הדפס  

דגל עומאן
דגל עומאן 
 
השעה בעומאן 
 
לחצו כאן להגדיל הטקסט לחצו כאן להגדיל הטקסט

עומאן


Oman

עומאן, מדינה בדרום-מזרח חצי האי ערב, לחוף הים הערבי בדרום ובמזרח ולחוף מפרץ עומאן בצפון. גבולותיה היבשתיים: בדרום-מערב - תימן; במערב - ערב הסעודית; בצפון-מערב - האמירויות הערביות המאוחדות. מובלעת של עומאן נמצאת בקצה הצפוני של חצי האי, הבולט אל תוך מיצר הורמוז. עצמאית מ-1650 לאחר שהשתחררה משלטון פורטוגלי. משטר – מלוכני. לאחר שהיתה מבודדת במשך שנים נפתחת עומאן בשנים האחרונות לעולם.

 
 


עומאן - דיוקן
עומאן - דיוקן
שם רשמי סַלטַנָת' עוּמָן
שטח 212,460 קמ"ר (מקום 85 בעולם)
אוכלוסייה 3,102,229 (מקום 133 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 3.28%
תושבים ערבים (רוב), בלוצ'ים, דרום אסייתים (הודים, פקיסטנים, בני סרי-לנקה, בני בנגלדש), אפריקאים
שפה רשמית ערבית
דתות מוסלמים (עִבָּדים 75%, סונים, שיעים) והינדים
בירה מוּסְקָט
ממשל מלוכה
ראש מדינה נוכחי הסולטן קָבּוּס בֶּן סַעיד
עצמאית מאז 1650
תמ"ג לנפש 13,200 דולר (מקום 72 בעולם)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני אין נתונים
שיעור אבטלה 15%
ענפי כלכלה מרכזיים תמרים, לִימֶטָה (פרי-הדר דומה ללימון), בננה, אלפלפה, ירקות, גמלים, בקר, דגים; נפט (הפקה וזיקוק), גז-טבעי וגז מעובה, בנייה, מלט, נחושת, פלדה, כימיקלים, סיבים אופטיים
מטבע ריאל עומאני
ידיעת קרוא וכתוב 75.8%
תוחלת חיים

נשים - 75.72; גברים 71.14

(מקום 97 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006) 

 


גיאוגרפיה

בצפון-מזרח המדינה, בסמוך לחוף, מתרוממים הרי עומאן לגובה 3,020 מ'. ההר הגבוה במדינה הוא ג'בל אח'דר ("ההר הירוק"). למרגלותיהם, לחוף הים, משתרע מישור בתינה הפורה. הרים נמוכים יותר מצויים בחבל ט'ופאר שבדרום-מערב. שאר שטח המדינה הוא גבעות ומישורים. במדינה קיימים שני מישורי מלח (סבחות) גדולים. חצי האי מוסדנדם הנמצא בשליטת עומאן, שולט על הגישה למפרץ הפרסי ונחשב למקום בעל חשיבות אסטרטגית.

האקלים בעומאן חם מאוד ויבש. הטמפרטורות הממוצעות באיזור החוף מגיעות בקיץ ל-34 מעלות צלסיוס ובחורף ל-23 מעלות. בפנים הארץ נמדדות לעיתים בקיץ טמפרטורות של 50 מעלות צלסיוס. המשקעים מועטים (100-20 מ"מ בשנה) ורק באיזורים מסוימים בהרים הם מגיעים עד 700 מ"מ בשנה. רוב שטח הסולטנות הוא מדברי (מעל ל-83%) חבל ט'ופאר נתון להשפעה קלה של תופעת גשמי
המונסון ונחשב לאיזור הפורה במדינה. תנאי השטח והאקלים הקשים מגבילים את המעבר בין החוף לפנים הארץ. המודעות בעומאן לשמירה על החי והצומח גבוהה, ובמדינה שמורות טבע המאוכלסות בבעלי חיים נדירים.

בעומאן מיעוטים של הודים, פקיסטנים, פרסים, בלוצ'ים ושחורים, היושבים רובם בערים. בבירה מסקט מתגוררים 55,000 תושבים (אומדן 2003), ערים גדולות נוספות: א-סיב (240,000 תושבים, אומדן 2003) וסלאח.

 


כלכלה

כלכלתה של עומאן נחשבת לפחות מפותחת מבין כלכלות שכנותיה במפרץ הפרסי. עושרה העיקרי והכמעט יחיד של הסולטנות הוא הנפט, שנתגלה לראשונה ב-1964 בצפון המדינה. תפוקת הנפט של עומאן אינה מגיעה לזו של רוב מדינות האיזור, אבל היא גדולה ביחס לאוכלוסייה המועטה ומבטיחה רמת הכנסה גבוהה לנפש.

עתודות הנפט המעטות יחסית במדינה וירידת מחירי הנפט בשנות ה-80 דחפו את הממשלה לפתח מקורות הכנסה נוספים, העיקריים בהם הם הפקת גז, כריית נחושת, דיג ובשנים האחרונות גם תיירות. החקלאות מתבססת על גידול תמרים, בננות, קנה סוכר ובקר.

למרות מאמצי הממשלה, רווחי הנפט עדיין מהווים כ-40% מן התוצר הלאומי.

לאחר עלייתו לשלטון של הסולטן קאבוס הושקעו כספים רבים בתשתית ובוצעו תהליכי ליברליזציה בכלכלה דוגמת הפרטה ועידוד השקעות זרות. ב-2001 רשמה כלכלת עומאן גידול מרשים של 7.1% בתמ"ג, וזאת למרות המיתון העולמי.

 


היסטוריה

העדויות הראשונות להתיישבות באיזור מתוארכות לאלף החמישי לפנה"ס. באותה תקופה שלטה באיזור אימפריית מגאן שכלכלתה התבססה על כריית נחושת והפקת שרף ארומטי מעץ הליבנה. נמלים קטנים בחופים שימשו תחנות מעבר בדרך למפרץ הפרסי ולהודו.

ב-1507 כבשו הפורטוגזים את מוסקט ושלטו באיזור החוף עד שגורשו על ידי האימאם סולטן בין סאיף (Sultan bin Saif). משושלת יאָרובה. ב-1737 פרצה מלחמת אזרחים ובמהלכה השתלטו הפרסים לזמן קצר על הסולטנות עד שנוצחו ב-1744 ע"י אחמד איבן סעיד (Ahmad bin Said) מייסד השושלת השולטת עד היום בעומאן. האימאמים של שושלת אבו סעיד כבשו בתחילת המאה ה-19 שטחים נרחבים בחצי האי ההודי, באירן ושטחים באפריקה המזרחית (זנזיבר ומומבסה). בסוף המאה ה-19 נחלשה עומאן (אז סולטנות מסקט ועומאן) והיתה נתונה להשפעה הולכת וגוברת של בריטניה אשר אילצה אותה לוותר על סחר הנשק והעבדים שהכניס לה כסף רב. על רקע זה גבר המתח בין האימאמים האיבדים ששלטו בפנים הארץ לבין הסולטן ששלט במוסקט ובקו החוף.

בתחילת המאה ה-20 פרצו מספר מרידות נגד הסולטן שנאלץ לתת לאימאמים אוטונומיה. ב-1954 התחדשה הלחימה לאחר שהאימאמים תבעו מדינה עצמאית. בסיוע הבריטים הצליח הסולטן סעיד איבן טאמור (Said bin Taimur) לדכא את המרד ולגרש את אחרון האימאמים. סעיד הנהיג משטר שמרני ונוקשה ושמר על בידודה של עומאן מהעולם.

ב-1965 פתחו מורדים מהשמאל במחוז הדרומי ט'ופאר במלחמת גרילה נגד השלטון המרכזי. המרד דוכא רק כעבור 10 שנים בעזרתם של צבאות ירדן ואירן. ב-1970 הדיח את הסולטן סעיד, בנו קאבוס בהפיכה עקובה מדם. קאבוס הנהיג במדינה מודרניזציה ושקד על פיתוחה הכלכלי. המדינה זכתה לעצמאות מלאה לאחר שבריטניה יצאה מהמפרץ הפרסי (1971). עומאן שמרה על יחסים טובים עם בריטניה והידקה את הקשרים עם ארה"ב. כשפרצה
מלחמת המפרץ (1991) פתחה עומאן את בסיסיה לכוחות הקואליציה.

ב-1996 העביר קאבוס מספר חוקים שהעניקו לאזרחי המדינה זכויות רחבות יותר, בין השאר זכות הצבעה לנשים ואפשרות לנשים להיבחר למועצה מייעצת. למרות שלא קיימת דמוקרטיה במדינה, נחשב קאבוס למנהיג ליברלי יחסית ופופולרי בקרב בני עמו.

 


יחסים עם ישראל

מפגשים חשאיים של אישים בכירים מישראל ומעומאן נערכו כבר בסוף שנות ה-70. עומאן לא התנגדה להסכם קמפ-דייויד ולא ניתקה את יחסיה עם מצרים כמו רוב מדינות ערב. לאחר הסכם אוסלו (1993) נערכו ביקורים רשמיים הדדיים ונציגויות מסחריות נפתחו בשתי המדינות. הסחר, שהתנהל בהיקפים נמוכים, התמקד בחקלאות, התפלת מים ואלקטרוניקה. לאחר פרוץ אנתיפאדת אל-אקצא בספטמבר 2000 סגרה עומאן את נציגותה בישראל.

 

חזרה