שתף קטע נבחר

מת ממציא "השמן של לורנצו"

אוגוסטו אודון התפרסם בזכות הסרט ההוליוודי משנת 1992. אף שלא הייתה לו כל השכלה רפואית הוא רקח תרופה שהצילה את חיי בנו לורנצו, שהיה חולה ב-ALD, וגרמה לו לחיות הרבה יותר שנים מכפי שחזו לו רופאיו

אוגוסטו אודון, כלכלן לשעבר בבנק העולמי שהתפרסם בעקבות המצאת התרופה שהצילה את חיי בנו, לורנצו, אף שלא הייתה לו כל השכלה רפואית, הלך היום (ו') לעולמו בגיל 80 במולדתו איטליה. סיפור המצאת התרופה שהצילה את חיי לורנצו, שלקה במחלה הגנטית ALD המובילה לניוון מערכת העצבים ולמוות, תועד בסרט ההוליוודי "השמן של לורנצו" משנת 1992, בכיכובם של ניק נולטה וסוזן סרנדון.

 

בנו של אודון, לורנצו, הלך לעולמו לפני חמש שנים - בגיל 30 - לאחר שחי שנים רבות מעבר למה שחזו רופאיו. התרופה שרקח אוגוסטו אודון, אשר מורכבת משילוב של שמני בישול טבעיים, הצילה את חייהם של ילדים רבים בעולם שלקו ב-ALD.

 

עוד ידיעות מהעולם:

סוף לתעלומה: נמצאה אמה של הילדה מריה

בצרפת רומזים: "המוסד רצה לצותת לנשיא"

"כיוונתי כמו זומבי". עדות של מפעיל מל"טים

 

לפי משפחתו, אוגוסטו אודון הלך לעולמו בעקבות קריסת מערכות שנבעה מזיהום ריאות חריף. בתו, כריסטינה, אמרה: "אבי מעולם לא הסכים לקבל גזר דין מוות כלשהו, לא לבנו ולא לעצמו. הוא היה אמור למות כבר לפני שמונה שנים, או שש שנים, או ארבע שנים. עד הסוף הוא סירב לקבל את דעת המומחים הרפואיים".

 

צפו בטריילר של הסרט "השמן של לורנצו" מ-1992:

בשנת 1984, כשלורנצו היה בן שש ומשפחת אודון גרה בוושינגטון הבירה, הוא אובחן כחולה במחלה התורשתית הנדירה,

שהלוקים בה עד אז לרוב לא הגיעו לגיל הנעורים. אודון האב פרש מהבנק העולמי ויחד עם אשתו מיכאלה סקר את כל הספרות הרפואית בתחום והתייעץ עם מדענים ורופאים שונים, עד אשר בשנת 1987 הצליחו השניים להמציא את נוסחת השמן המצמצם את הניוון העצבי שנגרם מהמחלה.

 

אודון ואשתו פנו עם הנוסחה למדען בריטי שהצליח להפיק את התרופה, ששווקה תחת השם הפשוט "השמן של לורנצו".

 

מחלת ה-ALD נגרמת כתוצאה מפגם גנטי ומובילה להרס המעטפת של סיבי העצבים. המאפיין של המחלה הוא הצטברות של חומצות שומן ארוכות שרשרת בדם ו"השמן של לורנצו" משיב את חומצות השומן לרמתן התקינה, אם וכאשר המחלה מאובחנת בשלביה הראשוניים, ומלווה במשטר תזונה קפדני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתןך הסרט "השמן של לורנצו"
מתוך הסרט "השמן של לורנצו"
צילום: מתןך הסרט "השמן של לורנצו"
מומלצים