יהדות  שאלות ותשובות
מותר להרכיב פאזלים בשבת?
ynet
פורסם: 27.01.08, 09:08
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 42 תגובות ב-42 דיונים
1. מתי שהבורא הפסיק ליצור
אורי ,   תל אביב   (27.01.08)
בס"ד גם אנחנו מצווים להפסיק ליצור. אגב, הרב"ה לא התעייף מהעבודה בבריאת העולם ולכן ציווה על מנוחה סוציאלית כטענת אלה שיושבים בבתי קפה בשבת להנאתם (שאחרים משרתים אותם..) אלא נאסרה עלינו מלאכה (מלאכה שורש מלך עבודה שורש עבד). כאשר אנחנו שומרים שבת, שזה היום הראשון שבו הושאל העולם לאדם, אנחנו בעצם מצהירים שאנחנו מכירים במלכתו של מלך מלכי המלכים שבוע טוב
2. השאלה הזאת היא הוכחה שהדת גורמת להפסיק לחשוב
חילוני חופשי   (27.01.08)
3. מה השטויות האלו
גיא   (27.01.08)
4. העיקרון לא הוסבר: אסורה יצירה בשבת, לא כל עבודה.
ימי ,   חילוני מחיפה   (27.01.08)
ולדבר זה - אפילו אני מבין, כחילוני, את חשיבות ויופיו של עיקרון זה.
5. מה דעת הרב משה פיינשטיין
דודי ,   פ"ת   (27.01.08)
ובענין לנפוח באלונס כשנראית לאחר הנפוח בצורת איזה חיה וסותמו בדבר העשוי לכך והוא גם מתקיים איזה ימים, וגם דבר שאין מתקיים אסור מדרבנן, לכן אין שייך להתיר מטעם זה. (אגרות משה חושן משפט חלק ב סימן מז ד"ה ג.) בהמשך הוא אומר שיש לעיין בדבר אם ניתן להתיר במקרה שהילד מתכוון רק לנניפוח הבלון ולא לראות את הדובי או הכלבלב שמצוייר עליו.
6. אז למה מכינים חתיכות ניר טוטלט מבעוד מועד?
חוני המעגל ,   חלם   (27.01.08)
7. מותר גם לבנות התנחלות בשבת,היות והיא אינה בעלת אופי קבוע!!!!
הרב צ'רלי   (27.01.08)
התנחלות מיועדת מלכתחילה לפינוי והריסה, לפיכך מותר לעסוק בבנייתה גם בשבת.
8. חבל
דתיה ,   מהצפון   (27.01.08)
חבל שאין בכתבה מקורות מהיכן נלקחה ההלכה שהרב פסק . כל מי שלא שומר תורה ומצוות , כנראה לא יבין מה הרעיון כאן . אז יש 2 אפשרויות : לא לקרוא כלל או לקרוא ולנסות להבין . אבל , בבקשה אל תקראו ותעירו תגובות מגעילות . תודה
9. הסיבה האמיתית לשבת....
אורן ,   ראשלצ   (27.01.08)
אם נסתכל על הדת היהודית בעיניים "מדעיות" או סוציולוגיות" אנחנו נראה שהיהדות היתה והינה קוד התנהגות מאד מתקדם. נניח בצד את עניין האמונה, שימו לב שהיהדות קראה והינחתה להיגיינה מאות שנים לפני שהובן הצורך (למרות שניתן לטעון שע"י תצפיות פשוטות ניתן להסיק שאם נקיים אז חולי פחות..) הינחתה ליחסים בין אישיים, הגדירה חוקים בסיסים לקביעת כללי התנהגות מוסרית, הגדירה תפקידים בתוך המשפחה בצורה מאוד מתקדמת לתקופה ועוד. השבת או המנוחה, בניתוח ביולוגי, הינה צורך קיומי. הנוקשות שהוגדרה בשמירה עליה רק מדגישה את חשיבות הצורך הביולוגי והמנטלי במנוחה זו. ניתן להגיד ששכל שהתקדמה איכות החיים ניתן לקיים מנוחה גם ללא כל האיסורים (נסיעה לדוגמה), בכל מקרה כולנו לא עובדים יום אחד בשבוע וכל העולם אחרינו (למעט במקומות במזרח שם אין מנוחה שבועית !!!!).
10. חבר'ה, קצת שכל לא יזיק!
(27.01.08)
לא צריך כל דבר לשאול. אלוהים נתן לכם שכל - השתמשו בו! לא יאומן שירדו עד רמת הפאזל. מה השלב הבא? האם מותר חמש אבנים בשבת?
11. שאלה ל - 2:
בן   (27.01.08)
להפסיק לחשוב? למה? כי זה נראה לך מוזר, כל האיסורים האלה? ואולי יש להם סיבות עמוקות שצריך ללמוד שנים כדי להבין (ורבים עושים זאת)? אז ההערה שלך נראת די טפשית. הרומאים הקדומים צחקו על היהודים וחוסר התרבות שלהם. איך זה שהם לא מעריצים את העירום!? לא באים לארועים תרבותיים - להתענג על המראות איך חיות קורעות אנשים לגזרים!? ויום שלם בשבוע הם לא עובדים, הבטלנים - איפה נשמע כדבר הזה? עברו שנים, ועכשיו כל העמים הבינו שצריך יום מנוחה וגלדיאטורים - זה לא תרבות. עם העירום זה עדיין בתהליך... מה שרציתי להגיד - לכל דבר יש סיבות ואל תניח שאתה החכם מכולם וכל דורות חכמי ישראל היו סתם דפ"רים...
12. איזו לוליינות! והכל כדי לפסול ציור על לוח מחיק.
מתפעל   (27.01.08)
אז מה, גם לשררבט משהו בארגז חול אסור? ומה בדבר הורי הגיס שלי, שנוהגים להרכיב פאזלים עצומי מימדים ביום כיפור, להדביק את הפאזל המוגמר על קרטון ביצוע (לאחריו) ולתת במתנה לילדים?
13. תגובה ל-9
איניגו   (27.01.08)
אכן הדת היהודית הניחה קודי התנהגות מתקדמים מאוד לזמנם. הבעיה היא שהדת היהודית קפאה על שמריה עם חתימת התלמוד במאה ה-5. אנחנו במאה ה-21... הייתי אומר שעבר קצת זמן.
14. פאזלים גדולים מיועדים להדבקה כתמונה
(27.01.08)
15. תשובה ל 10
אורית ,   קריות   (27.01.08)
לידיעתך , זה לא שטויות כוון שאסור בשבת מלאכת מחשבת כלומר : יצירה - ליצור דבר חדש . ולכן , יתכן שתהייה שאלה על משחקים שונים בשבת . דרך אגב : לא כל שאלה שואלים את הרב - רק שאלות הלכתיות . היכן לגור , למשל , לא כולם שואלים . זה רק מגזרים מסוימים . בעקרון הרב נועד לסייע בשאלות הלכתיות .
16. תגובה ל-12
נוהל   (27.01.08)
מה תאמר להם ? פשוט הקרא את דברי הקב"ה בהפטרה …. "למה צמנו ולא ראית ? ענינו נפשנו ולא תדע ? הן ביום צמכם תמצאו חפץ, וכל עצביכם תנגשו" כלומר בעברית פשוטה: שואל הקב"ה בשם העם, למה צמנו ולא ראית ? ומשיב, כיוון שביום צומכם אתם עוסקים בחפצכם, כל חפצי צרכיכם אתם עמלים (פאזל ענק ? ), בעוד שהקב"ה חפץ בצום אחר…. "הכזה יהיה צום אבחרהו - יום ענות אדם נפשו (!) הלכף כאגמן ראשו, ושק ואפר יציע - הלזה תקרא צום, ויום רצון לה'. הלוא זה, צום אבחרהו - פתח חרצבות רשע, התר אגדות מוטה ושלח רצוצים חפשים, וכל מוטה תנתקו. הלוא פרס לרעב לחמך, ועניים מרודים תביא בית, כי תראה ערם וכסיתו, ומבשרך לא תתעלם" (ישעיהו נ"ח) כל טוב נוהל
17. נראה לך שאלוהים מתעסק בפאזלים???
איזה שטויות ,   בוקר טוב איראן   (27.01.08)
נראה לך שלאלוהים אכפת שאתה מרכיב פאזל בשבת? הרי מדברים גדולים יותר כמו רצח, גזל, עושק, גניבה ומעילה שעושים החסידים שלו במהלך השבוע וגם בשבת הוא מתעלם. אני חושב שמותר לך לעשות כל דבר בכל יום כל עוד אתה לא פוגע בזכויותיו של האחר. זה הפירוש של היהדות האמיתית.
18. ברוך הבא נוהל ידידי!
דודי ,   פ"ת   (27.01.08)
גם לאחר שחזרת מהמילואים לא שינית את מנהגך לצטט שוב ושוב אותם פסוקים עד לזרא. האיש הזה מפתח חרצובות רשע, מתיר אגודות מוטה, משלח רצוצים חופשי וכל מוטה מנתק, פורס לרעב לחמו ועניים מרודים מביא בית ומכסה ערומים. וגם מבשרו (מהילדים) אינו מתעלם, שהרי הוא בונה להם פאזל ענקי. ואולי גם צם ביום הכיפורים. ולמה זה תלין עליו?
19. איסור חמור!!
שמנדריק ,   כפר טוביה   (27.01.08)
ודאי שאסור להרכיב פאזלים בשבת!!!השכחת את הדיבר ה-13:"לא תרכיב לך פאזל של 20 חלקים ומעלה בשבת"?! את חייבת להבין שברגע שמישהו מרכיב פאזל בשבת,אלוקים נוטש את כל העניינים האחרים בעולם(רצח עם באפריקה,מעשי אלימות וכו')ונזעק על מנת להענישך על החטא החמור הזה!!!איפה ההגיון הבריא שלך?!כופרת!!!
20. תגובה לדודי
נוהל   (27.01.08)
שלום דודי, וכי היה לי ספק שתגיב ? שהרי כל כוונתי הייתה לשאול לשלומך. כיצד אעשה זאת ? ניסחתי כלל אצבע המונה חמישה סעיפים כיצד תדרוש בשלומי, והרי לך החמישי שבהם. בניגוד לפעמים קודמות, הדגש בתשובתי היה הפעם דווקא על הרישא (לעניין כל חפצי צרכיכם אתם עמלים), יתר הפסוקים הובאו רק בכדי להשלים את הכתוב. הצום, פר הגדרה של הקב"ה, הוא יום ענות אדם נפשו. האם אותו העיסוק נכלל בהגדרה הזו של עינוי הנפש ? אני משאיר בידך את ההחלטה. כל טוב נוהל
21. ל-13: דןןקא בעניין השבת אתה טועה
ירון ,   הרצליה   (27.01.08)
זה נכון שהעולם מתקדם ואנחנו במאה ה-21, אך סולידריות חברתית לווא דווקא מתקדמת עם הטכנולגיה: המהפכה החקלאית גררה צמיתות, המהפכה התעשייתי גררו ניצול ילדים בתנאי עבדות, וגם מהפכת ההיי טק והגלובליזציה יוצרת תנאי עבודה בלתי אפשריים ו"יתומי היי-טק". לכן בעניין הזה טוב להיזכר במוסר היהודי, שלפחות לגבי זה הוא נשאר רלוונטי.
22. שאלה מטומטמת
דוד ,   בת-ים   (27.01.08)
עיסוק בשאלה כגון זו, מצביע על כמה שהדת בכללותה היא רגרסיבית ואינפנטילית. כך גורמים לאנשים מן השורה להתרחק מאלוהים ומהתנ"ך.
23. 8, 13, 21
חילוני   (27.01.08)
עשרת הדיברות הם חוקים חברתיים מהמתקדמים בעולם. כל חברה מתקדמת פועלת לפי החוקים האלה בלי שום קשר לדת. כל מה שקשור לדת קפא על שמריו מאז ומעולם ואינו מתקדם.
24. ל-11, דמגוגיה בגרוש
(27.01.08)
לא צריך ללמוד שום דבר לעומק שנים כדי לראות את האבסורד במצוות הדתיות. אף אדם בעולם לא מסוגל להתיימר לדעת את רצונותיו של אלוהים (בלי קשר להאם יש דבר כזה), וזה מגוכך להניח שאותו אלוהים שירבט לנו אותם על ספר ישן שברור כשמש שנכתב ע"י בני אדם... אתה לא יכול לדעת מה רצונותיו האמיתיים של אלוהים כשיש כמות אדירה של דתות שונות וספרי קודש ברחבי העולם. או שיש לך ניסוי להציע כדי לבדוק את השאלה הזאת? וזאת עובדה, ככל שאדם יותר דתי, ככה הוא חושב פחות, כי מעצם ההגדרה, אדם שחושב ידחה את הדת בגלל הכמות האדירה של האבסורדים והסתירות בה. וזה עוד בלי להתייחס לרשעות והחוסר מוסר שיש בה (לפחות בדתות המונותאיסטיות).
25. בפזל יסדתי את מדינת היהודים,
שבת שלום ,   ערוץ אפס עצור וגנוב   (27.01.08)
26. אם הפאזל חדש--אסור בתכלית האיסור שכן
קתו הזקן   (27.01.08)
יש מקרים בפאזלים חדשים שהחתיכות לא מופרדות אלו מאלו וצריך לקרוע אותם זו מזו. קריעת נייר בשבת היא אסורה. אפילו את בטוחה שהחתיכות מופרדות יש להזהר מאוד מפני החשש שמא אנשים יגידו = מיד רואים שהרב קפלן איננו בר סמכא
27. הרכבת פעם פזל של 1000 חלקים? נראה לך שמפרקים אותו אח"כ?
משועמם בסופ"ש   (27.01.08)
בחלק מהחבילות כבר כלול הדבק שנועד לדאוג לזה שהפזל לא יתפרק. חוץ מזה, זאת שאלה שצריך להפנות לרב? באיזה שלב של חזרה בתשובה מוציאים ל"מתחזקים" את הפיוז מהשכל?
28. ולחשוב מותר בשבת?
בס"ד   (27.01.08)
29. 5 אבנים אסור בשבת!!! רק ברחוב בר אילן!!
ברב קוקו   (27.01.08)
30. לנוהל, מה הם ארבעת הכללים האחרים?
דודי ,   פ"ת   (27.01.08)
כשלא היית כאן חשבתי לעשות לך שרות על פי הכלל שזכין לאדם שלא בפניו. חשבתי להגיב בשבילך ובשמך... מכיוון שאני מכיר את הראש שלך ואת הסגנון שלך, ואפילו את הפסוקים שאתה מצטט, לא היתה לי עם כך בעייה. ובקשר למה שכתבת על הצום פר הקב"ה, זאת מפרש הנביא ישעיהו "הלו זה צום אבחרהו - פתח חרצובות רשע וכו'".
תגובות נוספות
חזרה לכתבה