הדפס  

פסל ישוע משקיף על ריו דה ז'נירו, ברזיל
פסל ישוע משקיף על ריו דה ז'נירו, ברזיל  
 
 ישוע הנוצרי
ישוע הנוצרי 
 
יהודה איש קריות מנשק את ישוע על לחיו
יהודה איש קריות מנשק את ישוע על לחיו צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
לחצו כאן להגדיל הטקסט לחצו כאן להגדיל הטקסט

ישוע הנוצרי


Jesus Christus

ישוע הנוצרי (4 לפני הספירה - 30/33 לספירה), הדמות המרכזית בדת הנוצרית; המשיח על פי אמונת הנוצרים. על פי אחת הסברות נולד בבית לחם זמן קצר לפני מות המלך הורדוס ה-1. המקורות היחידים המספרים אודותיו הם ארבעת ספרי הבשורה של הברית החדשה, ומעט אזכורים בשאר ספריה. בכל ארבעת המקורות לא נכתב כמעט דבר על חייו מאז היותו בן שנתיים ועד היותו בן 30.

פרשת חייו של ישוע והדברים המיוחסים לו אינם מבוססים על תשתית עובדתית חזקה, אלא הם נחלת המיתוס והאגדה, עד כדי כך שיש הגורסים, גם בין הפרשנים הנוצרים, כי ישוע לא היה קיים כלל ודמותו היא אך משל. לראיה הם מסתמכים על כך שבמקורות ההיסטוריים מן התקופה, ובכללם כתבי יוסף בן מתתיהו, כמעט אין זכר לדמותו של ישוע, ואם נזכר שמו, הרי זה בקצרה ובלא פירוט. כיוון שכך, כמעט אין למדע ההיסטוריה מה לומר על האיש עצמו, אף שהוא מרבה מאוד לעסוק בהשפעה שהיתה לדמותו על מהלך ההיסטוריה העולמית.

המסורת הנוצרית, שיסודה כאמור בספרי הבשורה, מקשרת מאורעות שונים בחיי ישוע עם פסוקים שונים מן התנ"ך ("הברית הישנה"), כהוכחה לכך שחייו ומותו היו התגשמויות של נבואות תנ"כיות. להלן, על רגל אחת, פרשת חייו ומותו לפי ספרי הבשורה.

יום אחד הופיע מלאך בביתה של מרים הבתולה, שהיתה מאורסת ליוסף הנגר, נצר לבית דוד ותושב נצרת. המלאך בישר לה כי היא עתידה ללדת את בן האלוהים. היא הרתה אותו בעודה בתולה, מרוח הקודש, ובעלה נמנע מלדעת אותה, לאחר שפקדה אותו התגלות דומה. אף שמרים ובעלה התגוררו בנצרת, מרים כרעה ללדת את ישוע בבית לחם. לידתו היתה מלווה באותות ובמופתים (התיאור המפורט ביותר מצוי בבשורה עפ"י לוקס, א-ב).


 


לידת ישוע (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)


באותה עת פעל בא"י יוחנן המטביל, שהכריז כי מלכות אלוהים קרבה לבוא, והטביל את מאמיניו במים כדי לטהרם מחטאיהם. כשהטביל את ישוע, הכריז כי הוא עתיד להתגלות כגדול ממנו עצמו, ואז החלה למעשה שליחותו של ישוע, כשהיה בן 30 שנה. הוא התחיל לפעול בגליל, כמטיף נודד, והצהיר כי "מלאה העת וקרבה מלכות האלוהים; שובו והאמינו בבשורה" (מרקוס א, טו). נראה שביקש להכין את עם ישראל ליום ה' המתקרב. בשורתו ומופתיו עוררו עניין רב בקרב ההמונים, אך נתקלו בהתנגדות חריפה מצד הממסד הדתי. רבים חשבוהו למשיח, ויש רמזים לכך שהוא עצמו - בשלב האחרון של פעילותו ובעת כניסתו לירושלים - ראה עצמו כמשיח.

על פי המסורת, הוא הטיף וסיפר על מלכות האל החדשה וחולל נסים רבים: הליכה על המים (בכנרת), ריפוי חולים והחייאת מת, הפיכת מים ליין ועוד. קהל מאמיניו ההולך אחריו גדל והתעצם, שכן הוא הבטיח מחילת חטאים וחיי נצח בגן עדן. משנתו התבססה על אהבת האל ועל הסליחה, המחילה והאהבה שצריכים לרחוש בני האדם, לא רק לחבריהם אלא גם לאויביהם ולחלשים בחברה. רבות מדרשותיו הסתמכו על משלים ועל סיפורי מעשה שנועדו להבהיר את המסר המוסרי שלו בדרכים פשוטות ומובנות. ספרי הבשורה מתארים ויכוחים רבים בינו לבין הפרושים והצדוקים, שבהם היתה תמיד ידו על העליונה. בהדרגה נאספו סביבו תלמידים רבים, ובראשם תריסר השליחים.

ככל שהלכה וגברה האהדה אל ישוע, כך גברו והתרבו אויביו. בעת שהותו בירושלים עוררו מעשיו (בעיקר "טיהור המקדש"; מרקוס יא, טו ואילך) את זעם הכוהנים. בשבוע האחרון לחייו, כאשר שהה בעיר לפני חג הפסח, היו בה גם עולי רגל רבים. ישוע הפיץ את משנתו בקרבם, למורת רוחם של הכוהנים וראשי הסנהדרין. הם דרשו ממנו לחדול, אך הוא סירב, וחזה את נפילתו של בית המקדש - ואולי בעיקר משום כך עצרו אותו. סיבה אחרת היתה החשש שמא יעורר את העם למרד: "ויאמרו [הכוהנים הגדולים] מה נעשה כי האיש הלזה עושה אותות הרבה. אם נניח לו לעשות כולם יאמינו בו ובאו הרומיים ולקחו גם את אדמתנו וגם את עמנו." (יוחנן יא מז-מח).

בערב פסח ישב ישוע לסעודה עם תלמידיו (הסעודה האחרונה), אך לקראת סוף הערב נעצר ע"י משמרות המקדש. מסופר כי אחד מתריסר שליחיו, יהודה איש קריות, בגד בו והסגירו תמורת בצע כסף. הוא הובא לפני הסנהדרין אך נמסר לנציב רומא, פונטיוס פילטוס, שלפניו הוצגו דבריו של ישוע על מלכות השמים הקרבה לבוא כמרד במלכות. ואכן, פילטוס - אף שהתפעל מעמידתו האיתנה של ישוע, ואמר לסובבים אותו "ראו את האיש!" (Eccë homo) - ציווה לצלוב אותו, לפי הנוהג הרומי להמתת מורדים בשלטון. הקבר שבו נטמנה גופתו נתגלה כעבור שלושה ימים כשהוא ריק. לאחר זמן מה שב מן המתים והתגלה לשליחים, ו-40 יום אח"כ עלה לשמים, שם לפי המסורת הוא יושב על כס הכבוד.


 


ישוע והצלב ברחובות ירושלים


דמותו של ישוע היא כמובן הדמות המרכזית בדת הנוצרית לפלגיה, ורבה היתה השפעתה על הדת, המסורת, התרבות והאמנות בארצות הנצרות. התיאולוגיה הנוצרית התפלפלה רבות על המתח שבין היותו גשמי, אלוהי ורוחני בעת ובעונה אחת (השילוש הקדוש). האמנות בארצות הנצרות תיארה את דמותו ואירועים רבים בחייו בתמונות, בפסלים ובציורי קיר רבים מספור, רומנים רבים נכתבו על חייו ומותו, וכן חוברו יצירות מוסיקליות רבות, ביניהן אפילו אופרת רוק.

המסורת היהודית רואה בישוע - שנולד ומת כיהודי - את מקור התלאות המרובות שפקדו את עם ישראל מידי הנצרות, ואין פלא איפוא שבמקורות המסורתיים כמעט אין הוא נזכר בשמו, אלא כ"אותו איש". וגם כאשר מזכירים את שמו, נוהגים רבים להשמיט את האות האחרונה - כדי לטשטש את זיקת השם למלה "ישועה", וכאות של זלזול. בתלמוד נזכר השם "ישו" פעם אחת ויחידה: "בערב הפסח תלאוהו לישו הנוצרי" (בבלי, סנהדרין מג א). לדעת חלק מהחוקרים, אזכורים נוספים הושמטו על-ידי הצנזורה הנוצרית, בעת שהחלה הדפסת התלמוד בארצות אירופה, ויש המבקשים כיום לשחזרם ולהחזירם למקומם.

 

 


מידע נוסף

 

ירושלים של מטה - אילו שברי חרס נשתמרו מהתקופה הכלכוליתית? מתי כבש דוד המלך את ירושלים? איזה בניין קדוש נהרס ברעש אדמה? אנציקלופדיה ynet ורשות העתיקות מציגות - שרידי ירושלים על ציר זמן

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה