואיך שזה משורש ביהדות ( אל תשכחו שמשה היה איש מצרי , - זה אפילו כתוב בתורה !!! ) !!! כל היהדות הוא שריד של המסורות השונות של התקופה הענתיקה מלפני כמה אלפי שנים . מצחיק או עצוב ??? בשבילי זה עצוב .
20. למה היה צריך לההרג על כיבוש שייח מונייס (רמת אביב), על כיבו
תל אביבי ,   תל אביב   (07.10.07)
ועל כיבוש יפו, ועל כיבוש הגליל המערבי,על תל חי ועל הנגב? הרי אין שם קברי אבות (סליחה - בגלי המערבי כנראה שיש כמה)...
21. קברי בני יעקב אינם בארץ
brunzel   (07.10.07)
חוץ מיוסף שביקש והובטח לו להעלות עצמותיו. מנין שעצמות בני יעקב הובאו לארץ ???
22. את הכל עשה פדידה מבית שמש
משה ,   מרכז   (07.10.07)
פדידה (האח שלו היה ראש העיריה פעם) עבד ביצ"מ של קק"ל. יום אחד בא לו אבא בחלום וגילה לו שפה הקבר של דן בן יעקב. במאמץ ראוי לכל שבח, הוא רתם לענין רבים וטובים ואפילו הביא לפה את המקובלים של ירושלים שעשו פולסה דנורה לסאדאם חוסיין בשנת 1991. כצה שנים אחר כך, פדידיה התחיל לופח את האתר הידוע בשם קבר שמשון ומנוח. פעם, כשפגשתי אותו בתל צרעה, אמרתי לו שבתנ"ך כתבו ששמשון קבור בין צרעה ואשתאול, ולא בצרעה. תשובתו: התנ"ך לא מבין. אבא שלי התגלה בחלום והראה לי.
23. האיתי שם באמת מקום מוזנח!
גלעד ,   מרכז   (07.10.07)
האיתי שם מקום קצת מוזנח וישן !!!
24. ב"קבר דן" קבור - לצערנו - ישראל סגל
והמבין יבין   (08.10.07)
25. ל8: לזיהויים של מערת המכפלה וקבר יוסף יש רציפות היסטורית
בן אברהם ,   יצחק ויעקב   (08.10.07)
אבל מה זה משנה מה אמרו פעם. היום אנחנו חכמים ומתקדמים ויודעים שהכל שטויות. לא?
26. 24 אתה גדול
שנון ועצוב   (08.10.07)
27. נכון , נפלא , נורא . א - מ - ת מארץ תצמח
מאיר ,   מרכז   (24.10.07)
אשמח לדבר .. ולהרחיב בתשובות . " באהבה אחד "
28. ועכשיו למיקום האמיתי! -
מוטי ,   בית שמש   (14.05.10)

המסורת המקובלת היא שקבר דן נמצא במקום הנוכחי של "יער צרעה" וזאת בשל היות המקום בתחום נחלת שבט דן וכן "ספר-הישר" כתב כי קבר-דן מצוי באשתאול.

עם זאת קיימות גם מסורות אחרות. חוקר ארץ ישראל, יהודה זיו, מצביע על הישוב הנקרא היום כפר דניאל, עך שם נשיא ציוני ארה"ב [7] אף הוא בנחלת השבט. הכפר יושב על מקומו של כפר ערבי לשעבר - כפר דניאן או דניאל, שבדורות קודמים היה קרוי תחילה כפר-דאן. שם זה בא לו מן הקבר המקודש שבתוך מסגד הכפר - "מקאם א-נבי דאן", כלומר "קבר הנביא דן", בן יעקב. ערביי לוד וסביבותיה נהגו לעלות לכאן לרגל ולהשתטח על הקבר בקיץ, כתום עונת-הקציר. לתל יש כפר דניאל, הוא מהגבוהים בשפלת יהודה (111 מטר מעל פני-הים) צופה היא על מרחבי-נוף בצפונה של נחלת דן - ואפשר, לפיכך, יהודה זיו משער כי במקום זה אכן הצביעו בני-דן, בשעתם, על קבר-אביהם...

מקום נוסף לקברו של דן הוא בבארבל, הצופה על ים-כינרת. מסורת זו מובאת לראשונה ביומן-המסע של נאד'ר ח'וסרו ( 1047 לספירה), המספר שם ( על "ארבעת קבריהם של בני יעקב, עליו השלום" - ועלי אל-הראוי ( 1173 מפרט יותר ואף מונה במקום את שמות בעלי-הקברים: דן, ישכאן (יששכר),זבולון וקאד (גד). שיהאב א-דין יאקות כבר מביא בספרו ( 1225 ) מסורת מפורטת זו כעובדה מוגמרת.

עוד מקום, המכונה בפי הערבים נבי דניאל (או דניאן) גם הוא,מצוי בדרומו של גוש-עציון - והוא שנתן, כזכור, את שמו לשיירה הנודעת בימי מלחמת העצמאות. אלא ששם אין הקבר מיוחס לדן בן-יעקב, אלא לדניאל - והיישוב הקהילתי החדש אשר הוקם בצדו,מכונה לפיכך נוה-דניאל.

29. קבר דן בן יעקב
מוישה ,   רמב"ש   (14.05.10)

קבר דן בן יעקבממערב לצומת שמשון, בכביש 44 נמצא היום המקום ‎המיוחס כקברו של דן בן יעקב, השביעי שבשתים עשרה שבטי ישראל.

ממערב לצומת שמשון, בכביש 44 נמצא היום המקום ‎המיוחס כקברו של  דן בן יעקב, השביעי שבשתים עשרה שבטי ישראל.

את ציון קברו ניתן למצוא היום על כביש מס' 44 מעט לפני צומת שמשון. אולם למעשה, מבנה זה נקרא בפי הערבים קבר שייח' עָ'ריבּ, שם כינוי לשמשון הגיבור, אליו היה מיוחס קבר זה, בשל קרבתו לתל צרעה.

מבחינה היסטורית, לא נמצאה שום אסמכתא לכך שזהו אכן מקום קבורתו, אך, הצדיקים המקובלים, רבי יוסף דיין ורבי יוסף וולטוך זצ"ל, הם שהכריזו על המקום כעל קברו של דן בן יעקב, ואף הוסיפו לכך תימוכין באמצעות מסורת הקיימת ביד לומדי ישיבת המקובלים "בית-אל", כבר לפני למעלה ממאה שנה.

יש המצביעים על מערה מסויימת באיזור, כקברם של מנוח ושמשון. יצויין, כי בתנ"ך אמנם נכתב כי הם נקברו בין צרעה ובין אשתאול, אך לא נשתמרה מסורת באשר למקום המדוייק, והמצויין כיום הינו חדש.

עם זאת קיימות גם מסורות אחרות בנוגע למיקומו של הקבר, חוקר ארץ ישראל, יהודה זיו, מצביע על הישוב הנקרא היום כפר דניאל, אף הוא בנחלת שבט דן.

הכפר יושב על מקומו של כפר ערבי לשעבר - כפר דניאן או דניאל, שבדורות קודמים היה קרוי תחילה כפר-דאן. שם זה בא לו מן הקבר המקודש שבתוך מסגד הכפר - "מקאם א-נבי דאן", כלומר "קבר הנביא דן". ערביי לוד וסביבותיה נהגו לעלות לכאן לרגל ולהשתטח על הקבר בקיץ, בתום עונת-הקציר.

מאז צוין המקום כקבר דן, הוא הולך ומתפתח, וזה מכבר הפך לאתר הומה.

כדאי לציין כאן קטע מתוך צוואתו של דן, המופיעה בספר 'צוואת השבטים': "ועתה בניי, הנה אנוכי מת, והגדתי לכם היום קושט דברי אמת. והיה אם לא תשמרו מרוח הכזב והכעס, ולא תאהבו את האמת וארך אפיים, כי אבוד תאבדו. כי רוח הקנאה תפרוס רשת תעתועים לרגלי איש, ועיני בן אדם תעוור, ורוח הכזב תחשיך כל תבונה, ותראה דרך כל איש ישר בעיניו".נלקח מתוך מ. שורק מקור המעיינות י"ח בסיון תשס"ט - 10/06/2009 08:22

30. הדבר המקומם
משה ,   עוטף עזה   (14.10.12)
ברור לכל שהמקום המצוין כקבר דן בן יעקב - הוא המצאה מאוחרת בת ימינו, שאין במקום שום עידות לרמז אמיתי. אבל על כך כבר כתבו רבים לפניי.ולא זה הדבר המקומם. אבל מה שהצליחו ובגדול כל מיני 'רבנים' בעיני עצמם והפכו אותו למקום 'סחיטת כסף' של יהודים תמימים - זה הדבר המקומם כיום שם. תצאו ותראו אים יהודים ויהודיות כאלו מאמינים שמזה תצמח להם ה'ישועה'...
חזרה לכתבה