יהדות  שאלות ותשובות
האם מותר לנסוע בשבת לבית כנסת מרוחק?
ynet
פורסם: 10.07.08, 08:56
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 66 תגובות ב-66 דיונים
1. היתממות או התחמקות?
rubi   (10.07.08)
אני מתלבט אם הרב הבין יפה את השאלה או לא. לי ברור שהתכוונו לנסוע בשבת ולא ע"י גוי ויותר ברור לי שעיצה כמו לגור ליד בית הכנסת איננה אפשרית עוד יותר ברור לי שמציאות החיים בארה"ב איננה כמו בארץ ועל כן הפסיקה שם חייבת להיות שונה (ואף אם מעשה כזה או אחר נראה כרפורמי , אני בעד ,אף שדעתי על רפורמים ידועה) ודעתי היא שכל אמירה לגוי שנעשתה מלפני שבת אין עימה בעיה ,וכך מתנהלים כל המלונות בארץ ואין פוצה פה וכל בתי המלון מלאי חרדים וחרד"לים בקיצור, תשיגו נהג מונית גוי קבוע שיודע היטב מה לעשות ,תעדכנו אותו מתי לאסוף אתכם בהלוך ובחזור , תדאגו שיפתח את דלת המכונית עבורכם למנוע הדלקות הנורה הפנימית , ושיהיה לכם שבת שלום וחיים טובים
2. תשובה
הרב   (10.07.08)
אפשר גם אפשר בברכה
3. ללכת קילומטרים לבית הכנסת זו מצווה
(10.07.08)
לצעוד בחליפת שבת גלותית קילומטרים ולהזיע כמו כלב באוגוסט זו מצווה, אבל לסוע 2 דקות במכונית ממוזגת אסור כי זו עבודה... פרימיטיבים
4. תשובה ללא מחשבה עמוקה. ליהדות תשובות חכמות יותר.
יהודי   (10.07.08)
5. מותר גם מותר. שמירה על קשר עם היהדות חשובה מחוק זה של שבת
תודה מראש   (10.07.08)
6. איזו תשובה מטומטמת
תומר ,   מרכז   (10.07.08)
ברור לכל שהרב בחייו לא ביקר בארצות הברית. שם אין בית כנסת על כל חצי רחוב כמו בישראל. שם אם אתה לא נוסע בשבת, אתה לא מגיע לבית הכנסת. איזו תשובה רובוטית חסרת כל מחשבה והגיון. והאו צריל להיות רב מנהיג הקהילה שנותן התשובות ?
7. האם מותר לנסוע בראשון לכנסייה מרוחקת?
מריה,קריית אונו   (10.07.08)
אני ובעלי גרים בקריית אונו ושומרים ראשון.ללכת עד הכנסייה ביפו זה מרחק רב ושאלתי היא האם אפשר לנסוע באוטו לכנסייה כדי להתפלל?האם אפשר לבקש מיהודי ראשון--כמו גוי של שבת--להסיע אותנו לבית מלון...סליחה לכנסייה תודה ואויש.
8. בהרבה מקומות בארה"ב
חכם 1   (10.07.08)
מתירים נסיעה בשבת. בין היתר כי מבינים שללכת ברגל ובחום כמו טיפשים זה הרבה יותר חילול שבת התשובה של הרב סתם מתחמקת. אני אומר שתעשו מה שאתם רוצים, אני מאמין שאם הרב היה במצבכם אז הוא היה מוצא פיתרון או אומר שזה בסדר שהוא ינהג - קל להגביל אחרים בדברים שאתה לא היית עושה. יותר מזה, תעריכו את החיים הטובים ושאתם גרים בארה"ב ולא סובלים מהשטויות שפה וכדאי גם להפסיק לבזבז את הזמן בבית כנסת ולעשות משהו יותר מועיל.
9. ויהי שם לגוי -
דודי ,   פ"ת   (10.07.08)
- מלמד שהיו ישראל מצויינים שם.. פעם אחת התפללתי בשבת באחד מבתי חב"ד בארה"ב. באמצע התפילה מתפרץ פתאום אדם אחד לתוך בית הכנסת ופורץ בצעקות Where is the Rabbi? כשהוא ניגש לרב הוא צעק עליו "יש לכם כאן חניון ענק והוא ריק, למה כולכם חייבים לחנות ליד הבית שלי? אח"כ נגשתי לרב ואמרתי לו לתומי, מכיון שהאנשים מתגוררים רחוק ואין להם ברירה אלא לבוא ברכב, למה שלא תתיר להם לרכב על אופניים לבית הכנסת? מיד הוא הושיט את כף ידו כבתנועת "עצור" וקרא "אני לא רוצה לשמוע!"
10. אם יש לכם רכב בבעלותכם ורשיון נהיגה בתוקף אז אפשר גם אפשר...
פלורליסט ,   הלכה חשוכה   (10.07.08)
אם אין זה הזמן לרכוש אחד ולהכשיר עצמכם למסוגלות נהיגה. שבת שלום ומבורך.
11. הדת הופכת למגוכחת בעולם המודרני
צאו לחופש!   (10.07.08)
12. לא ברור לי.
נועם ,   ירושלים   (10.07.08)
הרי אחיות נוסעות להבתי חולים בשבת ועוד דוגמאות כאלה. איך זה מסתדר עם התשובה הנ"ל ? ולעצם העניין - עבירה גוררת עבירה, ולפי השאלה נראה לי שאינכם באמת מרגישים בנוח עם הנסיעה ואם תתחילו לנסוע זה יהיה מדרון חלקלק שלא כדאי לרדת בו.
13. לתומר 6: הרב היה מספר שנים בלונדון.
אז הוא יודע ,   מה שהוא אומר   (10.07.08)
14. שם זה אחרת
גרתי בארה"ב   (10.07.08)
קודם כל אסור ליסוע בשבת. אצלנו הרב פשוט לא התייחס לנושא וטמן את הראש באדמה. נשיא הקהילה, שהיה אחד מהתורמים הגדולים למשכורת של הרב, היה מגיע עם רכב לבית הכנסת. אמריקה - money talks
15. אפשרי בהחלט...
יניב ,   ת"א   (10.07.08)
כאשר אני הייתי בארה"ב הגיעו לבית כנסת גם ביום כיפור ברכב בגלל המרחק הרב...תשובה בהחלט מתחמקת ..תשאלי את האנשים שאכן מגיעים להתפלל
16. לאיה תשובה ציפו פה?
(10.07.08)
הרי ברור שתקבלו תשובה שלילית
17. תגובה ל-6
איתמר ,   מרכז   (10.07.08)
התשובה שנתנה היא תשובה לשאלה מטומטמת שהתשובה הייתה ברורה כי אין שום היתר לסוע בשבת. תשתמש במילים פחות בוטות שאתה מתייחס לתשובה של רב.
18. נסיעה בשבת אסורה!
יחיאל ,   ירושלים   (10.07.08)
נסיעה בשבת אסורה! כי ה' אמר. "לא תבערו אש..ביום השבת". אין התחכמויות ולא מעניין כמה מזיעים ומה נחשב יותר מנוחה מבחינתכם. זה רצון ה' בצורה ברורה. אם תמציאו משהו חדש- הרי מעשיכם אינם רצויים לפני ה'. וזה לא מעניין באיזה ארץ ואילו תנאים. *היתרים של נסיעה לפיקוח נפש- זה במצב חריג ולא משום נוחות וכד'.
19. מקום המגורים לא משפיע על ההלכה.
י' ,   ירושלים   (10.07.08)
מקום המגורים לא משפיע על ההלכה בשום צורה, הלכה היא אוניברסלית לכל מקום באשר אתה. חייתי בארה"ב מס' שנים ואחד הקריטריונים לבחירת מקום המגורים תמיד היה הבית כנסת והקהילה הקרובה. מי שלא מוכן להתפשר על מקום המגורים בשביל בית כנסת וקהילה חמה כנראה שנושא בית הכנסת לא נמצא ברשימת סדרי העדיפויות שלו.
20. נסיעה לבית כנסת בשבת בארה"ב
רפול   (10.07.08)
מה בדבר נסיעה בחשמלית שמימלא נוסעת בשבת בקנית כרטיס מראש
21. לעתים יש פתרונות נוספים, כמו שימוש ברכבת תחתית עם מנוי
דודי ,   מרכז   (10.07.08)
22. איסור הבערה - ובמכונית של שי אגסי?
איתי   (10.07.08)
תעשו לי טובה, הרי היום מאשרים גם לקשישים לנסוע בקלנועית לבית הכנסת. זה בדיוק אותו המקרה. לקונסרבטיבים יש שכל, והם מאשרים נסיעה בשבת כדי להגיע לבית הכנסת.
23. ל-6 אם לא הולכים לבית כנסת זה לא אומר שלא שומרים שבת......
(10.07.08)
אתה מתייחס לבית כנסת כאילו בכל מצב חייבים ללכת אליו בשביל לשמור שבת. האנשים ששאלו הם שומרי שבת ואין ברשותם להגיע לבית הכנסת רק עם מכונית, אז כמובן שאין מצווה הבאה בידי עברה עדיף שישארו בבית ויתפללו בבית. לך תלמד קצת יהדות ואחר כך תרשה לעצמך לקרוא על תשובת רב "מטומטמת"
24. נסיעה לבית כנסת בשבת
כפר סבאי   (10.07.08)
בדרום אפריקה, מי שלא גר במקרה ליד בית כנסת, לא יוכל להגיע לבית כנסת בשבת ובכלל, ללא נסיעה. ליד כל בית כנסת (ומדובר בבתי כנסת של הקהלה הארתודוכסית) יש כמובן מגרש חניה וכל אלה מלאים עד אפס מקום בשבת. הייתי רוצה לשמע כיצד מגיעים לבית כנסת שהנו במרחק 26 ק"מ מהבית ללא נסיעה? וגם בשנים בהן גרתי קרוב לבית כנסת - רק 7 ק"מ, אין הולכי רגל, אפילו אם יהיו מוכנים לצעוד 7 ק"מ) אלא אם הם מחפשים צרות. אורח החיים שם שונה בהחלט והמרחקים הם בלתי נתפסים עבור ישראלי. יחד עם זאת, היהודים שם יותר "חמים" מאשר הישראלים ובית הכנסת משמש גם מרכז לחיי קהלה ובכל שבת וחג אחרי התפלה מתקיימת "ברכה" (קדושׂ) וכל הקהלה יושבת ללא הפרדה כל שהיא (שלא כמו בתפלה) . לטעמי, יהודי דרום אפריקה, ללא כל "חרדות" והתחרדלות, הם יותר יהודים טבעיים ושרשיים מאשר המתחסדים בעיני עצמם המקומיים.
25. תשובה חלקית
mahadeva   (10.07.08)
לי גם יש את אותה הבעייה, ובגלל זה לא ביקרתי בבית הכנסת כבר כשנה. את הפסקה האמצעית של תשובת הרבי אני לא בטוח שהבנתי - הוא מתכוון שאיסור נסיעה בשבת זה מעשה חמור שאסור אפילו אם הגוי הוא נוהג בפועל ? אם אין לי אפשרות לגור קרוב יותר לבית הכנסת, האם עדיף שאני לא אלך לבית הכנסת אף פעם, גם בחגים כמו יום כיפור ? (כמובן שגם אז יש לי פחות תמריץ להתפלל וקיימת התרחקות מהדת)
26. האם אפשר לאכול חזיר ביום-כיפור בשינוי?
דתיה אדוקה ,   רחובות   (10.07.08)
ברור, אבל רק בשינוי, תאכלו עם הרגל או משהו כזה...כי ביד אסור לאכול את החזיר.
27. תתפללו בבית זו תשובת הרב הנכונה
דבר הלכה   (10.07.08)
מי שלא מסוגל להגיע רגלית לבית הכנסת שיתפלל בבית. בבתי כנסיות רבים אסרו להביא 'כיבוד' לשמחות בר-מצוה ואחרות על ידי שינוע בשבת. ומכאן גם שאסור להגיע לבית הכנסת במטריה בשבתות חורפיות. אם הזיקה שלכם ליהדות היא רק על ידי ביקור בבית הכנסת בשבת, תעשו שאלת חכם.
28. ברור שרוב המגיבים כאן רחוקים מהיהדות כמזרח ממערב
אהרון   (10.07.08)
מה זה השטויות האלה, ללכת קילומטרים בחום ובגשם לבית כנסת בשבת במקום לנסוע 2 דקות עם האוטו, הייתי בארה"ב ושם האנשים באים עם רכב לבית כנסת....ועוד שטויות כאלה.כל אחד ניהיה לי פוסק בדברים שהוא לא מכיר הרב נתן תשובה נכונה, כי לא עלה על דעתו ועל דעת השואל לנסוע בעצמו עם רכב בשבת, הם הצהירו שהם שומרו תורה ומצוות. לכן רצו לדעת אם יש אפשרות להעזר בגוי כדי לגיע לביה"כנ ולהתפלל במינין. בקשר לעצה לגור קרוב לביה"כנ הרב ענה לו תשובה שהיא בדיוק לפי ההלכה. אסור לאדם לגור במקום שאין לו מינין. למי שלא מכיר(כנראה רובכם) הנה משנה מפרקי אבות פרק ו' משנה י': אמר רבי יוסי בן קסמא, פעם אחת הייתי מהלך בדרך ופגע בי אדם אחד, ונתן לי שלום, והחזרתי לו שלום. אמר לי: רבי מאיזה מקום אתה אמרתי לו: מעיר גדולה של חכמים ושל סופרים אני אמר לי: רבי רצונך שתדור עמנו במקומנו ואני אתן לך אלף אלפים דנרי זהב ואבנים טובות ומרגליות. אמרתי לו: אם אתה נותן לי כל כסף וזהב ואבנים טובות ומרגליות שבעולם, איני דר אלא במקום תורה. וכן כתוב בספר תהלים על ידי דוד מלך ישראל: "טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף". ולא עוד, אלא שבשעת פטירתו של אדם אין מלווין לו לאדם לא כסף ולא זהב ולא אבנים טובות ומרגליות, אלא תורה ומעשים טובים בלבד. שנאמר: בהתהלכך תנחה אותך בשכבך תשמור עליך והקיצות היא תשיחך. בהתהלכך תנחה אתך, בעולם הזה; בשכבך תשמור עליך, בקבר; והקיצות היא תשיחך, לעולם הבא; ואומר: לי הכסף ולי הזהב נאם ה' צבאות.
29. ל-1 לא מתאים לך. הרב ענה תשובה עניינית וטובה.מה אתה רוצה?
(10.07.08)
30. שלוש מידות בנוסעי בית המדרש
דודי ,   פ"ת   (10.07.08)
סיפר לי פעם רב חבדניק בארה"ב (לא אותו רב מתגובה 9) שאצלו בקהילה רוב המתפללים באים בשבת ברכב לבית הכנסת. יש ביניהם כאלה שכאשר רואים את הרב הולך הם כובשים את פניהם בהגה עד יעבור רב. ויש כאלה שמחייכים אליו ועושים לו שלום. ויש כאלה שעוצרים ומציעים לו טרמפ.
תגובות נוספות
חזרה לכתבה