חופש  טיולים בארץ  טיולים בדרום
לטייל בין המלחמות
רונית סבירסקי
פורסם: 29.08.06, 09:50
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 13 תגובות ב-13 דיונים
1. להקים ספארי פתוח בהר הנגב ובמכתש רמון!
אור   (29.08.06)
הספארי הכי צפוני בעולם עם חיות התנ"ך חצי מליון מבקים בשנה ונעלמה האבטלה
2. יואב קידר, איש יקר הוא בן בית אלפא
(29.08.06)
3. מה עם הדרכה לאתרי הלחימה של גבעתי שהוזכרו?
גבעתי   (29.08.06)
עיבדיס, גבעה 69, 113, 105, משלטי הצומת הדרומי, חוליקאת וכאוכבה
4. מצודת יואב
אליעזר כהן ,   מרכז   (29.08.06)
במצודת יואב יש בנוסף לחדר זכרון לחללי גבעתי,גם אתר הנצחה וזיכרון לחללי סיירת שקד לדורותיה.
5. האנדרטה של גדוד 54 בחטיבת גבעתי
אח שכול ,   פתח תקוה   (29.08.06)
אנא ,אל תשכחו אותם,עברו וקראו "ברדתכם דרומה זכרו אותנו"
6. הטיול לא מתחיל בתש"ח
יאיר ,   תל אביב   (30.08.06)
באיזורים הנ"ל היו גם כמה קרבות חשובים במלחה"ע הראשונה, אך כרגיל בראיה ישראלית ההיסטוריה מתחילה בתש"ח.
7. כל הכבוד לשימור וההנצחה,אבי ז"ל היה קמ"ן מבצע כיבוש המצודה
י.א.   (30.08.06)
יש לי היכן שהוא תמונות שלו עם יצחק שדה על רקע המצודה. כיום, כמעט הכל כמו בשיר היו זמנים :"היום דבר אין להכיר, במקום משלט יושבת עיר". כך שרחוק מהעין ורחוק מהלב, נשכחת סאגה אדירה של תקומת המדינה. מקומות כמו :יד מרדכי, מצודת כ"ח, תל-חי, גבעת כ"ח, בית הקרן הקיימת, שער הגאי, קסטל, משמר העמק ואחרים, למרות שברובם קיימות אנדרטאות הם סתם מקומות שמורות שחוקות וחסרות ידע ומושג, מצביעות עליהם כי כך חייבו אותן. מי יודע כי תל-גיבורים בחולון היה שדה קטל? על הקזה הדם של אצ"ל בכיבוש יפו? על הכל יושבת עיר!!! אפשר לעורר דווקא בעזרת ה"שד העדתי" : ה"קומנדו הצרפתי", יוצאי לגיון הזרים, רובם צפון אפריקאים, שלכבודם (כן, לכבודם ולא אחרת!!!) נכתב המאמר בהארץ "מרוקאי סכין", על הקרב העקוב מדם בגבעה 69 ליד ניצנים. של לחמו בכידוני הרובים ופגיונות קרב פנים מול פנים בתעלות . מי יודע שהפקודה "טוראים לסגת, מפקדים לחפות" נתנה ע"י המ"פ אלפסי (שכונה "קזבלן") בקרב הקסטל. מי יודע כיום על נתן אלבז, שהקריב את חייו ונשכב על רימון כדי להציל אחרים - דורנו חונך כי כך יש לעשות , כמוהו. מי שהוא בכלל יודע כי עולים חדשים מלאו את השורות לתגבד וגם במקום נופלים? בקרב עוג'ה אל חפיר היא ניצנה, שאגו המסתערים " הורא סלאלינה, הורא נארודניה" כי כך לימדום בצבא האדום? מישהוא בכלל יודע שבקרב הקצונה הבכירה המבטא הרוסי היה די דומיננטי?
8. איזה 30 ק"מ דיונות? יותר מ- 80 מתל-אביב לעזה.
שועל המדבר ,   נגבה   (30.08.06)
על הדיונות איש לא נלחם - פשוט שטויות. כל המלחמה היתה בשטחים חקלאיים ובשפלה. כדאי לבוא ולהתרשם לפני שמתיישבים מול המחשב וכותבים פנטזיות שלא קשורות למציאות.
9. יש הדרכות לאתרים האלה
גרישה ,   מהמרכז.   (08.09.06)
אנחנו טיילנו ב"שדות פלשת 48" או בעקבות לוחמי גבעתי, וזה היה יום מרתק! עד-הלום, ניצנים הישנה, 69, 103, מוזיאון גבעתי, נגבה וגבעת תומר. יום שנזכור לעד, בעיקר הודות להדרכה של אבי מקיבוץ בדרום (שהוא גם אספן מפות, טל' 050-5474749).
10. מגיב 7 - משהו לוחץ לך, וזה לא עודף ידע!
גרישה   (08.09.06)
מה אתה סופר לנו? מה עשו עדות המזרח? מי בכלל ממיין את הלוחמים לפי עדות? לאנשי הקומנדו הצרפתי אין קשר ל'מרוקאי-סכין'. הם נבחרו לפי ידע השפה הצרפתית, כי מפקדם, הקצין (לא-יהודי בכלל) טדי דה-פרה, התנדב ובא מצרפת. היו בקומנדו יוצאי בלגיה ואלז'יר, צרפת ותוניסיה. מה שקבע שיוכלו להבין את מפקדם. הקומנדו השתתפו בכיבוש באר-שבע, ושם נוצרה בעייה של התנהגות "לא פלמחאית" אבל מקובלת בלגיון הזרים: לקיחת שלל מבתים וכו', אבל במבצע חורב הם הקיזו דם במשלטי כביש עסלוג'-ניצנה, איבדו הרבה מאנשיהם, כולל הפצועים שהושארו זמנית תחת גשרון ונרצחו ע"י חיילים מצריים. לידיעתך, 7, יש "מצפור הקומנדו הצרפתי" ובו הנצחה מכובדת ויפה, על אותהו משלט סמוך לאשלים. לזכר נתן אלבז הגיבור קרוי "מחנה נתן" ונכתב שיר של נתן א'. את התמונה של אביך כדאי שתאתר, ותעביר למשל לארכיון הפלמ"ח, לתיק 'יצחק שדה', או למוזיאון גבעתי, כך תעשה משהו חיובי.
11. מצודת יואב
מאיר מינדל ,   נגבה   (19.04.07)
כל הכבוד לעמותה אזרחית "גבעתי", שהחליטה להנציח את חמשת כשלונות החטיבה בנסיונותיה לכבוש את עירק סואידן. היא לא היססה להקים מוזיאון בבית , בו כשלה חמש פעמים . את "המפלצת" כבשה חט' 8-יוצאי לחי,אצל והגנה -בפיקודו של י.שדה.הסיפור המלא-בנגבה.
12. המצודה מחולקת לשני חלקים...
נימצאת במכינת נחשון ,   שנימצאת במצודה   (07.09.07)
חלק אחד למוזיאון והרחבה שלו,והחלק השני שייך למכינה. אם כבר אתם מגיעים למצודה תיסתכלו גם מה הנוער של היום מוכן לעשות כדי לשפר את מצב המהיגות המוכפש שיש לנו במדיעה.
13. קפצו לבקר במכינה...
יאללה נחשון! ,   מחזור יא' רולז!   (30.07.08)
חזרה לכתבה