האשם בנקודות עונשין לא חוקיות - תוכנת המחשב

נהג משאית שנתפס נוהג ללא דיסקת תיעוד במכשיר הטכוגרף, הופתע לגלות כי נרשמו לו - שלא כחוק - נקודות עונשין בגינן איבד את רישיונו. משרד התחבורה: "האשם בתוכנת המחשב"

בני ברק | פורסם 11:56, 07/02/2012

ןעוט...

למשרד התחבורה יש פטנט חדש להוריד נהגי משאיות מהכביש: רישום נקודות עונשין, בגין עבירות שלפי התקנות אינן כרוכות בחיוב בנקודות. התוצאה: אם לנהג יש כבר נקודות בגין עבירות קודמות, הוא עלול לשלם על המחדל הזה של משרד התחבורה בלא פחות מאובדן רישיון הנהיגה.

 

עוד בערוץ הרכב של ynet:

 

קחו למשל את י', נהג משאית בן 30 מצפון הארץ, אשר לא החליף באחת מנסיעותיו בחודש ספטמבר לפני כשנתיים, את הדיסקה במכשיר הטכוגרף (קופסה שחורה), אבזר חובה במשאיות, המתעד פרטים על אופן הנהיגה - כולל מהירות. נהג שברכבו אין טכוגרף מוזמן לדין, מוטל עליו קנס כספי ונרשמות לו שמונה נקודות.

 

המשטרה "אוהבת" - ובצדק - לבדוק את הדיסקים האלה, כדי לראות אם נהגים לא עברו עבירות מהירות. אחרי הכל, הם כלל לא צריכים להתאמץ. עוצרים נהג משאית, ובודקים את מכשיר התיעוד. פעילות פקידותית שאינה שונה באופייה משמעותית, מהצבת מצלמה דיגיטלית בכביש ישר, מואר וסלול היטב.

 

כאשר נעצר י' לביקורת כזו והתגלה כי אין לו דיסקה בטכוגרף, רשם לו השוטר דו"ח מסוג "הזמנה לדין", על "אי החלפת דיסקה יומית לאחר הכניסה למשאית, בניגוד לתקנה 364ד (ב1) (2) (א) לתקנות התעבורה". זה המקום לציין אגב, כי על עבירת אי החלפת דיסקה, אין רישום נקודות עונשין. גם התובע המשטרתי ידע זאת, ולכן הגיע עם י' להסדר טיעון - קנס בסכום של 500 שקלים.

 

להפתעתו, קיבל י' הודעה ממשרד הרישוי לפיה העבירה אותה עבר תוסיף לו שמונה נקודות למרשם ההרשעות שלו, ובשל צבירת 28 נקודות נוספות ב"מאזנו" - כך בהודעה שקיבל - יפסל רישיון הנהיגה שלו למשך שלושה חודשים, בסיומם יחויב לעבור מבחן עיוני על-מנת לקבל את רישיונו בחזרה.

 

י', פנה לעו"ד ניר בוכמן ממשרד פלג-יעקבי, וזה הפנה את תשומת ליבם של פקידי משרד הרישוי לחוברות נוסחי אישום של משטרת ישראל, ולכתב האישום בו מצוין כי אינו מחייב בנקודות, כמו-גם לתקנות התעבורה בהן נכתב כי עבירה של אי החלפת דיסקה יומית, אינה מחייבת בנקודות חובה.

 

לאחר פניה זו, הוארך רישיונו הזמני של הנהג למשך שלושה חודשים מיום בו אמור היה להתחיל בעונש הפסילה, כאשר תוך תקופה זו יצטרך משרד הרישוי לספק החלטה סופית באשר לטיעוניו של הנהג. "אני מניח שעשרות, אם לא מאות נהגי משאיות חויבו בנקודות בגין עבירה זו, למרות שאינה מחייבת רישום נקודות", אומר עו"ד בוכמן.

 

אז פנינו למשרד התחבורה כדי להבין מה קרה, וקיבלנו ראשית את התגובה הבאה: "אין דבר כזה. על עבירה זו אין מחייבים בנקודות. חיוב נהגים עבריינים נעשה אוטומטית במחשב, והוא מוזן כך שאינו מחייב בנקודות על העבירה". אלא שאז הצגנו בפני הדובר את ההודעה הרשמית שקיבל ממשרד הרישוי על פסילת הרישיון, ובה מופיע "תדפיס ניקוד לנהג", כאשר על העבירה הוא חויב בשמונה נקודות. התגובה השתנתה לפתע ל"העניין ייבדק ואם יהיה צורך, תתוקן התוכנה".

 

הצטרפו וקבלו עדכונים שוטפים גם בטוויטר
 לכתבה זו התפרסמו 21 תגובות ב-18 דיונים