ירוק  סביבה  דעות ומאמרים
התחממות כדור הארץ: לפעול או לא לפעול
יוחאי כרמל
פורסם: 05.12.07, 14:26
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 43 תגובות ב-43 דיונים
1. הטכניון למען איכות הסביבה
(05.12.07)
כל הכבוד להתגייסות שלהם לנושא
2. מה זה משנה ההתחממות??? יש עוד אלף סיבות
ג'ימי פייג' ,   לד זפלין   (05.12.07)
זיהום אוויר, מים, אדמה, ניצול המשאבים הרס המקומות הפתוחים תחלואות בערים הגדולות, חור באוזון ומיסוך השמש, לכסות את העולם בפיח זה לא טוב במילאץ יש עוד אלף סיבות חוץ מההתחממות הגלובלית למה לרסן את עצמנו, ולהפסיק את שחרור הרעלים לאוויר. חוץ מזה אם אנחנו לא הגורם להתחממות הגלובלית, אנחנו בטח לא עוזרים עם הזיהום
3. Wrong Logic
Moshe   (05.12.07)
אם נבזבז את כל הכסף עכשיו, ובעוד עשר שנים יוכך שלא שינינו דבר והאסון מגיע, לא יהיה לנו כסף לתקן את הנזקים. אם נחליט להוציא את הכסף עכשיו איך יודעים על מה להוציא את הכסף אם אנחנו לא יודעים מה יהיה אפקטיבי. עוד הזדמנות לקבלנים להתעשר על חשבון כולנו. גור התעשר כבר. נא לזכור שערפת קיבל פרס ובלצלשלום.
4. "אין חולקים על כך שכדור הארץ מתחמם" באמת? מי שמתחיל
ד"ר אבי זיילר ,   תל אביב   (05.12.07)
מאמר במשפט כזה כבר חיסל את המהימנות שלו ליתר המאמר. יש ויש החולקים על "התחממות כדור הארץ", ויש הוכחות הפוכות לחלוטין. גם המאמינים - כן זה בהחלט עניין של אמונה ולא של עובדות - בהתחממות הגלובלית טוענים שממוצע הטמפ' עלה ב-120 השנים האחרונות בכ- 0.8 מעלת צלסיוס. תסכימו איתי שזה קצת יומרני לבסס את כל אורח החיים של המין האנושי רק על שמונה עשיריות מעלה שנמדדו או לא במיכשור פרימיטיבי במאה שעברה.
5. צריך בכל מקרה לא לקחת צ'אנס.למרות שרוב הסיכויים זה שאנחנו
פטריוט   (05.12.07)
6. כל הכבוד שיש מי שחשוב לו לשפר את איכות החיים של הדורות הבאים
מיכל ,   הושעיה   (05.12.07)
7. איזו כתבה משונה
גלעם ,   בוגרשוב   (05.12.07)
הבנאדם דוקטור ואומר שאולי יהיה או שלא יהיה משהו - ואם יהיה, נתחרט על כך שלא דאגנו מראש? נו בחייאת
8. לא, בואו אני אסביר לכם איך זה באמת עובד
עמית   (05.12.07)
מי שיש לו קצת שכל בקודקוד צריך מזמן להבין שיש שיטה מסוימת לפיה דברים עובדים בעולם הזה. והנה האמת הלא נעימה: כרגע מה שנחשב אופנתי בעולם הוא העיסוק בפתירת בעיותיו של כדור הארץ. ולמה אני כותב "אופנתי"? ובכן, רבותיי, שוב ניצבת לפנינו הוכחה לטיפשותו של המין האנושי. אופנת ההתעסקות ב"הצלת כדור הארץ" מורכבת מכמה דברים: א. זריעת פאניקה בציבור, על ידי כך שארגונים שונים גורמים לנו לחשוב שאם לא נמחזר במבה, עוד יומיים קרחון ענק ימס וכולנו נמות. ב. דיבורים, דיבורים דיבורים - חלק האופנה מתבטא בכך שכל לחיצה שניה על refresh באתרי האינטרנט השונים תגרום לנו לראות כתבה חדשה בעלת תוכן 'מפחיד' כגון "החמוס המצרי עלול להמצא בסכנת הכחדה בעקבות התחחמות כדור הארץ" וכו' אז הנה כמה הוכחות לטיפשותם של בני האדם: ההיסטריה סביב האנתרקס - בסוף לא קרה כלום ההיסטריה סביב באג 2000 - בסוף לא קרה כלום דיבורים על מלחמה בקיץ של 2007 - בסוף לא קרה כלום אנשים תפתחו את העיניים - החזאים שלנו אומרים לנו כבר חודש ש"הלילה צפוי מבול" וכל לילה אין טיפת גשם בחוץ. אנחנו באמת מדינה של טיפשים
9. אשמים או לא אשמים בהתחממות, זיהום האויר לכשעצמו קוטל חיי אדם
ש'   (05.12.07)
10. אנחנו חיים פה
(05.12.07)
למה לא פשוט לצמצם את כמות הזבל שאנחנו מייצרים- למה שלא נפרגן לעצמנו אוויר נקי מרעלים וריחות רעים (אני תושבת הקריות) וסביבה יותר ירוקה ונעימה לעיניים. אם גם נתרום בסופו של דבר משהו לשינויי האקלים מה טוב. ואם לא אז לפחות נחיה בסבבה בנתיים
11. יש עניין שכמעט ולא מדברים עליו והוא בעל חשיבות מכרעת
יובל כהן ,   ראשון לציון   (05.12.07)
הרבה אנשים אומרים - סבבה התחממות גלובאלית, עוד 4 מעלות בטמפ' הממוצעת, אז יהיה קצת יותר חמים - אפשר להטפיל מים, אפשר להפעיל מזגן והכל בפנאן. שעניי האנושות ידפקו, גם ככה הם ימותו או במלחמה או במחלה או מההתחממות. אבל מחקרים אחרונים מראים שכדה"א הוא כמו מטוטלת של מזג אויר, אחרי שממש חם נהיה ממש קר וחוזר חלילה, וגם יש לכך הסברים די ברורים. מישהו אי פעם תהה מדוע אנגליה שנמצאת בדיוק באותה גובה כמו מרכז וצפון קנדה, איננה קפואה כמו קנדה? ובכן זה בגלל תנועת מי האוקיינוסים שמושכים יחד איתם את הטמפרטורות ומשפיעים על האקלים באזורים שונים של כדה"א, ומדובר פה באזור בסדרי גודל של מינימום יבשות ועד המיספרה שלמה של כדה"א. מה שקורה זה שמי ים מלוחים וחמים מסוגלים לשקוע לתחתית האוקיינוס ובכך ליצור מן מסוע אנרגטי של מים חמים שנודדים על פני תווים קבועים בכדה"א - במצב שבו הקרחונים באנטרקטיקה ינמסו, ישפכו לאוקיינוסים כמויות מים מתוקים עצומות, ומים מתוקים אינם שוקעים כמו מים מלוחים, והדבר ימנע את אותו מסוע מים חמים ובעצם יעצור את תהליך ההתחממות ויביא לתוצאה הפוכה - של התקררות גלובלית וכניסה לעידן קרח חדש. מחקרים אחרונים מתחילים להראות שהמצב בהחלט ייתכן, ואמור לקרות. רק לשמוע על מצב שבו בת"א יהיה טמפ' הרבה מתחת לאפס בחורף קצת אמורה להטריד אותנו, מעבר לכלל תושבי צפון כדה"א שחייהם יהרסו לחלוטין. ואם כל זה לא מספיק לכם, אז אתם באמת רוצים להמשיך לשלם טריליוני דולרים כל שנה למדינות ערב?! עדיף כבר להיתקע עם איזה רכב חשמלי שבקושי סוחב ל200 ק"מ מאשר להמשיך את המצב האומלל שבו אנו תקועים כיום בגלל כוחן המטורף של מדינות אופ"ק (מדינות ערב וונצואלה בעיקר). כמו תמיד - קצת שכל ופרקטיות מביאים לתוצאות ברוכות. עצלנות ובורות - ממש לא.
12. בכל אשמה Planet X
ההתחממות היא ,   בלתי נמנעת.   (05.12.07)
ולנו אין כל שליטה על התקרבותה לכדוה"א , וגם לא על ההשלכות. התרומה של האדם להתחממות אמנם קיימת אך היא שווה להוספת טיפה של מיים רותחים לקומקום מלא שממילא יגיע לנקודת רתיחה כשהוא נמצא על האש. אך אם שואלים מה יהיה המחיר שנשלם ? אז התשובה היא ששני שליש מהחי על כדור הארץ ייכחד(כולל אותנו בני האדם) לאחר ארבעת החודשים שבהם פלטנט איקס תבשל אותנו. אתם שואלים מתי ? אז לצערי זה דיי קרוב השנה היא שנת 2012. ואפילו בני המאיה שחיו בפרו חזו נבואה זו ולוח השנה שלהם מסתיים בדיוק בשנת 2012 כסוף העולם להגדרתם. האמצעים שאנו אמורים לנקוט על מנת למנוע כביכול את ההתחממות ייתרמו לכך שנחיה על כדור בריא יותר אך סוף העולם יגיע גם אם היום נחליט שמורידים את השאלטר הכללי לנצח !
13. כמו כל דמגוג,אתה "נועל" את הדיון רק ל 2 אפשרויות
גל   (05.12.07)
ויוצר בכך מצגת שוא. אבל קוראי YNET לא נולדו אתמול, וטיקבקנו שכמותך כבר לאלפים. הבעיה היא לא אם לזהם או לא. ברור שעדיף שלא. השאלה היא איך מתכוננים לבלתי נמנע. האם שוגים בהיבריס של "אנחנו שולטים ביקום, אנו נכריע את ההתחממות", או שאומרים "קורית המחממות, כדאי אולי ללמוד מה צפוי לקרות ולהתכונן." משהו בסגנון של מה שיוסף יעץ לפרעה בסיפור התנכי, כשסיפר לו על 7 שנים רעות. לא צריך התחממות כדי לצמצם זיהום. צריך רק לראות את הענן הצהוב הקבוע מעל גוש דן..
14. אל תחריבו את עולמי ,כך אמר השם
יוסף   (05.12.07)
15. חייבים את הירוקים בכנסת!
מיכאל ,   ת"א   (05.12.07)
16. עכשיו גם בארץ-מצביעים לירוקים כדי להפסיק
עמר ,   חיפה   (05.12.07)
את ההתחממות של הכדור.
17. גרמניה אשמה בהתחממות כדור הארץ
הומו פאבר   (05.12.07)
בכבישי גרמניה נעים ששים מיליון כלי רכב. גרמניה המדינה היחידה בעולם שמסרבת בכל תוקף להטיל הגבלת מהירות על נסיעת כלי רכב באוטוסטראדה. כלי הרכב הגרמניים פולטים מיליוני טונות מיותרות של גז חממה בכל שנה. השערוריה הזאת צריכה להיפסק בהקדם.
18. איכות סביבה-תודעה נפשית
יוסי סוויד ,   י-ם   (05.12.07)
להיות ירוק אומר הרבה מעבר לשיקולי רווח והפסד, זה אומר ענווה, תום, פשטות ויופי.
19. ועכשיו לסרטון - מומלץ
מיקי ,   ניו יורק   (05.12.07)
למי שאין כח לקרוא...הנה קליפ משכנע שרץ ברשת כבר כמה חודשים: http://www.youtube.com/watch?v=bDsIFspVzfI
20. תתעוררו, או שלילדינו לא יהיה עתיד!
אריה פלג ,   דקלים   (06.12.07)
ד"ר זיילר (4) טועה ומטעה: כבר היום רואים סימנים ברורים להתחממות כדור-הארץ. יתרה מזו, כבר היום רואים שהתסריט -הגרוע ביותר- של ה-IPCC, פאנל המדענים בנושאי אקלים של האו"ם, מתחיל להתממש מוקדם מהצפוי. אם לא ננקוט פעולות דרסטיות כבר בשנים הקרובות, גורלנו נחרץ. לקריאה מפחידה ומדאיגה (באנגלית): http://www.skirsch.com/politics/globalwarming/Extinction.htm
21. לד"ר אבי זיילר
(06.12.07)
החולקים היחידים על הנושא הם חברות הנפט הגדולות שמבינות שכל העניין הזה לא טוב לכיס שלהם. חברת הנפט הגדולה באמריקה הציעה למדענים 10,000$ כדי שיכתבו מאמרים שיסתרו כביכול את מסקנות ה IPCC של האו"ם. הטיעון היחידי שיש להם הוא שכדור הארץ התחמם והתקרר במשך שנים רבות וכביכול אנחנו נמצאים בתקופה של התחממות. ובכן, ידידי: טכנית - אנחנו צריכים ליהיות בתקופה של התקררות לקראת עידן הקרח הבא(עוד 90 אלף שנה כנראה). בכלל, למה למדינות הגדולות בעולם להודות בכך שיש התחממות גלובלית שקשורה לאדם? דבר כזה רק יכול לפגוע בפרנסה של התאגידים הגדולים. ומי מרוויח? "תאגידי" האנרגיה הסולרית? פחח...
22. רודולף שטיינר דבר כבר ב1913 על מות החום של העולם
אנתרופוסופית ,   טבעון   (05.12.07)
לפי מה שהוא קרא בכתבים האקשיים החום בכדור הארץ יהפוך לאט לאט זהה בכל מקום ובכך יפסקו החיים . כל נפש שחיה כאן תחוש כאב עצום כשתראה את חלקה במוות הזה.
23. האום כבר החליט מזמן שהגורם להתחממות הוא גורם אנושי
לחוץ ,   כדור הארץ   (06.12.07)
הייתי אומר שהמאמר קצת לא עדכני... עדיף להשקיע את הדוקטורה בפעילויות איך לצמצם את פליטת גזי החממה בצורה מושכלת
24. 18, אז אנשי "הירוקים" אינם ירוקים?
דוד   (06.12.07)
כוחנות, תוקפנות , הרס ושנאת אדם פשוטה לא מתיישבים עם מה שאתה כותב..
25. אני מחזק כמעט בכל אמירה את יובל כהן.
עידו ירוק   (06.12.07)
26. החוק השלישי של התרמודינמיקה
ש. ,   ק.ביאליק   (05.12.07)
הכתבה, אכן ממחישה שהחוק השלישי של התרמודינימיקה (תאורית הכאוס) אכן עומד להתרחש. יש לפעול מיד לעצירת ההתחממות של כ"א למען הדורות הבאים.
27. כולם אומרים להציל את הכדור מהתחממות, מה שלא מספרים לכם זה
(06.12.07)
הנזק כבר נגרם. גם אם כול זיהום האוויר ייפסק ברגע זה לתמיד, עדיין יישראו גזי החממה שבאטמוספירה, והטמפרטורות ימשיכו לעלות כול שנה בכחצי מעלה. אי אפשר לתקן את הנזק שכבר נגרם, הדבר היחיד שכן אפשר לעשות זה לחשוב על דרכים להתמודדות. כול העסק הזה של הצלת הכדור זה מלחמה אבודה.
28. גלעם (7), אני מבין שאתה גם לא חוגר חגורת בטיחות?
אריה פלג ,   דקלים   (06.12.07)
וגם לא קונה ביטוח חיים וביטוח בריאות, וגם חושב שלא צריך להתכונן לאיום הגרעיני האיראני? כי כל הדברים האלה יש להם סבירות נמוכה יותר מאשר התוצאות החמורות של התחממות כדור-הארץ. אז למה להתכונן אליהם?
29. אם זה לא היה מאמר רציני הייתי חושבת שהכותב מתבדח
רונית ,   רמת גן   (06.12.07)
מה זאת אומרת לפעול או לא לפעול, מפני שיש סיכוי שהכסף לצמצום הזיהום 'יבוזבז' לשוא?? מי שמבטח את ביתו כנגד גניבה או שיטפון - בטוח שיגיע הגנב או השיטפון?? אולי כלום לא יקרה?? אולי הוא 'מבזבז' כסף? מדובר כאן על כדור הארץ!! אין בנתיים שום חלופה לכדור הזה - גם לא לעשירים ולחכמים. כולם עלולים הם או נכדיהם להשטף באסונות הטבע. קשה לי להבין את המתווכחים והמהססים
30. חסל את האדם והצלת את העולם
שכטר מוריצי ,   חולון   (06.12.07)
אין זה חשוב כלל מה יעשה האדם להצלתו. כשם שאינו יכול לבדוק מדעית אם מעשיו פוגעים בכדור הארץ, כך גם לא יוכל להצהיר שמהלכיו המתוקנים יצילו את הכדור.
תגובות נוספות
חזרה לכתבה