הדפס  

ג'יימס פיג, אלוף אנגליה ב-1719 לערך
ג'יימס פיג, אלוף אנגליה ב-1719 לערך  
 
המתאגרף ג'ק ג'ונסון במהלך אימון, 1905
המתאגרף ג'ק ג'ונסון במהלך אימון, 1905  צילום: Gettyimages Imagebank
 
ג'ו לואיס ומקס שמלינג
ג'ו לואיס ומקס שמלינג צילום: AP
 
רוקי מרציאנו, 1951
רוקי מרציאנו, 1951 צילום: Gettyimages Imagebank
 
שוגר ריי רובינסון (משמאל) וקרל (בובו) אולסון, לפני קרב אגרוף, 1956
שוגר ריי רובינסון (משמאל) וקרל (בובו) אולסון, לפני קרב אגרוף, 1956 צילום: Gettyimages Imagebank
 
מוחמד עלי וג'ורג' פורמן בקרב אגרוף בקינשסה, זאיר, 1974
מוחמד עלי וג'ורג' פורמן בקרב אגרוף בקינשסה, זאיר, 1974 צילום: Gettyimages Imagebank
 
מייק טייסון, 2002
מייק טייסון, 2002 צילום: רויטרס
 
לחצו כאן להגדיל הטקסט לחצו כאן להגדיל הטקסט

איגרוף


Boxing

איגרוף, ענף ספורט חובבני ומקצועני, ובו שני מתמודדים המנהלים קרב אגרופים  ביניהם. מטרתו הראשונה של המתאגרף היא להלום פעמים רבות ככל האפשר בראשו של היריב ובפלג גופו העליון. חבטה מתחת לחגורה אינה חוקית. האיגרוף נחשב לאחד מענפי הספורט האהודים ביותר במאה ה-20 ולאחריה.

 

האיגרוף הוא אחד מענפי הספורט העתיקים ביותר, שהתחרו בו כבר במשחקים האולימפיים ביוון העתיקה. במהלך המאה ה-20 משך אליו תחום זה מעריצים רבים וקנה את תשומת לב התקשורת והקהל בארצות הברית ובעולם. כמה מהספורטאים המצטיינים באיגרוף הפכו לגיבורי תרבות נערצים (בעיקר בארה"ב) ביניהם: ג'ק דמפסי, ג'ו לואיס, רוקי מרציאנו, שוגר ריי רובינסון, מוחמד עלי ומייק טייסון.

 


קרב איגרוף בין מוחמד עלי ולאון ספינקס, 1978 (צילום: Gettyimages Imagebank)

 


חוקי האיגרוף

קרבות איגרוף מודרני מתנהלים בכפיפות לחוקה בת  12 חוקים רשמיים. באיגרוף המודרני יש הפרדה מוחלטת בין חובבנים ומקצוענים, אך החוקה והזירה זהות. קרב בשני סוגי התחרויות מחולק לפרקי זמן הנקראים סיבובים. בקרב מקצועני כל סיבוב נמשך 3 דקות, ובתחרות חובבנים כל סיבוב נמשך 2 דקות. בין סיבוב לסיבוב יש דקה של מנוחה. 

 

תחרות חובבנים מורכבת משלושה סיבובים, ותחרות של מקצוענים יכולה להגיע ל-12 סיבובים, אלא אם כן נופלת הכרעה מוקדמת ב"נוק-אאוט" (knockout) - כאשר אחד מהיריבים מופל, כלומר נוגע ברצפת הזירה בחלק גוף אחר מלבד כפות רגליו, מתחיל השופט לספור את השניות. אם הגיע השופט ל-10 והמתאגרף לא קם על רגליו, אחרי ספירת 10, זוכה יריבו בניצחון. אפשרות הכרעה מוקדמת אחרת היא נוק-אאוט טכני; המושג כאשר שופט הזירה פוסל את אחד המתאגרפים מהשתתפות בהמשך התחרות בשל מצבו הגופני. בהעדר הכרעה אחרת, ימשך הקרב לפי מספר הסיבובים שנקבע מראש, ובסיומו מוכרז המנצח לפי מספר הנקודות שצבר מאת השופטים שמחוץ לזירה (להלן). שופט הזירה אוחז בידיהם של שני היריבים, ומרים מעלה את ידו של המנצח.

 

קרבות איגרוף נערכים על פי קבוצות משקל, ולפני כל קרב נערכת שקילה של המתמודדים כדי לוודא שהם עומדים בדרישות המשקל של המסגרת שנקבעה. המסגרות שונות במקצת בין סוגי הארגונים השונים, ולהלן חלוקת המסגרות הנהוגה במשחקים האולימפיים: זבוב-קל (light fly): עד 48 ק"ג, זבוב (fly): עד 51 ק"ג, תרנגול (bantam): עד 54 ק"ג, נוצה (feather): עד 57 ק"ג, קל (light): עד 60 ק"ג, קל-חצי-בינוני (light welter): עד 63.5 ק"ג, חצי-בינוני (welter): עד 67 ק"ג, קל-בינוני (light middle): עד 71 ק"ג, בינוני (middle): עד 75 ק"ג, קל-כבד (light heavy): עד 81 ק"ג, כבד (heavy): מעל עד 81 91 ק"ג; על-כבד (superheavy): מעל 91 ק"ג.

 

אמצעי בטיחות: לבישת הכפפות שמה קץ למהלומות הברוטליות באגרופים חשופים שהיו נהוגות במאה ה-19. כפפות איגרוף מרופדות ביותר, כדי לרכך את הפגיעה וגם להגן על ידיו של החובט. כפפות מקצועניות שוקלות לרוב בין 170 גרם לבין 260 גרם. כפפות חובבנים שוקלות בממוצע בין 226 גרם לבין 340 גרם. אמצעי בטיחות נוסף הוא חבישת קסדות בקרבות חובבנים, ומגיני שיניים בקרבות מקצוענים.

 


קרב איגרוף של חובבנים: חובשים קסדות וכפפות אגרוף מרופדות יותר (צילום: AP)

 

זירת האיגרוף: קרבות איגרוף נערכים בזירה שצורתה מרובעת. לרוב, הזירה מתוחמת בשלושה חבלים סביב עמודים בקצות הזירה. ריצפת הזירה מרופדת בקנבס למניעת פגיעות. גודל זירת האיגרוף נע בין 5.5 מטרים לבין 7.3 מטרים בכל צד. לכל מתאגרף פינה משלו בזירה, שמאחוריה עומדים אנשי הצוות שלו – המאמן, עוזרו וחובש. בהפסקות בין הסיבובים פונה כל מתאגרף לפינתו, לדקה של מנוחה, טיפול בחתכים וקבלת הוראות. ה"פינה" (כלומר המאמן) רשאית להחליט על כניעתו של מתאגרף גם אם הוא עצמו מעוניין להמשיך בקרב, ומודיעה על כך בהשלכת מגבת על רצפת הזירה. שתי הפינות הנותרות נקראות "נייטרליות".

 

שיפוט: באיגרוף מודרני, אחד השופטים נמצא בתוך הזירה. הוא עורך מנהל את הקרב, קורא מכריז על עבירות, ומפריד בין מתאגרפים במקרה של לפיתה. עבירות באיגרוף כוללות הנחתת אגרוף מתחת לחגורה או בעורף, בעיטות, דחיפות, נגיחות, מרפקים וכדומה. מתאגרף העובר עבירה, מאבד נקודות, ואף עלולעשוי להיפסל על אלימות חוזרתמיותרת. שופטים נוספים (לרוב שלושה במספר) נמצאים מחוץ לזירה, והם מזכים את המתאגרפים בנקודות לפי סוגי המהלומות, עבירות וכדומה. המנצח, אם לא הסתיים הקרב בנוק-אאוט רגיל או טכני, או בפסילה, הוא מי שזכה לניקוד הגבוה יותר.

 


תולדות האיגרוף

כאירוע אולימפי הופיע האיגרוף לראשונה במשחקים האולימפיים ה-23 במספר, בשנת 668 לפני הספירה. אך שורשי האיגרוף עמוקים אף יותר. העדות הראשונה לאיגרוף מופיעה בתחריט משׁוּמֵר מהאלף השלישי לפנה"ס. תחריט מתביי המצרית, משנת 1350 לפנה"ס מתאר את קרב האיגרוף/התאבקות ואת קהל הצופים. בתחריט נראות ידי המתאגרפים חשופות, או מלופפות ברצועה לקיבוע פרק כף היד. העדות הקדומה ביותר לשימוש בכפפות נמצאת בציור כדים מכרתים המינואית, בערך ב-1500 לפנה"ס.

 

הראיה הראשונה להנהגת חוקים בתחום האיגרוף מגיעה מיוון העתיקה. על פי ראיות  אלה, קרבות האיגרוף נערכו ברציפות, ללא סיבובים, ונמשכו עד שאחד המתחרים הרים אצבע לאות כניעה או נפגע בצורה חמורה. כמו כן ידוע שאחיזת חיבוק היתה אסורה. הקרבות נערכו בחוצות העיר. המתחרים באו מכל שכבות האוכלוסייה, אך בעיקר מהשכבות הגבוהות. האיגרוף נחשב באותה עת לספורט אלים במיוחד. באיליאדה מאת הומרוס, ובכלל בספרות היוונית העתיקה, ישנן עדויות רבות על אודות פנים שהושחתו, פגיעות ונכויות פיסיות שנגרמו למתאגרפים וכן מקרי מוות. ברומא העתיקה היה האיגרוף שעשוע המוני ואכזרי. לוחמים היכו זה את זה עד מוות, וברצועות פרקי האצבעות שובצו לעיתים שבבי מתכת ומסמרים.

 


ציור כדים יווני מתאר קרב איגרוף מ-336 לפני הספירה (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

שקיעתו של העולם הקלאסי ועליית הנצרות, גרמו להיעלמותו של האיגרוף כמופע בידור למשך מאות שנים. הקרב הראשון לאחר מאות שנות שקיעה, תועד בבריטניה בשנת 1681. מאז ועד 1698 נערכו תחרויות איגרוף בתיאטרון המלכותי של לונדון. קרבות אלו סימנו את ראשיתו של האיגרוף בצורתו הספורטיבית.

 

הקרבות  נערכו באותם הימים ללא כפפות ולרוב גם ללא חוקים. לא היו חלוקות משקל, ולכן היה רק מנצח אחד, לרוב במשקל כבד. אף על פי שהיו חלוקות זמן לסיבובים, הקרבות נמשכו ללא הגבלת זמן עד כניעתו של אחד המתמודדים. הקרבות היו אכזריים, והיאבקות נכללה בהם. עד אמצע 1700 היה מקובל להמשיך לחבוט ביריב גם כשהוא שרוע  על הקרשים.

 

אחד המצטיינים בספורט זה באותה תקופה, היה המתאגרף ג'יימס פיג (James Figg). הלה שילהב את דימיון הציבור והוכרז כאלוף אנגליה (ב-1719 לערך), תואר שבו החזיק למשך 15 שנה. תלמידו של פיג, ג'ק ברוטון (Jack Broughton), קידם את האיגרוף ממעמד ספורט עממי אלים לכדי ספורט אתלטי מכובד. ברוטון היה זה אשר ניסח את חוקת האיגרוף הראשונה בשנת 1743, לאחר שהרג  אחד מיריביו בקרב.

 

את כללי האיגרוף המודרני המקובלים עד היום  ניסח ב-1867 אציל אנגלי, המרקיז מקווינסברי (Queensberry). חוקים אלו נודעו כחוקי המרקיז מקווינסברי, והם כוללים התאמה במשקל בין המתאגרפים ופסילת מתאגרפים אם נפגעו קשה במהלך הקרב, או בגלל הפרת הכללים. עוד קבע המרקיז את החוקים הבאים: כל סיבוב יימשך שלוש דקות, עם הפסקה של דקה בין הסיבובים, איסור להכות בכף יד-פתוחה, איסור על היאבקות בזירה, איסור על פגיעה בחלקי גוף מסוימים (מתחת לחגורה, בעורף), ועוד, כן נקבעה ספירת 10 מרגע נפילת אחד המתאגרפים על קרשי הזירה. אם המתאגרף אינו קם עד תום ספירה זו, מוכתר יריבו כמנצח.

 

תחרות איגרוף חובבני ראשונה, תחת חוקי קווינסברי, נערכה ב-1867. ב-1880 נוסד איגוד איגרוף החובבנים בבריטניה, ובשנים הבאות נערכו במסגרת הארגון תחרויות החובבנים הרשמיות. איגוד האתלטים החובבני של ארה"ב נוסד ב-1888 וייסד את האליפות השנתית באיגרוף. ב-1926, עיתון "שיקגו טריביון" ייסד תחרות נוספת ששמה "כפפת הזהב". ב-1978 נוסדה פדרצית איגרוף החובבנים האמריקנית.

 

ספורט האיגרוף החובבני התפשט במהירות לארצות אחרות, ותחרויות שונות נוסדו - המשחקים הפן-אמריקניים, המשחקים האפריקניים וכדומה. כל התחרויות הללו, מתקיימות תחת פיקוח האיגוד הבינ"ל של חובבנים באיגרוף (AIBA), שנוסד ב-1946. מתאגרפים מקצוענים רבים החלו את דרכם בתחרויות חובבנים, בעיקר במשחקים האולימפיים, שבהם נכלל האיגרוף לראשונה ב-1904, ומהווים חלק מתחרויות בינלאומיות רבות אחרות.

 


ג'ו לואיס ומקס שמרלינג, לפני קרב אגרוף במדיסון סקוור גארדן בניו יורק, 1938 (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

האיגרוף המקצועני נשלט בעיקר על ידי מתאגרפים אמריקאים, בעיקר במשקלים הכבדים. במשקלים הקלים יותר  בולטים בשנים האחרונות גם מתאגרפים מאמריקה התיכונה, מאמריקה הדרומית ומאסיה. אצל המקצוענים מתרכז עיקר העניין בקרבות במשקל כבד.  קרבות על התואר העולמי הכניסו במהלך השנים סכומי עתק למתאגרפים ולאמרגניהם, וזכו לסיקור רחב באמצעי התקשורת בעולם. ארה"ב העמידה כמה מגדולי האלופים במשקל זה, ביניהם ג'ו לואיס, רוקי מרציאנו, פלויד פטרסון, מוחמד עלי, ג'ורג' פורמן ומייק טייסון.

 

בעבר היה רוב האיגרוף המקצועני מרוכז במסגרת-גג אחת, איגוד האיגרוף העולמי (WBA). אך בהמשך חל פילוג בשורותיה, וכיום פועלות כמה פדרציות יריבות, שלכל אחת מהן "אלוף עולם" משלה המקבל חגורה רחבה ומעוטרת כסמל לתוארו. לעתים נדירות קורה שמתאגרף יחיד זוכה באליפות בכל המסגרות כאחת.

 


ציטוטים

 

  • "איגרוף הוא בסך הכל מופע בידור עם דם" (פרנק ברונו, מתאגרף בריטי).

 

  • "לחטוף מכה" (תשובתו של המתאגרף שוגר ריי רובינסון לשאלה - מה הדבר שאינך מחבב באיגרוף).

 

  • "הוא יכול לרוץ, אבל הוא לא יכול להתחבא" (המתאגרף ג'ו לואיס מתייחס למהירות בה נודע יריבו לקרב).

 

  • "אני הגדול מכולם" (המתאגרף מוחמד עלי).

 

  • "אתה יכול למצוא גורילה בצורת אדם וללמד אותו את סודות האגרוף. אבל לתת נוקאאוט אמיתי, זו יכולת שנולדים איתה" (אדי פוטש, מאמן אגרוף).

 

  • "זו רק עבודה. הדשא גדל, ציפורים עפות, הגלים נשברים על החוף. אני מכה אנשים" (המתאגרף מוחמד עלי).

 

  • "הנוקאאוטר נולד עם מעין מכשיר זמן במוח האומר לו איך ומתי לרכז את המהלומה הגורלית.זה רפלקס כמו עצימת עין. מי שיש לו את זה, מרכז במהלומה את כל איברי גופו: פרק היד, הכתף, הגוף כולו עף עם האגרוף להוספת מסה. זוהי התפוצצות בסוף הכפפה ואת זה אי אפשר ללמוד" (גיל קלנסי, מאמן אגרוף).

 

  • "ברגע שהפעמון מצלצל, הכל בידיים שלך. זה רק אתה והבחור השני" (המתאגרף ג'ו לואיס).

 

  • "ככל שהם גדולים יותר, כך הם נופלים חזק יותר" (המתאגרף בוב פיצ'סימונס).

 

  • "כן אני מפחד, אני מפחד שאהרוג את שמלינג" (המתאגרף ג'ו לואיס מתייחס לקרב בינו לבין הגרמני מקס שמלינג).

 


מידע נוסף

 

המדריך האולימפי: איגרוף - השבדים הפציפיסטים אסרו לקיימו ב-1912, אבל בהמשך הדרך חזרו בסערה מוחמד עלי, ג'ו פרייזר, לנוקס לואיס והאחים ספינקס. איגרוף נשים? עדיין לא חלק מהאולימפיאדה. כתבה בערוץ ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

פסלון שיש בן 1,800 שנה מתאגרף רומי נתגלה בירושלים - איגרוף היה אחד ממקצועות האתלטיקה הכבדה הפופולריים ביותר בתרבות הרומית, וסופרים רומיים מציינים לא אחת את דרישת הציבור הרומאי בכללותו - והאליטה בפרט, לתחרויות האגרוף. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

מרביץ תורה - מאוד לא קל להיות ספורטאי מקצועי בעל שם עולמי. אבל יותר מכך, לא קל להיות ספורטאי מקצועי שומר מצוות. כנגד כל הסיכויים, דימיטרי "מגן דוד" שליטא עשה את זה, ובגדול. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

אגרוף הזעם - "מוחמד עלי הוא מיתוס שבנה את עצמו במו ידיו", טוען אלן טומלינסון, שבסרטו "האגדה על מוחמד עלי" מנסה לפענח כיצד הפך המתאגרף לאחד הקולות הבולטים במאבק השחורים. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -לחצו כאן.

 

טייסון נגד לואיס: האדרנלין חוזר לזירה - לאחר שהחליפו כל מהלומה מילולית אפשרית מחוץ לזירה, יחבטו, סוף סוף, מייק טייסון ולנוקס לואיס זה בזה בקרב מסקרן במיוחד. אז רגע לפני שהם מתחילים לדמם. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

היכל התהילה - הספורטאים, המשחקים, השיאים וקצת היסטוריה. רגעי שיא בספורט הישראלי והעולמי על ציר הזמן. מיזם מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן.

 


בחנו את עצמכם

.

 

 

חזרה