בריאות  איכות חיים
מה שלא ידעתם על תופעות לוואי מתרופות
אריאלה איילון
פורסם: 26.10.06, 15:56
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 121 תגובות ב-120 דיונים
61. כתמים עגולים גדולים
(27.10.06)
לבת שלי בת ה- 15 היה סימפטום זהה לפני כ- 1 1/2 חודש, כתמים עגולים בצורת חישוק המגרדים מאוד. רופאת המשפחה חשבה שזו אלרגיה, פרופ' לרפואת עור מיד הבחין שזו פטריה הנובעת מחתולים ו/או כלבים, אחרי נטילת התרופה למשך כ- 3 ימים חל שיפור ניכר. עם זאת, יש ליטול את התרופה למשך חודשיים. הסימנים הופיעו כ- 10 עד 12 יום לאחר מגע עם חתול נגוע בפטריה, זמן הדגירה לפטריה. באינטרנת קראתי שבאיזור פרדס חנה יש מגיפה של הפטריה.
62. תגובה ל-23 ולמעוניינים
דפנה   (27.10.06)
הערותיך נחרצות מדי. נכון שאחת מתופעות הלוואי הידועות של קבוצת הסטטינים להורדת כולסטרול עלולות להתבטא בכאבי שרירים , אבל בין זה לבין "גורמות" ככלל - ההבדל גדול. נמצא במספר רב של מחקרים שתרופות מקבוצת הסטטינים יעילות למדי, ומבורכות לא רק בהורדת ערכי כולסטרול. בדרך כלל שולח (מכל מקום - צריך לשלוח) רופא המשפחה את המטופל לבדיקות תפקודי כבד, כליות וCPK כדי למצוא אם יש השפעות לוואי - תקופה קצרה לאחר תחילת הנטילה של סטטינים, ולא אחת, אם כבר נמצאת תופעת לוואי - מוחלפת התרופה באחרת מאותה קבוצה ותופעות הלוואי לא חוזרות על עצמן. הדוגמא בכתבה של הבחורה1אישה שהתחילה להרגיש כאבים בשרירים רק אחרי שנה של טיפול, ולא מייד כשהתחילה - מאוד תמוהה בעיני, ואני לא בטוחה באמיתות האינפורמציה. חובה על כל מי שאיננו אנאלפאבת לקרוא את העלון המצורף לכל תרופה (למרות שהאזהרות שם מחמירות למדי וחוזרות על עצמן ברוב התרופות) ולדווח לרופא המטפל/המשפחה על כל תופעת לוואי. כמובן שעל הרופא המטפל להתריע על אפשרות של תופעות לוואי ידועות מראש ומרביתם עושים זאת.
63. תגובה לרופא מ-1
יורם   (27.10.06)
כן אדוני הרופא, יש אלטרנטיבות, הבעיה שהן יקרות וקופות החולים אינן ששות לנפק אותן לדוגמה: במקום סימבסטטין אפשר לתת ליפיטור שעושה את העבודה טוב יותר וללא תגובות לווי אך כאמור התרופה יקרה ומחייבת אישור מיוחד (שבד"כ אינו ניתן) מהנהלת הקופה, לרופא המשפחה אין סמכות לרשום אותה. ובכן דר' נכבד - במקום ללגלג על מי שאינו רופא, אנא פעל לטיפול הגון בחולים ותחשוב פחות על הכסף !!!
64. תגובה ל-38
יורם   (27.10.06)
אין כל הוכחה שהבעיה שלך נבעה מהליפיטור, עד כמה שידוע לי אין, אין כזו תגובה מהתרופה הזו, חפשי את הבעיה במקום אחר !!!
65. ישראלים נשארים ישראלים
יוסי ,   פ"ת   (27.10.06)
תמיד מאשמים את הרופאים ולא את עצמם... אם אנשים היו טורחים להקדיש שתי דקות בכדי לקרוא את העלון לצרכן שמצורף לכול תרופה חדשה שהם לוקחים אז כול זה היה נחסך! הם כרגיל חושבים שעלון הזה "זה סתם קישקוש" ואחרי סובלים ומאשימים אנשים אחרים.... כמה מפתיע!
66. הזדמנות פז לכל ה"אלטרנטיביים" לשווק כאן את הקשקושים שלהם
נעלחדש ,   בבית   (27.10.06)
גילו את אמריקה? כאילו לא ידענו שלתרופות יש הרבה תופעות לואי? זאת סיבה לרוץ מיד לשרלטנים ומבלבלי המוח מכל הסוגים, העיקר להינצל מהרפואה? הרבה פעמים לא צריך לא תרופה ולא טריק של אלטרנטיביים, אלא תשומת לב ואורח חיים עם תזונה ופעולות אחרות שיכולות לרפא, כמו סילוק גורמים מזיקים מהחיים. הכל דורש זמן והשקעה, וכמובן איבחון רפואי אמיתי לפני שמחליטים על דרך הטיפול. התרופה ניתנת הרבה פעמים כקיצור דרך כדי לחסוך בזמן לכל הצדדים אבל לא תמיד זה הפתרון האידיאלי.
67. מזדהה לחלוטין
נירה   (27.10.06)
גם אני נטלתי את התרופה נגד כולסטרול,סימבטטין,התחלתי להרגיש כאבי שרירים,חולשה.החלה סידרת בדיקות ואלפי השערות.עד שיום אחד קרתי באינטרנט על אנשים שסבלו מתופעת הלוואי הדומה.באותו רגע הפסקתי וחזרתי לעצמי תוך כמה שבועות.מיותר לציין שהרופאה עצמה לא עשתה את הקישור בין התלונות שלי ובין התרופה.כמה חבל.חוסר אחריות.
68. ל-37 גם אני סובלת מנזלת כרונית...
סיסי ,   מרכז   (27.10.06)
ואי לכך מסינוסיטיס כרונית, והלכתי לרופא אלרגולוג דר' נוימן איתי, והוא התחיל לתת לי סטרואידים. ממש במקרה הייתי אצל רופא הילדים שלנו, אשר אמר לי להתרחק כמו מאש מסטרואידים בכלל ומדר' נוימן בפרט. אתה, ממש כמוני, צריך לחפש פתרונים אחרים.
69. הידעת?
חולה פרקים   (27.10.06)
באמריקה מתים יותר אנשים מתופעות לוואי של תרופות נגד כאבים ותרופות נגד מחלות פרקים מאשר מתאונות דרכים.....
70. מוכרחים לנקות את הגוף מהתרופות
יפתח   (27.10.06)
אשמח לשתף אתכם בדרך המדהימה שאני מצאתי לנקות את הגוף מרעלים, להזין אותו וכך לדאוג שלא יחלה.
71. לא כל מה שהרופא אומר תורה מסיני -תיקראו
אסימטוב   (27.10.06)
הם לא מסבירים לכם מה התוצאות של בדיקות הדם ,רק בכלליות - טוב או רע, ורובם לא ישבו ויסבירו כל אחד בניפרד האופציה היחידה - ללכת לספרים ולאינטרנט , ספרים מהספרייה של רפואה... תלמדו שם את החומר אם יש לכם כוח, תמיד לקרוא עלון לצרכן, ולהיות קשובים
72. ל10 - לפרופסיה יש המון תופעות לוואי קשות והן אינן מצויינות.
(27.10.06)
בתרופות סטרואידיות לא מצויין :שיעור יתר".
73. לרופא מ 1
רופא בדימוס   (27.10.06)
למה אתה מצדיק את מעשיהם החמורים של חבריך? מדובר כאן בפשע. בכל מדינה מערבית אחרת היו שופטים אותכם..על מעשים כאלה...חלק מהאנשים יכולים אפילו למות מאלרגיות שונות ומתגובות קשות בעת נטילת תרופות.. חובה עליכם להתריע.. . ככה לא נותנים שירות רפואי !מספיק כבר עם הכסת"ח ותתחילו לטפל כמו שצריך בחולים כולל אמירת האמת
74. מריחואנה זה תמיד טוב
SYLVIA ,   TEL AVIV   (27.10.06)
כי עם זה לא עוזר ישירות במחלה לפחות נהיה פחות לחוצים וזה תרופה בפני עצמה.
75. ל38 - לא רק ליפיטור. כל הסטטינים מסוכנים. בארהב למשל חושבים
להוציא את הקרסטור ,   משמוש. ברוריה מקרית   (27.10.06)
76. העלון המצורף הוא כסוי תחת ואף אחד לא קורא אותו
הרופא ,   חייב להתריע   (27.10.06)
77. חינוך וגם תשובה ל - 1
רפי ,   השרון   (27.10.06)
אם בסמינר למורים/ות הסטודנטים לא ידעו להשיב כמה זמן נמשכה מלחמת ששת הימים, אז אלה תוצרי הלוואי של החינוך, שהולכים ללמוד רפואה. רופא נכבד מתגובה 1 ! אתם עמוסים עבודה במרפאות ? אז תתארגנו כנגד המעסיק שחוסך בכוח אדם, אבל תן לחולה להחליט בעצמו לגבי תופעות הלוואי. אני לא רוצה תרופה של חברה שלקחה אותך לטיול באיים הקריביים.
78. מטומטמים! אתם לא יודעים לקרוא?!
(27.10.06)
תגידו, התחלקתם על השכל? "הרופא לא אמר לי, הרופא לא הסביר לי.." מה זה ההתבכיינות המיתממת הזו? מה אתם ילדים בני 4? בשביל מה יש עלון הסברים לתרופה? או שאתם מעדיפים שהרופא יוציא אותו ויקריא לכם אותו מא' עד ת'? ואז תמתינו בתור לרופא לא שעה אלא שלוש שעות בזמן שהוא עורך ישיבות עם כל מבקר על כל הפסיקים והשטיקים האפשריים (והלא אפשריים) שעשויים לקרות לו, כדי שחס וחלילה האידיוט אחר כך לא יבוא אליו בטענות כי "לא הסבירו" לו..
79. אפשר למצוא באינטרנט מידע
זיו ,   ת"א   (27.10.06)
על כל תרופה שנרשמת ע"י רופא ואני קורא את המידע הזה עוד לפני שאני קונה את התרופה . ולפעמים אני גם מוותר על קניית התרופה לאחר הקריאה.
80. לעיתים חלק מתופעות הלואי
חב   (27.10.06)
של אי לקחת חלק מהתרפות עלול להיות מות...
81. מטפלים ב"ממצא לא ודאי בתרופה פחות ודאית על סמך אנמנזה בלבד
בשיטת הסרט הנע ; ,   מי החולה הבא בתור   (27.10.06)
82. Foods and Medication or Vitamins
(27.10.06)
It is true that some foods cannot be taken with certain medications or even vitamins It is an exellent idea always to check first
83. אפשר להוריד כולסטרול עם קווקר
נילי   (27.10.06)
קווקר ללא שומן לארוחת בוקר יעיל מאד נגד שומנים בדם - מוכח.
84. אחיי היקרים תתחילו להעריך את עצמכם
אסתר   (27.10.06)
תבלעו כל בוקר שן שום טריה וקצוצה עם חלב דבש וקינמון. לארוחת בוקר קווקר עם תפוח עץ ויוגורט. לארוחת צהריים קטניות ודגן מלא לצד דג או עוף רזה. לארוחת גבינות, לחם מלא וירקות בכל ארוחה. נשנשו פירות יבשים בין הארוחות. כך לא בזדקקו לתרופות. תהיו בריאים....
85. מה זה ריפא? השאיר אותם בחיים?
(28.10.06)
החוכמה לא רק להשאיר אותך חי ונושם..אלא איזה איכות חיים אתה מקבל בעקבות שהרופא דאג שתחייה.
86. למה לא הומיאופתיה בלי תופעות לווי ???
יואל ,   מרכז   (28.10.06)
87. מה לגבי שילוב של מספר תרופות?
דורית   (28.10.06)
האם רופא שנותן מרשם מודע לתרופות אחרות ולהשלכות שלהן יחד עם התרופה שהוא יתן? האם יש מומחה בקופות החולים שבקיא בדיוק בעניין הזה של התאמת תרופות כאשר נוטלים תרופות אחרות,ואם כן כיצד הוא נקרא?
88. לו היה לאנשים חוכמה הם היו קוראים את העלון לצרכן לפני נטילת
רן ,   חולון   (28.10.06)
התרופה. וכך לא צריך לעבור מיליון רופאים כדי לגלות שזו תופעת לוואי.
89. הומיאופתיה - איזה שטויות !!! ניסיתי שנה וחצי ורק אחרי שנרשמת
שרלטנים   (28.10.06)
שנרשמתי לקאנטרי - כל הסימפטונים שלא עברו במשך שנה וחצי - עברו לאחר שנה וחצי באמצעות ספורט !!! אז שלא יעבדו עליהם ....
90. "החברה ביקשה שאקרא את העלון לצרכן" - לטיפשות אין תרופה
יעל   (28.10.06)
מי שאפילו לא טורח לקרוא את העלון לצרכן שלא יתלונן. בכלל, כשמקבלים תרופה חדשה צריך לשאול את הרופא מפורשות אם ידועות לו תופעות לוואי.
תגובות קודמות
תגובות נוספות
חזרה לכתבה