הדפס  

זיגמונד פרויד
זיגמונד פרויד 
 
בחדר עבודתו, 1938
בחדר עבודתו, 1938 
 
לחצו כאן להגדיל הטקסט לחצו כאן להגדיל הטקסט

זיגמונד פרויד


Sigmund Freud

זיגמונד פרויד (1856 - 1939), רופא יהודי-אוסטרי, אבי תורת הפסיכואנליזה; נחשב לחשוב ממכונני הפסיכולוגיה המודרנית כתחום דעת.

 

זיגמונד פרויד נולד בעיר פרייבורג במוֹרַבְיָה (כיום נמצאת בצ'כיה), שהיתה כפופה  בתקופה ההיא לשלטון הקיסרות האוסטרו-הונגרית, כאחד משמונת הילדים של אביו יעקב ואשתו השלישית, עמליה נתנזון. בן שלוש,  עזבה משפחתו את העיר לאחר פרעות אנטישמיות ועקרה ללייפציג ומשם לווינה. ב-1873 החל ללמוד רפואה באוניברסיטת וינה. בשנה השלישית ללימודים החל פרויד במחקר על-אודות מערכת העצבים המרכזית. התעניינותו במחקר היתה רבה עד כי זנח את לימודיו, שנמשכו מעבר למקובל.

 

ב-1881, לאחר שנה של שירות חובה בצבא האוסטרו-הונגרי, סיים פרויד את לימודי הרפואה, אך המשיך במחקר תיאורטי באוניברסיטה. שנה לאחר סיום לימודיו הכיר את מרתה ברנאיס, בת למשפחה יהודית אמידה. חודשיים לאר הכרותם השניים התארסו, וארבע וחצי שנים לאחר מכן התחתנו. לזוג נולדו שישה ילדים. ב-1883 החל לעבוד בבית החולים הכללי בוינה, ושם עסק בפסיכאטריה, רפואת עור ונוירולוגיה. ב-1885 זכה במשרת מרצה באוניברסיטת וינה ועזב את עבודתו בבית החולים. באותה שנה זכה במענק ממשלתי, ואותו ניצל ללימודים בפריס אצל הנוירולוג הצרפתי ז'ן מרטן שרקו.

 


עם בתו אנה פרויד, גם היא פסיכולוגית, 1928

 

ב-1886 פתח פרויד מרפאה פרטית בווינה והתמחה בטיפול במחלות עצבים. במרפאתו יישם כמה שיטות טיפול חדשניות שהתבססו על לימודיו אצל שרקו.

 

מחקרו הראשון של פרויד שפורסם עסק בנוירולוגיה ("על האפזיה", 1891), ובו העלה את ממצאיו כיצד נזק פיזיולוגי ברקמת המוח, פוגע ביכולת לבטא מילים וביכולת לנקוב בשמותיהם של חפצים מוכרים.

 

עם יוזף ברויאר חקר פרויד את תופעת ההיסטריה (1893), והיה הראשון שהסיק  כי מקור התופעה בתהליכים המתרחשים בבלתי מודע. ב-1896 התפרקה השותפות בין השניים, לאחר שברויאר סירב לתמוך בתיאוריה שלפיה הפרעות בחיי המין הן הגורמים העיקריים לנוירוזה

 

בשנת 1899 פרסם פרויד את ספרו החשוב "פשר החלומות", ההצגה המלאה ביותר עד כה של הפסיכואנליזה שבפיתוחה עסק זה שנים. בשנים הבאות פרויד מוסיף ומפרסם ספרים להרחבת משנתו, להעמקתה ולהבהרתה. מפעלו מכתיר אותו כאחד מגדולי ההוגים של המאה ה-20

 

פרויד היה בין הראשונים לנקוט בטיפול פסיכולוגי באמצעות דיבור (שיחות) והיה זה הוא שהנהיג את שיטת האסוציאציה החופשית בתור שיטת טיפול בנוירוזה. לפי שיטתו, העלה המטופל זכרונות חבויים אל פני השטח, ונמצא שחוויות מודחקות היו מקור בעייתו הנפשית. באמצעות שיטה זו הועלו חוויות מהעבר הקשורות עפ"י רוב במין. את עיקרי השיטה החדשה פרסם ב"שלוש מסות על תיאורית המין" (1905).

 

בבסיס שיטת האסוצאציה החופשית עומדת הקביעה שדחפים בלתי מודעים מנהלים את האדם, והם שגורמים לקונפליקטים המלווים אותו במהלך חייו. פרויד טען שהדחף העיקרי של האדם הוא הדחף המיני, ושהאדם שואף תמיד להגיע להומאוסטזיס (שיווי משקל) כדי לפרוק את המתחים שנוצרים בשל הביולוגיה של הגוף. שיטת האסוציאציות החופשיות נועדה להעלות תכנים מהלא מודע של המטופל אל המודע, ובעזרת עיבודם מול הפסיכולוג להפחית את האנרגיה המושקעת בהם. לפי הטענה, לאחר תהליך עיבוד הזכרונות והפחדים, יכול המטופל לתפקד בצורה טובה יותר.


שיטותיו של פרויד והתיאוריות שלו גרמו לנידויו מהקהילייה המדעית בווינה, אך במקביל התקבצו סביבו כמה רופאים ותלמידים ששימשו גרעין לחברה הפסיכואנליטית; הנודעים שבהם, אלפרד אדלר וקרל יונג, פרשו לאחר כמה שנים וייסדו אסכולות עצמאיות.

 

לימים חקר פרויד את הדחפים האנושיים, וטען שהילדות המוקדמת מעצבת את האישיות. כן הציע את החלוקה המשולשת של האישיות - אני (אגו), אני עליון (סופר אגו) וסתמי (איד). בערוב ימיו עסק פרויד בפסיכולוגיה חברתית ובפסיכולוגיה של הדת. 

   

עם חדירת הנאצים לאוסטריה הצליח בזכות רשת קשריו להשיג אישורי הגירה, לא לפני ששילם כשליש מרכושו כמס בריחה. לפני שעזב את ארצו אמר כי הנאצים: "איפשרו לי לקחת כמה דברים מחוץ לאוסטריה, מספיק כדי להמשיך לעבוד. יש לי עדיין את כתב היד שלי על התנ"ך וספרים ומסמכים אישיים. כל השאר, כל הכסף והרכוש בווינה, אבד".

 

פרויד ומשפחתו הורשו לעזוב את אוסטריה ביוני 1938, ועברו להתגורר בלונדון. פרויד היה חבר בדירקטוריון הראשון של האוניברסיטה העברית בירושלים. נפטר באנגליה ממחלת הסרטן בספטמבר 1939.

 

הגותו של פרויד נחשב לבעלת השפעה ניכרת על החשיבה האנושית במאה ה-20 ואילך, בעיקר בתחום הפסיכולוגיה אך גם בתחומי הרפואה, האנתרופולוגיה, הסוציולוגיה, ההיסטוריה והאמנויות השונות. לאחר מותו סיכם את השפעתו ידידו הסופר סטפן צוויג במילים הבאות: "בלעדיו היה כל אחד מאיתנו, בני האדם של המאה ה-20, אחר במחשבתו ובהבנתו. כל אחד מאיתנו היה חושב אחרת, היה מוגבל יותר בהרגשותיו, חופשי פחות, בלתי מוצדק יותר, לולא קדמה לנו חשיבתו של פרויד. לולא נתן לנו דחיפה כלפי פנים".

 


פרויד וחקר החלומות

פרויד חקר גם את משמעות החלומות (1899) ואת המשמעויות הנפשיות החבויות בשיבושי לשון השכיחים בדיבור (1901). מחקרו על-אודות החלומות הוביל לתיאוריה שנודעה בשם תסביך אדיפוס. פרויד ראה בחלומות שיקוף של הבלתי-מודע, של דחפים ותשוקות המודחקים בעת העירות (בעיקר תשוקות מיניות ותוקפנות) אך פורצות בחלום. מכאן ראה בחלום את "דרך המלך אל הבלתי מודע".    

 

לטענתו של פרויד, בעת השינה האגו נסוג, והאיד יכול לבוא לידי ביטוי. עם זאת, הסופר-אגו (שאותו כינה "הצנזור") דואג להסתיר את התוכן האמיתי, זה הכולל משאלות כמוסות ומפחידות, של החלום, בכמה דרכים:

 

דחיסה – איחוד של כמה רגשות בתמונה בודדת.

 

העתקה – בלבול בין אלמנטים חשובים ושוליים בחלום.

 

סימבוליזציה – שילוב של אלמנטים סימבוליים, כדי להסתיר את משמעותם האמיתית (כמו סמלים פאליים, למשל, המייצגים אבר מין זכרי).

 

רביזיה – סיפור מחדש של החלום בצורה אחרת, תוך השלמה והוספה של פרטים, בעת שהאדם מנסה לשחזר את החלום.

 

ניתוח הסמלים תפס חלק חשוב במחקרו של פרויד את החלום. הוא מצא כי קיים קשר החוזר על עצמו בין אלמנטים מסויימים המופיעים בחלום (גלויים) לבין התוכן הנסתר שלהם (הפירוש).

 

רוב הסמלים שפרויד מזכיר הם מיניים. הידוע שבסמליו הוא האלמנט הפאלי (איבר המין הגברי), שמופיע בחלומות כאובייקטים המזכירים את צורתו הפיסית – אובייקטים מוארכים וזקורים: מקלות, עמודים עצים; או אובייקטים החודרים לגוף אחר: חרבות, רובים ועוד.

 

אובייקט נוסף המסמל את אבר המין הגברי הוא הנחש. את איבר המין הנשי מסמלים אובייקטים חלולים, שיכולים להכיל דברים: קופסאות, מערות, ארונות, בתים ועוד. את השדיים מסמלים פירות עגולים שונים. פעילות פיסית קצבית מסמלת יחסי מין – ריקוד, רכיבה, ריצה, טיפוס במדרגות. פחד הסירוס מופיע, לפי פרויד, בצורת חלומות על איבוד שיניים, התקרחות כו'. 

 

חוויות מהיומיום, אירועים מהיום שקדם לשינה, זכרונות ילדות וכדומה  יוצרים את התוכן הגלוי של החלום.

 

פרויד הציע להבין את החלום באמצעות אסוציאציות חופשיות סביב אלמנטים, רגשות ומראות שהופיעו בחלום. הוא סבר כי אסוציאציות חופשיות אלה יגלו לאדם את הדחפים והתשוקות המסתתרים במעמקי החלום.

 


ציטוטים

 

  • "אני דבק בתוכנית המחייבת את הפציינט לשכב על ספה, בעוד שאתה יושב מאחוריו, נעלם ממנו (...) הטעם הראשון הוא אישי, אלא שאולי משותף הוא גם לאחרים. אני לא יכול שיהיו אחרים מסתכלים בי שמונה שעות ביום". מתוך "עוד המלצות בטכניקה של הפסיכואנליזה".

 

  • "איפשרו לי לקחת כמה דברים מחוץ לאוסטריה, מספיק כדי להמשיך לעבוד. יש לי עדיין את כתב היד שלי על התנ"ך וספרים ומסמכים אישיים. כל השאר, כל הכסף והרכוש בווינה, אבד".  מתייחס לבריחה מאוסטריה, מפחד השלטון הנאצי, 1938.

 

  • "אדם מאמין מוגן במידה רבה מהופעתן של הפרעות נוירוטיות מסויימות. על ידי קבלתה של הנוירוזה האוניברסלית הוא חוסך מעצמו את ה המטלה של פיתוח נוירוזה אישית". 

 

  •  "איזו התקדמות עצומה עשינו. בימי הביניים היו מעלים אותי על המוקד, כעת הם מסתפקים בשריפת ספרי". מתייחס לשריפת ספריו בברלין.

 

  • "בבסיס הדברים אלוהים אינו דבר מעבר לאב נערץ".

 

  • "בלעדיו היה כל אחד מאיתנו, בני האדם של המאה ה-20, אחר במחשבתו ובהבנתו. כל אחד מאיתנו היה חושב אחרת, היה מוגבל יותר בהרגשותיו, חופשי פחות, בלתי מוצדק יותר, לולא קדמה לנו חשיבתו של פרויד. לולא נתן לנו דחיפה כלפי פנים". הסופר סטפן צוויג, ידידו של פרויד, מסכם את השפעתו על המחשבה האנושית.

 


מידע נוסף

 

חוק התשוקה - די מדהים ש"מיניות ואהבה" של פרויד מעולם לא תורגם בשלמותו לעברית. אולי העדפנו להדחיק. עכשיו זה קורה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

הומור יהודי על הספה - אין הרבה עמים שיודעים לצחוק על עצמם כמו היהודים, ובעיני פרויד זה בדיוק מה שעושה את הבדיחות שלהם למעניינות. קטע מתוך ספרו "הבדיחה ויחסה ללא מודע". קטע קריאה באתר ynet

לטקסט המלא -  לחצו כאן.

 

מה פרויד היה אומר על זה - איתן בוגנים ניצל את התרגום החדש ל"פירוש החלום" של פרויד, כדי לברר עם פרופ' עמנואל ברמן כמה סוגיות לגבי חלומות וטיפול נפשי: מהו חלום, האם אפשר לטפל בעצמך, ולמה בעצם לא להדחיק? אתה שואל והמומחה עונה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

השכנים של פרויד - בית מספר 19 ברחוב ברג בוינה הפך למוקד משיכה תיירותי בגלל האיש שגר בדירה מספר 5, זיגמונד פרויד. התערוכה, 'שכניו הנעלמים של פרויד', מציגה את דיירי הבית, המֶכה של הפסיכואנליזה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

האם פרויד השתמש בקוקאין? מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים. כתבה באנציקלופדיה ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה